Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Аз съм доста скептичен по отношение на GCS. Официално трябва да се превърне в желязо около 2020 г., обаче предвид ситуацията в Англия може да си остане добро пожелание. Да не говорим, че в нашите условия не би вършил нищо повече от 11356 или от 054A или от кой да е кораб в този клас.
    Донякъде е разбираем скептицизма ти, но от друга страна първо Камерън няма да е вечен(даже ще си ходи скоро) и с него и икономиите и от друга страна там вече се надига известен вой(за момента главно сред хората с бели фуражки и черни униформи) срещу орязването на оръжейни програми, щото това има и чисто икономически отражения, а и хората с униформи мрънкат, че няма с какво да си вършат работата. Примерно малки населени места като Бароу енд Фърнас на западното крайбрежие няма да имат какво да ядат когато предадат на RN последния Астют примерно. Много е възможно и GCS да види свят главно като експортен продукт - според данни от тук и там неговите конструктори работят доста близо с конструкторите на TF-2000. Според мене за момента съдбата му зависи главно от това колко гласовити ще са британските адмирали и дали няма да се задоволят с повечко есминци тип 45 за замяна едновременно на фрегатите тип 23 и на есминците тип 42. А правителството лесно може да им запуши устата, като освен HMS Queen Elisabeth им отпусне и другия CVF който искаха. Та предстои да видим ще ли да го бъде туй в Кралския флот или първите два ще станат съответно Строги и Летящи примерно
    Впрочем ако се вярва на информацията дето е изникнала тук там за момента цената за 2 ще е с малко над цената дето малайците са платили за техните Су-30МК(максималната им цена за момента е 350 милиона паунда)
    Last edited by Sailor_Malan; 04-09-2012, 14:43.
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      Sailor_Malan написа Виж мнение
      Според мене за момента съдбата му зависи главно от това колко гласовити ще са британските адмирали и дали няма да се задоволят с повечко есминци тип 45 за замяна едновременно на фрегатите тип 23 и на есминците тип 42.
      Тип 45 не може нищо да замени, неговите ПЛО възможности са маргинални, едва стигат за самозащита. Ако се откажат да купуват GCS, трябва да модернизират тип 23 и да им удължат ресурса. Дано да намерят пари, щото и тия самолетоносачи със сигурност ще надхвърлят бюджета. Тежи времена го чакат Кралския флот.

      Comment


        неговите ПЛО възможности са маргинални
        За сметка на това въпреки вярванията на местни кадри ПЛО възможностите на Трафалгар и Астют са много реални и съвместната им работа би им дала възможност прекрасно да се допълват(предвид ПВО възможностите на Тип 45 трудно каквото и да е от въздуха би могло да застраши подводницата тръгнала на лов за себеподобни), така че да не го мислим Кралския флот в това отношение. Но пък май в отношение ПЛО май Тип 23 и GCS(подозирам ще копира предшественика си) не са много като за нас. Поне тип 23 с нейния двутръбен 324 мм торпеден апарат надали би имала възможност да се бори с подводници дебнещи на плитко покрай брега примерно. А при нас такива ще ги има.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          Sailor_Malan написа Виж мнение
          За сметка на това въпреки вярванията на местни кадри ПЛО възможностите на Трафалгар и Астют са много реални и съвместната им работа би им дала възможност прекрасно да се допълват(предвид ПВО възможностите на Тип 45 трудно каквото и да е от въздуха би могло да застраши подводницата тръгнала на лов за себеподобни), така че да не го мислим Кралския флот в това отношение.
          По принцип няма по-добро средство за ПЛО от друга подводница. Ако погледнем обаче през очите на англичаните, възникват проблеми с цената и с риска.

          Първо, съединението от АПЛ и тип 45 е страшно скъпо за редовен патрул покрай някакъв негърски бряг, а RN има претенции за глобално присъствие.

          Второ, техните хънтър-килъри трябва преди всичко да охраняват Вангард. След това трябва да осигурят ПЛО на авионосните им групи. За нископриоритетните задачи остават доста малко бройки.

          Трето, риска при крайбрежните патрули не е оправдан. Там възможностите на АПЛ за 2 милиарда и на дизеляк за 300 милиона са абсолютно съпоставими и всяка може да стане жертва на другата. Просто няма смисъл да се рискуват тия пари, кадри и т.н.

          Sailor_Malan написа Виж мнение
          Но пък май в отношение ПЛО май Тип 23 и GCS(подозирам ще копира предшественика си) не са много като за нас. Поне тип 23 с нейния двутръбен 324 мм торпеден апарат надали би имала възможност да се бори с подводници дебнещи на плитко покрай брега примерно. А при нас такива ще ги има.
          Тип 23 може да се бори с всякакви подводници. По-точно казано, засега никой не може да се бори по-ефективно от нея. Има си торпеда за плитки води (Стингрей), има мощен подкилен сонар за активно сканиране именно в бреговата зона, не на последно място има Мерлин. Но факт е, че покрай брега рисковете са големи, дума да няма.

