Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Авионовини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Duque de Caixas написа Виж мнение
    Има и още един аспект. ДЕР на летателен час, поне ако се вярва на информацията в бразилската преса:
    - Gripen -> $4 500
    - Super Hornet -> $11 000
    - Rafale -> $14 000
    Не знам тези 4 500 долара доколко са реални, но дори да са 6 000 разликата пак е голяма. Аз пак да си кажа, за мен има твърде много неизвестни около плановете за нови бразилски изтребители като цяло, за да смятам избора на Грипен за окончателно решение. За мен особено важен фактор е какви са плановете за замяна на "Сао Пауло".
    За Грипен съм срещал 6 000. Но при всички случаи ще е по-евтин за експлоатация от другите два. И аз си го мислих същото и съм съгласен с теб. Това колко ще могат да летят пилотите, е много важно за военните и може да е наклонило везните.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Оказах се прав, като си мислех, че поръчката за новите бразилски изтребители ще бъде тясно обвързана със замяната на "Сао Пауло". Чували ли сте за "Проект Посейдон"? И аз не бях. Оказва се, че това е програмата за проектиране и строеж на два бразилски самолетоносача. Не знам доколко е напреднала работата по проекта, защото официалният сайт на бразилските ВМС нещо не е активен в момента, но по предварителните ескизи става дума за кораби с конвенционална силова установка, азимутни движители, стартов трамплин, един остров и размери долу-горе колкото "R91 Charles de Gaulle".









      Пак казвам, че сайтът на бразилските ВМС не е активен и няма как да потвърдя до колко тези картинки и макети са меродавни, или са просто спекулации.

      Оказва се, че бразилците съвсем сериозно гледат на морския Грипен като на реална алтернатива за развитие на тяхната палубна изтребителна авиация. Декларираните 3 500 килограма боен товар при старт и 3 000 килограма боен товар при кацане ги устройват напълно, а докато САЩ, Франция, Китай, Индия и Русия твърдо са се ориентирали към двудвигателни палубни изтребители единият двигател на Грипена не плаши бразилците, напротив. Възприемат го като плюс, защото масата на самолета е доста по-ниска, а освен това тъй като морският Грипен все още не съществува те получават възможността да си го развият така, както им трябва на тях. Казано на кратко Грипенът за тях е много добър вариант за нов изтребител на ВВС и отличен вариант за палубен изтребител на ВМС, защото е възможност да качат най-малкия възможен самолет върху най-малкия "пълнокръвен" (а не СВИК) самолетоносач.

      Ако гледаме на Бразилия като на забогатяваща латиноамериканска страна изборът на шведа може би изглежда не особено логичен, но ако разглеждаме страната в контекста на BRICS, като държава с претенции за все по-голяма тежест на световната сцена, то картината мисля, че започва да се изяснява. Бразилия се стреми към все по-пълно задоволяване на отбранителните си нужди от страна на собствения ѝ ВПК, развитие на научно-техническата база на страната, развитие на индустриалния ѝ капацитет и най-вече стремеж да не разчита на един основен доставчик. За по-дългосрочни и скъпоструващи капиталовложения търси местни решения, за по-второстепенни и неочаквано появили се изгодни оферти действа бързо и купува доказали се и налични решения. Мога да приведа и примери.

      В областта на радио-техническите средства за наблюдение, комуникациите, разчита все повече на собствени сили. Има собствена космическа програма, така че може сама да изстрелва собствени сателити. За изграждането на системата SIVAM разчитаха на американска и шведска (Ericsson за ДРЛО самолетите), но вече все повече разчитат на задоволяване на нуждите си със собствени разработки.

      В сухопътните им сили също разчитат на собствени проекти в по-дългосрочен план - БТРите Гуарани, новото поколение техни РСЗО системи... Същевременно няма изгледи да водят мащабни танкови сражения със съседите си, за да купуват нови и скъпи ОБТ, но танковият им флот беше доооста застарял. На пазара има голямо количество Леопард-1 и неговите производни инженерни машини и СЗАК Гепард. Купиха си за без пари. Най-силните ѝ съседи са Венесуела и Аржентина. И с двете е в приятелски отношения, но и да не беше така, венесуелците няма да тръгнат да я нападат с механизирани сили през джунглата. Аржентина пък още разчита на остарели танкове, разработени на базата на БМП Мардер. Леопард-1 след ремонт и една евтина модернизация са предостатъчен възпиращ фактор за подсигуряване на индустриалната база на страната, концентрирана основно в щата Сао Пауло и южната част на щата Рио де Жанейро. Още повече, че там са и планините на Минас Жераис и тежки танкове от типа на Леопард-2 и Ейбрамс са напълно ненужни. С идващите големи събития, като Световното първенство по футбол, Олимпийските игри и т.н. трябва да се помисли и за сигурността на тези мероприятия и за това бразилците разчитат на готови, доказани, ефективни и нескъпи решения от къде? От Русия- ЗРАК Панцир, Ми-35М, ГАЗ-2975 "Тигр".

