Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Уважавам политическия и икономическия ти анализ, но както може би и сам се сещаш, човек трудно би открил необходимата дълбочина в него Затова ми се струва, че ще е по-добре да не продължаваме с офтопика, а простичко да кажеш как виждаш отбраната на България извън НАТО.

    Comment


      а простичко да кажеш как виждаш отбраната на България извън НАТО.
      Остри(един вид, право в сърцето) изказвания на българската делегация в ООН?
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Де да знам, Моряка сигурно има нещо наум

        Comment


          1) Показваме цялата документация за финансовото състояние на държавата и перспективите на народо-населението за бъдещето. А в случай, че не вдяват ... 2) Предизвикваме противника да нахлуе на наша територия, след което предлагаме да се предаде иначе ще си взривим АЕЦ ??

          Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Уважавам политическия и икономическия ти анализ, но както може би и сам се сещаш, човек трудно би открил необходимата дълбочина в него Затова ми се струва, че ще е по-добре да не продължаваме с офтопика, а простичко да кажеш как виждаш отбраната на България извън НАТО.
            Е за дълбок анализ трябват време и пари. Иначе извън НАТО, няма да е толкоз сложно колкото изглежда. Означава примерно, че няма да пилеем пари за следните глупости:
            - Афганистан(там до момента вероятно сме утрепали пари колкото за една Бата);
            - Трите орташки С-17 - там не е ясно колко сме грухнали, но не сме ги използвали ни веднъж. Впрочем нямаме цял екипаж
            - Ненужни летала и лодки по натовски стандарт(само там сме профукали около 120 милиона евро, за трите Спартана, от които ни един не лети, а единия окончателно стана паметник, четирите белгийски коритца и вертолетите дето на дъжд течали според хора от Крумово)
            - Кретенски проекти от сорта на AGS - вкратце 6 орташки Глобал Хоука базирани в Сигонела обща собственост на 14 натовски държави сред които е и барабар Петко с мъжете(да, да ние). Не знам за колко са били купени и колко сме изсипали ние там до момента(покупката трябва да се финализира през 2015-2017), знам обаче намалената оферта на Нортроп Груман - 2 милиарда долара
            - членския ни внос в НАТО

            Чистите икономии само от това вероятно са около 300-500 милиона евро, по-вероятно някъде по средата. С повечко кандърми и мили очи тук и там и като изхвърлим повечето администрация на МО с тия пари бихме могли да си спретнем една съвсем прилична петдесетина хилядна професионална армийка за чудо и приказ. А колко сме издухали за трите белгийски недоразумения под формата на дизел, докато им поръчат части, за да могат да ползват бреговото електрооборудване в Атия(в което време дори и на кея дизелите бачкат, за да има на кораба ток), дори не се наемам да сметна.

            Та едни 400 милиона евро със собствен корабостроителен капацитет, запазени мощности в Терем(иначе казано не се налага да си внасяме САУ, БТРи, БМП и куп специализирани машини, щото си ги правим) и добро военно сътрудничество с държавите от региона(включително със Сърбия и Русия - включително и с механизъм за обмен на разузнавателна информация) са едно чудесничко начало за гарантиране на националната сигурност. Ако успеем да поддържаме такова едно ниво на разходите за 7-8 години, НАТО леко не ни трябва(нещо повече - излишен разход е). А да без НАТО нямаше да ни трябва Искандер. Още щяхме да си имаме Р-400 Ока -Buckle up Osman, because Stambul goes by, by
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Моряко, не виждам как тези хубави неща (50 000 армия за чудо и приказ), противоречат на участието ни в Алианса. ИМО по-скоро трябва двете неща да се допълват. Което от двете да ги няма, сме потенциална жертва.

              И това е малко ОТ, но за С-17 четох в един от българските авиационни форуми информация от първа ръка. На българският пилот в отряда. Човека казваше, че си използваме часовете до дупка. Сега за какви глупости ги използваме не мога да ти кажа. И си прав че при положение че си имаме Спартан(аз го харесвам тоя самолет и мисля че имаме нужда от него), не е ясно за какво ни е нужна квота за С-17, но пък не може да сме част от НАТО и да нямаме абсолютно никакви задължения.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Sailor_Malan написа Виж мнение
                Чистите икономии само от това вероятно са около 300-500 милиона евро, по-вероятно някъде по средата. С повечко кандърми и мили очи тук и там и като изхвърлим повечето администрация на МО с тия пари бихме могли да си спретнем една съвсем прилична петдесетина хилядна професионална армийка за чудо и приказ.
                Колкото и да са тези пари, няма кой да ни ги върне, ако излезем от пакта. Заминали са.

                Що се отнася до "петдесетина хилядна професионална армийка за чудо и приказ", то в момента двадесет и пет хилядна професионална армия със съмнителна боеспособност ни гълта по 500 милиона евро годишно.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Моряко, не виждам как тези хубави неща (50 000 армия за чудо и приказ), противоречат на участието ни в Алианса. ИМО по-скоро трябва двете неща да се допълват. Което от двете да ги няма, сме потенциална жертва.

