pehoo написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изтребителите 5-то поколение - въздушен бой
Collapse
X
-
Су-27УБК е учебен....
Су-30К би трябвало да знаеш защо е закупен от Индия и при какви условия,и че той е основата на Су-30МКИ и че така или иначе той не си остава "чист" прехващач.
Остава Су-27СК който е закупен защото Китай тогава няма достъп до западни самолети.Чудно защо после закупува Су-30МКК....
Comment
-
На безфорсажен режим?И колко е обхвата при тази скорост?На хартия звучи много добре,но реалноста е,че през повечето време самолета баражира на дозвукова скорост.
Още повече,че един нов МиГ-31 ще глътне средства необходими другаде.Ще се получи самолет без никакви предпоставки за експорт,с строга специализация.От разпада на СССР до сега всички продадени самолети са многоцелеви.Русия в момента няма нужда от такива самолети.По добре да въоръжи още един полк Топол-М.Затова и в момента е ход модернизация на МиГ-31.
А новия(МФИ) изтребител със сигурност ще има далеч по-добро оборудване.А и за предпочитане е самолет с безфорсажна крейсерска скорост от 1.4-1.5М отколкото 10 минутна 2+М скорост.
Не, не е без форсаж. И какво от това? Рубежът на прехват на МиГ-31 с 4 Р-33 на скорост над 2М е 720 километра. Всъщност няма друг боен самолет (Блекбърд не е боен), който да покрива такова разстояние на такава скорост. Очевидно не разбираш какво пиша - никой не твърди, че Русия ТРЯБВА да прави заместници на МиГ-31 точно сега. Но от такива има нужда и за такива има планове.
Новият руски тежък изтребител от т.нар. 5-то поколение не се казва МФИ (Многофункционален изтребител), а ПАК ФА (перспективный авиационный комплекс фронтовой авиации). Името на проекта на Сухой е Т-50.
Comment
-
pehoo, бягаш по тъча нещо...
pehoo написаСу-27УБК е учебен...
pehoo написаСу-30К би трябвало да знаеш защо е закупен от Индия и при какви условия,и че той е основата на Су-30МКИ и че така или иначе той не си остава "чист" прехващач.
pehoo написаОстава Су-27СК който е закупен защото Китай тогава няма достъп до западни самолети.Чудно защо после закупува Су-30МКК....
Хората си поръчват Су-27СК защото имат точно нужда от чист изтребител. После правят по лиценз J-11 (повечето части се внасят от РФ), който пак си е чист изтребител. Хората от това имат нужда.
Су-30МКК/МКК2 е друга история.
Колкото до чистите изтребители прдадени от РФ, можем да добавим и МиГ-29 купени от Унгария в началото на 90-те... Та така де.Last edited by 1951; 14-05-2007, 04:07.Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
-
Очевидно не разбираш какво пиша
И какво от това?
pehoo, бягаш по тъча нещо...
Учебен самолет е Пилатуса, който няма никакво въоръжение на борда си. Су-27УБК е учебен-боен с напълно запазени бойни възможности и във въздушен бой не би се представил по-зле от едноместият Су-27.
Това промена ли факта, че е експортиран чист изтребител?
Хората си поръчват Су-27СК защото имат точно нужда от чист изтребител.
Колкото до чистите изтребители прдадени от РФ, можем да добавим и миГ-29 купени от Унгария в началото на 90-те... Та така де.
Comment
-
Нека не се заяждаме де. Важи и за двете страни в дискусията.
Sir Gray
МиГ-31 не е правен с цел експортен потенциал. Има такива идеи - например версията БМ - правена главно, за да привлече чужди клиенти. Идеологията на този самолет обаче е една - прехващане на цели над отдалечени райони, със слабо РЛ-покритие (чрез водене на въздушен бой на средни и големи дистанции). Тъй като в такива райони той е единственото средство за ПВО, то може да прехваща всякакви цели на всякакви височини при всякакви условия. Това, разбира се, излиза скъпо, но не толкова, колкото построяването на ешелонирана ПВО в посочените райони. Колко страни разполагат с подобни условия, че да искат МиГ-31?
в тази връзка, какво разбираш подтясната си специализация
Ще припомня - МиГ-31 е тежък изтребител-прехващач, способен да контролира голяма част от въздушното пространство, да води бой в група чрез една от първите действащи изтребителни "дейта-линк" системи (ако не и първата), и да поразява на големи разстояния абсолютно разнородни цели, каквито са, да речем Блекбърд и Томахоук.
