Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Всичко се прави с акъл и нещата да са колкото може по-пакетни. Решихме да се модернизираме на дребно, а трябваше всичко да е планирано. Примерно, правиш период за модернизация от 2004 г до 2025 г (22 години), в които да хвърлиш 5-6 милиарда долара, но всичко тръгва от глобалната картинка към по-дребните проекти. Следват сътрудничеството с други държави от твоето ниво (Словакия, Полша, Чехия, Хърватска, Унгария) и се насочваш към една голяма държава производител за да сключиш пакетна сделка. Дадохте пример с Ф-16. Представете си това да се беше случило с Gripen. Тогава можехме не само да мечтаем за подобни самолети.
    Там, където ентусиазмът среща желязото.

    Comment


      #77
      Сун Дзъ написа Виж мнение
      Много едностранчив поглед на нещата.
      Алчни били.... а кой ежегодно налива чували с евро милиони у нас ? На всяко второ работещо предприятие, без значение от мащаба му има табела за евро парите с които работи. Всички селскостопански производители, всяка година получават евро субсидии. Стотици, да не кажа хиляди пътища са също с табелки от евро пари.... да продължавам ли ?
      Алчни казвате ? Дали може да се сметне цената на колко "ескадрили" са налели от ЕС вече у нас ?
      Поне няма да има кой да ни извива ръчичките. Пък като знам и какви ракети и електроника правят из Европа, хич няма да ни е зле.
      Всъщност, платеното от нас като вноска в ЕС, сравнено с усвоеното от отредените за нас фондове (около 37%), е малко повече...

      ПП - В исторически аспект, единствените които са давали много, срещу почти нищо (а българската лоялност в геополитически аспект това струва - нищо) са СССР, преди тях - руснаците (там все има уж един кинти, дет трябва да ги платим и дет не сме ги платили). На второ място - Германия (във вид на Трети райх).
      Last edited by кало; 14-10-2013, 20:20.

      Comment


        #78
        Deso написа Виж мнение
        Представете си това да се беше случило с Gripen. Тогава можехме не само да мечтаем за подобни самолети.
        Тук работата е ясна за всички. Просто шведите не дават комисионни. А ние по стара традиция търгуваме с оръжие с корупционни държави.

        Не съм финансист и честно казано подобни работи са ми мъгляви, но със сигурност бихме могли да договорим по-изгодни инвестиции, офсети и прочее в евро зоната, от колкото с други държави.
        Какво биха ни предложили руснаците например ?
        В един друг форум се вихри подобна дискусия и ще ви дам един забавен пример от там.
        Ако предположим, че договорим руски самолети със 100% офсет, както Малайзия плаща за своите 18 МиГ-29, ние нямаме с какви стоки да ги плащаме ... Прословутият износ на земеделски култури не става - в България нямало производител способен да осигури 10 тона зеленчук седмично за Русия. А друго си нямаме
        Простете аграрният пример

        Comment


          #79
          Можем да плащаме разбира се, ако им прехвърлим НЕК или АЕЦ-а
          Там, където ентусиазмът среща желязото.

          Comment


            #80
            Ами да, не е въпросът кой да ни ограби - желаещи много, а с кого ще ни е изгодно на нас.

            Comment


              #81
              Аграрният пример си е много на място. От европейските самолети само Грипен. Другите два не само че са скъпи, но няма и да станат по евтини. Няма просто как. Европейските държави нито могат да настигнат мащаба, нито да постигнат същите цени на ресурси и енергия като САЩ. И Рафала и Евробоеца винаги ще се въртят на цени около 100 милиона само за придобиване. Никога няма да станат като F-18, който USN си го купува новичък за 40-тина милиона долара, или Грипен където на база разумни компромиси шведите успавят да постигнат подобна цена за чист самолет, макар и от по-нисък клас.

              За това и Еврофайтер дори на старо не ни урежда. Самолета е прекрасен, дори и от транж 1 и могат и да ни го дадат на прилична цена...обаче после какво? Не говоря даже за цена на летателен час. Просто в един момент ще трябва да се сменят двигателите и сме до там. Самолетите остават на земята...завинаги. Един руски АЛ-31Ф е към 4-5 милиона долара за Китай. Не ми се мисли какви ще са цифрите за два двигателя от аналогичният но със сигурност много по-скъп двигател за Тайфун.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #82
                Скромното ми мнение на икономист е, че както и да се въртиш, задн*кът ти е все отзад. Най-бедната страна в ЕС, в която правителства падат заради сметки за ток и има приятелски отношения с всичките си съседи, трябва да мисли за много неща, като последното от тях са модерни изтребители.

                Словения е една прекрасна страна с БВП на глава двойно по-висок от този на България. Армията и е професионална и се състои от 7300 души. ВВС са подчинени на армията и разполагат с 20-ина тренировъчни самолета и още толкова хеликоптери. Повече от това на България не й трябва, най-малкото - да плаща луди пари, за да поддържа изправни евентуално десетина изтребителя, които ще са при всички случаи вече остарели, а във война няма да има никаква полза от тях.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #83
                  Няма как да не се съглася с Динайн. При числеността, качеството и състоянието на нашите ВВС в момента, те не са в състояние да изпълняват основната си задача - осигуряване на защита по въздух на територията на републиката, особено пък срещу нормален противник. Ако много държим да запазим ВВ-традицията у нас, то трябва да изберем най-евтиния и дългосрочен вариант за запазване на даден брой тренирани екипажи, командири, техници, инженери и преподаватели, които, в някой щастлив момент в бъдещето (ако това се налага) ще изградят модерни ВВС с необходимите за това средства.
                  При икономическата и финансова ситуация през последните години, в момента и в обозримо бъдеще, това не е възможно.
                  Смятам, че трябва да се осигури минималната сума по програма за запазване на няколкото бойни самолета и учебни самолети, които имаме в момента - чрез малки модернизации и ремонти до изчерпване на ресурса. Май за следващите няколко години поне поддържането на 10-12 МиГ-29 и още толкова Су-25 е възможно, но не знам дали има смисъл изобщо.
                  Това, което ИМХО няма смисъл, е купуването на 8-10 броя каквито и да е бойни самолети - количеството не е достатъчно да осигури нищо, включително е на ръба за елементарните задачи по еър-полисинг.

