Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не е лош самолет както казах, даже много добър. Но защо не се набляга на Су-30 за повишаване на ударните възможности, а се разработва Су-34. Носят еднакво бомби и ракети, само че трийската си е и супер изстребител. Затова ми се вижда малко ненужен. Но руснаците обичат така - традиция си е да правят различни самолети за всички отделни задачи.

    Comment


      Ами ако не бъркам Су-34 реално е бил готов към края на 90те, но чак наскоро влизат в серийно.
      Су-30 тази година започна изпитания, кой знае кога ще се появи в сериозни бройки. Реално погледнато по-нататък може да се фокусират на Су-30, но засега нямат особен избор.
      Примерно сега правят Ми-35 (модернизирани Ми-24) като "междинно звено".

      Comment


        Не е лош самолет както казах, даже много добър. Но защо не се набляга на Су-30 за повишаване на ударните възможности, а се разработва Су-34. Носят еднакво бомби и ракети, само че трийската си е и супер изстребител. Затова ми се вижда малко ненужен. Но руснаците обичат така - традиция си е да правят различни самолети за всички отделни задачи.
        Има логика във въпроса, но за близка подръжка и фронтови бомбардировач Су-34 е по-специализиран от Су-30. Разположението на пилотите е много удобно. Брониран е частично. Различни бяха оптичните контейнери. Радара също предполагам е по-добре специализиран за наземни цели. Може да каца с по-голям товар и на по-лоши писти. И т.н. Докато Су-30 си е самолет за завоюване на въздушно превъзходство с ударни възможности.

        Реално погледнато по-нататък може да се фокусират на Су-30, но засега нямат особен избор.
        Доколкото съм чел имат избор. Су-30 се произвежда на две различни места. Май означенията бяха Су-30СМ и Су-30М2 базирани на МКИ и МК2. Дано не бъркам означенията. Така че ако решат точно този самолет могат да започнат да го бълват като пуканки. Имаха проблеми точно с производството на Су-34 миналата година защото се строеше в възстановен завод от съветско време, но до сега със сигурност са преодоляни, защото не съм чел за оплаквания.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Су-30СМ — (серийный модернизированный) Су-30МКИ, предназначенный для ВВС России. Первый полет 21 сентября 2012. С 2013 начнутся летные испытания самолета.
          Су-34 - Заключительный этап ГСИ завершен 19 сентября 2011 года.
          Имам предвид виж колко време са се точили изпитанията. Ако бяха заложили на Су-30 в момента вероятно нямаше да имат строеви самолети, а все още само пробни.

          По итогам 6 лет эксплуатации Су-34, на первых экземплярах самол¸та были замечены проблемы с нестабильной работой РЛС и прицельно-навигационной системой. Что, как заявляют эксперты, является характерными проблемами для всех новых самол¸тов (т.н. "болезни роста"). На самолетах, поставленных в 2011-2012 годах,большинство данных дефектов были устранены.
          Су-34 интенсивно используется в строевых частях с 2012 года, половина Су-34 уже имеет налет 200—250 часов на 2013 год.

          В крайна сметка в момента имат приличен съвременен самолет, който да им върши работа и е вече в строевите части.
          "В войне с Грузией 2008 года даже модернизированные Су-24 могли применять только обычные авиабомбы и неуправляемые ракеты на расстоянии 2-3 км."

          Comment


            Да за тези проблеми със първата серия Су-34 писах, но те вече са преодоляни.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              "В войне с Грузией 2008 года даже модернизированные Су-24 могли применять только обычные авиабомбы и неуправляемые ракеты на расстоянии 2-3 км."
              Тая глупост не знам откъде изникна, но е даже повече от глупост.

