Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добруджа през Римската епоха.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Добруджа през Римската епоха.

    Не зная дали сте посещавали Добрич, но близо до центъра му се намират останките на римска баня. Този факт доста ме заинтригува, но не открих нищо определено за римското присъствие в този район. Имате ли информация по въпроса ?
    SEMPER AGRESSUS

    #2
    Ами освен крепостите по Дунав и крепостта Одесос не знам нищо.
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      #3
      Тя цяла България и Македония и Сърбия, па и целите Балкани са покрити с римски работи. Направо цяла тема или книга "Римското минало на българските земи". Голяма работа ще се открие. Да видим само една възстановка на София - крепостната стена, града, вилите наоколо.... В Хисаря цяла крепост стои. Въобще голяма и непопуляризирана, а може би и неизучена тема.

      Comment


        #4
        Купете си книгата"Римско крепостно строителство по Българските земи" там всичко е написано.
        А иначе голям римски град в Северна България е столицата на провинция Долна Мизия-Никополис-ад-Иструм.Редовно ходя и го разглеждам, а като се уморя пийвам водица от римската чешма, която все още тече.Величествено нещо!
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Oткога е тая книга и кой я е издал?

          То крепостите хубаво, ама и по-пълна картинка трябва. Градове, население, всекидневен живот, такива работи.

          Дано да остане нещо край Никополис ад Иструм, че както подбраха Арчар с булдозерите.(((

          Comment


            #6
            KG то и на мен ми е болна тема защото съм от там(от Арчар де). Та с чиста съвест мога да заявя - в Арчар римски град вече няма.....Това е цялата истина .А един от италианците ръководители на разкопките в Арчар бе заявил, че има работа за поне още 50 години.

            Comment


              #7
              Мамам им таковата на тия и най-вече на властта ни, дето не може да си стегне местните структури, които пък на свой ред са не за уволнение, ами направо за екстрадиране.
              Най-тъпото е, че посегателството е архиварварско. Кой знае какво попиляха тия хуни!

              Comment


                #8
                Значи книжката я гледах миналата есен в книжарничката на Великотърновският Университет-кой е авторът й незнам, но знам че има такава книга-тя е с червени корици.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Аха, значи е по-рядка. Сто на сто ще да я има в книжарницата на археологическия музей или там ще знаят къде е.

                  Comment


                    #10
                    Е, и аз също се поразрових тук - там - "История на Добруджа" том. 1, изд. БАН, 1984г.: дял. ²²² "Добруджа в периода на римското владичество ( ²-²²² в.) и дял ²V "Добруджа през късната античност (²V -V² в.)".
                    SEMPER AGRESSUS

                    Comment


                      #11
                      KG125 написа
                      Аха, значи е по-рядка. Сто на сто ще да я има в книжарницата на археологическия музей или там ще знаят къде е.
                      Потърси я там.Аз като се прибера ще ходя и без това до университета в Търново и ще видя дали са останали бройки-ако има ще пусна съобщение тук
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        ОК!

                        HELLCAT написа
                        Е, и аз също се поразрових тук - там - "История на Добруджа" том. 1, изд. БАН, 1984г.: дял. ²²² "Добруджа в периода на римското владичество ( ²-²²² в.) и дял ²V "Добруджа през късната античност (²V -V² в.)".
                        Това май извън библиотеките няма къде да се види?
                        Last edited by ; 17-04-2005, 12:04. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #13
                          Възможно е .
                          Книгата определено е по - добра ( като фактология ) от академичната "История на България". В нея намерих отговор на моя въпрос:
                          "На мястото на днешния гр. Толбухин е имало антично селище, чието име не е известно. Засега са открити части от римски обществени сгради, както и сектори от непрокола на селището." Според някои автори в района на гр. Добрич се е намирало римското селище Пистос.
                          Интересни данни за дислокацията на римските легиони в днешна Добруджа:
                          В Добруджа римските легиони идват едва в началото на ²² в.:
                          - Х² Клавдиев в Дуросторум ( от 106г. ), който остава тук до края на античността;
                          - V Македонски в Тремзис ( от 107 г. ), който остава до император Марк Аврелий ( до 167г. ), когато е преместен в Потаиса в Дакия;
                          - ² Италийски легион в Нове;
                          - ²² Испанска ала и ²² Аравийска ала в Капсиум;
                          - ² Дарданска ала и ² Дарданска Веспасианова ала в АРубиум;
                          - Атекторигианска ала;
                          - ала Августова Мизийска торквата;
                          - ²² Аравийска кохорта;
                          - ²² Матиакска кохорта в Барбоши;
                          - ² Лузитанска кохорта в Кандидиана - Нигринианис;
                          - ² Тракийска кохорта в Трансмариска;
                          - ² Германска кохорта в Капидава.
                          SEMPER AGRESSUS

                          Comment


                            #14
                            Е, рано или късно ще го намерят името на града!

                            (Малко в страни - това "Капидава" ще да е тракийско име. "дава" май значи град, доколкото знам.
                            Особеност на римското българско минало е тракийския елемент. Изглежда, че тракойското население се е "поримчило" и доста е приело римските ценности, запазвайки някои неща. Така съм чувал, но не съм запознат.)

                            Comment


                              #15
                              В общи линии е така !
                              SEMPER AGRESSUS

                              Comment

                              Working...
                              X