Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-японска война хипотетичен вариант

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Руско-японска война хипотетичен вариант

    Представете си следното развитие на събитията:
    Руската ескадра прави опит за пробив на 28 юли 1904 г. но не към Владвосток, а към Мадагаскар, за да се срещне с Втора Тихоокеанска ескадра.Тъй като корабите непрекъснато ги обстрелват японски 280мм обсадни мортири в залива те излизат в открито море сражават се /както е било исторически/, боят завършва патово - тоест нито една от страните не губи кораб /както е исторически/.Цесаревич остава с ескадрата, макар адмирала да е убит.Броненосният крайцер Баян е ремонтиран навреме и се е присъединил към ескадрата.
    При Мадагаскар се събират 3 броненосеца тип "Пересвет", 4 "Бордино", "Цесаревич", "Ретвизан", 2-те Полтави, 3 броненосеца за брегова отбрана - Ушаков, Сенявин, Апраксин, Сисой Великий, Наварин, Император Николай 1 и броненосните крайцери Владимир Мономах, Дмитрий Донской, Адмирал Нахимов, Баян.В първата Тихоокеанска има 9 миноносеца и във втората ескадра има още толкова миноносеца.Бронепалубните крайцери са 3-те еднотипни Аврора, Палада и Диана, построеният в Германия Асколд, Новик, Изумруд, Жемчуг, Олег, Алмаз, Светлана.
    Японските сили ще бъдат бронесиците Микаса, Асахи, Шикишима, Фуджи, броненосните крайцери Нисин, Касуга, Якумо, Ивате, Идзумо, Адзумо, Асама и Токива, старите броненосци Чин-Иен и Тин-иен, крайцерите втори ранг Касаги, Читосе, Чийода, 30-тина миноносеца и есминеца
    П.В.

    #2
    Дори да е възможен този вариант, каква ще бъде позитивната руска цел-пробив към Владивосток или победа над японския флот?
    Иначе това сборище от руски кораби не вярвам да може смислено да се управлява 1905 г.
    Но ако допуснем, че двата така конструирани флота се срещнат ще е голямо меле :fire:
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Идеята е с огромно числено превъзходство да победят по-добре организирания, но по-малоблоен японски флот.Освен това тъй като Япония е сиилно зависима от суровини, бронепалубвните крайцери могат да съсипят корабоплаването й
      П.В.

      Comment


        #4
        Ройтер затрий си малко от ЛС-тата че са ти пълни и не мога нищо да ти изпратя.

        Comment


          #5
          всичко е наред вече
          П.В.

          Comment


            #6
            Хипотетично е възможен, амкар да е кристално ясно, че сранението в морето в повечето случаи се печели на последно място с числено превъзходство.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              дори и ако трябва да се пожертва едната руска ескадра заради прословутата шимоза, японците са нямали достатъчно запаси
              П.В.

              Comment


                #8
                Типично по руски-да ги удавим в собствената ни кръв При такъв самоубийствен вариант разбира се Русия печели, но победата ще е Пирова :argh:
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  Е-книга за Руско-японската война

                  Много интересна тема, господа. Включвам се в обсъждането само да добавя този много хубав линк:

                  Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.


                  Това е е-книга от руския офицер Костенко. Корабен инженер, участва в постройката на "Орел" и се сражава на него през Руско-японската война. Има приложени негови скици на пораженията и анализ на компоновката. Сайтът е безплатен; има много други военни мемоари, както руски, така и чуждестранни.

                  Надявам се този сайт да е новост за вас и да ви е полезен.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    Поразгледах нигата на Костенко - доста е интересна.Има подобна, и във Вундервафето.А Новиков-Пробой се е увлякъл и е писал цели 700-800 страници!
                    П.В.

                    Comment


                      #11
                      Интересные фотографии Русскихпленных в Русско-Японскую войну

                      Эх, во ВМВ такие бы условия, тогда точно пол нашей армии сдалось бы.
                      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                      Comment


                        #12
                        Е, тогава отношението май е било досат по-различно. Сега се сещам от една книжка, че към ПСВ отношението към руснаците в Япония е било много положително.

                        Comment


                          #13
                          Самите Руско-Японски отношения започват бавно да се влошават след Японско-Китайската война и ролята на Русия в изготвянето на Шимоносекския договор.
                          Самата Русия използва Нагасаки за базиране на своята Далекоизточна ескадра до края на 19-ти век, заради замръзването на Владивосток и дори към 1900 г. има планове за придобиване на бази със същата цел и в други градове. От тогава е и едно писмо на тогавашния руски посланник в Токио, че е некоректно първо да искаш бази, а после да разработваш планове за война със страната. Да не говорим, че последното си е било предопределено, но тогава други фактори са влияели върху вземането на политическите решение - в снмисъл че те са били много по-емоционално натоварени от втората половина на 20-ти век например.
                          Към руснаците наистина е имало положително отношение в Япония тогава. А и в самата Русия към японците до 1904 също. Първите си кораби Япония получава като подарък от самата Русия (дави напомня това едни други подаръци и безплатни ремонти в Севастопол ), Русия не е обременена с актове на Имперско превъзходство спрямо Япония - посещението на комодора Пери самите японци приемат доста отрицателно, Англия изравнява със земята Набеока, и мисля още няколко града между които и Шимоносеки през 70-те години на 19-ти век за един убит търговец на улицата. И японската съпротива с техните бронзови оръдия е нещо с което японците се гордеят. Друг е въпроса че императорът, когато решава да се състезава с европейците в Азия решава да копира най-доброто от Европа - британския флот и немската армия и кани инструктори от тези страни. И заедно с японския дух се получава страшна политическа шизофрения за която японците ще си платят 60 г. по-късно с Хирошима и Нагасаки.
                          В заключение не мога да се сдържа да не цитирам В. Пикул и неговия роман "Крайцерите". След бягството на главния герой, пленен след потапянето на Рюрик, когато го залавят японските полицаи го завързват с КАНАП и го наказват да МИЕ ПОДА НА ЗАТВОРА. И то не защото е избягал, а защото е ОБИДИЛ Императора.
                          А в "Цушима" на Новиков-Прибой, какво четем : конамдира на японския миноносец пленил Рождественски ... се прокраднал в каютата и внимателно затворил вратата, за да не събуди ранения адмирал (и втори командващ Българската флотилия и Морска част държа да спомена).
                          Подобни епизоди през ВСВ за завършвали къде-къде по--трагично за учасниците.

                          Nick написа
                          Надявам се този сайт да е новост за вас и да ви е полезен.
                          Всъщност не е новост, но се радвам на споменаването му тук. Има го и в линковете на БС.
                          Last edited by Odzava; 23-12-2005, 11:23. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #14
                            Сега чета една книга /купих си я наскоро/, а я има по-руските книжарници Военнопорските споразумения и съперничество 1919-1939 г.Много е интересна - проследява множество конфликти, за които и не бях чел, както и японо-британското споразумение от 1902г. Реално споразумението е било за предоставяне от страна на бритнанците на ноу-хау, строеж на кораби, обучение на кадри, а японците се задължават да пазят британските Тихоокеански колонии, като вече след ПСВ политиката на 2-те държави изпада в противоречие
                            П.В.

                            Comment


                              #15
                              аз да попитам за друг вариант - пътуване до сан франциско и после до владивосток? възможен ли е бил?
                              Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                              Comment

                              Working...
                              X