Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Това, че Абсалон е командно-десантен кораб са глупости. Корабът е многоцелеви с възможност, освен останалите задачи да изпълнява И функцията на команден. Не е номер едно в никоя от функциите си, но превъзхожда другите кораби именно по многобройните си приложения. Относно това да вземем Гепарди, как си представяте Гепард да изпълнява задачите на Дръзки по време на мисиите при Ливан и Либия? А що се отнася до подхвърлените пак по темата Са'ар 5, това не са тежки корвети с въоръжението на разрушители, а просто ракетни катери на стероиди. И те са на принципа "напускаш базата, снабден си с обилна разузнавателна информация, осигурява ти се целеуказване от няколко източника, извършваш залпова атака срещу противниковото военно-морско съединение и по най-бързия начин се връщаш базата". Просто за да оцелеят в обстановката на Близкия изток им трябват един куп допълнителни системи за самозащита, а след като се увеличават размерите на корабите, са ги накачулили с още въоръжение, за да минат през одобрението на МО. В резултат корабът, въпреки сравнително малките си размери за надводна бойна единица става тромав. Да сте виждали на снимка корвета да извършва екстремно завиване? Няма и да видите. Не виждам как корветата е в състояние и да излиза на патрулиране за няколко денонощия.

    Ако вместо да се занимавате с фантасмагории от рода на стоварването на армейски корпус за 24 часа си бяхте дали решението на задачката щяхте да видите дали Абсалони биха били безполезни за нас. Ама не, по-яко е да спекулираме как Турция и България ще почнат Третата световна война с конфликт с висока интензивност без никакви предварителни индикации. Що се отнася до това Русия да ни продаде авангардни ПКР с брегово базиране ще има да почакате.

    A по отношение на това да не разклащаме баланса на силите в Черноморския басейн, не приемам и този аргумент. Няма как да го разклатим, при условие, че решително изоставаме от всички страни в региона с изключение на Грузия.
    Last edited by Duque de Caixas; 25-08-2012, 15:38.

    Comment


      #77
      Duque de Caixas написа Виж мнение
      Това, че Абсалон е командно-десантен кораб са глупости. Корабът е многоцелеви с възможност, освен останалите задачи да изпълнява И функцията на команден.
      Ами, хмм, би ли споделил за какви точно задачи възнамеряваш да го използваш, със съответните конфигурации?

      Освен това ми се струва, че има лека логическа неяснота. За баланса е важно не как ще се използва, а как може да се използва.

      Comment


        #78
        gollum написа Виж мнение
        ентусиастите се колебаят в мненията си, че за това е достатъчно или да купиш "много" крилати ракети
        Хм, две-три бригади Искандер, две-три ескадрили с Таурус и една-две подводници с 9М14 вероятно не биха предизвикали толкова широка усмивка у потенциалния турски агресор. Виж например Южна Корея. Не им е смешно.

        Comment


          #79
          Кухулин написа
          Виж например Южна Корея.
          Моля те, ако ще даваш примери, да са реални. Южна Корея и НДР са съвсем различен случай, както вече сме говорили. КНДР има възможност директно да обстрелва столицата на ЮК с конвенционална артилерия (какво остава за реактивна и всичко останало), има огромна по численост армия, сравнително добре въоръжена, огромни по сложност и наситеност укрепления, висока степен на контрол и мотивация, да не говорим за атомно оръжие, а географията ще я оставя настрани, щото няма нищо общо. Не виждам дори едно нещо, което да съвпада със ситуацията България и Турция. Примерът не е адекватен на обсъжданото.

