Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Защо да не може - да не би да трябва да оставим нашите тралщици без работа. И без това Гогата ме провокира да търся - Британия мобилизира като патрулни кораби и спомагателни тралщици през войната 1300 траулера и малки кораба. Сега ще трябва и организация на тралните сили да мисля. Но може - 9 двигателя искат доста изтребители.
    Виж, питай Динайн дали ще се съгласи да смята и Средиземноморието.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      Впрочем Одзава дали е чувал за "операция 81" и защо ли го питам

      Comment


        Добричката изба "Алвина" бутилира вино, което носи името на
        руския адмирал Ушаков, съобщи кметът на Каварна Цонко Цонев.
        Етикетът с образа на известния флотоводец се поставя на
        бутилки с бяло мускатово вино и каберне от грозде, отгледано в
        Черноморския регион.
        bta

        Comment


          Gaden Gogi написа
          Впрочем Одзава дали е чувал за "операция 81" и защо ли го питам
          Чувал съм за нея като "Операция SR". Та какво за нея?
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            a-а-а- нищо, просто така си питам, там да знаеш с каква скорост са се движили?какво се е движило? какво го е сполетяло?
            аз 'щото знам

            Comment


              Аз много не знам, защото не чета особено, но ето какво знае по въпроса Стивън Дал:

              "В этот период относительно беспрепятственного наступления, японцы начали операцию SR (захват Саламауа и Лаэ) на Новой Гвинее. Высадки в Лаэ и Саламауа были произведены 8 марта при полном отсутствии сопротивления. Прикрывал силы вторжения легкий крейсер «Юбари». Эсминцы «Муцуки», «Я¸й», «Мотйдзуки», «Оитэ», «Асанаги», «Юнаги» использовались в качестве транспортов. Флагманским кораблем был минный заградитель «Цугару». Единственное сопротивление было оказано в воздухе. Авианосцы «Энтерпрайз» и «Йорктаун» находились возле Порт-Морсби и направлялись на север, когда американцы узнали об операции SR. Находясь слишком далеко, чтобы перехватить противника на переходе, они 10 марта отправили свои самолеты через хребет Оуэн Стэнли высотой 7000 футов. Целью атаки были Лаэ и Саламауа.

              Оккупационное соединение было застигнуто врасплох. В 8.20 около 90 самолетов обрушились на транспорты и корабли прикрытия. Налет был коротким, но когда самолеты отбыли, выяснилось, что японские соединения и в Лаэ, и в Саламауа разгромлены. Все 4 транспорта были потоплены, 13 кораблей получили повреждения. По официальным данным погибли 130 человек, 145 были ранены. Это был самый тяжелый удар, полученный японским флотом с начала войны.

              Однако налет мало помешал армии, так как войска и их припасы уже находились на берегу. Поврежденные корабли поползли обратно в Рабаул. Несмотря на это, снабжения Лаэ и Саламауа было налажено, а безопасность, по крайней мере, временно, обеспечена. Создав этот бастион на Новой Гвинее, японцы захватили контроль над полуостровом Хуон, подходами к морю Бисмарка. Они прикрыли свою Великую Восточно-Азиатскую Сферу Сопроцветания от удара со стороны Австралии. "

              Според някои други източници Японските сили са били следните:
              1. Ударно транспортно съединение: Минзаг "Цугару" (флагман), 6-та флотилия есминци - КРЛ "Юбари", 29-ти Дивизион Есм - "Асанаги", "Оите", "Юнаги", 30-ти Дивизион Есм - "Мотидзуки", придаден от 23-ти Дивизион Есм - "Кикудзуки", Авиотранспорт "Кийокава Мару", 4 транспорта ("Конго Мару", "Тенджо Мару", "Йокохама Мару", "Кокай Мару"), 51-ва Армейска Дивизия на транспортите.
              2. Прикриващо съединение: 6-та Дивизия КРТ ("Аоба" (флагман), "Кинугаса", "Фурутака", "Како"), 23-ти Дивизион Есм - "Юдзуки", "Удзуки", "Оборо"

              Американските сили в района:
              TF.11 - АВ "Лексингтон", 4-та Дивизия КРТ ("Чикаго", "Индианаполис", "Пенсакола", Есм - "Дивей", "Хъл", "Фелпс", "Багли", "Патерсън"

              TF.17 - АВ "Йорктаун", КРТ "Астория", "Луисвил", "Пенсакола", Есм - "Морис", "Андерсън", "Хаман", "Симс", "Ръсел", "Уолк", Ескадрен танкер "Гваделупа"

