Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Super_Hornet написа Виж мнение


    Това не е точно така - Грипен НГ има АФАР радар, къде по-модерна система за самозащита, плюс такава за обмен на данни, а и е с по-малка ЕОП.


    И какво от това, когато на типичната далечина на пуска на ракета със среден обсег срещу маневрираща цел (под 25 километра на голяма височина и под 10 на малка) всеки радар на произведен последните десетилетия самолет го прехваща прекрасно, а на малка височина на същата дистанция същото го правят и оптичните сензори на самолети като МиГ23 и МиГ29? И с какво обмена на данни ще му помогне срещу пуск на ракета от два различни ракурса? А говорим за огнева мощ все пак, не за някакви абстрактни ситуации и сравнения. Разбирам че генерално погледнато никата ЕОП дава предимства, а обмена на данни осигурява добро познаване на въздушната обстановка (МиГ29 може само да получава данни от ръководството и отново има информация за въздушната обстановка от няколко сензора, което пак е нещо). Но конкретно ако ще говорим за огнева мощ, когато вече имаме огневи контакт между изтребители, бройката самолети си е бройка самолети. Макар че аз лично не съм привържник на тази хипотеза, за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.

    Comment


      Angelmr написа Виж мнение
      за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.
      Това би било ефективно, ако ситуацията е малко или много на кантар. Каква разлика ще има в нашия случай, ако Турция пуска 30% по-малко ударни мисии за сметка на въздушното прикритие? Никаква Вместо за пет дена, ще разкове всичко за седем дена, включително укритите самолети.

      Единствената смислена доктрина е в причиняването на максимална болка при евентуална агресия. Колкото е по-голяма болката, в толкова повече сценарии ще действа възпиращо. Конкретно за самолетите това означава, че в първите два-три дена (преди да ги изпосвалят или да ги бастисат на земята) трябва да се избие макс количество турчуля, да се взривят мостове, щабове, АЕЦ, ако може и някой язовир да се бутне - екстра

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Конкретно за самолетите това означава, че в първите два-три дена (преди да ги изпосвалят или да ги бастисат на земята) трябва да се избие макс количество турчуля, да се взривят мостове, щабове, АЕЦ, ако може и някой язовир да се бутне - екстра
        Мавзолея забрави

        И кораби, че турците ги имат в повече. А нашият Миг в противокорабни задачи хич го няма.

        Comment


          Оф, абе 30 ракети май няма да стигнат

          Comment


            Angelmr написа Виж мнение
            И какво от това, когато на типичната далечина на пуска на ракета със среден обсег срещу маневрираща цел (под 25 километра на голяма височина и под 10 на малка) всеки радар на произведен последните десетилетия самолет го прехваща прекрасно, а на малка височина на същата дистанция същото го правят и оптичните сензори на самолети като МиГ23 и МиГ29? И с какво обмена на данни ще му помогне срещу пуск на ракета от два различни ракурса? А говорим за огнева мощ все пак, не за някакви абстрактни ситуации и сравнения. Разбирам че генерално погледнато никата ЕОП дава предимства, а обмена на данни осигурява добро познаване на въздушната обстановка (МиГ29 може само да получава данни от ръководството и отново има информация за въздушната обстановка от няколко сензора, което пак е нещо). Но конкретно ако ще говорим за огнева мощ, когато вече имаме огневи контакт между изтребители, бройката самолети си е бройка самолети. Макар че аз лично не съм привържник на тази хипотеза, за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.
            Е то по тази логика по - добре да модернизираме бис - овете. Те даже и със сегашните радари на 10-15 км. все ще направят захват...
            Все пак имайте предвид - възможностите за обмен на информация във върздуха на нашите МиГ-ове са почти несъществуващи дори и при "хубаво време", а в бойна обстановка абсолютно никакви. Могат да разчитат единствено на радара и оптичната система, които са до болка изучени от приятели и врагове. Възможностите за РЕБ са нулеви, а БЕРЕЗА - та много не помага за разясняване на обстановката, освен да покаже кога нещата отиват съвсем на зле. Така че възможностите за атака и пуск едновременно от различни ракурси със сигурност няма да са в полза на МиГ - овете.
            А за партизанската тактика е ясно - даже и с 30 машини пак ще е така!

            Comment


              То и 1000 F22 да имаме, ако начина на мислене във ВВС е, в епохата на информацията,"колко ракети може да носи", файда- йок.

