Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАК-ФА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пилот написа Виж мнение
    А ако не ти харесва Ф-18 и е много назадничава технология, нека хвърлим поглед върху Ф-23, за когото в общи линии се твърдеше, че е по-невидим от Ф-22. Ясно се вижда, че съществуват ъгли от които са видими двигателите:
    Защо пък да не ми харесва? Прост е самолет 4+ поколение, а руснаците (и съветофилите покрай тях) се бият в гърдите че ПАК ФАК бил чудо юдо невиждано и всесъкрушаващо.
    Иначе за Ф-23- им аи снимки на самолета с двигатели, и да те се виждат, но трябва да се навреш във въздухозаборника, а на ПАК ФАК се видат не само от далече, но при снимка от горе. т.е от много по-голям ъгъл.

    Comment


      Иначе за Ф-23- им аи снимки на самолета с двигатели, и да те се виждат, но трябва да се навреш във въздухозаборника, а на ПАК ФАК се видат не само от далече, но при снимка от горе. т.е от много по-голям ъгъл.
      Гоги, погледни пак ако обичаш, двигателите не се виждат, дори и само защото ако приемем, че са директно по права линия зад radar blocker-ите (а това не е така), няма как да ги видиш по простата причина, че имаш нещо друго на пътя, демек radar blocker-ите. Тоест колкото и да твърдиш нещо, реалната позиция на двигателя ти не си я видял независимо колко дълго си гледал снимката. А ако погледнеш онази снимка дето е с предполагаемата позиция на двигателите, ще видиш, че двигателят няма как да е директно зад radar blocker-a, освен ако самият той не е S-образен и то в 3D (намира се по-високо, по към центъра на самолета и е под ъгъл спрямо оста на са самолета).

      Откъм аеродинамика не зная кое води до по-голямо съпротивление, силно извити въздухозаборници или малко по-прави но с нещо в тях. Последното ми изглежда по-вероятно, но като сравнение на КПД и разход на гориво не зная колко голяма е разликата.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        Пилот написа Виж мнение
        Откъм аеродинамика не зная кое води до по-голямо съпротивление, силно извити въздухозаборници или малко по-прави но с нещо в тях. Последното ми изглежда по-вероятно, но като сравнение на КПД и разход на гориво не зная колко голяма е разликата.
        И двата варианата могат потенциално да са по-добри, всичко зависи от конкретното решение на инженерите. Изиввките и решетките може да насочват потока и да му роменят скоростта в определени зони и да се получава по-голяма ефективност отколкото с прост прав въздухозаборник.
        Аеродинамиката е много сложно поле и не мога да твърдя със сигурност кое как става без да се симулират нещата със сложни програми и аеродинамични тунели, но по аналогия с развитието на аеродинамиката при формула 1( където при все по-големите ограничения от страна на федерацията спецовете продължават да подобряват възможностите на машините) твърдя че странни на пръв поглед решения могат да подобряват работата на двигателите.
        Kerls, wollt ihr ewig leben?

        Comment


          Преместване!

          Прототипът е преместен онзи ден в Жуковское на борда на Руслан(частично разглобен!)
          Вече имат три сглобени прототипа и един готов наземен стенд за тестване на компоненти и въоръжение!Скромното ми мнение е че за "технологичен" демонстратор по този самолет се работи прекалено сериозно!
          Май верно ще го приемат на въоръжение през 2015 г.

          Comment


            Пепеляев написа Виж мнение
            Прототипът е преместен онзи ден в Жуковское на борда на Руслан(частично разглобен!)
            Вече имат три сглобени прототипа и един готов наземен стенд за тестване на компоненти и въоръжение!Скромното ми мнение е че за "технологичен" демонстратор по този самолет се работи прекалено сериозно!
            Май верно ще го приемат на въоръжение през 2015 г.
            Ууууххааа, по това време вероятно Раптъра ще си има Блок 2, ако не и 3 а и F-35 вероятно не просто ще е в строя, а и на пазара.
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Два въпроса

              Ако приемем, че първото е решетка, вторите перки зад нея възможно ли е също да са решетка? А светлият метален полукръг отгоре тогава какво е?



              За сравнение:



              S-образен канал при Ф22 и Ф35:



              Last edited by контрол_alt; 13-04-2010, 18:14. Причина: добавена втора снимка
              С уважение контрол_alt.

              Comment


                Онова отгоре доколкото зная е S-образния канал на някоя Х-ка, не Ф-22, снимката е коментирана доста. За вторите сигурно са на Ф-35, изглежда много сходно.

                Сега, по въпроса за ПАК-ФА - вторите "лопатки", ако се вгледаш преливат в стената на въздухозаборника, тоест не са нещо различно от радарен блокър (или поне с това качество на снимката така изглежда).

                Иначе до това кое е по-добро и кое не - радарния блокър определено е много хубава причина за проблеми с въздушния поток и евентуално увеличаване на ЕОП. Същевременно S-образен канал може да значи по-обемист самолет и съответно по-голямо челно съпротивление, по-голяма челна проекция и по-голямо ЕОП, по-малко място за електроника и въоръжение. Нещата просто са несъвсем праволинейни за оценка, трябва да се знаят много подробности за това как точно е приложено определено инженерно решение.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  Моят сорс го дава като канал на Ф22, но е възможно да е и на х. Впрочем при мен снимката вече не излиза и затова я пускам на линк:



                  По снимката наистина трудно може да се каже какво е, но се питам следното - ако има някаква S-образност на каналите, то тогава какво е наложило поставянето на решетката? Ако разгледаме снимниките по-долу виждаме, че блокери се използват при старите концепции самолети с прав канал - например Ф18Е:



                  При по-новите няма - Еврофайтер:





                  При Рафал каналът също е "извит" и няма решетка:

                  Last edited by контрол_alt; 14-04-2010, 00:52. Причина: добавено "няма"
                  С уважение контрол_alt.