          Хм, две-три бригади Искандер, две-три ескадрили с Таурус и една-две подводници с 9М14 вероятно не биха предизвикали толкова широка усмивка у потенциалния турски агресор.
          Да, ще му е малко по-трудно. И толкова. По принцип вероятността за агресивна война е около нулата, т.е. за да се реши едно правителство на такава мярка, трябва да има МНОГО СЕРИОЗНИ ПРИЧИНИ. Много меко казано. Тогава дали ще бъде спряно от няколко крилати ракети с конвенционален заряд и вероятността да се съборят няколко къщи в Истанбул, някой и друг мост (прекрасна материя за пропагандата - "злите българи избиват турци с далекобойни оръжия"), да извадят от сторя някоя и друга писта и да повредят няколко самолета? НЕ вярвам в таз работа. А щом веднъж си изгърмиш ракетите и загубиш подводниците (и повечето самолети), тогава какво правим? Емигрираме? Ако някой ни приеме.
          Да не говорим, че "потенциалният агресор" може просто да е достатъчно добронамерен да те отави да се опитваш да поддържаш в сторя всичкото това желязо двадесетина годинки и тогава просто ще му остава да купи банкрутиралата държава, от която така или иначе повечето население вече ще е емигрирало. Единственото решение, което реално работи е да превърнеш южната граница в 50-80 км укрепен район, като дълбаеш и поставяш мини в продължение на десетилетия (обаче какво правиш, ако опасността не дойде от Турция?), да обърнеш целия бюджет към отбрана, да зомбираш цялото население (за мотивация, щото това куца) и да поддържаш, да речем, 200 - 300 000 мирновременна армия. И да купуваш редовно модерни "железца" за нея.
          Или да си направиш атомни бомби. Или като всяка държава с тези размери да помисли за реалните задачи, които въоръжените ти сили могат да изпълнят, а за останалото да разчиташ на дипломация. И то не на самостоятелна дипломация на канонерките (то даже не е на гол тумбак, ами дирник не чифте, ами десятка бноненосци ). По дяволите, разбирам го Албирео с неговите възгласи за географията.
          Дали да се налее голяма част от бюджета във всякакви скъпи високоточни играчки които евентуално ще свършат работа при война (ама не могат да те спасят, а само "да нанесат щети") или да поддържаш някакви малки и балансирани въоръжени сили, които могат да ти свършат работа пир някаква реално възможна (а не крайно невероятна) ситуация в бъдеще.
          Така виждам нещата аз.
          Last edited by gollum; 26-08-2012, 11:49.

          Comment


            #80
            За какво може да се използва един Абсалон? За много неща. Преди всичко действително може да се използва в качеството си на щабен кораб по време на учения. Може да се използва като бойна единица. Може да се използва като патрулен. Предвид големите му размери не е особено подходящ за тази задача в Черно море, където е необходим по-малък и маневрен кораб, но в Средиземно море може да върши чудесна работа. При операциите в района на Африканския рог за борба с пиратството един такъв кораб би бил идеално решение. Вторият хангар се използва за складирането на резервни части, които да позволят по-дългото опериране на щатната Пантера на голямо отдалечение от ВМАБ Чайка. Десантният док се използва за складирането на допълнителни запаси, които да повишат автономността на съда.

            По въпроса за хипотетичния сценарий, който посочих, с евакуацията на български граждани:
            Правителството наема туристически кораб от Кипър, изпращаме един Абсалон там. На борда му освен щатното въоръжение и оборудване има:
            - част от рота "Алфа" на 68ми Полк СО
            - група от военно-морския разузнавателно-диверсионен отряд, временно прикрепена към рота "Алфа", поради морската специфика на операцията, по-задълбочените им познания по пристанищната инфраструктура и т.н.
            - медици от отряда за бързо реагиране на ВМА.
            - вертолет "Кугър" с командир пилот от Крумово и втори пилот от Чайка (това взаимодействие между вертолетчиците на ВВС и флота трябва предварително да е разработвано)

            В десантния док се развръщат контейнери от военно-медицинския експедиционен модул, превозени с влак от Крумово до Бургас и оттам по шосе до ВМБ Атия, както и един контейнер с въоръжение и оборудване за специалните сили. При нужда се оборудва и полеви лагер, за да се настани част от екипажа след напускането на пристанището с бежанците, а в освободените помещения да се настанят те. Вторият вертолетен хангар се използва за складирането на допълнителни спасителни средства - спасителни жилетки, надуваеми плотове и т.н.

            Чартираният кораб чака в Кипър, а Абсалонът тръгва от Атия. Срещат се на път за пристанището в размирния район, като задачата на военния ни кораб е да ръководи операцията, да ескортира и охранява наетия съд и да осъществи евакуацията. Българското посолство и българското разузнаване в района са си свършили работата и са осигурили:
            1) автобуси, които да извозят хората от летището до пристанището (750 до 850 души. най-вероятно ще трябва да се превозят на два курса)
            2) въоръжени местни. Предполага се, че властите са осигурили сигурността поне на летището, затова с групата от български и чужди граждани там ще трябват може би петима местни и служител на посолството. На пристанището ще трябва група от още 8-10 местни с агент на нашето разузнаване. Тяхната работа преди всичко е да запознаят с актуалната обстановка специалните сили и да осигурят подкрепа на място. Заедно с тях трябва да има няколко немаркирани цивилни камиона и джипа. Друга група от местни, може би 25 до 35 души с джипове ще охранява автобусите по пътя между летището и пристанището.

