Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    13-годишен успя да дешифрира код на британското разузнаване, който е бил изготвен от топ-криптографи на служба на Н.В. кралица Елизабет. За това ни съобщава The Nation.

    Ученикът на име Айман Кампури (Ayman Kampoori) учи в британското училище Ал Кубайрат в Абу Даби. Той успя да разбие кода на Щаба на правителствените комуникации или GHCQ за срок от три седмици. Кодовете били публикувани в мрежата на 11-ти септември и били част от традиционна кампания на разузнаването по набирането на кадри от цял свят с особен потенциал в областа на криптографията и компютърните науки.

    "Да разбивам кодове и програмирането са ми любимите занимания извън училище", споделя малчуганът. Той разказва, че си разработва и приложения за iPhone-а си и ги ползва.

    Кампури, британски поданик от иракски произход, споделя, че когато стане голям иска да се занимава с компютри и програмиране. Той желае, когато стане на 18 да се пробва пак с предизвикателство на GHCQ и да постъпи в редиците на агенцията. В началото му било много трудно. Опитали и баща му, и учителят му, но и те не могли. След това Кампури се справил с първите пет кода, след което използвал разширено издание на програмата Mathematica и успял.

    GCHQ работи в тясно сътрудничество с британските тайни служби, MI5 и с MI6. Предизвикателството "Можеш ли да го откриеш?" е насочено към даровити и самоуки ентусиасти. Джейн Джоунс, шеф на ресурсния отдел обяснява, че загадката съвсем не е детска игра, а си е сериозно предизвикателство, тъй като спечелената работна позиция засяга националната сигурност.
    Източник.

    Comment


      Всъщност не знам дали е за авиационният раздел, но все пак "терминаторчето" хвърчи.



      Хайде, краят на пехотата наближава

      Comment


        Сун Дзъ написа Виж мнение
        Всъщност не знам дали е за авиационният раздел, но все пак "терминаторчето" хвърчи.

        Хайде, краят на пехотата наближава
        Не знам. Струва ми се, че всички тези неща не могат да работят, ако за те ще се противопостави на бруталена радиоелектронна война.
        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

        Comment


          Ама да гониш талибани става. Особенно в градовете - по етажите.

          Comment


            Интересно ми е по какъв начин се предава сигналът при подобни БЛА.Тук на клипчето операторът е сравнително близо до машината и едва ли има някакво забавяне, но в реална бойна обстановка целта ще е именно войникът който го управлява да е на безопасно разстояние, а това предполага по-голяма дистанция. Освен това в градска среда за сигнала ще има много повече пречки от там и по-голямо забавяне.
            Nobody has three balls but some people have two very good ones!

            Comment


              Подобно нещо според мен ще се ползва ефективно на близки разстояния. Операторите са скрити зад ъгъла, а две-три подобни хвърчила разчистват сградата или улицата. Или когато има пряка видимост - патрул, лов на вражески наблюдатели по покривите ...

              Comment


                Силата на сигнала не би трябвало да е проблем поне на километър разстояние. Стига да не вкараш хайванчето в някоя бетонна сграда. А и винаги може да се ретранслира от балон, или високо летящ тежък БЛА. Ако случайно се загуби сигнала то ще се прибере само на авто пилот по GPS координати. Вече има полу-готови такива блокове дори за цивилният пазар. В моделистика дори има един пич който беше направил квадрокоптер с възможност да се прибира сам и дори беше пуснал схемите. Разбира се неговият е с цел да се правят въздушни снимки на България, а не да мъкне М-4 и сто патрона.
                Това от клипа на потчна линия, ще струва колкото хладилник. А системата за управление може да се интегрира в каската на помощник отдельонния на пехотно отделение, или в системите на командира на танк.
                Идея си нямам защо отдавна не е направено. До сега да е спасило живота на стотици войници в последните войни. Особено пехотинци.

                О.Т: Симпаягата от видеото е американец от Джорджия, а прсиленият руски акцент е част от шоуто
                Last edited by Amazon; 20-10-2013, 20:25.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Според мен им още поне няколко десетилетия до работещо такова чудо. Ако се доближаваш до такива разстояния до противника и това ти е основно оръжие, може да очакваш зверски РЕБ при това в пъти по-силен от каквото и да било твое което можеш да сложиш (просто дистанциите и градския терен са такива). Отделно има аерозоли които могат да пофилтрират радиовълните от малки разстояния, отделно нещото ще е доста уязвимо на попадения. Който излъчва сигналите ще е постоянна цел на вражата артилерия и въобще всичко възможно, най-вероятно ще им е в обсег. Не на последно място - след първите инциденти където са убити цивилни по медиите ще има апокалипсис, особено ако се предостави и видеоматериал (а това рано или късно винаги става).
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    До реални бойни действия определено имат десетилетия, но колкото за гонене на талибани наистина можеше да се направи вече. Те няма да хванат излъчването и да насочат артилерията, нито ще имат мощни средства за РЕБ.

