Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПЕРСИЙСКАТА ИМПЕРИЯ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ПЕРСИЙСКАТА ИМПЕРИЯ

    гледам гледам и какво няма тема за най-великата анти4на империя,която е владяла дн. иран,ирак ,кувейт,йордания,палестина,израел,ливан,сирия,арме ния,египет,сев,либия,афганистан,пакистан,туркменис тан и турция,северозап.индия и вси4ко това за 40 год, историята е доста интересна вероятно я знаете затова няма да ви я припомням уникалното е 4е персите използвали военните и административни успехи на другите две предишни империи на египет и асирия. и конкр,. асирийската кавалерия , боините колесници от египтяните, благодарение на лидия,киренайка и финикия персия станала таласокрация т.е. морска сила,а от индийците взаим. боините слонове.още по зашеметяващо е административното уреждане на тези огромни територии.някъде по горе коментирате битката александър анибал ,може ли някой да ми каже как една 50 ооо армия може да победи една 100 000 при исос и една маи също толкова при гавгамела???????????????????

    #2
    За Персия знанията са ми доста оскъдни и това е една от малкото древни империи които не взимат интереса ми особено.
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      #3
      Е относно Исус и Гавгамела нещата са ясни, достатъчно се знае за двете битки. Но трябва да признаем също, че по времето на Александът Персия не е вече тази от времето на Дарий ². Всъщност Дарий ²²² никакъв го е нямало като Крал на Кралете.
      А иначе за Персия и аз не знам повече от една обща история така горе-доле. Определено империята е една от великите в историята, дело основно на двама души - Кир, който я завладява, и Дарий, който я поставя на стабилни административни основи и така я запазва от бърз разпад. Макар че системата на сатрапите според мен съдържа основна грешка в себе си - а именно даването на абсолютна власт в техните съответни провинции. Това просто е покана по-влиятелните или далечните да се разбунтуват срещу централната власт. Александър определено я подобрява значително с разделянето на властта веднъж на гражданска (давана често на някой местен големец), военна (обикновено държана от македонски офицер) и финансова (или македонец или местен, различно). Ако персийците бяха въвели такава система в своята администрация няколкото периода на вътрешни неразбории можеха да бъдат избегнати и да се забави упадъка на империята. Но пък за империите от района е характерен абсолютизма, надали въобще някой се е замислял, че властта може да бъде поделяна.
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        След битката за Маратон Персия просто не е била същата - Дарий губи битката и шансовете си да завладее Гърция, и от там започва упадъкът на Персия. И аз споделям мнението, че поверяването на провинциите на Сатрапи с прекомерно голяма власт нарушава деликатния баланс в империята и никак не спомага за централизацията - на няколко пъти цели провинции са се откъсвали от империята (афганските провинции след инвазията на Петър I и отоманците през 1722). Не забравяйте обаче, че всеки сатрап е имал съветник на хазната и военен съветник, които от своя страна са докладвали директно на шаха и на практика са действали като шпиони

        Comment


          #5
          Е да, имало е и така наречените Очи на Краля, имперски инспектори с абсолютна власт. Но все пак...
          А иначе според мен не Маратон е обратната точка, все пак това е само една разузнавателна експедиция. Войната се обръща истински чак след Саламис и Платеа при отблъскването на истинската инвазионна армия. И ако погледнем още по-общо, то в крайна сметка тази война срещу Гърция е само един пограничен инцидент в единия край на империята. Значението и е почти само локално, гърците не представляват сериозна заплаха за империята чак до времето на Александър. Причините за запада са предимно вътрешни.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Гор Видал (макар и на литературно ниво ) много точно определя същността на тази война - Персия се въвлича в интригите на гръцките полиси. Но като цяло това е сериозен граничен инцидент, поразраснал се над ръста си. Не мисля че ролята му за съдбата на империята е много голяма.

            Comment


              #7
              Имам доста информация за персийската армия. Нямам време да пиша толкова но като цяло пехота от леки стрелци и добра конница. Има много добри реконструкции от М. Горелик на персийската армия макар, че Горелик почти винаги реконструира тежко въоръжените части , които в Персийската армия са малко на брой. Като цяло съществуват много източници доказващи използването на броня от ездачите и от конете на персите, конската броня е много интересна представлява нещо като нагръдник с крила. С две думи ака се интересувате, ще поровя вкъщи и ще сканирам различни реконструкции на персийско въоръжение и ще го сложа в сайта, може да не мога да сложа рисунките защото ще го правя за пръв път, но ще помагате

              Comment


                #8
                офф топик

                Абе той ако не беше прекратен "Империализъм" :wall: щяхте да видите вие Персия владетел на целя свят и нямаше да говорите за упадък, ам нейси ...
                Dulce et decorum est pro patria mori

                ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
                СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
                НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
                СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

                Comment


                  #9
                  трябва да признаете 4е персия доста ''подпомага'' пелопонеските воини ,все пак финансира спартанската флота.колкото до саламин това е стратеги4еска грешка от страна на Шахиншаха --по лманеврените гр.кораби разбиват тежката персийска флота,освен това те познавали терена и я набутали направо в рифовете.и да не 4ужам някакви социални епитети от изто4на деспотия. монархията е наи естествената форма за управление на изток.вупроса които ме тормози е персия е победена но знатните перси остават вкл. царското семеиство разбираемо било да изгонят македоните и да реставрират персия а какво става тя е реставрирана 4ак 3 век след христа...