            Агентът на разузнаването на пристанището и слушителят на посолството трябва да информират едновременно командването на операцията за възможността операцията да бъде проведена успешно, след което кугърът излита от Абсалона с морски диверсанти, специални части и медик, който трябва да планира разполагането на сортировъчен пункт, където да се разпределят цивилните граждани. В момента в който Кугърът кацне останалите специални части напускат кораба с десантни лодки. Вертолетът се изтегля, а командирът на челната група, превозена с Кугъра по собствена преценка може да прекрати операцията, ако ситуацията на пристанището се изостри и групата му да бъде изтеглена от лодките. В случай, че той прецени, че операцията може да продължи в момента, в който специалните части от лодките се съединят с челната група автобусите започват да качват и извозват гражданите от летището до пристанището. При нужда по-голямата част от специалните сили трябва да могат с цивилните превозни средства на тяхно разположение на пристанището да се притекат на помощ на конвоя. Развръща се сортировъчен пункт, който, снабден с предварителна информация за гражданите, изготвена от посолството по най-бързия начин ги разпределя, като тежко болните, бременните жени, граждани от по-особен интерес и по-високопоставените се насочват към Абсалона, те и без друго няма да са толкова много, а останалите на наетия кораб. Евакуацията се завършва.

            Въпросните тежко болни и бременни жени се превозват с Кугъра до Кипър, от където да бъдат превозени с граждански полети до София или да бъдат настанени в болница, ако това се налага. Останалите се превозват с кораб до Солун, откъдето да бъдат превозени с автобуси или с влакове до София.

            Тази операция не може да бъде извършена нито в Гепард, нито със Са'ар 5 нито с белгийско корито, а благодарение на уникалните възможности на Абсалон. Останалите компоненти и сега са налице.

            Има и други много полезни начини за използването им, като хуманитарна помощ - става земетресение в Турция не дай си Боже, и България решава да помогне, като изпрати хуманитарна помощ и спасителни екипи със специализирана техника. Или също земетресение, но в Грузия и Армения. Или при учения примерно - Абсалонът товари и превозва моторизираната българска рота на HELBROC за учение на някой гръцки остров - трупане на опит за екипажа, трупане на опит за ротата. И т.н., и т.н.

            Сун Дзъ, ясно ми е, че говориш за игра, само че
            Сун Дзъ написа
            Така ще си имаме пристанище и цял корпус на тяхна територия. За денонощие разтоварваме всичко
            Това по никакъв начин не може да стане за денонощие, а ако използваш само едно пристанище е тотален абсурд.

            Голъм, сега видях, че си писал. Не мисля, че който и да било от обсъждащите тази тема си прави илюзиите, че отбраната може да бъде осъществена единствено с военни средства. Не съм писал по това единствено, защото смятах, че е очевидно и не подлежи на коментар. Все още смятам така.

            Другият абсурд е, че за отбрана можем да разчитаме на асиметрични средства. Можем единствено да объркаме плановете на противника и (в случая с Турция) да го забавим със седмица в изпълнението на задачите си. Хайде, понеже вчера бях сватбар и още ме държи оптимизмът и доброто настроение, давам две седмици.

            Comment


              #81
              Duque de Caixas, всичко това хубаво, става за съвременен роман по злободневна външно-политическа тема.
              Но това предполага на първо място активна външна политика.

              Comment


                #82
                Това също не подлежи на коментар. Предполага се, че има една минимална база от предпоставки и изграждането на ВМС стъпва на тях. Там влизат външната политика, икономическата и демографската стабилност, индустриалната и образователната база... Ако ще седим на приказка и ще си говорим очевидни неща и аз мога да се включа - денонощието има 24 часа. Шок!
                Темата все пак се ограничава по-скоро с техническата част на изграждането на флота, а не с политико-икономическите предпоставки. Ако се впуснем и там резултатът ще е голяма мешаница и проблеми по една група от фактори ще се оспорват с аргументи по друга без реален смислен резултат.
                Last edited by Duque de Caixas; 26-08-2012, 13:09.