Тезата ти, че експортният потенциал се определя от многофункциалността на изтребителя е вярна. Но тя няма общо с твърдението, че тази многофункционалност ще бъде в основата на тактическото използване на този изтребител. Тоест - изпълнение на две толкова различни задачи като В-В и В-З в един полет. Авангардна машина като Ф-22 засега ползва два-три типа боеприпаси В-З, но ОСНОВНОТО му предназначение, за което се обучават и пилотите му, е бой В-В. Тоест, въпреки, че се води многофункционален, функцията В-З на този самолет е второстепенна. Нивото на многофункционалност на Ф-18Е/Ф, например, е значително по-високо.Last edited by Sir Gray; 14-05-2007, 12:42.
Comment
-
Нека не се заяждаме де. Важи и за двете страни в дискусията.
МиГ-31 не е правен с цел експортен потенциал....
Колко страни разполагат с подобни условия, че да искат МиГ-31?
в тази връзка, какво разбираш под....тясната си специализация
Нивото на многофункционалност на Ф-18Е/Ф, например, е значително по-високо.
Както ти беше писал,съществуват няколко "пакети" които си имат роля.Но докато комбинацията Ф-22/Ф-35(В-В/В-З) може да мине без самолет като EF-18G,то всеки самолет от така наречените "legacy",няма да може.Скока в възможностите е просто много по-голям заради много по-големия шанс за успех при използване на самолети с намалена ЕОП.
ако не и първата
Comment
-
Трябва да бъде ръководен/насочван от системата за ПВО(наземен радар,А-50 или друг МиГ-31
И да - изтребителни дейта линк- системи, както и нашлемно целеуказване са разработени в САЩ преди СССР, но не са внедрени. За първи път истински пълноценно действащи дейта-линк и НСЦ се ползват в СССР.
Иначе си прав - за да има комерсиален успех, в наши дни изтребителят трябва да се води многоцелеви. Спорът ни започна обаче от поста ти, в който ти определи изказването в статията за тясната специализация на самолета, като "глупаво". ИМХО то не е чак толкова глупаво, от гледна точка на "изтискване" на най-доброто от една конструкция.
Comment
-
pehoo написаКоето не променя факта,че е купен с целта да бъде учебен.
Су-27УБК е учебно-броен самолет, който служи за приучаване на летателният състав и усъвършенставне на уменията му. И тъй като ума напълно запазени бойни възможности в случай на нужда може да се използва по предназначение.
Не ми се коментира нататък, май не разбираш.
Всъшност не.
pehoo написаИма огромно количество нови технологии в Тайфун,но да се слага в една категория с Ф-22....
Всъщност без да съм фен на Eurofighter-a няма как да се отбележи, че доста запознати хора се изказват досат ласкаво за него. Още нямамлични впечатления, но скоро...Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
-
Английските авиатори на Typhoon, които са летели срещу F-22 не са точно на това мнение.
Паметта ми не е много точна,но не мога да си спомня за случай когато са били заедно на учение.Би ли дал пример.
И нима очакваш да кажат,че новия им самолет не е на нивото на конкурентен такъв.
Още нямамлични впечатления, но скоро...
Да не говорим че Тайфун няма АФАР(поне този път го написах правилно кало ),и въпреки че CAPTOR е нещо като връх на старата генерация радари,той не може да се сравнява с AN/APG-77.Голям плюс е и наличието на системата AN/ALR-944.Пък и въоръжението разположени на пилони е толкова хубаво за обсега,въздушното съпротивление и ЕОП-а....
Абе човек, знаеш ли какво е учебен самолет?
Comment
-
Мислех да не ти отговарям защото почнах да си мисля, че си говоря с фикуса или с по-начетен тийнеджър, ама айде.
pehoo написаМоля?
Паметта ми не е много точна,но не мога да си спомня за случай когато са били заедно на учение.Би ли дал пример.
И нима очакваш да кажат,че новия им самолет не е на нивото на конкурентен такъв.
17 Squadron OEU (Operational Evaluation Unit) често прехвърля в последната година по двойка Typhoon в САЩ за да оперират заедно с F-22. Основната идея е да се тества съвместимостта на двете платформи при съюзни действия.
Но и други изводи се правят.
pehoo написаМда.Както и с F/A-18E........
Надявам се сарказма ти да понамалее защото почваш да дразниш.
pehoo написаДа не говорим че Тайфун няма АФАР(поне този път го написах правилно кало ),и въпреки че CAPTOR е нещо като връх на старата генерация радари,той не може да се сравнява с AN/APG-77.Голям плюс е и наличието на системата AN/ALR-944.Пък и въоръжението разположени на пилони е толкова хубаво за обсега,въздушното съпротивление и ЕОП-а....
