Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Корабостроителниците на Чехия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Корабостроителниците на Чехия

    Не знам къде Гоги бше сложил снимки на Чешки възстановчици. Това хоби в Чехия наистина е станало много популярно, но аз пък влязах във връзка с друг един тип събирачи, по-скоро изследователи на индустриалната история. Това са любители на всякакви чаркове, бракми, парни локомотиви. И какво се оказва, всъщност в Пилзен е строен Австро-Унгарския флот. Да не говоря, че според чехите и Германия не може да се мери с тях по организация на производството през Втората вече война всичко се е правило у тях. Доказателствата им? - Ето какво ми изпратиха...
    Last edited by von Danitz; 28-09-2006, 10:13.

    #2
    И още...

    Comment


      #3
      Самоходките Хетцер са били много хубави за размерите си и въоръжението. А на другата снимка виждам кула от главния калибър на австроунгарския дредноут Вирибус Унитис или някой от класа му.Вероятно най-хубавото 305мм оръдие за периода на ПСВ.
      П.В.

      Comment


        #4
        von Danitz написа
        И какво се оказва, всъщност в Пилзен е строен Австро-Унгарския флот.
        Е, А-У флот е строен основно в Триест и отчасти в Риека. В Пилзен са правени някои от устройствата на корабите, ама чак самите кораби е пресилено.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          Да, със сигурност корпусите на корабите трудно биха ги правили в Чехия, но валове и всичко друго...

          Comment


            #6
            Еее...айде чешки изцепки. Подобно на полските "победи" тук и там. Ето за "Вирибус Унитас" - турбините и маинните установки са изработени в Триест. Единствено турбините на "Сент Ищван" са сглобявани в Будапеща - със съответния резултат. Оръдията на корабите на А-У по правило са изработвни в "Шкода", но той е бил Имперския арсенал. Не е бил чешко предприятие.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              Така е, аз не настоявам, въпросът е като става дума за индустрия, ние таквоз чудо...Възможно е да са сглобки, не знам, савмо обаче обърни внимание на халетата...

              Comment


                #8
                Е, да. Нормално е индустрията на А-У да е в такива халета. Но в началото там са сглобявани по-малки оръдия, а големите са поръчвани в "Круп". Едва от началото на ХХ век "Шкода" става гиганта, който познаваме.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  Не му е тука мястото, но първите големи и използваеми 305 мм обсадни оръдия на германската армия 1914 са Шкода, Круповските са готови след започването на войната, така че първите крепости, Лиеж, Номюр и Мобеж са превзети с тях

                  Comment


                    #10
                    Може, ама първите 240 мм корабни оръдия на А-У флот са "Круп" :mhehe:
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #11
                      Добре, ти си по-голям

                      Comment


                        #12
                        Е, аман от обидчиви хора. Просто си бърборим .... А и чесно казано аз пред техническите гении и размери много-много не се прекланям...
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #13
                          Ни най-малко не съм се засегнал, изобщо не съм такъв човек.Тази реплика "Ти си по голям ",има интересна история. Македонска, разбира се! Около 1900 година в Юскюб (знаеш, Скопие , дошъл нов валия) , шиптарският вожд в района изобщо не го ебавал. Като го поканил, все пак напредничавият валия на кафе, да се разберат кое как, оня го наплюл и му казал, "ти да мълчиш, кюрдско куче, аз съм по-голям", като кой знае какво е имал предвид. Турчинът, сега какво, преглътнал, ама на лично ниво, сега държавата не може да заплюеш. Пратил там гавази, войски, аскер, след два месеца го фанали на Шар. Вързали ги на дървени пръти, на по метър с цялата му мъжка рода, един клекне да кендза, всички клякат, един стане сутрин, всички трябва. И ги гледа цяло Скопие. Като го закарали при валията албанецът казал: "Ти си по-голям!". От туй разбират тоя тип хора... Но не, няма за какво да се засягам, разбира се

                          Comment


                            #14
                            Хех, добра история. Хареса ми. :tup: :tup: :tup: :tup: :tup:
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              #15
                              Темата е впечатлителна. Интересно какво от тази индустрия е преживяло комунизЪма и е оцеляло до днес? Някаква информация?
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment

                              Working...
                              X