                  Comment


                    #10
                    роксана и барсина заедно сцс синовете им били убити а какво станало с статейра другата алекс.жена дьщ. на дарий 3?????? а и с другите ахемениди нешо из4езват да не са били избити?????????????

                    Comment


                      #11
                      Ами ти го казваш - Персия си е абсолютна монархия, Александър се явява наследника по завоевание на Дарий, следователно според кодекса на самите перси те му дължат подчинение. Всъщност това и обмислената политика на Александър спрямо завоюваните народи са главните причини да са успешни походите му - чисто военно такава територия не може да се овладее, то само гарнизоните не могат да се осигурят.
                      Относно подкупите на Персия за гърците то не виждам какво трябва да "признаваме" Ми че това си е изколешна стратегия на империите - бутай там пари на варварите да се тепат помежду си само и само да не ни притесняват
                      Виж по последния въпрос за третата жена не знам нищо
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Да ли е имало възможност за саботаж от страна на персийската армия при Исос и Гавгамела, нали се е набирала от покореното население...и защо Тир се противопоставя на Алекс поради икон. причини или остава вярна на персия?
                        Last edited by Imperial; 20-01-2005, 18:18. Причина: преведено на български

                        Comment


                          #13
                          За съпротивата на Тир бях срещнал едно много хубаво обяснение - за разлика от останалите градове при Персийската империя Тир се ползва с огромни търговски привилегии и свободи, и естествено управниците му се страхуват, че няма как Александър да не ги ограничи. Т.е., ако за останалите градове той носи разширяване на правата при Тир би било обратонто. Това задължава старейшините на града да останат верни на империята.

                          Comment


                            #14
                            Julian написа
                            Имам доста информация за персийската армия. Нямам време да пиша толкова но като цяло пехота от леки стрелци и добра конница. Има много добри реконструкции от М. Горелик на персийската армия макар, че Горелик почти винаги реконструира тежко въоръжените части , които в Персийската армия са малко на брой. Като цяло съществуват много източници доказващи използването на броня от ездачите и от конете на персите, конската броня е много интересна представлява нещо като нагръдник с крила. С две думи ака се интересувате, ще поровя вкъщи и ще сканирам различни реконструкции на персийско въоръжение и ще го сложа в сайта, може да не мога да сложа рисунките защото ще го правя за пръв път, но ще помагате

                            Това е интересно предложение, аз също поназнайвам малко по въпроса и ще помагам където се наложи. Така, че действай смело.

                            Comment


                              #15
                              Относно Тир - най-общо погледнато след битката при Исус когато Александър тръгва надолу към финикийските градове те са изправени пред следния проблем - или се предават и минават на негова страна, което обаче означава да оставят като заложници, изложени на отмъщението на ДАрий за това предателство, голяма част от флотите си, които се намират с персийската в Егейско море, или пък остават верни на Дарий и биват подложени на непосредствената опасност от обсада и разрушение от страна на македонците.
                              В случая с Тир, то там има и "официална" причина за съпротивата: кралят на Тир е заедно с флота в Егея когато Александът пристига пред града. Градския съвет, за да избегне обсадата, решава да приемат каквито изисквания им наложи Александър и изпраща послание в този смисъл. Александър отговаря, че няма други изисквания освен да принесе жертва в храма на тирийския Херакъл (Мелкарт), без да знае, че такова право има само краля на Тир. Старейшините съответно решават, че той иска да го признаят за повелител и доверявайки се на силата на града, обявяват че не искат нито персиец, нито македонец за крал. Та цялата обсада е като че ли резултат от недуразумение.
                              Но това е версията на хронистите, не ми се вярва чак толкова пък никой да не е светнал Александър за значението на жертвата след като е станало ясно, че нещо не е наред. По-скоро нещата са донякъде както Голъм ги каза - Тир е могъща търговска сила, с доста привилегии под персийско владичество. Освен това флотата му е основната морска сила в района. Та от една страна може би са решили, че новия господар не се знае какви ще им ги донесе, а пък от друга страна докато двамата велики се карат помежду си, то те могат да се отцепят и от двамата - все пак са бая силен град, неимоверно труден за обсада, с завидна флота. Сигурно са предположили, че Александър, олисан с войната с Дарий няма да иска да губи време и усилия срещу тях. И за малко да излязат прави де - ако не се бяха заврънали другите финикийски флоти, подчинени вече на Александър, които в крайна сметка се оказват решаващи за успешния край на обсадата, то като нищо градът да беше устоял.
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X