Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на ветроходите 17-19 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    То между първите галеони и големите караки като че ли разликата не е особено голяма. Например корабите на Вашк да Гама с апо 800-1000 тонни и ги наричат караки, а Санта Мария на Колумб е 130 тона /или 237 БРТ - пак я водят нао/.
    П.В.

    Comment


      #32
      Айде сега нямало разлики. Има и то съществени. Вярно, че галеонът еволюира според някои от караката, обаче най-видимите разлики са иманно в ахтер- и форкастелите (по-ниски при галеона), височината на бордовете, наличето на галюн при галеона, появата на галерии и т. н. Галеонът например винаги е имал три мачти, докато последните караки по правило са четиримачтови.
      Наото е съвсем друга история. Да не говорим, че наото и галеонът са направили възможно плаването в океана. каравелите понякога са се разпадали, та се налагало екипажите да ги "стягат" с въжета отвън, а караките в океана са били като пияни балерини.

      Ето какво мисли Хорацио Курти по въпроса
      Last edited by Odzava; 23-08-2007, 17:39.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #33
        Евалата Одзава, тая картинка я гледах снощи. Книжката е върха
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #34
          Супер си, Иване. Аз съм се заблудил. Имах предвид "надстроечните" галеони от Непобедимата армада като Сан Мартин и Трайъмф от английския флот high charged и новите галеони - race-built като Ривенджа и Арк Роял. Между другото сетих се за още един ключов кораб - Ривендж, който заслужава да влезе в списъка с ветроходи като естестено продължение на ветроходната еволюция.
          А книгата коя е?
          П.В.

          Comment


            #35
            Благодаря за отзивите. Книжката е "Построяване на корабни модели" от Хорацио Курти. Смята се, заедно с тази на Хокел "Развитие на ветроходните кораби 16-19 век" за подходяща основа за запознаване с материала.
            разбира се те са доста стари, от 70-те години. вече има и по-нови, и по-подробни. Но тези са си класика. Разбира се разглеждат основно разпространените класове и технологии.
            Включваме и "Ривендж".
            П. С. Импер, защо се губят картинките, които съм сложил?
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #36
              Някои ги накарах да се появят, ма не знам дали са всички. Те си бяха правилни, аз просто пак ги написах същите и то взе че стана
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #37
                Не искат, Грей, при мен не се появяват. Не знам как да ги покажа :1087:

                Караме по ред - следващия кораб на 16-ти век, и също така дал своя принос във великите Географски открития е пинаса.

                Пинас "Хемскверк"
                От края на 15-ти век всички държави от Западна Европа възприели въведения от Испания и Португалия тип кораб с транцева кърма. Строените за Ост-Индийската компания кораби с транецева кърма се различавали един от друг главно по своите размери. Най малките кораби имали водоизместване 50-60 т. и били наричани "jagen" (бързо плаващ) заради високата си скорост. В Англия и другите страни те получили названието "yacht". Корабът имал една палуба и ветрилно стъкмяване от фок, грот, съответните марсели и латински бизан. На кораба били разположени 12-14 леки оръдия. Самият кораб имал много назначения във флота - бързоходен кораб за доставяне на съобщения, важни товари, представителен кораб и яхта за развлечения.
                В средата на 17 век яхтата започва да се нарича "пинас" ако се използвал за търговски или представителни цели и "фрегата" ако бил използван като военен, а названието "яхта" изчезнало. Доста често двете понятия били смесвани.
                Към края на 17-ти век Ост-Индийската компания и Адмиралтейството в холандия се обединили и корабът се наричал само "фрегата", а в последствие тези от корабите, които обслужвали маршрутите на компанията били наричани "retourschip". Към средата на 18-ти век това название отстъпва място на "Oostindie-vaarder". Към края на 18-ти век по моретата вече не плавал нито един пинас.