          Comment


            Но факт е, че покрай брега рисковете са големи, дума да няма.
            И предвид факта, че нашенското ПЛО ще се сблъсква с много такива, на корабите си трябва РБУ-6000 или друг реактивен бомбомет.
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Здравейте!
              Темата е любопитна, интересна е и с удоволствие я следя . За съжаление с изключение на Кухулин в един пост на стр 4 нищо съществено за концептуалното развитие на флота като идея не виждам, да ме извиняват колегите, които са писали същото или почти същото като упоменатият колега. Но именно поради мацалото от идеи за въоръжаване и разни корабчета и конкретни въоръжения става все по-интересно! Даже Голъм не успява да ви озапти и вкара в рамките на определената дискусия или лимит за “покупка“ на корабчета. Въобще интересно и с усмивка на лице чета!
              Аз ще се опитам да изразя мислите си по темата , дано те са ви интересни!
              Българският военен флот трябва да може да осъществява в мирно време и по време на война САМОСТОЯТЕЛНО или в рамките на КОЛЕКТИВНА СИГУРНОСТ и в КОМПЛЕКСНО ВЗАИМОДЕСТВИЕ С ДРУГИТЕ РОДОВЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ на Република България да гарантира :
              1. Ненарушимоста на териториалната цялост - защитата на българските брегове и акватория/териториални води и зоната на изключителните интереси/ т.е. да има възпираща потенциалния агресор функция.
              2. Участие в миротворчески, спасителни, охранителни и осигурителни САМОСТОЯТЕЛНИ или КОЛЕКТИВНИ ОПЕРАЦИИ или дори военни действия.
              Ето това са главните задачи според мен.
              И доколкото в съвременния свят е невъзможно флота самостоятелно да изпълнява всичките задачи произтичащи от горните тук цитирам Кухулин, но и той е непълен
              1) да се осигури целогодишно боеготовност за мисии тип "борба с пирати в далечни океани";
              2) да се осигури целогодишно боеготовност за мисии тип "гореща евакуация на 100 български граждани от далечен остров";
              3) да се осигури прикритие на българския търговски флот в Черно море тип "печалбите не оправдават риска";
              4) да се водят активни бойни действия в 100 км зона срещу мощна десантна група под/без (?) прикритие на ВВС;
              5) да се осигури морския фланг и огнева поддръжка при отбраната/настъплението (?) на БА;
              6) да се осигури ПЛО в 100 км зона;
              7) да се осигури ПВО в 200 км зона;
              8) да се осигури целогодишно възможност за превантивен ракетен удар от акваторията на Черно море;
              Въпросът става концепция за развитието КОМПЛЕКСНО на Българските Въоръжени Сили.
              Мисля, че в частност за флота следва да има комплексно развитие на видовете въоръжение, като се отчитат спецификите на въоръжението и количествата му на Черноморските държави. Не можеш срещу 12 - 16 фрегати и корвети от нов тип съпроводени с около 9-10 подводници също нов тип да изпратиш 3-4 остарели фрегати и корвети, губят си значението и вложените пари и усилия, а когато нямаш пари за нови и съотвегстващо на опасноста количество ?!. Ако ще е само за развяване на байрака и изпълнение на обязяностите по колективната система за сигурност пак не си струва парите и усилията. Освен това съм убеден в едно - универсалноста е за сметка на ефективноста!Не ни трябват тролски пенкилер корита! Трябват ни ефективни специализирани по предназначението си мореходни съдове!
              Изхождайки от реалностите и историята си мисля за ирационален подход - поддържане на наличните бройки фрегати и корвети и замяната им от време на време с по-нови на политическа цена, превъоръжаването им с по-съвременни системи възстановаване на подводният флот със специализация противоподводен и разбира се възможност за тактически удари / подводниците в разумни количества и на политическа цена/ и насищане на флотските съединения със десетки малки и евтини МРК - нещо от типа 183 Р но разбира се въоръжено не със П15 а нещо от рода на Club-U и МПК тип 1331-М и даже старите МТК. Москитния флот се е доказал, въпреки опонентите си и си мисля че капудан пашата като добър капиталист ще се замисли дали да изпрати милиарди струващото си ударно или десантно съединение от 10-12 фрегати и корвети плюс подводниците си ако пресметне, че на кораб към него ще летят 20-тина ПКР и торпеда и толкова дълбочинни бомби торпеда и ракети по всяка една подводница .
              Разбира се си мисля че е невъзможно корабното съединение да излезе в открито море неприкрито от въздуха флотската авиация следва да има ескадрила изстребителна за прикритие и още една за всички останали универсални функции разузнавателни противолодъчни целеуказване и прочие.
              Всъщност си мисля че първата крачка за нашият военен флот е изграждането на флотската авиация! А втората крачка изграждане на брегова охрана !
              И последно - армията следва да е комплексна, последното което е важно, е ,кое е оръжието - важното е да е сравнително ефективно и да е в големи количества - пример, руснаците победиха с количеството пушечно месо, с количеството танкове, с количеството артилерия, с количеството авиация. Не с качеството! И солдата пиян и танка без снаряди и оръдията неточни - но много !
              Хубав ден на всички!
              Last edited by Kont; 20-09-2012, 02:53.
              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