                Comment


                  #83
                  gollum написа Виж мнение
                  Не виждам дори едно нещо, което да съвпада със ситуацията България и Турция. Примерът не е адекватен на обсъжданото.
                  Това, което съвпада, е потенциала за удар по ключови обекти. Не съм съгласен с тезата, че всяка война е на юруш и без оглед на загубите. Струва ми се незащитима. Прастарата идея е да нанесеш на противника повече загуби, отколкото са неговите потенциални печалби. Смятам, че описаните от мен сили са в състояние да нанесат повече загуби, отколкото би била евентуалната печалба на Турция в 90% от сценариите. В останалите 10% загубите няма да са достатъчни. А дали има нужда от такова възпиране - политиците ще решават.

                  Comment


                    #84
                    Duque de Caixas, съгласен съм, че Абсалон успешно може да се използва срещу пиратите в Сомалия. Съгласен съм и за евакуацията - там също може да се използва успешно, както и при хуманитарните мисии. Ако българския флот възложи такива задачи на основните си бойни кораби и ако има достатъчно валутка в излишък, защо да не ги напазарува...

                    Comment


                      #85
                      Струва ми се незащитима.
                      Абсолютно съм съгласен. Още повече предвид факта, че коя да е модерна държава и имперския и еквивалент от 15ти век са доста различни практически във всеки аспект
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #86
                        Сун Дзъ, вместо да се засягаш и да го приемаш толкова лично едва ли не като обида да беше проучил материята предварително, защото явно говориш за себе си
                        Сун Дзъ написа
                        винаги съм харесвал хората, които по толкова конкретен и категоричен начин дават компетентно мнение за неща, за които си нямат представа... за какво иде реч
                        Какво ме интересува какви са били плановете ти за играта, след като идеята ѝ е била да е максимално доближаваща се до реалните условия и да е опростена, доколкото това е възможно. А в реални условия това, за което говориш е неизпълнимо по толкова много параметри, че не знам дали ще мога да ги систематизирам. Ще се опитам.

                        Като казваш, че хипотетичните турски въоръжени сили ще имат развърнат армейски корпус до денонощие какво разбираш под "корпус"? Това може да е всякаква комбинация от две бригади и комплект до четири дивизии и комплект. Как възнамеряваш да извършиш операцията? Събираш ги частите на едно място, товариш ги на единия бряг на Черно море и ги стоварваш на другия?! Ами нали трябва да се сработят задействаните елементи от армия, флот и авиация. Нали трябва да направят учения в отделните видове войски, после съвместни на трите вида. Спомням си че разчиташе на някакъв елемент на изненада. След цялата дандания как няколко бригади отработват десант под прикритието на два дивизиона фрегати и няколко ескадрили F-16, като последните освен това отработват интензивно дозареждане с гориво във въздуха изненадата ще да е много голяма. Та къде ще се проведе тази серия от учения? В Черно море? Ако е имало някакви индикации за планирани враждебни действия от страна на Турция спрямо нас това ще е сигналът въоръжените ни сили да започнат прилагането на плановете за отбрана. Ако е нямало такива индикации това само по себе си е сериозна индикация. Но това е по-малкият проблем на турците. Ако една регионална сила предприеме такива действия друга регионална сила е длъжна да направи същото, иначе ще изглежда глупаво и несигурно. Ако става дума за световна сила е повече от задължително да вземе контра-мерки, иначе ще хвърчат глави и пагони. Реч иде естествено за Русия. Значи Турция започва мащабни учения, Русия започва мащабни учения и на втория ден американският държавен секретар вече ще каца в Анкара за "консултации". Турското правителство ще трябва да избира между това да прекрати ученията (с откровено агресивен характер - десант отработват все пак) и да бъдат назовани още веднъж "кучето на Америка" от мюсюлманския свят, или да продължат с мащабните учения и отношенията им със САЩ, ЕС и Русия да се изострят на мига с всички последици, произтичащи от това. Но нека ученията не са в Черно, а в Средиземно море - моментално се изострят отношенията на Турция с Гърция и Кипър (+ ЕС, особено Франция и ВБ) и Сирия (+ Арабската лига или Иран, в зависимост про-какъв е режимът в Дамаск). С Израел отношенията на Турция вече са си традиционно изострени, което ангажира и САЩ. Приказка!