                Last edited by Odzava; 23-08-2007, 23:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #38
                  Сега е мой ред.Както каравелата пораства в карака - с високи кърмови и носови надстройки, логично следствие става галеонът. Първият тип high charged по своите надстройки доста напомнят караките /на големите караки също има по 4 мачти понякога/. Разлики между тях са ветрилното стъкяване, начина на закрепване на неподвижния такелаж и вантите. Изобретател на модерния "бързоходен" галеон се явява английският ковчежник и авантюрист Джон Хоукинс. При плаванията си край Африка и америка той открива, че издигнатият корабен нос поема вятъра и пречи на ветрохода да държи остър курс срещу него. Така се появяват Low charged /racebuilt/ galleons. Типичен представител е построеният през 1577г. в Дептфорд "Ривендж" /"Отмъстител", "Отмъщение"/. В него намират израз концепцията, че корабът не е плаваща крепост с кастели за войниците, а оръжие в ръцете на моряците, като основното ударение се поставя върху артилерията. Водоизместестването му е около 500 тона, дължината е 41.3м - максимална, по кила 37.18, а по ватерлинията34.88. Ширината е 10.97м, а газенетое около 2м. Височината на борда е 5.48м на мидела. Въоръжението се състои от 46 оръдиия /2 оръдия, 4 полуоръдия, 10 кулверини, 6 полукулверини, 10 миньнона, 2 фалконета и 12 оръдия, зареждащи се от задната част/. Теглото на залпа е 230 английски фунта.
                  Ветрилното стъкмяванее следното четиримачтов галеон с триетажни прави ветлиа на фос и гротмачтата и коси на двете последни за по-добра управляемост. В носовата част под бушприта има блинд за по-добра маневреност. Палубите са ниски, корабът лежи "прибрано" във водата и надсройките не пречат в така степен ан управлението му както при старите надстроечни галеони. Цената на кораба е 4000 британски фунта. По време на сраженията с Непобедимата армада през 1588г. е флагман на сър Франсис Дрейк.
                  През 1591г. е по дкомандването на сър Ричард Гренвил. Карй Азорските острови е изненадан от ескадрата адмирала Басан., състояща се от 53 кораба. Голяма част от екипажа на славния галеон е болна и лежи под палубата. Обкръжен от многократно превъзхождащ го противник той потопява два кораба - което е огромно постижение. 15 пъти е абордиран. Боят трае 12 часа. Много испански кораби са повредени и разразилата се буря потопява още 12 от тях. На дъното отива и "Ривендж". Неговият капитан сър Ричард Гренвил умира малко след като се качва на борда на фагмана наадмирал Басан "Сан Паоло".
                  Ето и линк към гравюрите на "Ривендж"
                  П.В.

                  Comment


                    #39
                    Айде и аз да се впиша - галеонът "Сан Мартин"
                    Заложен като "Сао Мартин" в Португалия корабът става испанска собственост в 1580 г., когато Испанската корона присъединява Португалия. Тогава корабът е преименуван на "Сан мартин" и включен в състава на флота. корабът имал внушителни за времето си размери - 37,3 метра дължина, 9,3 м. ширина и 4,65 м газене. Водоизместването му било около 1000 тона, а екипажът - 117 човека. Корабът имал три мачти с типичното двуредно ветрилно стъкмяване на галеон. На двете си закрити палуби носел 44 тежки оръдия, а на горната палуба голям брой по-леки.
                    През 1588 г. корабът бил включен в състава на Великата Армада и бил признат за най-добрия кораб. Поради това дук Алонсо Перец де Гусман Медина Сидония го избрал за свой флагмански кораб.
                    През лятото на 1588 г. "Сан Мартин" повел Армадата от 130 кораба към Испанските Нидерландии. В сраженията през юли 1588 г. галеонът бил един от корабите, чиито екипажи не трепнали пред атаките на английските кораби. След неуспеха да се съедини с армията на дук Парма Медина Сидония повел "Сан Мартин" и останалите кораби на север. През август същата година галеонът се завърнал в Испания.

