Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts



    До колкото разбирам от картинката проектът струва 85 милиона евро.
    И една лека бакалска сметка - ако строим осем корвета и си купим правата за това, цената на всеки ще се увеличи с по 10 милиона евро. Към тях прибавяме 60 милиона (цена на "Делфин" - Варна), плюс 54 милиона за въоръжението и получаваме тотал около 125 милиона евро за кораб.
    Ами чудесна цена според мен. Осем чисто нови корвета, родно производство, въоръжени като фрегата, за пари колкото ескадрила стари F-16...
    Last edited by Сун Дзъ; 17-02-2014, 08:52.

    Comment


      Сун Дзъ написа Виж мнение
      До колкото разбирам от картинката проектът струва 85 милиона евро.
      И една лека бакалска сметка - ако строим осем корвета и си купим правата за това, цената на всеки ще се увеличи с по 10 милиона евро. Към тях прибавяме 60 милиона (цена на "Делфин" - Варна), плюс 54 милиона за въоръжението и получаваме тотал около 125 милиона евро за кораб.
      Проекта струва 85 млн евро.
      Първия кораб струва 173 млн евро.
      Следващите в серията струват по 204 млн евро.
      Боекомплекта струва 54 млн евро.

      Сега си спомни колко щяха да ни струват френските корвети.

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Проекта струва 85 млн евро.
        Първия кораб струва 173 млн евро.
        Следващите в серията струват по 204 млн евро.
        Боекомплекта струва 54 млн евро.
        "Делфин" строи корветата без въоръжението за 120 милиона лева (60 милиона евро) и това за единичен кораб. Нали е естествено при по-голяма поръчка цената да пада ? Аз по-горе говоря за проекта "БАТА".
        Освен това кораби построени от нас ще са в много пъти по-ремонтопригодни, което в бъдеще ще свали разходите по подръжка и ремонт многократно. Да не говорим за поне 500 работни места осигурени за 4-5 години, ако се строят по два кораба годишно.

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          Сега си спомни колко щяха да ни струват френските корвети.
          Припомни ми
          Искащ да кажеш, че френски корвети ще дойдат по 125 милиона с включено въоръжение ?
          Виж какво е украинското предложение за 54 мил. евро - 8 Екзосета, 16 Астер, 2 милениума, 76 мм. оръдие, 2 тритръбни торпедни апарата... като Арли Бърк е, без Томахавки

          Comment


            Сун Дзъ написа Виж мнение
            "Делфин" строи корветата
            Абе не строи корвета, строи патрулка...

            Comment


              Сун Дзъ написа Виж мнение
              Виж какво е украинското предложение за 54 мил. евро - 8 Екзосета, 16 Астер, 2 милениума, 76 мм. оръдие, 2 тритръбни торпедни апарата... като Арли Бърк е без Томахавки
              Човек, ти разлика между въоръжение и боекомплект правиш ли?

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Абе не строи корвета, строи патрулка...
                Само въпрос на терминология, всеки може да я нарича както му е удобно.
                Цената горе от 200 милиона на украинците е пак за "патрулка" ако го няма въоръжението.
                Ама я кажи за французите сега. Да сравним

                Кухулин написа Виж мнение
                Човек, ти разлика между въоръжение и боекомплект правиш ли?
                Само да не кажеш, че осем екзосета, 16 астера и 6 торпеда са .... стотин милиона ...

                Comment


                  Излишно е да си казвам мнението по сто пъти. Писах и за корветата, и за французите, и за боекомплекта...

                  Comment


                    komuso написа Виж мнение
                    Сега и вариант Максимум(или как на мен ми се иска да изглеждат нашите ВМС).Дизелни подводници 2-3(на принципа 1 в ремонт,1 в морето или в 2 часова готовност за излизане,1 в готовност за излизане 1-7 дни).Фрегати(3000-4500 т във вариант ПВО)-2-3(патрулиране в зоните за развръщане на собствените/противниковите ПЛ,ПВО на КУГ и конвои),корвети(1500-2200 т ПЛО вариант)-4-6(създаване на КУГ в състав 1 фрегата+2 корвети,ПЛО на КУГ и на конвои-наши или на НАТО).ракетни катери(200-300 т)-4-6,Универсален Снабдителен Кораб(6-8 000 т),танкери(1500-2000 т)-2,тралчици/минни ловци/минни заградители(50-100 т)-8-10.Бригада за Брегова Одбрана(1 ПКР дивизион,1 дивизион САУ,1 дивизион мобилно ПВО,1 танков батальон,3 батальона мотострелковаци на БМП/БТР),2 роти морски СПЕЦНАЗ,2 роти РЕП/РЕБ.Отделна Вертолетна Ескадрила-8-10 вертолета ПЛО и ТиС.
                    Това ми се вижда по-скоро като програма "супермаксимум". Една бакалска сметка за възможностите на България може да даде някакъв ориентир какъв флот бихме могли да поддържаме при добро желание:

                    - БВП: $50 млрд.
                    - военен бюджет: 2% от БВП = $1 млрд.
                    - флотски бюджет: 1/3 от военния = $330 млн.
                    - бюджет за нови кораби: максимум 1/3 от флотския = $110 млн.

                    При усреднен експлоатационен срок на корабите 25 години общата стойност на флота отива таван до $3 млрд. По-реално $2 млрд.

                    Comment


                      Не и ако модернизацията на въоръжените сили като цяло и на военно-морските сили в частност минава през мега-програма за стимулиране на националната икономика и индустриалните производства. В такъв случай инвестициите може да са много по-големи. Повишаването на индустриалния капацитет на страните-членки е и приоритетът на евросъюза за следващите десет години.

                      Comment


                        Duque de Caixas написа Виж мнение
                        Не и ако модернизацията на въоръжените сили като цяло и на военно-морските сили в частност минава през мега-програма за стимулиране на националната икономика и индустриалните производства. В такъв случай инвестициите може да са много по-големи. Повишаването на индустриалния капацитет на страните-членки е и приоритетът на евросъюза за следващите десет години.
                        Могат да са по-големи, ако са извън военния бюджет. Примерно като евентуалната покупка на изтребители.

                        Аз имам предвид системни разходи за обновяване на флота - всяка година, в продължение на десетки години. Дългосрочно планиране по американски модел.

                        Comment


                          Аз не се сещам за голяма покупка в европейска, а и не само, страна, която да не е финансирана целево. Разходите за ново въоръжение винаги се калкулират предварително във военния бюджет, той никога не е константен. Затова се получават флуктуации - 10% нагоре, 20% нагоре, 15% надолу...

                          Comment


                            Вариантите извън военния бюджет не са много:

                            - или някой ни подарява кораби, примерно Евросъюза по някаква програма;
                            - или взимаме пари за кораби от някакво друго перо, примерно образование.

                            И това трябва да става периодично, за да се поддържа стабилен флот. А на практика всички виждаме какво се получава, когато се работи извън бюджета. Ни пари, ни самолети, ни кораби.

                            Comment


                              Тъй като не съм икономист и слабо ги разбирам нещата от тази сфера, да питам - онези 800 милиона долара с които се канехме да купим (вече Румънските) F-16 от къде бяха дошли ?
                              Защото като чета разбивката по-горе за БВП и процентите за армията, не се сещам.

                              Comment


                                Тъй като не съм икономист и слабо ги разбирам нещата от тази сфера, да питам - онези 800 милиона долара с които се канехме да купим (вече Румънските) F-16 от къде бяха дошли ?
                                Отникъде, за това и не ги купихме, колкото и да му се искаше на Аню.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X