                  Comment


                    #84
                    За съжаление перспективите не са изобщо добри. Да предположим, че запазим Миг-29 и Су-25 до 2030, а до тогава да събираме пари за нов изтребител. Какво ще е положението през 2030 г? Растежът може да още по-нисък, а инфлацията по-висока. Работоспособното население ще е много по-малко, а българите като етнос още по-малко. Страната изобщо няма да може да поеме всичките си социални разходи, в резултат на по-малко работещи и повече застаряващи, и малцинствени групи на издръжка на държавата. Пари за армия няма да има изобщо, особено за подръжка на скъпи изтребители.

                    Алтернативен вариант - евтини БЛА със стелт възможности, въоръжени с ракети въздух-въздух. Възможност това да се случи - ако се появи български гений, който да създаде такива апарати. Към тях добавяме и модерно ПВО, което на хартия е по-евтино за издръжка.

                    Втора алтернатива - надяваме се никой от съседите да не му дреме за нас. Албанците превземат бавно Македония, срби и влахи са бедни като нас, гърците си имат един куп проблеми и се надяваме в Турция да избухне гражданска война, която да им разклати държавата. Иначе сме нечии васал, подобно на моментното ни състояние, но този път официално...
                    Там, където ентусиазмът среща желязото.

                    Comment


                      #85
                      Като неглижирам расисткия елемент в горния постинг, ти съзнаваш ли какво означава гражданска война в Турция, ама наистина!?!?
                      Не виждам какво общо има всичко това с решението за нов изтребител...

                      Comment


                        #86
                        За това говоря в сферата на вероятностите. Може нищо от казаното да не се случи, а за гражданска война в Турция ме побиват тръпки само при мисълта. Сирия ще е нещо като демо версия...

                        Единствено бих оспорил реакцията ти за расисткия елемент, тъй като няма нищо расистко в обективното отбелязване на демографските промени. Самият аз не съм расист, но и да бях, нищо не променя ръста в броя на някои етноси и нямаляването на други. За съжаление има общо, но може цяла книга да се напише.
                        Там, където ентусиазмът среща желязото.

                        Comment


                          #87
                          Deso, добре дошъл. Не знам кои "се надявате в Турция да избухне гражданска война", но такива идеи няма да те доведат далеч в този форум.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #88
                            Ако си мислиш, че България ще "намаже" от касапница в Турция според мен си в грешка ... и то доста.


                            EDIT: Да споменаваме сценарии и "да се надяваме" в съседна държава да избухне кацапница са малко различни неща според мен...

                            Comment


                              #89
                              Dinain написа Виж мнение
                              Deso, добре дошъл.
                              Благодаря.

                              Отбелязвам, че неправилното ми споменаване на гражданска война внесе доста смут, като вината е изцяло в мен. Визирах потенциалното отделяне на Кюрдистан. Хора, какво ви става, това е просто споменаване на различни сценарии, всеки от които е възможен.

                              Относно темата. Проявата на слабост винаги дава кураж на конкурентите ти. Словения не е добър пример, защото тя няма съседи с мащабни геополитически амбиции, нито два южни съседа с огромен военен потенциал. След като не може да има нов и скъп изтребител, трябва да се наблегне на други средства за противодействие.

                              Sharana написа Виж мнение
                              Ако си мислиш, че България ще "намаже" от касапница в Турция според мен си в грешка ... и то доста.
                              Не съм споменавал подобно нещо.

                              Sharana написа Виж мнение
                              Да споменаваме сценарии и "да се надяваме" в съседна държава да избухне кацапница са малко различни неща според мен...
                              В различен контекст е използвано. Надявам се да си оправим държавата и да не се стига до подобни сценарии, в които да се надяваме на "зли" неща за другите.
                              Last edited by Deso; 14-10-2013, 23:49.
                              Там, където ентусиазмът среща желязото.

                              Comment


                                #90
                                ОТ
                                Deso, сори, ако съм те засегнал, но това - "Работоспособното население ще е много по-малко, а българите като етнос още по-малко." ми прозвуча доста зле. И сега е трудно да се даде точно определение на това що са българите като етнос, така че за предпочитане е да се придържаме към българите като нация - тоест активно и пасивно съзнавана принадлежност към общността граждани на Република България.
                                Ако намаляването на онези, които считат себе си за принадлежащи към т.нар. български етнос, е отрицателно явление, то тогава несъмнено такава оценка ще да е в резултат и на действията на самия този етнос (оставям настрана факта, че отрицателната оценка означа автоматично принизяване на другите етноси в нацията) - недостатъчно усилия за единение на нацията, общността, най-вече чрез осигуряване на образование и равни шансове.

                                Comment

                                Working...
                                X