Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Египет и нещо сякаш забравено

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Египет и нещо сякаш забравено

    През 1881 са открити мумиите на десетки фараони в една цепнатина на Долината на царете - между тях на Сети І и Рамзес ІІ Тутмос ІІІ и т. н. Вярно е че гробницата на Тутанкамон е единствената запазена до наши дни и от нея можем да научим много за живота и "смъртта" при древните египтяни, но не мислите ли че мумиите на тези мъже пред които е благоговеел цял свят са доста встрани... и мястото им е заето от едно 18-19 годишно момче което става фараон само благодарение на факта че е роднина на Аменхотеп ІV и неговият предшественик Семенкара е умрял (убит).

    2) Преведени ли са дневниците на Хауърд Картър? Или ако могат да се намерят на англииски откъде? Благодаря предварително

    #2
    Египетските йероглифи

    [Началото]

    Розетският камък е може би най известният древен надпис. Неговото откриване през 1799 позволи египетските йероглифи да бъдат разчетени. Разбира се най-добрият начин да се разберат йероглифите е да се проследи разчитането на розетският камък.

    Преди повече от 2000 години по времето на Рим и Гърция, Египет е имал вече 3000 години културна история. Римляните и особено гърците са се отнасяли към Египет със смесени чувства: от една страна с ненавист към варварството му а от друга с преклонение към мъдростта и древността му. Египетските обелиски са били почитани и често пренасяни и издигани в Рим като символ на престиж. Дори днес в Рим има 13 обелиска докато в Египет само 4.

    Класическите автори са смятали че писмеността е създадена в Египет но те не са можели да четат йероглифите. Те са смятали, както Диодор казва, че отделните знаци нямат фонетично значение а представят идеи, например рисунката на орел изобразява нещо случващо се бързо а крокодила, нещо лошо.......

    Ранните "йероглифисти"

    Най-известният от първите които се опитват да разчетат йероглифите е Атанасиус Кирчер. В средата на 17 век той е бил всепризнат римски капацитет в областта на Древен Египет. .....

    През 1666 той е бил натоварен с публикуването на надписа от обелиска намиращ се на римският площад "Пиаца де ла Минерва". Обелискът е бил издигнат по заповед на Папа Александър 7 по дизайн на Бернини. Кирчер дава четенето си на картуша (малък овал обграждащ група йероглифи) както следва:

    "Защитата на Озирис срещу насилието на Тифо трябва да бъде почетено с правилни ритуали и церемонии с жертвоприношения като обръщение към гениите на тройният свят с цел да се постигне задоволство от процъфтяването обичайно давано от Нил срещу врага Тифо"

    Съвременото всеприето четене на картуша е просто името на фараона Псамтик (Псаметихус), написано фонетично......

    Comment


      #3
      Давайте, давайте!

      Comment


        #4
        Erich Von Manstein написа
        През 1881 са открити мумиите на десетки фараони в една цепнатина на Долината на царете - между тях на Сети ² и Рамзес ²² Тутмос ²²² и т. н. Вярно е че гробницата на Тутанкамон е единствената запазена до наши дни и от нея можем да научим много за живота и "смъртта" при древните египтяни, но не мислите ли че мумиите на тези мъже пред които е благоговеел цял свят са доста встрани... и мястото им е заето от едно 18-19 годишно момче което става фараон само благодарение на факта че е роднина на Аменхотеп ²V и неговият предшественик Семенкара е умрял (убит).
        Доколкото съм запознат с фактите, гробницата на Тутанкамон е запазена благодарение на случайността-започват строителни работи наблизо и входът е затрупан с отпадъчен материал.Тази случайност ни дава да научим много за погребалните обреди на египтяните.
        Обаче я се замислете.Тутанкамон е бил господин Никой-умира твърде млад.Но вижте колко злато има.А колко ли злато е имало в гробницата на Рамзес Втори
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Сегичка ще пусна една "Тутанкамонска" тема и ще стане интересно.

          Comment


            #6
            Тътанкамон е толкова известен защото е единствения фараон който е намерен в гробницата си. Всички останали мумии на фараони са намерени преместени някаде си (най вероятно от жреци за да бъдат спасени от оскверняване), а гробниците им са били ограбени още в древността. Според една от теориите (на която не вярвам чак много) съкровищата в гробницата на Тутанкамон са били повече от нормалното, защото той е първия фараон след еретика Аменхотеп IV (Ехнатон) и просто жреците са искали да покажат величие.
            Относно написаното в картуша - това не може да е друго освен име на фараон. При разчитането на розетския камък Шамполион използва това, че името на фараона е оградено с картуш навсякаде в текстовете на египетски, гръцки и ... третия текст не мога да си спомня на какъв език беше :sm186:.
            Shut me down! Machines making machines! How perverse!