              Comment


                Angelmr написа Виж мнение
                Може ли снимка на конфигурация на грипен с 10 ракети за среден обсег?
                Не баш....:

                Click image for larger version

Name:	èçòåãëåí ôàéë.jpg
Views:	1
Size:	21.1 КБ
ID:	547987




                Angelmr написа Виж мнение
                И какво от това, когато на типичната далечина на пуска на ракета със среден обсег срещу маневрираща цел (под 25 километра на голяма височина и под 10 на малка) всеки радар на произведен последните десетилетия самолет го прехваща прекрасно, а на малка височина на същата дистанция същото го правят и оптичните сензори на самолети като МиГ23 и МиГ29? И с какво обмена на данни ще му помогне срещу пуск на ракета от два различни ракурса? А говорим за огнева мощ все пак, не за някакви абстрактни ситуации и сравнения. Разбирам че генерално погледнато никата ЕОП дава предимства, а обмена на данни осигурява добро познаване на въздушната обстановка (МиГ29 може само да получава данни от ръководството и отново има информация за въздушната обстановка от няколко сензора, което пак е нещо). Но конкретно ако ще говорим за огнева мощ, когато вече имаме огневи контакт между изтребители, бройката самолети си е бройка самолети. Макар че аз лично не съм привържник на тази хипотеза, за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.
                По-трудно ще минат в такава позиция, земните радари са по-лесни за елиминиране и за забиване....

                bruchpilot написа Виж мнение
                Е то по тази логика по - добре да модернизираме бис - овете. Те даже и със сегашните радари на 10-15 км. все ще направят захват...
                Все пак имайте предвид - възможностите за обмен на информация във върздуха на нашите МиГ-ове са почти несъществуващи дори и при "хубаво време", а в бойна обстановка абсолютно никакви. Могат да разчитат единствено на радара и оптичната система, които са до болка изучени от приятели и врагове. Възможностите за РЕБ са нулеви, а БЕРЕЗА - та много не помага за разясняване на обстановката, освен да покаже кога нещата отиват съвсем на зле. Така че възможностите за атака и пуск едновременно от различни ракурси със сигурност няма да са в полза на МиГ - овете.
                А за партизанската тактика е ясно - даже и с 30 машини пак ще е така!

                Не му давай идеи Другото е ясно за всички, освен за Ангелмр....
                Last edited by piston; 15-07-2015, 14:04.
                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                И. В. Сталин

                Comment


                  piston написа Виж мнение
                  По-трудно ще минат в такава позиция, земните радари са по-лесни за елиминиране и за забиване....
                  КО? НЕ!

                  Пробвай да забиеш нещо от типа на Небо-СВУ, Противник-ГЕ, 64Н6! Говорим за ФАР с размери на камион, че и отгоре.

                  Comment


                    Super_Hornet написа Виж мнение
                    Пробвай да забиеш нещо от типа на Небо-СВУ, Противник-ГЕ, 64Н6! Говорим за ФАР с размери на камион, че и отгоре.
                    Чи що, с хибината не става ли?

                    Comment


                      Angelmr написа Виж мнение
                      И какво от това, когато на типичната далечина на пуска на ракета със среден обсег срещу маневрираща цел (под 25 километра на голяма височина и под 10 на малка) всеки радар на произведен последните десетилетия самолет го прехваща прекрасно, а на малка височина на същата дистанция същото го правят и оптичните сензори на самолети като МиГ23 и МиГ29? И с какво обмена на данни ще му помогне срещу пуск на ракета от два различни ракурса? А говорим за огнева мощ все пак, не за някакви абстрактни ситуации и сравнения. Разбирам че генерално погледнато никата ЕОП дава предимства, а обмена на данни осигурява добро познаване на въздушната обстановка (МиГ29 може само да получава данни от ръководството и отново има информация за въздушната обстановка от няколко сензора, което пак е нещо). Но конкретно ако ще говорим за огнева мощ, когато вече имаме огневи контакт между изтребители, бройката самолети си е бройка самолети. Макар че аз лично не съм привържник на тази хипотеза, за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.
                      Нещо ти е каламбур, струва ми се, та...

                      Angelmr написа Виж мнение
                      И какво от това, когато на типичната далечина на пуска на ракета със среден обсег срещу маневрираща цел (под 25 километра на голяма височина и под 10 на малка) всеки радар на произведен последните десетилетия самолет го прехваща прекрасно
                      Кое хваща - ракетата ли? Нея ще я хване СПО-то като се включи АРГСН, което примерно става на 10-15 км. от целта, нататък времето за маневра и отстрел на капани е ограничено. Ами ако е изстрелян залп от няколко ракети?

                      Angelmr написа Виж мнение
                      а на малка височина на същата дистанция същото го правят и оптичните сензори на самолети като МиГ23 и МиГ29
                      Оптичен сензор планират и на НГ-то, при това - много по-съвременен.

                      Angelmr написа Виж мнение
                      И с какво обмена на данни ще му помогне срещу пуск на ракета от два различни ракурса?
                      С това, че най-вероятно ракети от различни ракурси, ще има за самолета, който няма подобна система.

                      Angelmr написа Виж мнение
                      А говорим за огнева мощ все пак, не за някакви абстрактни ситуации и сравнения.
                      Да де, говорим за 2-2,5 пъти повече и по-съвременни ракети за ДВБ, по-малка ЕОП и много по-мощен радар при малкото самолетче.

