Как мислите, ако нямаше Цушима и войните от края на 19 и началото на 20 век - имам предвид испано-американска и руско-японска, щеше ли да се стигне до промяната на въоръжението и построяването на кораби и крайцери от дредноутен тип?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Цушима и дредноут
Collapse
X
-
De Ruyeter написаКак мислите, ако нямаше Цушима и войните от края на 19 и началото на 20 век - имам предвид испано-американска и руско-японска, щеше ли да се стигне до промяната на въоръжението и построяването на кораби и крайцери от дредноутен тип?Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
-
питам, защото през 1901г. Виторио Куниберти разработва схема и публикува статия за идеалния проненосеца за английския флот, въоръжен с 12х305мм оръдия в двуоръдейни, еднооръдейни кули и каземати. А това е преди Цушима
Те и японците планират Аки да е с еднокалибрена артилерия, но Р-Я война им попречва да реализират идеята. Американците също някъде към 1903-04г. започват разработки в тази област, да не говорим за руснаците на които всичко им е ясно още през 19векП.В.
Comment
-
Гост
-
Гост
-
Без да съм сигурен, но така не се ли пести маса от брониране? Имам предвид, разположението в каземати. Освен това би трябвало да се защитават малко по-лесно, както от по-малкото "изложено" за попадение пространство, така и от самото разположение. А може би се пести и малко пространство на палубата, макар че пък се заема вътрешно.
Иначе отрицателните страни са ясни. Макар че предполагам, основната причина в случая е била традицията.
Comment
-
Кулови установки на втория калибър се появяват още през 19 век на американските броненосци тип Орегон /203мм/, руските тип Полтава /152мм/, впоследствие на Бородино и Ретвизан /пак 152мм/. Англичаните преминават към кули чак на Кинг Едуард V²² /203мм оръдия/ /1905-1906г., броненосеца Лорд Нелсън /234мм/, японците също, но на Аки /254мм втори калибър/, Сацума и т.н.
Ами куловите оръдия са с ниска скорост на въртене, често засичат и това намалява теоретично положителните им страни.Например на Бородино 152мм оръдия при темп на стрелбат 4-5 изстрела в минута дават реално по 1-2, което е крайно недостатъчно за отблъскване на миноносна атака. Казематните оръдия имат предимство по-скоростно да се въртят, там хидравликата е отработена. Куловите оръдия от по-тежък калибър от 152мм, поради дългите стволове не могат да се монтират в каземати, защото ще се заравят дори и при сравнително спокойно море във водата. Казематите са принципно по слабо или еквивалентно защитени с кулите, но се намират ниско до водата - в корпуса, а не над него. Англичаните имат едни броненосни крайцери типове Дрейк, Креси, Монмаут с двуетажни каземати и при малко вълнение долният ред е практически неизползваем, а това намалява огневата мощ на кораба. При Коронел Гуд Хоуп и Монмаут поради вълнение не могат да стрелят с половината си артилерия по Шарнхорст и Гнайзенау.Казематите на немските кораби са една палуба по-нагоре и позволяват да се стреля дори и при вълнение.
В края на ПСВ нарства значението на мореходността и увеличаване здравината на корпуса. Казематите в горната част на корпуса доста го отслабват. Конструкцията на повечто кораби точно заради казематите е с дълъг полубак, тъй като ако е гладкопалубен оръдията ще са на нивото на водата!)))П.В.
Comment
Comment