Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Археологически открития относно битка в района на Балтийско море

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    gollum написа Виж мнение
    Прав ли съм, че подобен род оръжия могат да се ползват ефективно в такъв контекст? Т.е. не са непременно нещо импровизирано и случайно.
    Формата и изработката ясно показват, че това е стандартно оръжие, предназначено за "многократна употреба".

    Comment


      #47
      gollum написа Виж мнение
      Въпросът с лингвистичните данни е в тяхната приложимост към определен период и към конкретно време и място. Да речем, наличието на дума като "крал" към кога се "засича" и може ли да се свърже с този регион (предполагам, че е сложно да се направи лингвистично, особено второто)?
      Ъъъ, данните или ги има, или ги няма. Ако разглеждаме период, за който няма данни (като нашия случай), взимаме предния период, взимаме следващия и интерполираме. Това не важи само за лингвистиката, а за всяка наука. По-въпроса за региона, като цяло водещи са носителите на езика, а не моментното им местообитание. Днес са тук, утре са другаде.

      Comment


        #48
        Това е горе-долу ясно. Въпросът ми се отнасяше до това дали може да се свърже в конкретния случай думата за крал (отбелязваща съответното "ниво" на политическо развитие) със самия период. Питам те, защото си наясно с лингвистиката, за разлика от мен (аз имам само някакви сравнително смътни спомени от курса по семиотика в университета; онзи дял на лингвистиката, който се занимаваше с екстраполиране - сега не помня как се наричаше, даже не са ни го преподавали).

        Comment


          #49
          gollum написа Виж мнение
          Въпросът ми се отнасяше до това дали може да се свърже в конкретния случай думата за крал (отбелязваща съответното "ниво" на политическо развитие) със самия период.
          Еми свързва се, нали дадох цитат. Има я в праиндоевропейския, има я в келтските, в италийските, в германските с някои забележки.

          h₃rḗǵs

          Сега, в тънки моменти като семантичната връзка между рекс и ректум, и липсата и при германците, може да не задълбаваме

          Comment


            #50
            Ок, т.е. логиката ти е, че имат дума за "владетел" в езика си по онова време (грубо казано), т.е. вече са на този етап на развитие ("имат си владетели"), така ли?

            ПП Е, не разбрах и точно кое липсвало при германите: рекс, ректум или връзка между двете .

            Comment


              #51
              gollum написа Виж мнение
              Ок, т.е. логиката ти е, че имат дума за "владетел" в езика си по онова време (грубо казано), т.е. вече са на този етап на развитие ("имат си владетели"), така ли?
              Те са на този етап поне три хиляди години преди описаните събития. Имат си владетели, не са изпаднали до отделни ферми без връзка една с друга.

              gollum написа Виж мнение
              ПП Е, не разбрах и точно кое липсвало при германите: рекс, ректум или връзка между двете .
              В някакъв момент генетичната протогерманска форма се заменя с протокелтска, която дава райх, Аларих и т.н. А пък в германския се появява конунг, кинг.

              Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	256.5 КБ
ID:	553058

              А етимологичната връзка между рекс и ректум е в "правотата"

              Comment


                #52
                Кухулин написа Виж мнение
                А етимологичната връзка между рекс и ректум е в "правотата"
                Още малко цитати:

                Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	602.0 КБ
ID:	553059

                Comment


                  #53
                  Warlord написа Виж мнение
                  Като заговорихте за Омир - новооткритата война съвпада като време с Троянската война - ок 1200 пр.н.е. Сега предстои да се състави конспиративна теория свързваща двете събития и накрая извод, че троянците и ахейците са се сбили заради северногерманския кехлибар
                  Ами то може и да има някаква "връзка", макар и не толкова директна. Все пак точно около 1200г.пр.н.е. започва повсеместен упадък на всякакви култури, поне в Близкия изток, Мала Азия и Гърция. Ок. 1150г. започват т.нар. "тъмни векове". Троя е само един от многото разрушени градове. Всичко това, разбира се, е придружено с нашествия, преселения на народи, войни, унищожаването на пазари търговия и т.н. (което пък няма как да не доведе до намаляване на населението) и не на последно място и големи климатични промени. Тези преселения и климатични промени може и да са имали влияние и на други места в Европа.
                  Освен това, ако предположим, че финикийците действително са търгували с балтийските/германските народи, то един колапс в Леванта, без значение от неговите причини, ще навреди доста на икономиката и на северняците. Което пък много лесно може да доведе до войни, преселения и т.н.
                  Разбира се, тази дата 1200г.пр.н.е. може и да е напълно случайна.

