Съобщение

Collapse
No announcement yet.

пленени български военноморски знамена

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    пленени български военноморски знамена

    господа, знае ли някой нещо за пленени български военно-морски знамена от съветската армия през 1944 г?

    #2
    Сега ще видя и аз сам го чел това ама не помня каде,не му се връзваи на николя на глупостите
    За дискусии по всякакви общо-културни, философски, исторически и др. теми, които не се вписват във специализираните форуми

    Comment


      #3
      два миночистача - беломорец и черноморец, са били пленени в открито море от руснаците;нищо не се споменава за знамената им

      Comment


        #4
        В последния линк има значително количество откровени идиотизми като "червените знамена" на съветския флот. Ако тази подробност е в резултат на нечия некомпетентно избуяла фантазия, какво ли остава за другото...

        Като цяло, статийката е за темата "Майтапи":

        "Сушата примамва, но дулата на съветските пушки я превръщат в блян."

        Comment


          #5
          А в крайна сметка има ли пленени знамена на флота? Четох в една тема в този форум, че вдействителност има и ако това е факт, то това, че нямаме пленени бойни знамена не е истина. До колкото си спомням в темата се обсъждаше въпроса и се стигна до извода, че най - вероятно след влизането на съветските войски в България, тези знамена просто са конфискувани от корабите им, без водене на бой.

          Comment


            #6
            И аз така знам, че са били конфискувани.
            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

            Comment


              #7
              Не знам кой ги пише тия неща, не искам и да търся писанията му. Има голяма разлика да пленят знамето ти по време на бойни действия от това някой да ти дойде на пирса примерно, /понеже де факто не се разрешава да воюваме със СССР/, и да конфискува знамето на кораба.

              Comment


                #8
                Kramer написа Виж мнение
                Не знам кой ги пише тия неща, не искам и да търся писанията му. Има голяма разлика да пленят знамето ти по време на бойни действия от това някой да ти дойде на пирса примерно, /понеже де факто не се разрешава да воюваме със СССР/, и да конфискува знамето на кораба.
                Съвсем определено си прав, че има съществена разлика между това да изгубиш знамето си в бой, и това този, пред който негласно си се предал и си сложил оръжие да дойде да ти го вземе. И в двата случая знамето ти попада в противниково владение и рано или късно става експонат някой съветски военно-морски музей...та върви разправяй после на туристите, че българите не са се били за знамената си и руснаците не са проливали смело и самоотвержено благородната си кръв в бой за пленяването му.

                Ще ти дам само един нашенски подобен пример: Виждал ли си знамето на 7-ма СС Дивизия Принц Ойген в НВМИ? Е, в някогашните ни учебници по история пишеше, че българите напълно са разбили и унищожили дивизията, едва ли не са я затрили от лицето на земята с цената на свидни жертви и са пленили знамето на елитната немска част...
                Всички вече знаем каква е истината и обстоятелствата около попадането на това знаме в български ръце, но масово върлува мнението че българите са унщожили 7-ма СС, и ето- на, вижте немското знаме в нашия музей.

                Предполагам, и логично, да е такава и съдбата на всички български знамена конфискувани от братушките. За съжаление такова отношение и поведение бих сравнил точно с това да намериш загинал войник на бойното поле с медал на гърдите, да откачиш този медал и да го сложиш на своите гърди, да си вирнеш носа поради факта, че физически притежаваш медал, но само ти знаеш, че този медал принадлежи и е заслужен от друг войн.
                GOTT MIT UNS!

                Comment


                  #9
                  Съгласен съм с Петър и Крамер.

                  За мен обаче от цялата дискусия остава въпросът дали наистина двата кораба "Черноморец" и "Беломорец" са били пленени от съветската флотилия по този начин?