                    Last edited by Odzava; 24-08-2007, 10:54.
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #40
                      Бих искал да се спра на няколко ветрохода от тази епоха, строени в Швеция. . Първият е S.T Erik, посторен 1560, разглобен 1585г. в корабостроителницата в Калрмар. Той е 90 оръдеен през 1566г. и 104 през 1567г.
                      Калибърът на оръдията е следния 4х24 фунтови, 8х12 фунтови, 14х6 фунтови, 3х3 фунтови, 8х2 фунтови 4 на въртящи се лафети, а останалите 47 явно са толкова малки, че са предназначени за поразяване на живата сили на противника. Екипажът се състои от 364 войници и 256 пехотинци.

                      Вторият кораб е Mars, който е построен през 1563-64г. в Бьоркенас. Той е най-големия кораб на своето време. Потъва в резултата на ексползия през 1564г. С него загиват 300 или 400 души от екипажа му. Корабът е построен от Холгер Олсон. Въоръжението му е следното: 2х48 фунтови оръдия, 4х36 фунтови, 8х24 фунтови, 3х18 фунтови, 16х12 фунтови оръдия, 14х9 фунтови, 20х6 фунтови, 18х3 фунтови, 24х2 фунтовви, 60х1 фунтови фалконета, 4 на подвижни лафетиНа следващата година те са 2х36 фунтови, 9х24 фунтови, 10х12 фунтови оръдия, 4х9 фунтови, 20х6 фунтови, 6х3 фунтовии 50 малки оръдия под 1 фунт. Общият им брой варира вмежду 107 и 173. Дължината му е 211 фута /ваксимална/, по кила 118 фута. Ширината е 45 фута и 6 инча. Максималната височинта на щкърмовата надстройка е 70 фут аи 6 инча, водоизместването е 2200 тона. Екипажът му наброява 672-700 души.
                      Röde draken (store draken) също е дсота голям Guns:2-48,1-36,11-24,16-12,6-9,14-6,2-3,2-2,51-others
                      103-105
                      Построен е 1569г., разглобен е 1592г.
                      П.В.

                      Comment


                        #41
                        Малко немски привкус на темата с холандска закваска:

                        Галеона "Червения Лъв"
                        Корабът е построен през 1597 г. в Холандия по поръчка на Брандербургския курфюрст. Корабът бил малко по-малък от английския "Триумф" и испанския "Сан Мартин", но въпреки това бил внушителен кораб. С неговите 40 метра дължина, 8 ширина и 4 газене галеонът носел на батарейната си палуба 12 24-фунтови оъдия и още 12 по-леки на горната палуба и квартердека.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #42
                          Ето от мен да си свалите таблата от трактата на Чапман Architectura Navalis Mercatoria
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #43
                            Ето още малко информация за фрегатата:
                            Терминът първоночолно се появява в Средиземноморието и с него са наричали алжирските кораби, които били дълги ок. 15 м, с две мачти с латински платна и подпомогани и от гребла. Към средата на XVII век с тово име се назовават военните кораби, със "слаби" конструкции и около 40 оръдия. Те са служели за проучване, предаване на послания, корсарски операции и др. По-късно през 18 век вече се появяват фрегатите с оръдия на две палуби. По-късно конструкциите са подобрени и в периода кр. на XVII - нач. XIX век имат три мачти. Развивали са по-високи скорости от останалите кораби.

                            Да добавим и "индиамана", а?
                            "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                            Comment


                              #44
                              Goleman написа
                              Да добавим и "индиамана", а?
                              Рано е още за него.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #45
                                Goleman написа
                                Ето още малко информация за фрегатата:
                                Терминът първоночолно се появява в Средиземноморието и с него са наричали алжирските кораби, които били дълги ок. 15 м, с две мачти с латински платна и подпомогани и от гребла.
                                Първоначално "фрегата" са наричали средните по размер галери в средиземноморието. Термина е италиански и съм го срещал като "fragada" и "fragata". Впоследствие "фрегати" стават гребно-ветроходни кораби с една палуба и до 40 оръдия. Е, както казахме, понякога и пинасите са "фрегати", но доколкото разбрах от писанието там термина е бил повече организационен, а не конструктивен.
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X