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Доколкото съм запознат, това винаги е помощна система, точно поради недостатъчната точност и губенето на сигнал понякога...
                      При определени условия военната точност стига 10 см. Този параметър не е сред причините. Виж, губенето на сигнал е съвсем основателно съображение, особено в условията на мощна РЕБ

                      Sailor_Malan написа Виж мнение
                      верно има вече лазерни жироскопи, дето са доволно мънинки и практически непробиваеми за РЕБ(то не че другите са), обаче дали са интегрирани в IMU на серийно изделие не мога да кажа
                      10++к зелени и си ти. От сто грама до пет кила, в зависимост от каприза

                      Comment




                        Ако танкът има за подръжка едно дронче с автомат почти на 100% нямаше да рискува да го унищожат в случая.

                        Comment


                          Пилот написа Виж мнение
                          Според мен им още поне няколко десетилетия до работещо такова чудо. Ако се доближаваш до такива разстояния до противника и това ти е основно оръжие, може да очакваш зверски РЕБ при това в пъти по-силен от каквото и да било твое което можеш да сложиш (просто дистанциите и градския терен са такива). Отделно има аерозоли които могат да пофилтрират радиовълните от малки разстояния
                          Ако някой сам си е причинил това да му е основното оръжие, значи е полу-идиот и нищо в тази вселена не може да му помогне. Зверски РЕБ и аерозоли(за ерозоли не бях чел, мерси ще поровя) на въоръжение и специалисти да го ползват имат вероятно 5-6 държави. А това не променя факта и че трябва да го имат на точното място в точният момент. А и да го имат много важно. Нещото ще е по-ефтино от обяд в скъп суши ресторант. Какво ти пука че ще се затрие.

                          Пилот написа Виж мнение
                          Който излъчва сигналите ще е постоянна цел на вражата артилерия и въобще всичко възможно, най-вероятно ще им е в обсег.
                          Толкова ли е лесно да се определи от артилерийското разузнаване слаб излъчвател в обхват 2-3 гигахерца? При това един на всяко отделение? И то в постоянно движение. И как ще я използват тая инфромация артилеристите? Ще попилеят града? Че те и така си го могат. Излъчвателят на команди ще е не по-мощен от персонална радиостанция. Излъчвателят на дрона ще е малко по-шумен защото ще излъчва и видео сигнал и му трябва по-широк канал. Така че артилерията ще стреля по дроновете а не по войниците.

                          Пилот написа Виж мнение
                          Не на последно място - след първите инциденти където са убити цивилни по медиите ще има апокалипсис, особено ако се предостави и видеоматериал (а това рано или късно винаги става).
                          Това не е дрон с AI. Командва се директно от човек. Все едно да се каже че СУО на танк не е хуманна щото танкиста вместо да кълца цивилните с мачете крещейки и опръскан с кръв, е натиснал копче докато гледа през екрана на визьора...
                          Last edited by Amazon; 20-10-2013, 22:24.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Сун Дзъ написа Виж мнение
                            Ако танкът има за подръжка едно дронче с автомат почти на 100% нямаше да рискува да го унищожат в случая.
                            Кълна се, точно за това клипче си мислех като пишех пост ¹667. И как танка се спаси на рефлекса на танкиста и от навременното педупреждение от пехотата. Ако имаше дрончето, нямаше да се стига до този риск.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Сун Дзъ написа Виж мнение


                              Ако танкът има за подръжка едно дронче с автомат почти на 100% нямаше да рискува да го унищожат в случая.
                              Адски много ме впечатли моменталната реакция на мерача, реагира за много по-малко от секунда и вкара снаряда в същия прозорец.
                              Явно на война и естествения подбор работи...

                              Comment


                                Сун Дзъ написа Виж мнение
                                Всъщност не знам дали е за авиационният раздел, но все пак "терминаторчето" хвърчи.



                                Хайде, краят на пехотата наближава
                                Нещо аз ли не схващам, или клипчето е за шоу, да не кажа фейк?
                                Тази "картечница" откъде й влизат патроните и откъде излизат гилзите, някой забеляза ли? И фалшивият огън от стрелбата (очевиден монтаж) и тези гърмящи манекени - доста ми прилича на специални ефекти цялата демонтрация. Какво ще е взаимодействието между отката на оръжието и масата на машинката, защото тук показват стрелба от упор - не виждам как ще се постигне каквато и да било точност при стрелба на по-големи разстояния, да не говорим ако атмосферните условия не са идеални. На всичкото отгоре и шумът от роторите изключва каквото и да било промъкване или елемент на изненада - добичето ще бъде очаквано и отстрелвано отдалеч...
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X