                        Не обръщаме внимание на тези фактори, Турция подготвя своите ВС и стартира десантната операция. Явно не визираш рейд на леко-пехотен отряд с численост до бригада, чиито сапьорни подразделения ще изкарат от строя стратегически обект. В този случай може да се постигне изненада, но той е на принципа "стоварваш-удряш-бягаш", а ти предвиждаш многократно по-големи механизирани сили, със собствени танкове, артилерия, мобилна наземна ПВО... въобще пълната програма. За целта Балчик не ти върши работа. Върши ти работа единствено пристанище, способно да приема и обслужва контейнеровози. Значи Бургас и с уговорки (не знам какъв е капацитетът на пристанище Варна, но е в пъти по-нисък от бургаското) Варна. Балчик ти върши работа да стовариш леко-пехотен батальон, който да не отнема от капацитета на варненското пристанище, да изпълнява самостоятелни задачи от основния отряд по второстепенно направление и да десантира снабден за три бойни дни, след което да се съедини с корпуса. Същината на случая не е да успееш да стовариш десант там където няма (или има много слабо) противодействие от страна на противника, а да го стовариш там, откъдето можеш да развиеш успеха си. Щом противникът ти е сметнал дадено направление като безперспективно за теб и го е оголил би следвало да има добра причина за това. Все пак той е по-запознат с условията в страната си от теб.

                        Дали ще стовариш десант на брега или ще овладяваш пристанищна инфраструктура все ще ти трябва челен отряд. Какво ще използваш? SAT определено ще бъдат задействани, само че те са малобройни и ще се ограничат до скрито обследване и наблюдение на района на главното десантно направление. Така че турците имат два варианта - еднакво лоши - тъй като това са съединения, подготвяни да действат самостоятелно. Ако стоварваш десант на брега челен отряд ще е бригадата морска пехота от Фоча. Турската морска пехота не е по американски (щурмоваци), а по британски образец (диверсанти). Те са подготвяни за шеги и закачки в малки групи с гръцките морски пехотинци по егейските острови, Основната им задача не е стоварването на десанти в бригаден състав и имам сериозни опасения, че подобно занимание няма да завърши в техен интерес. Ако се провежда операция по овладяване на пристанищна инфраструктура трябва първо SAT да извършат рейд на ВМБ Варна, защото тя е пристанищния район, а почти едновременно с това бригада командос да извърши парашутен десант. Бригадите командос са подготвяни за автономни бойни действия предимно срещу кюрдските бойци в югоизточната част на страната и макар да поддържат парашутна подготовка не са най-добрият вариант за това. Вертолетен десант няма как да скриеш. Досега такъв срещу държава с добре организирани ВВС не е извършван. Вертолетите освен това не са ниско-забележими радио-локационни обекти. И са с далеч по-малки вътрешни обеми. Вземи Трансал или Херкулес или А400М. На първите два можеш да монтираш мощни РЕБ средства жертвайки да кажем 20% от десантната вместимост. На третия дори ще запазиш пълната му вместимост. Ако са достатъчно мощни, противниковата ПВО не достатъчно добре организирана може авио-десантният ти отряд да проникне в зоната. Противниковият персонал ще е наясно, че става нещо, но няма да са сигурни какво. С вертолети обаче възможностите за мощна РЕБ на борда се ограничават, да не говорим, че трябва да използваш минимум три типа вертолети с различни ЛТХ, освен това трябва да ги прикриеш и със специализираните турски самолети за РЕБ CN.235(EW), които също имат различни ЛТХ и става мазало, откъм планиране, откъм разход на гориво, откъм координиране във времето, откъм всичко.

                        Но приемаме, че си хванал противника по долни гащи. Успял си да овладееш плацдарма с минимални загуби, врагът няма организирана отбрана идва време да стоварваш основните части. хайде за спорта, условно ще ги определим на 40 000 души в 8-10 бригади. Във военно време щатът им се увеличава, но при десантни операции се олекотява, така че приемаме, че това са 8 бригади по 4 000 души плюс части на подчинение на корпуса. Механизираните бригади стоварваш с боекомплект за един боен ден, все пак не нахлуваш по суша, а откъм морето, иначе бригадите ще са много по-тежки. Артилерията е проблем. Значи или стоварваш буксирна и се ограничаваш откъм действия на механизираните бригади в единен фронт или стоварваш самоходна артилерия (в пъти по-малко цеви) и жертваш огнева мощ. Но и в двата случая няма как да стовариш нужните количества снаряди, така че огневата ти мощ така или иначе е компрометирана. Освен това като цяло дори да направиш някакво чудо на военната мисъл и да стовариш всички първоешелонни съединения в рамките на 24 часа помни, че са с боекомплект за един боен ден, след който (или ако са не дай си Боже в преразход преди) трябва да попълнят запасите си от боеприпаси, ГСМ, провизии, да се извозят ранените..., само че всички необходими боеприпаси, ГСМ и "сек'ви други простотии" ще си в състояние да стовариш в рамките най-малко на 3 денонощия. Така че корпусът ти увисва.

