Локууд 'що да не ги харесва? той вижда само ефектът върху себеси, но не и цената на която са купени тези характеристики.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Повреди на японските кораби от собствените им торпеда
Collapse
X
-
Не съм съвсем съгласен с теб, Гоги. Локууд "не вижда" ефекта им върху себе си, защото торпедата не се използват срещу одводници. Той вижда потенциалната им ефективност като основно оръжие на собствените му подводници (особено на фона на големите му проблеми със собстевните щатски торпеда). И доколкото се занимава със стратегически и оперативни въпроси, пише спомените си след войната (когато всички японски документи са добре известни) и очевидно не е глупав, то съждението му вероятно има някаква основа под себе си. Т.е., с преценяване на рисковете (за които впрочем той споменава, доколкото си спомням).
Инак подобен тип торпеда не се ли използваха и след войната? На съветските подводници май?
Comment
-
С тази промяна в поста ти вече стават по-ясни нещата. Да, естествено, че не е искал недостатъците, въпросът е, обаче, че най-често недостатъците се приемат за да се постигне някой "достатък", за който се смята, че ги компенсира. Няма съвършени оръжия (има разбира се по-несъвършени, но винаги става въпрос за компромис).
Впрочем, далеч съм от мисълта да защитавам това японско решение, още повече, че реалните военни действия показват несъстоятелността на доктрината, според която е взето. Но това не означава, че тези торпеда са "безсмислени" или пък че японците са глупаци, след като са ги приели на въоръжение.
Comment
-
Пламене, трябва да кажа, че така отрече ВСИЧКИ торпеда. Еинствено при Фурутака торпедата могат да се разглеждат като причина за загуба на боеспособността. Могами е достатъчно повреден от снарядите и спира заради взрив на БОМБА в машинното отделение. Микума-първо е тараниран от Могами, а после в кула В се блъска американско камикадзе. Обстрелван е с голямокалибрени картечници и т.н. и т.н. Причините да потъне са много повече.
Японските кислородни торпеда са били съвършенно и забележи НАДЕЖНО оръжие. НИТО един кораб не потъва от собственото си торпедо. Обратно-янките губят есминец през ВСВ, а след това-атомна подводница. Какво повече да кажем?Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
виж, Одзава Микума е поразен от бомбите и таранен от Могами, но причината да бъде изоставен от екипажа си е експлозията на торпедата, което става от пожар.
Судзуя си е чиста загуба от тореда близък разрив да го уцели - парчета от бомба в торпедния апарат и той да експлодира - да направи пробойна в борда и крайцерът изоставен.Абукума е другото чисто положение - торпедно попадение в торпедните погреби - започва пожар и експлозияП.В.
Comment
-
Е, хъм, Пламене, не съм специалист, но последният ти пример нещо е странен - все пак е "торпедно попадение в торпедните погреби" - предполагам, че каквито и да бяха торпедата, щяха да детонират при подобно попадение. То на същия принцип можеш да пишеш четирите японски самолетоносача при Мидуей като унищожени от собствените им бомби (бомбено попадение върху разпръснатите по палубата самолети и бомби, и...) .
Comment
-
Е, хъм, по отношение на "Шарнхорст", ако правилно си спомням, по онова време немците имаха май някакви проблемчета със сработването на торпедните детонатори - или поне на подводниците е така до един момент (не знам точна до кога). Това може да е добро обяснение.
А във вторият случай (с "Ексетър"), торпедото взривява ли се (щото дали корабът експлоадира е отделна работа, струва ми се)?
Въобще, нещата най-много да стоят като при съветските танкови снаряди през ВСВ - използва се нестабилен експлозив (който обаче има по-голяма мощност) и това предизвиква понякога детонация на боекомплекта. Но не "просто така", а само при положение, че машината е сериозно поразена. Това не е съвсем като опасност от детонация по-принцип. А примерите ти с японските торпеда са само при поразяване на кораба от друго оръжие, което засяга самите торпеда.
Comment
-
Чуждо шефство над български полкове
всички немски торпеда, както впрочем и малко по-късно американските, когато САЩ влиза във войната имат един период от около година в който торпедата страдат от детски болести.Например около норвежката кампания немците непрекъснато се оплакват, че торпедата на подводници и надводни кораби експлодират преждевременн, не се взривяват, потъват, изплават и т.н.Тези проблеми обаче са отстранени до края на 40г.Шарнхорст е заклещен при Норд Кап декември 43 г.
Освен това не е казано, че като снаряд удари торедо трябва да придизвика екслозия.Обичайно това става от придизвикан на борда пожар, който се разпростира до торпедните погребиП.В.
Comment
-
Ок, но мисълта ми бе, че условията при пожар и при пряко попадение на снаряд в торпедо са много сходни - т.е., би следвало да предизвикват сходен ефект - и в двата случая става въпрос за отделяне на голямо количество топлина, което в случая с попадението на снаряд става дори по-експлозивно, ако мога така да се изразя. Та ако бойната част на торпедото е податлива на подобен род въздействия и в двата случая тя ще експлоадира.
Comment
-
Много ми се ще да го видя това торпедо или кое да е взирвно вещество дето няма да гръмне при рязък удар и отделяне на много топлина отведнъж. Ако го намерите тичайте в нобеловия комитет щото ще вземете наградите и за физика и за химия наведнъж, а може да джапнете и тая за мир . Единственото дето може да спаси торпедата от експлозия при попадение е точно това да се намират в апарата, който до известна степен ги пази от външни въздействия и често се случва особено ако е въртящ се да отфръкне зад борда.Can't talk! Got to Shoot!
Comment
Comment