              Comment


                Журналиста вероятно не различава Су-25 от Су-24. Не че тогава ще е вярно де, ама ще е по-близо до истината.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Пак ще далече от истината с 20-тина км, плюс принципни различия

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Има логика във въпроса, но за близка подръжка и фронтови бомбардировач Су-34 е по-специализиран от Су-30. Разположението на пилотите е много удобно. Брониран е частично. Различни бяха оптичните контейнери. Радара също предполагам е по-добре специализиран за наземни цели. Може да каца с по-голям товар и на по-лоши писти. И т.н. Докато Су-30 си е самолет за завоюване на въздушно превъзходство с ударни възможности.
                    Така е, но няма винаги да бомбандират Грузия. А ако се наложи срещу Иран или С.Корея например ? Тези слизания на малки височини типични за този тип самолети стават доста опасни. Не мислиш ли, че е така ?

                    Comment


                      E тук въпросът опира и до тактика. Според мен за това едно от първите неща които му интегрираха е Х-31П. За да лекува лошото ПВО особено ако не е ешалонирано. А доколкото знам него целта му не е да замести Су-25 и щурмовите хеликоптери и чак толкова ниско няма да слиза. Освен ако не се наложи да работи с нурсовете рабира се. Целта му е по скоро да знаесе много бързо, на голямо разстояние, много бомби/ракети и да ги достави с голяма точност, независимо дали са управляеми, или свободнопадащи. За това и щурмана има повече екранчета от пилота.
                      Например в Ирак, американците пращаха първо Апачите през ноща да разчистят позиционното ПВО а след това F-15E да разбомбят всичко останало.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Да внеса малко яснота в появилото се объркване на самолети. Су-34 е оперативно-тактически бомбардировач (старото, вече изчезващо име изтребител-бомбардировач). Основната му роля е нанасяне на удари В-З, В-Вода по фронтовата линия, в тактическа и в оперативна дълбочина. Тези удари могат да бъдат срещу ПВО-системата на противника на ТВД, срещу армейски части и подразделения, срещу важни военни обекти, срещу промишлени обекти, включително и такива със стратегическо значение. Неслучайно може да замени Ту-22М3 в част от мисиите му. Възможностите му за въздушен бой са високи, но те не са основна задача, а подпомагащи основната - тоест - средство за самозащита при изпълнение на основната задача. Благодарение на някои аеродинамични решения, плюс бронирането на кабината може да решава задачи, трудни за изпълнение от други самолети - пробив на ПВО на малки и свръхмалки височини с висока скорост, например, по изключение - непосредствена огнева поддръжка на наземни части.

                        Су-30СМ/Су-35 е многоцелеви изтребител - основната му задача е воденето на въздушен бой, като общо-взето наравно с нея може да изпълнява и задачи В-З, В-Вода (по принцип - не в един и същи полет) във фронтовия район и на тактическа дълбочина, включително удари по ПВО обекти, струпвания на бойна техника, КП-та, важни промишлени и инфраструктурни обекти

                        Су-25 е щурмови самолет - за непосредствена огнева поддръжка на сухопътните сили. Работата му е на средни и малки височини главно във фронтовия район и на малка тактическа дълбочина. Може да осъществява удари по тактическа звена на ПВО, бронетанкови подразделения и отделни машини, да подавя артилерийски позиции, КП-та, мотопехотни части. Основната му дейност е подчинена на непосредствената и последваща задача на сухопътните части. За целта често се налага да оперира на малки височини в наситена с огневи средства на ПВО среда.

                        Макар част от спектъра на задачите им да се покриват, трите са различни типове бойни самолети, които си имат своята ниша и трудно могат да се заместят един друг.
                        Аналози на Су-34 (независимо от поколението) са Су-24М, Торнадо, F-15E, F-111, F-18F - само с доста уговорки.

                        Comment


                          Интересното е разликата в американските и руските схващания. Американците вече нямат F-111 и май А-10 ще изчезне скоро, а руснаците напротив - разработват си нов самолет Су-34 и си модернизират Су-25 .
                          Кое е правилно не се наемам да кажа, но развиване на многоцелеви възможности в един самолет ми се струва по-рентабилно от развиване на два или повече по-тясно специализирани самолета.

                          Защото ако една държава има примерно 60-90 самолета и те са разделени на изстребители, бомбандировачи и щурмуви, то при всяка една специфична ситуация разполагат с 20-30 самолета. А ако са многоцелеви - с цялото налично количество машини - 60 или 90.

