Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За гладиаторите, Спартак и тяхното въстание

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Ами воденето на действия срещу Вариний, разгромът на двете консулски армии - мисля че доста добре се е справил...
    За тренирането по римски образец - не забравяй, че в "армията" му имало не само роби, но и дезертьори, недоволни от политиката на Рим италийци, гладиатори - т. е. все се е намирал някой с боен опит...
    Иначе за армията като институция си прав.
    sigpic

    Comment


      #77
      Какво ли щеше да стане ако беше тръгнал директно срещу Рим, а не към Сицилия, Крас нямаше да има време да се подготви и мобилизира войска срещу него, Помпей и Цезар са далеч от Италия, хиляди роби в самият Рим въстават и минават на негова страна... :mike:
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #78
        Last roman написа
        Ами воденето на действия срещу Вариний, разгромът на двете консулски армии - мисля че доста добре се е справил...
        Несъмнено, но това са само две операции, чиито характер при това според мен е по-скоро "нередовен", именно където е и силата на природния талант Спартак. Особено поединичното разбиване на консулите, макар и да се казва, че армиите им са били току що набрани и необучени показва прекрасна агресивност и инициатива от страна на Спартак. Но към "светкавичната война" се включват и такива неща като стратегически цели и план, оперативно маневриране на ниво кампания (не само операция като в горния пример) и тн, които при Спартак напълно липсват. Той показва талант и умение на интуитивно ниво, което му позволява да е успешен на тактическо и гранд-тактическо ниво понякога, но по-високите оперативно и стратегическо (айде няма да включваме и гранд-стратегическото ) просто отсъстват.

        За тренирането по римски образец - не забравяй, че в "армията" му имало не само роби, но и дезертьори, недоволни от политиката на Рим италийци, гладиатори - т. е. все се е намирал някой с боен опит...
        Тъй де, аз защо предполагам към 10тина до 15 хил в пиковия момент "бойци с боен опит" Но между простата съвкупност от такива бойци и същите действащи съгласувано като армия разликата е огромна и всепоглъщаща. И за да се преодолее тази разлика е нужна именно институцията.
        Аз не отричам наличието на съвкупността от опитни бойци, вероятно някои от тях като индивиди много по-умели от редовния легионер. Но едно организирано тяло от същия брой хора, с цялата му командна структура, обучение, администрация и традиция, е в съвсем друга категория спрямо съвкупността. За организацията на такова тяло (армия) Спартак нито е разполагал с времето, нито с уменията, нито с институцията, той е имал простата съвкупност.

        Опля, пак ПП
        Warlord написа
        Какво ли щеше да стане ако беше тръгнал директно срещу Рим, а не към Сицилия
        Щеше да бъде размазан пред самия Рим, ако сме особено благосклонни към него и приемем, че въобще е стигнал до там Интересно какво се предполага, че ще може да направи на града?
        Last edited by Sir Gray; 22-06-2006, 13:32. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #79
          Съгласен съм с Грей, няма смисъл да се говори за "умения за светкавична война", най-много за умение бързо да реагира на оперативно ниво. Светкавичността отнесена към война, особено свързана с определението "умение да се води" предполага, че имаме ясни старетгически цели и те са постигнати с минимална загуба на време. Без да съм кой знае колко запознат с темата ми се струва, че тези неща не могат да се свържат с името на Спартак.

          Comment


            #80
            Dinain написа
            Има ли нещо общо със "Спарта"? Или SPQR?
            Senatus Populus Quiritum Romanus

            май така беше
            всъщност май е по-скоро
            populusque

            Comment


              #81
              Брех, какви дълбоки корени имала думичката "спор"
              Само че въпросът беше за името на Спартак...
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #82
                Dinain написа
                Брех, какви дълбоки корени имала думичката "спор"
                Само че въпросът беше за името на Спартак...
                Може би Спартак е римската транскрипция на Спарадок?
                sigpic

                Comment


                  #83
                  Може би е време задалия въпроса да даде отговора, защото и на мен ми е интересно.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #84
                    Съжалявам и аз не знам отговора.Най - вероятно римляните не са превели точно името на "Спартак" така че едва ли ще разбирем какво точно означава.Все пак най- логично ми се вижда да се направи някаква аналогия със гръцката дума "спар" - копие което пък означава,че "Спартак" е поскоро прозвище отколкото рождено име.

                    Comment


                      #85
                      resavsky написа
                      Съжалявам и аз не знам отговора.Най - вероятно римляните не са превели точно името на "Спартак" така че едва ли ще разбирем какво точно означава.Все пак най- логично ми се вижда да се направи някаква аналогия със гръцката дума "спар" - копие което пък означава,че "Спартак" е поскоро прозвище отколкото рождено име.
                      сПОРЕД иВАН мАРАЗОВ В "тРАКИЙСКИЯТ ВОЙН" ОЗНАЧАВА "СЛАВЕН С КОПИЕТО СИ"

                      Comment


                        #86
                        Няма съмнение, че нашият прославен сънародник Спартак и неговото въстание са много интересна тема!
                        Бих искал да ви попитам, дали някой от вас би имал възможност да пусне нещо като превю на книгата на Пламен Павлов и Станимир Димитров, Спартак - синът на Древна Тракия.

                        Самият аз не можах да намеря къде да се “запозная” с книгата, а цената и е доста сериозна!
                        Не се съмнявам в стойността на текста но за тези пари бих искал да знам дали има и илюстрации който да хвърлят малко светлина! Например, фрески, мозайки, снимки на изкопани артефакти, профили на униформи и въоръжение!
                        С уважение.
                        Данчо

                        Comment


                          #87
                          за съжаление издателството и Валерия Фол на се съобразиха с илюстрациите, които им предоставих....така, че няма нищо интересно, част дори от тях са до болка познати, други не на място

                          Comment


                            #88
                            Единственият образ на Спартак, достигнал до нас.
                            Attached Files

                            Comment


                              #89
                              това е графит, така че по него трудно можем да съдим за облика на Спартак.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X