                        Да не говорим, че като се е видяло, че работата опира до кокала и не става въпрос за малко конфликтче, а за инвазия, застрашаваща държавата като цяло ще се видя принуден да блокирам достъпа ти до пристанището и има лесен и много евтин начин на направя това без дори да използвам морски мини, но ако прибягна И ДО ТЯХ, ще ти трябва повече от седмица да разчистваш подхода към пристанището под противников обстрел. Само че ако не разполагаш с предварителна информация ще загубиш поне един два кораба, които допълнително ще затруднят, абе ще затруднят, ще направят невъзможно, приставането на корабите, дори достигането до пристаните.

                        Има множество фактори, които сам човек, дори да е по-високопоставен военно-морски офицер не е в състояние да планира. А имам чувството, че ти дори не си си направил труда да попрочетеш литература по тази специфика и после си тръгнал да се засягаш как аз не съм разбирал, че ставало дума за игра. Май ти не си наясно в тази ваша игра за какво става дума.

                        Comment


                          #87
                          Какво ми пречи ли? Темата се казва: "Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)", а не "Какво би станало, ако играта на Голъм беше проведена". Нали виждаш разликата?

                          Comment


                            #88
                            Sailor_Malan написа Виж мнение
                            И в случая големите кораби биха си имали мястото и биха позволили този активен елемент да се изнесе максимално навътре и евентуален десант да бъде значително редуциран или евентуално сринат много преди бреговата артилерия и някой Бастион да започнат да го обработват. Нещо повече, наличието на големи кораби с тежки ПКР и мощно ПВО биха позволили десанта да бъде пресрещан на границата на зоната на действие на противниковата морска патрулна авиация, във всякакви метеорологични условия(нали се сещате, че загуба на връзка с патрулен самолет в морска буря не е задължително да се дължи на Щил натресъл патрулния самолет). .
                            Е нали точно това съм го писал поне няколко пъти само в тази тема. Точно това е правилната защита на България от към морето. Без значение дали на моменти изглежда скъпо и нецелесъобразно.

                            Sailor_Malan написа Виж мнение
                            Важна роля в такава концепция за активна отбрана играят и поне 4 подводници по възможност въоръжени с КР за удар по брега.
                            Сун Дзъ написа Виж мнение
                            За това говоря - България не може без силен флот.
                            Ако имаше четири подводници в морето, изобщо нямаше да се планира операция по такъв начин.
                            Ако имаше и четири - шест фрегати (корвети) може би нямаше да има война.
                            Всяко оръжие или неговия носител трябва да е много добре съобразено с евентуалния противник.
                            Например противника Т. има осем фрегати, всяка от които може самостоятелно да неутрализира 16 дозвукови ПКР пуснати срещу нея, затова стягаме колана, продаваме или бракуваме каквото имаме и купуваме свръхзвукови ПКР. Може да са малко като бройка, но вече са силен възпиращ фактор. И така нататък.
                            С оръжия и кораби годни за миротворство ... доникъде.


                            Грешно е да се правят изводи дали това или онова оръжие ни трябва, отчитайки моментната международна обстановка или съобразявайки са с обстановката от преди 10-20 години. Това не е история, история са поне последните 100 години, а те говорят много.
                            Има си една поговорка - "който не храни своята армия, храни чужда", има и друга за "меча и ралото" и т.н.
                            Last edited by Сун Дзъ; 27-08-2012, 15:51. Причина: правопис :(

                            Comment


                              #89
                              Сун Дзъ написа Виж мнение
                              Човек, чак сега намерих време да ти прочета поста .... вземи се в ръце и се спри.
                              То бива да се пишат глупости на сляпо но ... но всъщност давай, забавно е
                              При условие, че дотук не си написал нищо по темата ми е малко трудно да ти разбера репликата. И аз пак не схващам защо ме пращаш в раздела за играта, май още си мислиш, че тази тема е част от него.

                              Comment


                                #90
                                Все още храня някакви надежди, че настоящата тема най-накрая ще заживее собствен живот, а не да се пълни с офтопик от друга.

                                Comment

                                Working...
                                X