                  И това е малко ОТ, но за С-17 четох в един от българските авиационни форуми информация от първа ръка. На българският пилот в отряда. Човека казваше, че си използваме часовете до дупка. Сега за какви глупости ги използваме не мога да ти кажа. И си прав че при положение че си имаме Спартан(аз го харесвам тоя самолет и мисля че имаме нужда от него), не е ясно за какво ни е нужна квота за С-17, но пък не може да сме част от НАТО и да нямаме абсолютно никакви задължения.
                  Не знам за какво ги ползваме, обаче нашите в Афганистан няма кой един вестник да им занесе по шест месеца или мартеници за 1 март ако се окаже в тая част на година, а разни приятели успели да погостуват на бивши техни колеги там, разправяха че ако не е Луфтвафе няма кой един пирон да ни закара.
                  А иначе връзката с 50 000 професионална армия с две ракетни бригади едната способна да докопат практически 2 от 4 комшийски столици, Стамбул и Солун изпод София, а другата Одрин от Харманлийско и НАТО е много проста - НАТО ни изяде парите за такава армия. Страх ме е да си помисля какво ли ще излезе ако пусна искане за обществена информация за парите дето сме платили за участие в AGS и вземе та се окаже, че не секретна информацията и се наложи да ми я дадат.

                  А ясно, че никой няма да ни върне тия пари, въпроса е колко ще спестим в бъдеще.
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    НАТО е съюз за колективна отбрана и трябва да се разглежда като такъв. Аз си мисля, че дали сме в НАТО, или не, бойците ни в Авганистан пак нямаше да получат мартеници. И то не защото нямаме военно-транспортни самолети, ами щото нямаме ни акъл ни сърце.

                    А според мен сериозно надценяваш възпиращият фактор на една бригада(или повече) балистични ракети със среден обсег. Садам направи същата грешка. Това все пак е оръжие за армия която може да победи и без него. С него може да си спести доста жертви и неприятности. В противен случай само ще мотивира противника. Дори всичките садамови Скъд(до една) да бяха достигнали целите си, това нямаше да промени нищо.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Малко извън темата, но Интересно ако ракетите не са възпиращ защо толкоз се напъваха да ликвидираме нашите през 2002? А и нали сме наясно, че Елбрус(а.к.а Скъд) и Ока(а.к.а СС-23) не са едно и също нещо и докато КВО на Елбруса е с километри, Оката лесно би могла да стовари 600 кила тротил хексоген върху лявото платно на избран мост над Босфора(иначе казано да прекъсне комуникациите по суша с Мала Азия)? Същото може да направи и с бригаден щаб и на практика да лиши противника от бойно управление. От друга страна бойната глава на Оката се движи с някакви си 10М в крайния участък на полета. И на практика няма средство за ПВО способно да я хване. Две такива паднали във флотска база на практика биха лишили противника от флот. Нищо общо с Елбруса, в който освен другото иракчаните бяха бърникали с катастрофални последствия за точността на ракетата
                      Last edited by Sailor_Malan; 08-03-2014, 19:57.
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Абе "възпиращият фактор" си е възпиращ фактор. Иначе Северна Корея щеше да е друга, Иран също.

                        Comment


                          Така и така сте подхванали темата, да питам нещо - е ли способна България, в този момент, да разработи собствена ОТР, с наличната техника (частна и/или държавна) и нАучния потенциал на фирми и БАН (само не ми цитирайте пак онова, колко неща са измислили за отбраната, пък ние не ги купуваме, защото полвината от измисленото е...ъъъм, безмислено). Питам сериозно - все още разполагаме с Точките, та нещо на тяхна база, без особени претенции за КВО колкото лявото ма*о на комар, дали е възможно ?? И ако не, в какво се състои проблема ?
                          Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                          Comment


                            Аз мисля, че не. Поне с наличната техника. Пък и си нямаме обучени специалисти, за тези неща трябват доста години.

                            Comment


                              С тези 8 пускови и 24 ракети при евентуален конфликт с Турция най-много да си изядем големите шамари.Щото можеш да удариш мостът на Босфора(а можеш и да не го удариш,освен това мостовете са 2 а не 1) и да разрушиш 2-3 истамбулски квартала(а защо си мислите,че ПВО на Истамбул е по-лоша от тази на София или Атина да речем,а да и щабовете на 5-ти турски армейски корпус са така на ачика а не под земята).И после кво???Сваляме гащите и чакаме поне вазелин да ни сложат а не на сухо.

                              Comment


                                Обратно на морската тема и по-специално дали виреят катамараните в Черно море, ракетните катери катамарани на въздушна възглавница проект 1239 не са ли конструирани и без друго за Каспийско море? Защо ги мандахерцат между Балтийско и Черно?

                                Comment

                                Working...
                                X