Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Къде се е провела Троянската война?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Тази сабя я сканирах точно от книгата на Йотов. Пардон меч беше.Все пак като конен народ българите са използвали сабята
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #17
      Хм, не съм съвсем сигурен доколко тогава вече е имало саби със закривено острие. Има ли такова в книгата на Йотов? В ранното средновековие дори и персите и арабите са ползвали саби с право, широко и двуостро острие. Византийците също и мисля че чак с идването на тюрките се появяват извитите саби. Но може и да греша и наистина ние и аварите да сме първите, внесли сабята в Европа.

      Comment


        #18
        Имаме си саби с извито острие. Йотов ги е описал добре. Ние и аварите ги донасяме в Европа.След 9 век обаче сабите постепенно започват да изчезват .Засилва се влиянието на меча.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #19
          Българските ханове и царе от хан Кубрат до цар Борис ²²²

          не съм съгласен все пак сабите остават на въоръжение до средата на 20в. наистина в европа по-популярен е двуострия меч но в близкия изток и централна азия сабята има по голямо приложение имайки се в предвид че тя е по удобно оръжие за ездач.е евопейците откриват това няколко века по късно ама все пак се сещат пичовете а и да кажа още нещо значи ромфеята и дакийската коса като се появяват толкова рано какво и те ли дават началото на японската нагината?!и още 1 примерче шотланския глаймур се припокрива отново с японско оръжие:но-дачи.излиза че япончетата копират яко
          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

          Comment


            #20
            Съгласен съм с Теб, за сабята. Но спомни си кога Европа преоткрива сабята и масово я въвежда в кавалерията и не само там? Май, че това става постепенно през 18-ти век. За България сабята е забравена след 10-ти век. Археологическите разкопки го доказват.
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #21
              не знам аз лично смятам че най добро кавалерийско оръжие(от този тип) е ятагана по точно този турския с обратното закривяване защото увеличава силата на удара около 2 пъти и е най удобен за разсичане
              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

              Comment


                #22
                araslan написа
                не знам аз лично смятам че най добро кавалерийско оръжие(от този тип) е ятагана по точно този турския с обратното закривяване защото увеличава силата на удара около 2 пъти и е най удобен за разсичане
                Ти ятаган държал ли си в ръка?Това е доста неудобно оръжие за кавалерията. Това е оръжие на башибузука-нередовната пехота и е перфектно за рязане на гърла-наистина много удобно, но ако си на кон си загубен
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #23
                  значи преди няколко години бях на лагер в Копривщица за 120 годишнината от Априлското въстание.Имаше възстановка на престрелката на мостчето и 1 човек като ни видя как жадно гледаме оръжийцата ни даде да ги разглведаме.Мен лично ятагана най-ми пасна в ръчичките доста е по удобен и сигурен от сабята пък и силата на удара както казах е по голяма.Единствено тюркския тип саби могат да се мерят с ятаганите поради удебеления си горен край.Българските и маджарските саби срещу метални доспехи са почти безполезни да не говорим за много извитите арабски саби които пък(по мое мнение) са най-недъгави.Майка ми е работила в нашия музей който(ич да не е) има доста богата колекция и съм запознат отблизо с почти всички хладни оржия по нашите земи.Аве пак се отплеснахме от темата ми се струва и се сетих че има известна прилика и приложение между томахавките на северно-американските индианци и франкските метателни брадви.Това че има прилика между оръжия на отдалечени народи,Парабелум,цент не значи че има някакво влияние е от други.
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #24
                    Нека да не забравяме, че тези най-недъгави арабски саби са спирали рицарските армии доста пъти.Лично на мен ятаганът не ми допада.Аз предпочитам тежките нашенски кавалерийски саби от Балканската и ПСВ нещо невероятно са
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #25
                      обещавам че като си дойда ще драсна в Информационни доклади 1 сравнение между различните видове мечова саби ятагани буздугани балтии и т.н.
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #26
                        Арабските саби НЕ са били извити. Бил съм в Топ Капъ и там всички стари арабски саби, вкл. тези на Пророка са прави. Няколкото запазени мавърски саби също са прави. Чак с идването на тюрките сабите стават извити.
                        Далеч не съм съгласен че са били недъгави, напротив, като качество на стоманата са били по-добри от европейските. В Европа сабите на викингите са били от висококачествена стомана, често от няколко различни слоя. После обаче тези умения се губят някъде и рицарските саби са от не особено високо качество чак до късното средновековие и даже Ренесанса. За сметка на това технологията за усукване на различни пластове стомана се запазва и доразвива в Близкия Изток. Именно това е причината тои тип стомана да остане известен като Дамаска, нищо че не е била произвеждана в Дамаск, а само купувана от там от европейските търговци.
                        Погрешно е и да се смята. че само защото голяма част от запазилите се извити саби от Близкия Изток са тънки и изящни, то там не са имали саби, способни за разсичане на брони. Все пак тези саби са предимно от 17-19 в. и тогава не е било необходимо да са тежки. Със сигурност по-старите саби са били тежки и пригодени за брони.
                        Освен това мисля че ятаганът като тюркско оръжие възниква като кавалерийско такова. В един етнографски музей в Турция гледах ятагани от 14-15 в, със значително дълги остриета. На мен обаче не ми е ясно защо едновременно са съществували и ползвани и ятаганите, и извитите саби с удебелен връх. И двете се свързват с тюрките, макар че има една теория, според която сабите с удебелен връх произлизат от Египет. Все пак и там е имало тюрки, и то доста. Освен това за да има качествени саби е трябвало да има и добре развита металургия, а сред номадските народи това е малко сложно. В Египет пък е имало идеални условия за изковаването на качествени саби за разлика от средноазиатските степи.

                        Comment


                          #27
                          Ами при тъй наречените номадски народи металургията е била на доста добро ниво.Сабите дамаскини са получили името си от Дамаск наистина но с такива саби са си служили още хуните аварите българите хазарите и маджарите в ранното средновековие.Искам да питам също какви саби са имали викингите и рицарите защото аз знам че са си служили с мечове?И още нещо какво разбирате под тюрки?!Повечети хора се сещат за разни дръпнати а самото название "тюрк" се е използвало в смисъла на воин(за номадските племена) а не като етноним на даден народ.
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment

                          Working...
                          X