                  Ако това е било така, то без да коментирам патетичния стил на статията и неуместната веселост, която тя поражда у Кало, ще кажа, че на нашите морячета никак не им е било лесно в дадената ситуация.
                  Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                  Гюстав Льо Бон

                  Comment


                    #10
                    :next_verysad2: Дискусията породи в мен въпроси от времето на ПСВ.
                    Както е известно след сключването на примирието на сухопътните фронтове, всички части разположени там се считат за пленени. Така 12 бойни части са обявени за пленени и са потърсени бойните им знамена за да бъдат пленени и те. Това, благодарение на прозорливоста на някой от Щаба на войската не се е случило и знаем какви геройства са извършени, за да се укрият и върнат в България тези 12 знамена!!!
                    Сега се сещам да се запитам, какво е станало със бойните знамена на флота? На нашите прославени миноносци Дръзки, Смели и пр. Те са оставени за гранична охрана и може би знамената им не са взети?!?

                    Какво става с бойното знаме на нашата единствена подводница UB ¹ 18 ? Доколкото ми е известно тя е конфискувана от съглашенската комисия и лично френски офицери я откарват на брега до Истамбул и я извличат на пясъка, където е разграбена и предадена за скраб. От нея във музея във Варна има някакъв уред(колко е от нея е друг въпрос), а знамето изобщо не се коментира.


                    Last edited by танкиста от Харков; 24-02-2010, 20:21.
                    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                    Comment


                      #11
                      !

                      peterpetroff написа Виж мнение
                      пленяването му.

                      Ще ти дам само един нашенски подобен пример: Виждал ли си знамето на 7-ма СС Дивизия Принц Ойген в НВМИ? Е, в някогашните ни учебници по история пишеше, че българите напълно са разбили и унищожили дивизията, едва ли не са я затрили от лицето на земята с цената на свидни жертви и са пленили знамето на елитната немска част...
                      Всички вече знаем каква е истината и обстоятелствата около попадането на това знаме в български ръце, но масово върлува мнението че българите са унщожили 7-ма СС, и ето- на, вижте немското знаме в нашия музей.



                      Това наистина бяха "постановки от селски вечеринки"!В края на войната 7-a SS дивизия е разбита и попада(предава се на) в , мисля , английски плен в Словения !

                      Comment


                        #12
                        Да, но по ирония на съдбата е една от последните немски части, които се предават на европейския ТВД. Мисля че слагат оръжие няколко дни след 9-ти Май 1945, при все това, че ние българите сме ги 'разбили и натупали' немците от Принц Ойген
                        GOTT MIT UNS!

                        Comment


                          #13
                          С риск да се отклоня от темата. До колкото ми е известно последните боеве на дивизията /в състава на 34-ти корпус/ са били при Карловац, където практически са обкръжени от югославски и съветски части. Т.е. предават се в плен на тях, а не на англичаните.
                          They march in full battle dress
                          With faces grim and pale
                          Tattered banners and bloody flags
                          Rusty spears and blades...

                          Comment


                            #14
                            За "Принц Ойген" май имаше отделна тема. Но понеже така и така се коментира, дивизията може и да не е била най-добрата SS-дивизия, но в никакъв случай не е била и най-лошата. Така, че щом сме разбили някакви нейни части и сме пленили знаме, означава че трябва да се гордеем с това.

                            Comment


                              #15
                              За дивизията Принц Ойген и пленяването и съм чувал доста странни работи!
                              Един генерал, който е бил комендант на Ниш твърдеше във един от броевете на Военно-исторически сборник от 70-те години, че това е опит за изфукване на друг наш генерал и на командването на танковата бригада!!! Доколкото си спомням частите на дивизията са се проточили на много километри и руската авиация атакува последните изостанали обози. После са се появили нашите части и е почнал грабеж! Е някой неща са се прибрали и сега от тях има нещо и в НВИМ! По данни на щаба на войската през Ниш били изпратени над 2 000 пленени германци, а той бил видял да минават през града само 100-200 души! Пленниците са предавани на руснаците, така че трудно може да се установят сега!
                              За германското знаме което се съхранява в НВИМ съм чул, че е подарък от руснаците и че било някакво полково знаме! А да е на ССд ПО не съм чувал! Дай боже да е така!
                              В НИМ също има едно такова полково знаме дошло по този начин и няколко наръкавни ленти!


                              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                              Comment

                              Working...
                              X