Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ютланд, митове, легенди или кой победи всъщност

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ютланд, митове, легенди или кой победи всъщност

    Та понеже стана въпрос за Бесмъртният Уорспайт (толкос врази са се опитвали да го потопят неуспешно а накрая мискините да го нарежат)
    и ми се прищя да обсъдим въпросното събитие. От гледната точка на тактика (кой как маневрирал и оплескал пейзажа) и стратегия: на кой му било повече криво после и кой повече накярил.
    и естественно най-важният въпрос: кой аджеба е победил.
    Очаквам някой да каже недоказуема ерес, ако и да се съмнявам това да е Ройтер.

    #2
    По отношение на стратегията:
    Германците искат да унищожат част от английския флот и да разхлабят блокадата.
    Успяват ли - не. Гран флийт си остава толкова мощен, че да държи изкъсо Флотът на откритото море.
    Авглич(аните губят повече кораби и моряци, но на 1 юни те пак имат повече здрави дредноути, така че немците не могат и да си помислят за 2ри ден прекаран в сражение.
    Тактика - Хипер успяв да увлече Бийти към ФОМ 1:0
    Бийти завлича ФОМ към Джелико - 1:1
    Бой на главните сили - изход нерешителен 0:0
    пробив на колоната на Джелико в ариергарда от ФОМ 2:1
    П.В.

    Comment


      #3
      Aбе по моему Хипер никого не завлича, Бити се приближава сам и после помъква целият ФОМ при Джелико. Боя на главните сили е нерешителен от страна на ФОМ, впрочем те успяват да избягат, аДжелико не е достатъчно решителен поради липсата на инфо къде и какви мини ими, и подводници.
      Иначе най-впечатляващо според мен е представянето на 5-а ескадра, практически сама срещу целият ФОМ.
      Относно загубите: по моему германските са по-тежки, британците не губят нито един важен кораб, потопен или сериозно повреден, германците напротив, един потопен (смятам никойняма да оспори раликата между старите британки лкр-практически броненосни крайцери и германски лкр-практически бърз линкор) и останалите на дреп.

      Comment


        #4
        Е, защо да е така - навсякъде отстъплението на Хипер го наричат "Бяг на юг", а на Бийти Бяг на север.Но целта на германците е да унищожат част от британския флот в случая крайцерите - те изобщо не знаят че на 50-на мили отзад се движи Джелико

        Пета ескадра може и да не потъва кораб, но са си бая надупчени и повредите им не се отразяват непосредствено на боеспособността, но някои от тях - например Малая не може да води прицелен огън.Жалко, че пиша от компютър на колега, та не мога да пратя анализа на Кембъл за повредите при Ютланд кораб по кораб
        Last edited by De Ruyeter; 30-10-2006, 18:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
        П.В.

        Comment


          #5
          За приноса на 5-та ескадра говори доста тази статистика:
          те са изстреляли 1099 снаряда от главният калибър, целият останал линеен флот 508, при това да с еима предвид че 5-та са 4 кораба (вярно най-добрите в света) а другите 24 (също много добри), другите линейни крайцери са пуцнали 821 пъти.
          Т.е ако и германците преобладаващото врем да се бият в съотношение целият ФОМ срещу 4 кораба те постигат мизерен резултат: 3 второкласни крайцера.
          на тактически грамотно, и с известна доза късмет успяват да офейкат. но им държи топло до следващата световна

          De Ruyeter написа
          Пета ескадра може и да не потъва кораб, но са си бая надупчени и повредитне им не са леки.Жалко, че пищша от комп ваколега, та не мога да пратя анализа на Кембъл за повредите при ютланд кораб по кораб
          В сравнение с повредите на ФОМ на 5-та може да се каже че нищо и няма, а на следващият ден колко от тях са боеготовни? иначе не се мори, утре ще дам линк към Кембъл, просто сег атрябва да бягам.
          Last edited by Gaden Gogi; 30-10-2006, 18:39. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6

