![Shock](https://forum.boinaslava.net/core/images/smilies/imported/shock.gif)
Нека започнем да споменаваме съществените сражения едно по едно. Като под "съществени" нямам предвид да са големи.
1. Гангутско сражение - чисто галерна победа. Не може да се каже, че е особено славна страница 99 галери срещу един прам/Олифант 18 оръдия, който незнайно защо пораства до фрегата!/, може би за да се покаже пред света че победата е по-значима. Останалото са шхерботове с малки екипажи, които въпреки това удържат 2 атаки на руснаците. След победата при Гангут фактическото положение не се променя. Шведсският линеен флот продължава да господства в морето. Самият Петър не е уверен в силите на новосъздаденият си флот и макар да им към 16 линейни кораба, той не рискува да ги сблъска с 20-24 шведски които го превъзхождат по качество на постройката и тренираност на екипажите.
Следващата вече чисто ветреходна битака е Езелското сражение - 3 руски 52 оръдейни кораба /2 от тях построени в Англия/ надвиват и пленяват един шведски 52 оръдеен, фрегата с 34 и бриг.......
За чиста победа може да се вземе превезмането на четири шведски фрегати при Гренгам, макар че дори и тази победа по-скор играе роля за повдигане на морала на руснаците. Тя не намалява ударната сила на шведите.
Преминаваме нататкъ. Руско-турска война 1735-39 - в повечето и важни сражения турците бият руснаците като мачета от дирек.
Война 1741-43 между Русия и Швеция - нерешителна, сраженията се водят на голяма дистанция, запазват се териториалните придобивки по Нищадсския договор, реално победа за Русия.
Война с Турция 1768-1774г. Тук влиза боя при Хиос и Чесменското сражение. Противно на всички досегашни утвърждения, че турския флот е по-голям, по мощен от руския и т.н. действителността е малко по-различна. 50, 60 и 70 оръдейните кораби са нищо друго освен въоръжени търговски кораби, които местните феодали и алжирците са ги въоръжавали за войната. Техните оръдия са по-леки от руските, а често и по-некачествени. Достатъчно е да видим плененият трофей на турския кораб Родос и да се убедим че това не е линеен кораб.Въшно прилича, но на външен вид за линейни кораби могат да минат и холандските кораби от Ост индийската компания които носят по 60-70 оръдия. При сражението при Хиос завършващо с победа на руснаците загубите са еднакво тежки - 1 на 1 кораб, дори поради небрежно боравене с барута пръв гръмва руския кораб. Чесма е брилянтно проведена операция, това е абсолютно безспорно.
Войната от 1787-1791 г ми е най-забавна. Учудващо е че всички руски историци се захласват да я възвеличават. Смешното е че тя се води на второстепеннен морски театър, с второстепенни кораби и второстепенни офицери. По това време тече и шведско-руската война на север 1788-190, която е далеч по-кръвопролитна и шведите ядат пердах. Лошото е че след смъртта на Самюел Грейг /шотландец на руска служба/ Чичагов се държи пасивно и загубите на шведите се дължат главно на собствените им грешки - я кораб налети на плитчина, я бранедр запали свой и т.н.
За войната от 1787-1791 г. да се върнем. В едно от първите сражения е пленен линейня кораб Мария Магдалина и е преименуван в Дар от Бога на турски. Руската версия е далеч по невинна - изви се буря , строшиха му се мачтите корабът дрейфува цяла седмица, влезе в Константинопол и се предаде
![Boogie1qw](https://forum.boinaslava.net/core/images/smilies/imported/boogie1qw.gif)
Ушаков се проявява добре по време на сраженията, но не и гениално. В сраженията при Керч и тендра турците губят линейни кораби и победите са категорични, но при Калиакра независимо от отстъпението на турците сражението е конфуз - няма загуби от турска страна в кораби, според руснаците те губят 14 уити и 27 ранени а турците 450 на флагмана и няколко хиляди на останалите кораби
![Wink](https://forum.boinaslava.net/core/images/smilies/imported/wink.gif)
Comment