                      Angelmr написа Виж мнение
                      Разбирам че генерално погледнато никата ЕОП дава предимства, а обмена на данни осигурява добро познаване на въздушната обстановка (МиГ29 може само да получава данни от ръководството и отново има информация за въздушната обстановка от няколко сензора, което пак е нещо). Но конкретно ако ще говорим за огнева мощ, когато вече имаме огневи контакт между изтребители, бройката самолети си е бройка самолети.
                      Бройката самолети е много важна, но са важни и куп други неща, като изброените нагоре.

                      Angelmr написа Виж мнение
                      Макар че аз лично не съм привържник на тази хипотеза, за мен действието за последен шанс н яма да е вдигането на всички изтребители, а използването им в партизанска война разсредоточено по запасни летища и игра на котка и мишка, където грипена и грипена и МиГ29 си имат своите предимства пред конкуренцията.
                      Хубава идея за партизанска война, ама кой ще ги управлява и осигурява РЛ-картина? Без липса на ДРЛО и наземни КП с радарна мрежа, ще им се наложи при всяко излитане да включват радарите, което едно, че демаскира, второ няма как и да осигури пълна картина на въздушната обстановка.

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Чи що, с хибината не става ли?
                        В мурзилките е възможно, в реалността - едва ли...

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Вместо за пет дена, ще разкове всичко за седем дена, включително укритите самолети.
                          Не подценявай партизанската тактика. България е покрита с повече летища от лицето на тийнейджърка с пъпки. Последно май бяха 90 дето могат да приемат реактивни самолети. Ще ги направим разногледи турчолята

                          Super_Hornet написа Виж мнение
                          Хубава идея за партизанска война, ама кой ще ги управлява и осигурява РЛ-картина? Без липса на ДРЛО и наземни КП с радарна мрежа, ще им се наложи при всяко излитане да включват радарите, което едно, че демаскира, второ няма как и да осигури пълна картина на въздушната обстановка.
                          Да, и това го има. А дори да имаме добра мрежа от радари турските ВВС ще я отмахат за отрицателно време Съюзниците с АУАКС?
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            KapitanNemo написа Виж мнение
                            Не виждам с какво ще обогатя дискусията ако взема да доказвам, че най-доброто което можем да направим е да си купим 100 F-22. Ако нещо зависеше от мен бих харчил възможният минимум за скъпи играчки защото дали ще купим 10 или 20 съвременни самолета ефекта ще е един и същ. По скоро бих възстановил гранични войски с цялата си инфраструктура /застави, полоси и др./ защото за разлика от хипотетичните руско-турски десанти опасността от тази паплач която ежедневно нахлува в България е реална.
                            Аз не мисля че ако си унищожим авиацията освободените пари биха отишли в армията или жандармерията. Само допълнително ще си свалим цената пред НАТО, ще изпоуволним пилотите и техниците и най-много да се появи някоя нова отсечка от магистрала на цена 100 милиона километъра. С останалото съм съгласен разбира се.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Не подценявай партизанската тактика. България е покрита с повече летища от лицето на тийнейджърка с пъпки. Последно май бяха 90 дето могат да приемат реактивни самолети. Ще ги направим разногледи турчолята
                              Колко от тях са в добро състояние - полоса и сгради? Колко от тях имат минимално необходимото оборудване за приемане на самолети? Ами ЛС, ГСМ, боеприпасите - къде ще се разположат? Защитени ли са от удари с ВТО?

                              Amazon написа Виж мнение
                              Да, и това го има. А дори да имаме добра мрежа от радари турските ВВС ще я отмахат за отрицателно време Съюзниците с АУАКС?
                              Както показа войната в Югославия - при правилна тактика, дори и старичките РЛС не са толкова лесна плячка. Споменатите от теб ВВС нямат нито този състав - количество и качество, който имаше НАТО-ската авиация, нито подобен опит. Не че са слаби или нещо подобно, напротив.

                              Апропо, наличието на ДРЛО при тях е огромен плюс, който може да бъде елиминиран единствено с мощни ЗРК и РЕБ...

                              Comment


                                Колко от тях са в добро състояние - полоса и сгради? Колко от тях имат минимално необходимото оборудване за приемане на самолети? Ами ЛС, ГСМ, боеприпасите - къде ще се разположат?
                                Абе важното е че имат бетонна полоса. Останалото може да се организира за часове. Виж операцията в Либия, или мисиите на чехите по еърполисинг. Даже остави ги тях. В момента в България са на учение полупрофесионалистите() от националната гвардия на Ню Джърси с техните Ф-16Ц/Д.
                                Явно за лесни за поддръжка самолети като Грипен и Ф-16 за краткотрайно базиране не са нужни чак толкова много неща. Цистерна за гориво, камион с джепане и техника с отвертката. Поне аз си ги представям така нещата. Може и да греша.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X