Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цезар - цезар

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цезар - цезар

    В часа по история днес бе зададен интересен въпрос - кога името на Цезар се превръща в титул?

    #2
    Наистина интересен въпрос.Титул на доста владетели от различни държави като се почне от Римската империя,минем през Византия да чак до България,Русия,Германия и още много други.Та който е компетентен по въпроса да не скатава...
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      #3
      Без да съмнапълно сугирен, струва ми се, че никога името му не се е превръщало в титла - по-скоро нарицателното му съществуване е било отделно и паралелно на собственото име.

      Comment


        #4
        Е цезар не се ли води нещо като нарицателно за владетел - както рекс е крал така цезар да е император или нещо подобно? Говоря за Рим и Византия. Не съм по титлите та затова...

        Comment


          #5
          По време на тетрархията, въведена от Диоклициан в края на 4-ти век би бил най-коректния отговор. Всички са били Космати глави и преди това, но тогава се въвежда институцията на младшите императори, цезарите - двама за запада и изтока, както са двама и старшите, августите... но всеки император, абсолютно всеки носи следното име Август Гай Порций Лигоций Цезар където първото и последното показват сана, , второто е лично име, третото, бащино, четвъртото родово, след това винаги може да има едно Феликс, Африкус, Германикус и дори по-две при по-миролюбивите.
          Титла няма, освен примерно 7-ми път консул, а императори са си постоянно, щото са военачалници и по-подразбиране победители. Институцията много се променя по времето на Диоклициан, от първи сред равните императорите, се превръщат, правово вече, в деспоти, взаимствайки много от персийския протокол. Римляните започват да се проскат по очи пред господарите си, до тогава това би предизвикало погнусата им. Изобщо, упадък, идват други времена, подготвени от конституция Антонияна, въведена от Каракала,т.е. всеки жител на империята, без робите, говорещите вещи, става гражданин на Рим. Това научно се казва преминаване от принципата към домината:twak:
          Last edited by von Danitz; 16-12-2004, 19:28.

          Comment


            #6
            много съм зле. Ама нали Гай Юлий Цезар е убит през 44 г. тоест ² век пр. Хр. а тетрархията "Доминатът" е от 286 година някъде. Това са си към 300 години - цезар се е утвърдил като сан но чрез името на цезар ли или?? Просто ми е интересно какъв е този процес от убийството на Цезар до Доминатът.
            Last edited by Imperial; 17-12-2004, 00:44.

            Comment


              #7
              Ами той Даниц отговори макс пълно. От Диоклициан титлата е официална, преди това "цезар" е нарицателно - кат искаш да кажеш "абе оня там дет устройва оргиите и го удря на живот" викаш "абе цезаря бе"
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #8
                Ами Ам-гъм съвсем не е нарицателно ами направо си е титла.Доказателства:Цар и Кайзер произхождат точно от Цезар.Дори във филма "Страстите Христови" ако забелязахте евреите споменаваха за римският император на своя език именно с "кайзер".
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #9
                  Е да де, нарицателно за притежателя на върховната власт. Титла щеше да е ако е официална инситуция, а по това време не е така.
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #10
                    Айде да бъдем по точни.Фактически първият император на Рим, който налага Източният т.е. Персийският елемент в управлението и става божествен преживе е император Карин 283-285
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Доказателства:Цар и Кайзер произхождат точно от Цезар
                      Май имаше една древна иранска/персийска титла, която звучи много близо до "цар"? :sm186:


                      ..
                      ..И кажи ми ти страннико,
                      чувал ли си звук,
                      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                      Comment


                        #12
                        Не съм е чувал но за цар и кайзер съм сигурен че произхождат именно от цезар.
                        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                        Comment


                          #13
                          Всъщност византийското нарицателно Кесар произлизащо от Цезар и немското Кайзер са единствените титли които произлизат от името на Кай Юлий Цезар. Цар идва от tzaar и е дума за владетел с древноперсийски произход пренесена от някои племена от ранните пресленци.
                          В римската империя Цезар е се еприбавяло към името на императора като родово за да "докаже" неговото наследстдвено право над трона. но никога н се е използвала като титла, поне не и официално.
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            #14
                            Крилов, не съм съвсем съгласен за "цар", виж това тълкование на http://www.etymonline.com/

                            "from Rus. tsar, from Old Slavic tsesari, from Gothic kaisar, from Gk. kaisar, from L. Caesar. First adopted by Russian emperor Ivan IV, 1547. "
                            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                            Comment


                              #15
                              Да,интересен въпрос.По-скоро може да се твърди,че след Нерон,Цезар е титла.При тетрархията вече нещата са 100 % ясни...тогава вече и практически се прави разлика между титла и име. Но като цяло нещата при римляните свързани с имена и титли е малко размита работа...така,че се допускат извстни тълкувания. Но за мен нещата стоят така. Плюс това, след смъртта на Нерон няма никакво осиновяване,продължаващо династията и принцепсите от гражданските войни могат само да си присвоят име или титла (както си го наречем,римския узурпатор може да си присвои каквото си иска). Септимий Север прави нещо такова, когато Марк Аврелий не е между живите, приема неговото бащинство. Това става по неестествен начин.
                              Разбира се,нещата са по-сложни и трябва да разгледам нещата по-задълбочено,но за сега толкова от мен.

                              Comment

                              Working...
                              X