                  Comment


                    #54
                    Не е нужно финикийците да са стигали до Балтика, по принцип маршрута на кехлибара минава от Ютланд на юг към Алпите и оттам - към Средиземноморието. Само че това с керваните не ми се връзва особено, по-скоро се е търгувал на къси разстояния (със съседни племена). Въпросната битка общо взето е горе -долуна пътя на кехлибара, както и горе долу на място където се срещат Северната бронзова култура с културата на полята с погребални урни, която в този период се разпространява (вероятно и чрез експанзия) на север.
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #55
                      Или картинно онагледено:
                      Click image for larger version

Name:	Map1000BC_Cultures01_big.jpg
Views:	1
Size:	122.3 КБ
ID:	553064
                      sigpic

                      Comment


                        #56
                        И Линдибейдж пусна клипче по темата, има интересни моменти:

                        Comment


                          #57

                          Comment


                            #58
                            Кухулин написа Виж мнение
                            Като го разкопаят, ще говорим за мащаби. Засега 130 трупа и 5 коня не впечатляват.
                            Много години по-късно някои моменти са изяснени, а други пораждат още въпроси. Съществуват различни интерпретации на данните, част от тях с политическа окраска. Това забавя или направо спира изследването на битката.

                            Мащабите се оказаха малко по-сериозни. В сражението участват до 5 000 души, почти всички - мъже. От тях до 30% ветерани. Едната страна е доста по-добре въоръжена от другата - бронз срещу камък. Вероятно става дума за нискотехнологична западноевропейска инвазия (протокелти и/или протогермани) в земите на високотехнологични протославяни. Неуспешна инвазия. Резултатът е укрепване на протославяните в региона и контрол върху кехлибара.

                            Лужишка култура

                            ​Това, разбира се, е просто една интерпретация от многото.

                            “On the basis of the data currently available, it can be concluded that one of the parties to the conflict on the Tollense came from the circle of Knoviz and Unstrut cultures. From around 1300 BCE it covered the territories of today’s Central and West Bohemia, as well as Thuringia and partly Bavaria and Saxony. The other side represented the Lusatian culture, stretching from eastern Germany through almost all of Poland, reaching Moravia in the south and reaching as far as Volyn. The Knovizians were invaders, while the tribes of the Lusatian culture defended themselves. The invaders were literally shot from the arches. Most were killed with shots to the head and the chest. At the beginning of the battle, dozens of attacking warriors, hit by arrows, fell into the water while trying to force the crossing. Others were shot dead on the river bank, most often while escaping. The victors took their dead and killed their enemies, taking their more valuable equipment."

                            Ancestors of Poles in the Battle of the Tollense Valley, Known as the “Pomeranian Troy”

                            ​В този линк има и разни разсъждения около троянската връзка, ако за някого са интересни. Бяха споменати по-назад в темата.

                            Друг интересен момент е участието на воини от различни популации, вероятно съюзници или наемници. Направих една груба схема с наличните данни:

                            Click image for larger version

Name:	1fJGQcJ.png
Views:	96
Size:	85.7 КБ
ID:	616367


                            Предполага се, че скандинавците и южняците се бият на страната на келтите. Балтът може да е славянин и вероятно е в техните редици. Ако на някой му е интересно, ето дистанциите на всяка от изследваните проби до съвременние европейски индивиди:

                            Click image for larger version

Name:	VWMfQCI.png
Views:	95
Size:	142.5 КБ
ID:	616368




                            Comment

                            Working...
                            X