Gen. John P. Jumper said the Eurofighter is both agile and sophisticated, but is still difficult to compare to the F/A-22 Raptor. He is the only person to have flown both aircraft.
"They are different kinds of airplanes to start with," the general said. "It's like asking us to compare a NASCAR car with a Formula 1 car. They are both exciting in different ways, but they are designed for different levels of performance."
Despite being designed for different missions, General Jumper said the Eurofighter and the Raptor are equally high-tech aircraft.
"The Eurofighter is certainly, as far as smoothness of controls and the ability to pull (and sustain high G forces), very impressive," he said. "That is what it was designed to do, especially the version I flew, with the avionics, the color moving map displays, etc. -- all absolutely top notch. The maneuverability of the airplane in close-in combat was also very impressive."
The F/A-22 performs in much the same way as the Eurofighter, General Jumper said. But it has additional capabilities that allow it to perform the Air Force's unique missions.
"The F/A-22 Raptor has stealth and supercruise," he said. "It has the ability to penetrate virtually undetected because of (those) capabilities. It is designed to be a penetrating airplane. It can maneuver with the best of them if it has to, but what you want to be able to do is get into contested airspace no matter where it is."
General Jumper said he believes the Eurofighter and the Raptor will help America's allies and the Air Force each perform their part of the overall mission as they work together to execute the war on terror.
"We do things in a complementary way," he said. "We have been to war with our allies in Desert Storm, in Kosovo and more recently in Afghanistan and Iraq. We all have our roles to play, and the role of the U.S. Air Force is in many ways to kick down the door and make sure the airspace is available for people to do whatever it is they want to do in the air or on the ground under that airspace."
One advantage of having flown the Eurofighter, General Jumper said, is that it allows him to get first-hand knowledge of technology U.S. allies use and to see how America's handiwork stacks up. He said he believes the two aircraft are running neck-and-neck, but America must always be vigilant to ensure it stays on the cutting edge of aviation technology.
"You can see the technology that is out there compared with ours," he said. "You see the avionics and all of the great progress that has been made. You make sure you are not too complacent, because the technology that they have is very competitive with technology that we have."
Такива неща. Ако човек чете между редовете ще направи интереси изводи.
pehoo написаАйде понеже съм прост,би ли ми казал дали Су-27УБК се използва в редовните части наравно с останалите изтребители.
В България (и като цяло във Варшавският договор, па и Китай и други комуняги в Азия) системата е следната - в ескадрилаат има учебно-бойни самолети, които служат за приучаване на летателният състав и усъвършенставне на уменията му. Единственото, което не се прави с тези самолети е, че не се дава бойно дежурство. В случай на война спарките се ползват като бойни самолети, тъй като при МиГ-29УБ част от бойните възможности са запазени, а при Су-27УБ нещата са си като едноместната весрия.
Или още да пиша?Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
-
Единственото, което не се прави с тези самолети е, че не се дава бойно дежурство
Не ми се моли
17 Squadron OEU (Operational Evaluation Unit) често прехвърля в последната година по двойка Typhoon в САЩ за да оперират заедно с F-22.
не мога да си спомня за случай когато са били заедно на учение
Това е особенно интересно:
We all have our roles to play, and the role of the U.S. Air Force is in many ways to kick down the door and make sure the airspace is available for people to do whatever it is they want to do in the air or on the ground under that airspace.
He said he believes the two aircraft are running neck-and-neck
И извинявай но аз ти пиша факти.Ако смяташ да пренебрегваш факта че Тайфун притежава по-лошо оборудване,плод е на остарял дизайн(сравнение с F-22)и страда поради външно носимото въоръжение,то наистина по-добре не ми отговаряй.
Също така понеже чета форума от доста време,но от съвсем скоро пиша,реших да прочета правилата.
Така че докажи че съм фикус,иначе според мен това си е лична нападка.
Comment
-
pehoo написаКоето потвърждава моята теза,че самолетите са купени с цел да бъдат използвани като учебни.
Така, говорим си за Су-27УБК.
1. Знаеш ли какво значат буквичките УБК?
2. Знаеш ли какво е бойно дежурство?
3. Знаеш ли какво значи - "...ако стане НЕЩО излитат и спарките..."
За сега толкова.
P.S. Не съм те наричал "фикус". Просто сравних диалога ми с теб с диалог между мен и фикус - аз едно му говоря, той какво разбира...Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
Comment