Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Да, ясно ми е, въпросът е другаде....

    Да, така е, Пламене, но мисълта ми е, че се направи сравнение със определен тип сухопътно оръдие, а именно гаубицата, а в действителност всички морски оръдия са по-скоро в класа на корпусните или далекобойни оръдия (ако търсим сухопътния им еквивалент) - имам предвид като балистика. Включително и въпросното сащианско оръдие. Това бе корекцията, която исках да направя (така че сравнението с гаубица може да е най-много шеговита метафора, целяща да принизи това оръдие в сравение с останалите ).

    Comment


      Gogi, Striking velocity като скорост на падане ли го превеждаш?Разбира се, че "гаубица" и мортира са метафори, но не са далеч от истината, защото американците в стремежа си да създадат страховит палубопробивач не обръщат внимание на пробивната сила на борда
      П.В.

      Comment


        Естественно че е "шеговита метафора". Общо взето най-доброто корано оръдие е сащианското 406/50.
        За Пламен: а ти как го превеждаш?

        Comment


          Превеждам го като "скорост на удара" тоест с каква скорост се движи снаряда, когато поразява кораба.Иначе щеше да бъде Angle of fall or descent
          П.В.

          Comment


            Ами точно де, той корабът не лети когато го удря снарядът, демек на тази дистанция скоростта му е тази когато пада и се удря в нещо си, а Angle е ъгъл и от нег зависи поразяванан площ и пробиваемостта на палуба и борд съответно.

            Comment


              според мен срещу такъв кораб със снаряди с ниска начална скорост може да може по-лесно да се приложи методът "лов на залпове"
              П.В.

              Comment


                ami to`no de, toj snarqdyt dokato doleti do mene az moga ihiii sumати работи да свърша, а ако аз трябва да стрелям с такива гаубици бих стрелял с по едно оръдие от кула за да давам залп по-често и по-трудно да ми се бяга от залпа. Ама пак е много относително...скапани гаубици.

                Comment


                  Да, с това съм съвсем съгласен - горе-долу сходен е проблемът при сухопътната артилерия със стрелбата срещу бронирани машини (хем подвижна цел, хем защитена с броня) - основен показател за точността е времето на полет до целта, защото колкото по-малко е то, толкова по-малка възможност ще има целта да се отмести от взетия прицел, а след това идва и кинетичната енергия (което си е съвсем ясно - по-висока вероятност да се реализира задбронево действие). В този смисъл, в сухопътната артиелрия има множество оръдия, които могат да поразят по-принцип дадена подвижна цел - гаубиците с калибър 150 мм и нагоре имат достатъчно кинетична енергия на бронебойния си снаряд, а още повече когато са снабдени с кумулативен боеприпас, проблем обаче е ниската начална скорост, която означава дълъг полет до целта.
                  Именно затова, да речем, машини като съветската самоходна артиелрийска установка екипирана със 152 мм гаубица (или съответната немска самоходка с 150 мм гаубица) имат принципната възможност да пробият бронята на всеки танк, но основен проблем им е възможността да го уцелят (както поради дългия полет, така и поради ниската скорострелност). Същевременно, самоходки с доста по-малък калибър оръдия, но с по-добра балистика, се оказват много по-добри в тая роля.
                  Извинявам се за отклонението, но просто аналогията ми се наложи .

                  Comment


                    Еее руската е с доста прилична начална скорост, скорострелността и куца. За мен най-доброто САУ е Хетцер.

                    Comment


                      Чак прилична не е - ако правилно си спомням беше някъде около 700 м/с. На фона на съветските самоходки (които също са от тогава) с 122 мм корпусно оръдие (А-19) и още повече със 100 мм БС-3 (преработено), особено на последната, която според мен е най-добрата тежка противотанкова установка ("Хетцерът" несъмнено е най-добрата средна портивотанкова установка).

                      Comment


                        В сравнение с германските 150 мм си е много добре даже, пък и благодарение на тежкият снаряд много по-бавно губи скорост и на по-големи разстояния даже трябва да стига по-бързо от 75мм примерно. Ама пак почваме да газим в калта, а при корабите това е аварийна ситуация.
                        А последна вметка: между 1,5 до 2 км и 20 до 30 км, има доста голяма разлика и разлика от половин минута при пристигането при скорост от около 50 км/ч е почти половин километър изминато разстояние.

                        Comment


                          последно отклонение, обещавам

                          Ок, няма да газим в калта повече (само да добавя, че - да, просто въпросната съветска гаубица е доста по-добра от немската във всяко едно отношение; и - не, нещата далеч не зависят само от тежестта на снаряда, а от по-сложничко съотношение (в което участват масата на снаряда, калибъра му и дължината му в калибри, както и началната скорост, разбира се), та в този смисъл, снарядът на (да речем) 75 мм/L70 или на 88 мм/L71 ще "пристигне" значително по-скоро до цел на 2000 м от въпросния снаряд на 152 мм съветска гаубица МЛ-20 - същото важи и за 100 мм снаряд на БС-3 или за 122 мм снаряд на А-19)

                          Comment


                            между другото като се върнем към корабните снаряди американците имат склонност да правят свръхгежки 203мм, 152мм с ниска начална скорост, макар че откровено колко ще пробие един 6" снаряд трудно бих си представил
                            П.В.

                            Comment


                              Принципно яма много да пробие ако говорим за линкор, крайцерите са далеч по-меки и като се пльосне върху палубата ще направи повече празия, освен това напречното натоварване (за което говори Голум) е по-голямо и ще запази занчително повече енергия на голяма дистанция...

                              Comment


                                Добре погледни на Окун за американския 59кг снаряд и виж какво би направил
                                П.В.

                                Comment

                                Working...
                                X