              Резултата от авиоудъра на 10.03.1942 г. (един единствен и нанесен по вече оттеглящото се Ударно съединение):
              Потопени - "Конго Мару", "Тенджо Мару", "Йокохама Мару"
              Повредени в различна степен - "Цугару", "Юбари", "Юнаги", "Асанаги", "Кийокава Мару", "Кокай Мару"

              А всъщност какъв е въпроса с тая операция? Тя е стандартно американско начинание от началото на японското настъпление - американските авионосни съединения нанасят удар (по правило срещу второ- и треторазредни цели и стремително се оттеглят). Срещу 90-те самолети на американските Ударни съединения японските кораби са нямали особен шанс. Трите потопени транспорта (дори да приемем, че са 4-те според Дал) са твърде скромна цена за завземането на Лае и Саламауа.
              Какво друго трябва да знаем за сражението от 10.03.1942 г.?
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                Ами като за начало че аз говоря за съвсем друго нещо, в смисъл операция.

                Comment


                  Айде бе кво стана с Уралбомберите - задръстихме завода в Касъл Бромич с поръчки за нови Спитфайри и кьорав уралбомбер се не види на хоризонта.
                  Най-накрая ще поръчаме и на братята Шорт да си монтират нещо на Съндърланда и съвсем ще стане грозно за уралбомберите
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Тъй като аз не съм медиум, а фасул в къщи нямам та да хвърля боб, мисля че най-добре ще е да кажеш какво те мъчи, а не да си играем на "някъде някога станало нещо".
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      2 Моряка: нали казах че поне до средата на седмицата съм плътно зает.
                      2 Одзава: казах ти името на операцията, като се прибера може да препиша повече подробности...във флотомастър имаше статия за нея, съвсем случайно ми попадна през уйкенда накратко: показва що се случва с японски конвой охраняван от ИСТИНСКи МОДЕРНИ есминци когато го подпукавват Б-17, това първият ден когато е далече, когато идва близко и се намесват и Б-25 вече съвсем го втасват

                      Comment


                        Gaden Gogi написа
                        2 Моряка: нали казах че поне до средата на седмицата съм плътно зает.
                        2 Одзава: казах ти името на операцията, като се прибера може да препиша повече подробности...във флотомастър имаше статия за нея, съвсем случайно ми попадна през уйкенда накратко: показва що се случва с японски конвой охраняван от ИСТИНСКи МОДЕРНИ есминци когато го подпукавват Б-17, това първият ден когато е далече, когато идва близко и се намесват и Б-25 вече съвсем го втасват
                        А какво ли би им се случило на Уралбомберите ако на Шорт Съндърланд качим радара на ранния Бофайтър и пет допълнителни радиостанции(каляската е голяма - място има бол), доокомплектоваме екипажа с един оператор и петима свързочници от наземната служба за насочване на RAF и пуснем един такъв да тегелосва заедно с две четворки Бофайтъри на опасния маршрут oткъдето се чакат уралбомебрите(които както видяхме вече се предполага да са мутирал Зееадлер и е мнооого далече и от В-17 и от В-25 като възможности, а в началото на войната няма и да разполага с адекватен боеприпас за борба с кораби - мечта на зенитчиците ще е да налетиш да бомбиш топмачтово, единственото дето няма да те уцели ще са лъжиците и посудата от камбуза)
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          Абе на тебе не ти ли омръзна да ръсиш глупости?

                          Comment


                            Gaden Gogi написа
                            Абе на тебе не ти ли омръзна да ръсиш глупости?
                            :p
                            Gogi, значи нека да има повече подробности за които пишеш. Вероятно имаш предвид друга операция, защото тази, за която аз писах нямаше и идея да е атакувано съединението от В-17 или В-25.
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              "81" Schlacht
                              (in der Bismarcksee)
                              това е т.н. битка в Бисмарково море, след Тесафаронга и преди "²". Ето какво си спомнят австралийците официално:

                              Но Гога, наистина, какво се сети за това, заради В 25-ките ли?

                              Comment


                                Gaden Gogi написа
                                Абе на тебе не ти ли омръзна да ръсиш глупости?
                                Посочи ми една такава моля те . Все са си неща съществували по това време. Като ще е алтернативка - нека е алтернативка за всички, а не "Луфтвафе така ама RAF по старому".
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X