              Comment


                Kont написа Виж мнение
                нищо съществено за концептуалното развитие на флота като идея не виждам,
                Е как ще видиш като не съм го написал още?
                Значи споре дмоята идея флотът трябва да е съставен от галери, да кажем 4 броя и един галеас за мисии зарубежом.
                Глерите трябва да са композитни за да се осигури дълговечност, лесен ремонт и екологичност, също така дълговечност.Също така ако се вземат роми за гребци няма д аима какво да краднат. Като плюсове виждам следното:
                независимост от покачващите се цени ан енергоносителите, невидимот за чуждите радари, многог ниска ИЧ сигнатура.
                Допълнителни екстри са това че ще се развие индустрията, и като съвсем хубава екстра- на следващите олимпийски игриможе да спечелим всички гребни гонки.
                Пропуснах въоръжението - динамитни оръдия, както на USS Vesuvius

                Comment


                  Гоги, забрави да споменеш, че подобен флот ще има и значителна туристическа стойност като атракция. Аз съм изцяло "за" тази концепция, макар че бих се замислил за добавянето и на два-три класически ветрохода за по-далечни мисии.

                  ПП Нищо не си казал за абордажните команди. Да речем, пак съставени от малцинствата въоръжени с инструменти за демонтаж. Само си ги представи - за тях всеки съвременен кораб си е по същество куп цветни метали за предаване. Ще трябва да се открият специално призови пунктове за събиране на вторични суровини.

                  Comment


                    нищо не съм забравил, те последните галери са си с светрилно стъкмяване, доста прилично....и и галеаса който споменах за такива мисии и е почти изцяло ветроходен.
                    Колкото до абордажните партии, и ролята която предлагаш- тогава е по-добре да бъдат наречени "демонтажни партии"...иначе няма кой знае колко много цветни метали по корабите.
                    Иначе има хитра идея- праща се патрул към сомалия...и понеже сме цивилизовани няма да стреляме по пиратите...първи...но може да стане навигационна авария ..демек да ги блъснем...и посел каквото намерим откраднато от тях да го приберем, според международното право това се води спасяване и на спасителя се полага половината.

                    Comment


                      пропуснах да спомена- визирам дизайна на галерите от 16-ти век.

                      Comment


                        Благодаря вече съм с настроение! Благодарение на Първия Морски Лорд!
                        За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                        Comment


                          Ето нещо дето би се харесало на Дюка


                          Две подобни(даже не е зор да са същите) в Гранична полиция(реално биха заместили целия и дребен флот в момента) биха допълнили добре флота в охраната на ИИЗ в мирно време, а ако са три може да ползваме единия за охрана на търговското корабоплаване срещу пирати примерно. Лошото е само, че три биха стрували 1.920 милиарда долара
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            Това как се различава от нашите си белгийски фрегати, освен че е с по-малко оръдие и е по-добре боядисано? А защо таква зверска цена? Струва повече от всички хубави фрегати които ти, Кухулин, Дюка и Сун Дзъ, предложихте в темата?
                            Last edited by Amazon; 30-09-2012, 00:34.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Ми не знам що му е такава цената (641 милиона долара) иначе е 127 метрово, има два Дофина и БПС подобен на Осприто, освен оръдието разполага и с няколко минигъна, а 57 мм. бофорс е на светлинни години над нашите 100 мм. измислици. А да има и автономност от 12 000 морски мили и докова камера за пускане на лодки за бординг групите(от там предполагам и цената) - това за разликите с нашите фрегати.
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                Sailor_Malan написа Виж мнение
                                Ми не знам що му е такава цената (641 милиона долара) иначе е 127 метрово, има два Дофина и БПС подобен на Осприто, освен оръдието разполага и с няколко минигъна, а 57 мм. бофорс е на светлинни години над нашите 100 мм. измислици. А да има и автономност от 12 000 морски мили и докова камера за пускане на лодки за бординг групите(от там предполагам и цената) - това за разликите с нашите фрегати.
                                Ами то аз лодката за разходка (по Кухулин) дето я предложих в темата : Цъкай тука като че ли има подобни възможности, особено за SAR, само че за цената на един Бертлоф ще си купим 20(двайсет) от горното. Аз приемам че нещо в уикито са му сбъркали цената с един порядък на американеца.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X