            Comment


              #7
              Точно това имах предвид, благодаря.А и друго четох тази вечер по отношение на маневрирането.Има две теории защо Бийти е действал по този начин в началната фаза на боя.
              1. Бил е много нетърпелив и е искал да не даде възможност на Хипер да избяга както при Догер банк, затова не изчаква ескадрата на Ивън Томас.
              2. Бийти е сигурен, че ще бие и нв иска да дели победата и лаврите с линкорите на Томас, затова ги оставя 20 мили назад.
              Престрояването на линейните крайцери в една бойна колона е мудно - Бийти оставя най-старите и бавни - Ню Зилънд и Индефатигейбъл по-близо до немската линия - пак грешка. Когато Бийти вижда ФОМ в 16.40 заповядва поворот на 180 градуса. Отрепетирването /повтарянето/ трябва да стане и чрез прожектор на флагманския свързочник не го прави и чак когато Томас вижда оттеглящите се на север линейни крайцери започва да се колебае! какво да направи.Като на свой ред забелязва ФОМ е вече 16.56 и вместо да заповяда едновременен поворт, той заповядва последователен, да да тества издръжливостта на всеки от линкорите си на немския огън. Шеер допуска по-късно същата или сходна грешка - два пъти прави едновременно поворот на 180 градуса като при първия в ариергарда се оказват най-изподурчените крайцери на Хипер. Втория път той ги праща във фронтална атака и те стигат до 8000 метра от вражеската линия - по-многобройна, развърната за разлика от тази на Шеер и с по-тежки оръдия
              П.В.

              Comment


                #8
                De Ruyeter написа
                да да тества издръжливостта на всеки от линкорите си на немския огън.
                извинявай ама това звучи тъпо.

                Comment


                  #9
                  това е шега, ти пък не се връзвай! А и друго забравих да добавя.Линкорите от 5-та ескадра, както и повечето линкори с 343мм оръдия стрелят с кордит, който не е толкова взривоопасен както лидитът, използван на линейните крайцери и броненосците.Много от пожарите и на Малая и на Уорспайт по тази причина са бързо потушени
                  П.В.

                  Comment


                    #10
                    Ами сложи имотикон бе, ааа ще ме ошашкваш тука.
                    А то Уорспайт щето бързо го изгасили затова цялата батарейна миришела на печено
                    Как да е за мен боят се развива почти както германците са си мечтали (т.е. срещу малка част от ГФ) но пак не постигат почти нищо.

                    Comment


                      #11
                      Защо никой не говори за психологическия ефект от битката.Цяла Англия е очаквала категорична стратегическа победа /нещо подобно на Трафалгар/ и е била разочарована от изхода на битката която е била всичко друго но не и категорична победа на англачаните.Вековното самовнушение на англичаните че никой не може да се сравнява с тях по море е взривено при Ютланд.А фактът че човешките загуби при англичаните са два пъти повече от тези на германците е последният пирон в ковчега на английската гордост.

                      Comment


                        #12
                        Странна оценка, след като немския линеен флот попада под класически обхват на главата и му драсват чертата Хипер и Джелико показват перфектно маневриране. Нещо което не може да се каже за останалата част от учасниците.
                        А и при втория сигнал "Завой на 180 гр. всички заедно" настъпва хаос в немската колона. Та се налага да се вдигат сигнали от типа - "До линейните крайцери - R". Както четох някъде резултата от сражението е определен не след като са съставени списъците на потопените вражески кораби, а след като е съставен списъка на собствените способни да излязат в морето.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #13
                          Вярно е, че по силният не успява да нанесе тежки загуби или да унищожи по-малобройния флот, но след "победата" обявена от Кайзера немския флот вече излиза само символично от базите си и се ползват главно линейните крайцери. Шеер си дава ясна сметка че не може да унищожи Гранд флийт. Може би единствения минус на Джелико е прекалената му предпазливост. Прекалено се опасява от германските торпеда, счита че тъй като няма тактически резерв както Нелсън не можеи и да рискува флота си, макар, че на германците няма да им стигнат снарядите да потопят целия линеен флот.При луд късмет са могли в нощен бой да унищожат да кажем още 2-3 от по-слабите дредноути, но с това стратегическата ситуация нямаше да се промени. Определена нерешителност проявяват през нощта и Джерам, Уоръндър. Зайдлиц се вмъква в английския строй, опознат е като немски линеен крайцер, но никой не стреля, за да не се издаде положението на флота!!!!Молтке пресича курса на 4 дредноута с 343мм оръдия, но Уоръндър отказва да стреля по него защото е сам, пък и Джелико!!!!, който е 20 мили напред не е дал заповед.
                          П.В.

                          Comment


                            #14
                            Не само способните, но и желаещите да излезнат. Германците след Ютлад избягват да се вястват в "открито море".

                            2 Ройтер: а ти как би постъпил ако си на мястото на един от командващите, може като цялостна стратегия на битката , може и отделни нейни елементи.
                            Last edited by Gaden Gogi; 31-10-2006, 12:04. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              #15
                              Бих проявил инициатива да унищожа поне някой от тежко повредените немски линейни крайцери.....макар че ако положението в английски флот по отношение на нощния бой е толкова плачемвно колкото се твърди не бих рискувал, защото може и да не успея да го направя.Друго май-май няма какво да се промени
                              П.В.

                              Comment

                              Working...
                              X