Какво ще кажете за линкорите след ВСВ. Според мен руските проекти са най-интересни, но не пр 24 а проекта за "малък" линкор. Аз смятам че ако беше реализиран тези кораби щяха още да са в строя, предвид разглежданата компановка смятъам че биха имали далеч по-голям модернизационен потенциал от Айова примерно.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
След ВСВ проекти за линкори
Collapse
X
-
Ми защото
1. Някой може да не чатка езика (аз например :roll: )
2. Повечето не ги четат тези дълги специализирани изложения, или пък не разбират терминологията - за това и смятам, че едно съкратено резюме от разбирач ще е много по-поучително за неуките от самия текст.
3. РЕшаржите из нета всеки може да си ги прави и сам. Във форума все пак се питаме за личното мнение, един вид поддържаме персонален контакт. Ако става въпрос само за голата информация, то тя е колкото искаш из нета.XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Не чаткаш Руски :? :?
Значи аз давам инфото именно за да стане дискусия, понеже може да се окаже че има много малко хора които го знаят, и много които искат да вземат участи, аз им давам възможност да се запознаят с инфото. Иначе темата ще се изроди в преразказ с елементи на съкращение, което аз поне смятам за безмисленно.
Comment
-
Ами единственото, с което бих могъл към момента да допринеса към дискусията е с възклицание - че тоз "малък" линкор много голям се оказа!
Интересно ми е друго - съвременните бойни кораби са почти незащитени, какво ли предимство би имал пред тях един линкор с бронева защита? И съответно, доколко ефективна е тази защита срещу съвременните противокорабни средства (особено като се има предвид, че те не са разчетени да преодоляват мощна бронева защита)?
Comment
-
Уф...пустата Переслегинова идея за "супер линкор, със супер защите и управляеми снаряди". Мисля че вече го дикутирахме:
1. Авиацияте има беспорно преимущество пред надводните кораби.
2. Вярно, е че ПВО артилерията сега е с умопомрачаваща точност и ефективност, НО при такъв брой на целите, какъвто може да следи системата за управление на огъня на ПВО. Иначе последните се "бъгват" и става както при Фолклендите-супер съвременните и технологични английски кораби са поразявани по добрия стар начин с авиобомби.
3. Съвременните кораби са проектирати за конфликт с използването на ядрено оръжие. При използването му дори не е необходимо корабите да потънат. От строя излиза електрониката и нейното възстановяване е почти колкото постройката на нов кораб, а и корпусите са с радиоактивностт много над поносимата.
4. Много се съмнявам, че слагането на броня на корабите няма да доведе до разработката на "бронебойни" ракети и отново стария конфликт броня-снаряд, очевидно спечелен от последния.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Брониран кораб (дори от ВСВ) е почти невъзможно да бъде потопен със съвременните средства. Единственото нещо което може да го бълбукне това е бомба, управляема таква. Тук обаче идва моментът че самолетът трябва да влезне в зоната на ПВО. Което на линкор може да бъде екстремално силно.
Разработката на бронебойни БЧ, да възможное, дори е възможно да бъдат сменени такивата на вече построени ракети. обаче една такава БЧ няма да има пробиваемост по-висока от тази на снаряд. пък и поразява корабът по начин максимално удобен за бронята (е възможни са и маневри, ама става сложно).
При фолклендите има много странични фактори, като специфични местни условия, отдалеченост от собственните бази и липсата на пълноценни самолетоносачи.
Comment
-
Е, предполагам, че противотанковите ракети лесно биха могли да бъдат конвертирани в бронебойни противокорабни. А бронепробивността им е доста впечатляваща, но пък и задброневият ефект няма да бъде толкова мощен. А не ми се вярва това да доведе до завръщането на оръдията като основно противокорабно въоръжение, защото те си остават доста скъпи, ресурсоемки и сложни за производство. Дори и да се приложат съвременните достижения в тази област.
Ако правилно си спомням, при Фолклендите дори едно попадение на противокорабно ракета е било фатално в повечето случаи за въпросния кораб.
Comment
-
Значи кумулативен боеприпас ще пробие бронята, ама дупката ще е колкото молив, дори няма да я забележат и корабът ще изгние преди да потъне от нея. Самото оръдие е по-скъпо но боеприпасът е с много по-ниска цена и боезапасът е несравнимо мовече. При Фолклендите те потъват не от БЧ на ракетата а от възпламеняването на ракетното гориво, ама става дума за фрегата, направена от пожароопасни алуминиеви сплави.
А основен довод против линкорите е била не тяхната уязвимост от ядренно оръжие, опитите на Бикини сочат точно обратното, доста високата им цена, главно поради високата стойност на бронята: 4-7 пъти по-висока от корабостроителната стомана, и като се има предвид че отиват към 15 000т....
Comment
-
Една ПКР - примерно Екзосе не може да потопи брониран кораб.Тя трудно се справила с Шефилд при Фолклендите.От друга страна.далечината на стрелбата на корабните оръдия нараства /точността също/.През 1987 г. Айова стреля от 37км разстояние по Крит и попадениеята са в разстояние от 50-100м един от друг.По същото време далечината на стелбата е увеличена на Айовите на 80-84кмП.В.
Comment
Comment