            Comment


              #7
              йератично демотично... ранно късно съкратено и т.н.

              Comment


                #8
                ,
                Last edited by mellisa; 18-10-2005, 16:42.
                "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                Comment


                  #9
                  Изглежда странно малкият, немногозначителен Тути да е погребан с такива огромни дарове... И хората често въздишат - а какво ли е било тогава погребано с великите му предшественици?

                  ами... оказва се, че май точно това, което е намерено С други думи, според една теория, която има голям шанс за достоверност, всъщност даровете не са правени за малкия Тути, а за някой доста по-богат, известен, могъщ, дълговременен и... желан да бъде забравен! А именно, неговият знаменит предшественик! По доста от даровете и мебелите има доказателства, че са им пренабивани номерата... искам да кажа, променени картушите Името на един цар е било заменено с това на друг. Даже знаменитата, изключителна златна маска /то не е точно маска, щото обхваща май поне част от тялото тяло/ носи белези, че истинското й лице е било изрязано, а на негово място е заковано личицето на о,бозе почившия Тути... Та затова е толкова богато погребан, просто защото наследява погребалния чеиз на доста по-голям фараон, който е трябвало да потъне в историята без следа... И на въпроса за това, с какво ли са били погребвани знаменитите фараони - явно с това...
                  На нож!

                  Comment


                    #10
                    ,
                    Last edited by mellisa; 18-10-2005, 16:42.
                    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                    Comment


                      #11
                      Зяпах по Дискавъри точно за това и се оказа че и по каменния саркофаг рисунките са правени на ново а старите са почти унищожени.Майче става дума за съкровищата на Ехнатон
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #12
                        По спомен: През 1881 г. са намерени мумиите на 60 ??? фараона между които Сети ² и Рамзес ²² които не само че са баща и син но са и синоними за едни от най-силните владетели в египетската история въобще. Намерени са в една пещера близо до село Ел Гурна. Мястото е открито отдавна от един египтянин и той го съобщил под секрет на своите роднини. Завъртели бизнес и... останалото ще прочетете в "Богове гробници и учени" на К. В. Керам.

                        Между мумиите не е открита тази на Рамзесовия син Мернептах, през чието управление се предполага да се е извършило бягството на евреите от Египет. Християните злобеят, защото казват, че мумията му никога няма да бъде намерена - нали червено море го е погълнало. Обаче след време мумията на Мернептах е намерена.

                        Въпроси:
                        По времето на Рамзес ²² или на Мернептах евреите бягат от Египет?
                        какво става с другия син на Рамзес ²² - Сети ²²???
                        Какво става със саркофага на Менкаура (²V династия???)
                        Ейе и Хоремхеб (един от любимците ми) ли са убийците на Тутанкамон
                        Какъв е този тъмен египетски субект Семекара/Сменкара/Семенкхаре и т.н.

                        Въпроси из египетската история са милиарди но тези са с елемент на екзотика и могат да ви позапалят.

                        Хер Капитан, не знаех, че се интересувате и от египетска история. Вие сте една всестранно надарена личност.

                        Comment


                          #13
                          mellisa написа
                          Всъщност, дори неговата гробница е била ограбена, и то на 2 пъти, но явно нещо или някой е попречил на грабителите, които са успели все пак да разбият печатите и вероятно са отнесли нищожна част от пердметите.
                          До колкото знам печатите на погребалната камера не са били разбити, така че иманярите не са били стигнали до златни съркофази, маски и т.н., тоест до най-големите съкровища.

                          Erich Von Manstein написа
                          Въпроси:
                          По времето на Рамзес ²² или на Мернептах евреите бягат от Египет?
                          В египетските паметници няма открити надписи, свързани с това събитие.
                          В неделя по дискавъри даваха филм за Рамзес II и в него бяха приели, че изхода става по време на царуването му. По точно по времето когато навършва 60 години и официално се приравнява на боговете, а светската власт се поема от първородния му син Amenhiwenimmef. За него пък (за скелета му де) се смята че е намерен в гробницата KV5 - 30-35 годишен мъж, убит с удар по главата, което до известна степен опровергава легендата за едно от божиите наказания - убийството на първородните синове. Останалите наказания ги обясниха с голям разлив на Нил.
                          Мернептах е тринайстия син на Рамзес и негов наследник. Относно това, че мумията му не е открита, това нищо не означава. Все пак, както каза по-горе Мелиса, далеч не всички мумии на фараони са открити.
                          Shut me down! Machines making machines! How perverse!

                          Comment


                            #14
                            ,
                            Last edited by mellisa; 18-10-2005, 16:42.
                            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                            Comment


                              #15
                              Хихи гледай ти стария професор Кристиан Жак какви ги плещи тогава... Ама така де египетски сапуни тц тц. Не треа да се четат!

                              Comment

                              Working...
                              X