                          Comment


                            Затова малките държави, чиито стратегически цели съответстват по далечини и мащаб на тактическите или оперативно-тактическите на големите държави, се стремят към евтиния вариант - еднородна многоцелева авиация. Когато целите са оцеляване, обаче, си имат бая видове самолети - виж Израел, например.
                            Второ - колкото и да се стараят, няма как летците на многоцелеви самолети да бъдат обучени в перфектност хем във въздшния бой и неговите разновидности, хем в ударите по наземни цели с техните десетки разновидности, още по-малко - в изпълнението на щурмови задачи. Така че, дори при многоцелеви самолети, си има разделение в специализацията, дори между трите ескадрили на един полк, например.

                            Американците нямат F-111, защото задачите му бяха поети от F-15Е, засега флотата от А-10 се поддържа и ъпгрейдва, като самолетът се ползва МНОГО в локалните конфликти, водени от САЩ. Според твъденията им F-35 ще замени едновременно F-16, F-18 и А-10, към което бая хора се отнасят скептично. Ако питаш американските пилоти на А-10 - нищо не може да замени самолета им в изпълнението на специфичните щурмови задачи.

                            Comment


                              Сун Дзъ написа
                              Защото ако една държава има примерно 60-90 самолета и те са разделени на изстребители, бомбандировачи и щурмуви, то при всяка една специфична ситуация разполагат с 20-30 самолета. А ако са многоцелеви - с цялото налично количество машини - 60 или 90.
                              Аз не мисля така. Нещата изглеждат така, ако гледаш само машините. Но ако погледнеш на подразделенията или по-общо казано, на цялата организация (т.е. машините плюс екипажите, плюс наземната поддръжка, плюс командната структура и всичко останало), тогава ще се окаже, че дори и да разполагаш с многоцелеви машини, на практика ти ги използваш в специализирани ескадрили, т.е. не само екипажите тренират за конкретни роли, но и цялата ти структура нагоре също е подготвена за взаимодействие в конкретни (типови) ситуации. Малко вероятно (може би дори практически невъзможно) е те да покриват целия спектър от заложени възможности на машините.
                              Така че в описаната от теб ситуация, според мен, пак няма да разполагаш с 5-7 многоцелеви ескадрили, а по-скоро със съответното количество специализирани.
                              Към въпроса може да се погледне и от друга гледна точка: в една реална ситуация най-вероятно ще имаш нужда от различните роли, т.е. вероятността наистина да можеш да ползваш целия парк (дори и да приемем, че е многоцелеви на всяко едно ниво, а не само на ниво принципни възможности на машините) едва ли е реална.
                              Ако погледнем икономически - не съм сигурен кое ще е по-скъпо, ако приемем (а с тези количества е така), че говорим за страна купувач, а не производител. Защото за да получиш пълната многоцелевост на машините ще трябва да платиш доста, вероятно над необходимото за специализирана версия. И после да платиш много отгоре, за да подготвиш "човешката" страна на нещата за това. Естествено, това вероятно ще се компенсира от цената за поддръжката на повече типове в експлоатация, но не ми изглежда очевидно кой вариант би имал реално предимство (икономическо).
                              Накрая, ако направим практическото сравнение, на мен ми изглежда по-вероятно да се окажеш със совите многоцелеви машини в специализирани ескадрили срещу противник, който (в тоя пример) има специализирани машини, комбинирани със специализирани екипажи и организация. Ясно е, че в типовата роля специализираната машина винаги разполага с преимущество. Т.е. при добро планиране преимуществото ще е по-скоро на страната на специализирания парк, отколкото на другия.
                              Естествено, на това абстрактно ниво си е чиста спекулация.

                              Струва ми се, че причините да се търсят многоцелеви възможности са икономически оправдани за страните производители - особено при цената на разработка на нова машина. Не че е съществено, но "орязването" е финансово, а вероятно се дължи и на идеята да се прехвърлят постепенно определени задачи към непилотирани машинки.

                              Comment


                                Тия многоцелевите изтребители да не са като швейцарските ножчета, вършат много работа но незадоволително?!

                                Comment

                                Working...
                                X