                  Comment


                    По-стари е силно казано, конкуренцията на Х-35 (сегашния Ф-35), Х-32 си е била с радарен блокър. Интересно е там как е имало идеи и разработки доколкото разбирам нещото леко да се променя, тоест когато ти трябва стелт блокираш идващите радарни лъчи, когато ти трябва пълна мощност на двигателя отваряш нещото. Това имхо значи че в определени режими имаш предимство откъм КПД на двигателя спрямо сложен и крив S-образен канал. Същевременно пък идва момента, че могат да те хванат по без гащи с лош късмет. Просто решенията са сложни, като всички си имат вродени предимства и недостатъци, които по-късно се доизкосуряват с правилната тактика за ползване на самолета.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      Китайские эксперты сообщают, что работы по программе идут «очень уверенно» и «много технологий будут выше уровня российского истребителя Т-50». Разработка китайского истребителя не направлена против России, основными конкурентами обозначены американские машины пятого поколения F-22 и F-35. Программа получила название «Лента».
                      --------------------------------------------------------------------------------
                      Китайский эксперт признал, что у Китая много связей с Россией и сравнение нового истребителя с Т-50 является логичным. Он отметил, что по уровню электронной аппаратуры и бортового оборудования новый истребитель «абсолютно не уступает Т-50», но в других областях разрыв в пользу китайской машины будет значительно больше. Также было заявлено, что разработка новой боевой машины является крупнейшей технической программой Китая и страна способна решить этот вопрос. По его мнению, по уровню технологий малозаметности китайская машина будет существенно превосходить Т-50. Снова было подчеркнуто, что конкурентом машины будет не российский истребитель, а американские машины.


                      Следователно китайците считат, че ПАК ФА няма да бъде на нивото на американските самолети 5 поколение. По тази причина като цел са си поставили да създадат самолет конкурентен на Ф22 и Ф35. Става интересно. Конкуренцията движи прогреса.

                      В същото време кашата около новия двигател продължава да се забърква:

                      11.04.10 Создание двигателя для истребителя пятого поколения откладывают до лучших времен
                      С уважение контрол_alt.

                      Comment


                        Технический уровень Китая в этой области значительно превышает уровень Великобритании, Франции и других стран Европы, с США и Россией есть вопросы в сравнении, но разрыв в технологиях будет сокращаться все быстрее и быстрее.
                        Тиа пак ме утепаха с изказване! Според мен китайците наистина ще направят 5-то поколение, но едва ли преди на запад да се е появило 6-тото.

                        Comment


                          контрол_алт, съвсе сериозно ли вярваш на онези статии, особено на тази за Китай?

                          Малко по същество - ПАК-ФА направи първи полет в Жуковски:


                          Новият камуфлаж много ми допада






                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            http://news.mail.ru/politics/3742822/?lang=ru&ver=2842

                            Истребитель пятого поколения совершил испытательный полет в Жуковском
                            14:08

                            МОСКВА, 29 апр — РИА Новости. Перспективный авиационный комплекс пятого поколения (ПАК ФА) поднялся в четверг в небо с аэродрома ЛИИ им. М. М. Громова в подмосковном Жуковском, продолжив, таким образом, программу летных испытаний, сообщается в пресс-релизе компании «Сухой».

                            Comment


                              контрол_alt написа Виж мнение
                              Следователно китайците считат, че ПАК ФА няма да бъде на нивото на американските самолети 5 поколение. По тази причина като цел са си поставили да създадат самолет конкурентен на Ф22 и Ф35.
                              Така смяташ ТИ а не китайците. Китайците са доказали, че не са полу-идиоти и вероятно изказването е продикувано от политически причини плюс прагматизъм. Политическите причини се базират на факта, че китайският ВПК е силно обвързан с Русия особено в самолетостроенето и може би има накаква сделка под масата да получат технологии на готово от Т-50. Явно са напреднали достатъчно, ча да не искат да купуват готови самолети, или просто индийците са предложили по-добра сделка на руснаците а сделката включва - никакви самолети за Китай - писна ни ние да плащаме а те да копират. На база на това, не им трябва да вдигат шум представяйки техният проект, като конкуренция на руският. Това за възможните политически причини.
                              Чисто прагматично, сравнението на техния съществуващ само на хартия изтребител със току що излюпените прототипи на Т-50 не е много смислено. Т-50 е чисто нова платформа за нов руски изтребител следващо поколение, която тепърва ще видим как ще се развива, докато Ф-22 е съществуващ самолет, в експлоатация и за момента е единствения изтребител от класа си стоящ на въоръжение и то в стожера на авиацията - САЩ. Естествено, че ще базират сравненията си на съществуващ самолет и според мен изключителен самолет, за който все пак има някакви реални данни, а не на разработващи се самолети за които интернет форумите знаят повече от конструкторите и пилотите на машините.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment




                                Първото клипче с полети на самолета с камуфлаж
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X