      Във вертолетната им авиация в по-дългосрочен план разчитат на собствено производство на ЕС.725 Caracal, което за тях е сравнително скъпо, но си стимулират индустрията така. Същевременно за да не разчитат само на един доставчик използват момента, че сега S-70 са евтини и си купува Блек Хоук за ВВС и армейската си авиация, както и Сий Хоук за морската си авиация.

      Във флота държат да имат самолетоносач(и). "Минас Жераис" са го купили на времето при много изгодни условия, после и "Сао Пауло" на практика за без пари. Няма кой знае какъв боен потенциал, но става като за учебна платформа за реактивната ескадрила и тежките вертолети на морската авиация. Освен това трупат опит - първо британски самолетоносач с британски катапулти, после френски самолетоносач с американски катапулти. Не знам дали сте обърнали внимание, но първата група китайски палубни пилоти-изтребители премина обучение в Бразилия. Така че бразилците ще имат възможност да се запознаят и с Ляонин. Ценен опит е това. Строят си собствени корвети, но им падна възможността да закупят изгодно трите патрулни корвети, които британците произведоха и Тринидад и Тобаго отказа и се възползваха. Фрегатите им са стари, но въпреки, че в споразумението за военно сътрудничество, в което уж поръчаха Рафали се предвиждаше да купят и FREMM, не бързат. Очевидно искат да заменят и фрегатите си с проект собствена разработка. От немските си подводници са доста доволни, но не планират да ги заменят с тип 212. Хем за да не станат зависими само от една страна-доставчик, хем защото имат нарастнали апетити за регионално влияние, а французите могат да им помогнат с атомните подводници, ако разработката запецне. Само че какво правят? Вместо да строят подводници по проекта Рубис, което би им излязло скъпо, а и проектът вече е стар, или да строят по проекта Баракуда, което би им излязло още по-скъпо, а и съществува рискът Париж да откаже да продаде някои системи от съображения за сигурност и бразилците да увиснат. Вместо това предпочитат сами да си разработят атомните подводници. Съвсем съзнателно бразилските ВМС вече толкова години разработват собствен ядрен реактор, разработката на класа ще си бъде тяхна собствена, каквото могат ще си произведат сами, а където срещнат затруднения ще могат да разчитат на подкрепата на французите, които имат опит в тази сфера.

      И стигаме доста заобиколно до самата бойна авиация. В нея също разчитат в максимална степен на собствени сили. Стремят се доколкото е възможно д аизползват еднотипни системи при модернизацията на F-5EM/FM, A-1AM/BM и AF-1B/C Skyhawk. Докато модернизацията на F-5 беше в начална фаза доста мъдро решиха да се презастраховат и взеха френските Мираж 2000. Останаха доволни от модернизацията на Тигрите, а Миражите се оказаха в лошо състояние и набързо решиха проблема, като купиха ~12 F-5E/F от Йордания, модернизират ги и те ще заменят Миражите в авиобаза Анаполис за ПВО на столицата. Модернизацията си я правят сами, така че няма опасност някой чуждестранен подизпълнител да ги издъни, от бойният им флот отпада един тип самолет, заменя го самолет, който вече е в експлоатация, имат опит в оперирането с него и поддържането му... Модернизацията на А-1 и А-4 ще бъде на практика еднотипна и така типовете реактивни бойни самолети от четири стават два, ако не броим различните двигатели. Ако морският Грипен се окаже удачна разработка ще имат възможността да сведат бойната авиация до един тип. Реално на тях им трябват шест реактивни бойни ескадрили, както са в момента - 1 в Каноаш за ПВО на основния индустриален регион на страната, 1 в Анаполис за ПВО на столицата, 1 в Манауш за прикритие на амазонския регион, 2 в Санта Крус (учебна ескадрила и една бойна ескадрила, която да може да се прехвърли при нужда в Ресифе, както правят на учения, или в друг регион при нужда) и една ескадрила в морската авиация. А и авиобазата в Санта Крус е на 5 километра по права линия от новата корабостроителница и база на бъдещите атомни подводници, както и на десетина километра от центъра на Рио де Жанейро и максимум на 20 от военноморската база в залива на града, в която са базирани на практика всички кораби на бразилските ВМС без патрулните корвети, катери и миночистачи.

      Така че аз оценявам шансовете на участниците в конкурса така:
      - Грипен - 60%
      - Рафал - 20%
      - Супер Супер Хорнет - 20%
      Last edited by Duque de Caixas; 20-12-2013, 20:05.

      Comment


        Аз също не съм чувал за този проект Посейдон. Бразилия обикновено се спряга като клиент на френския PA2, който е добре познат вече от няколко изложения, но няма нищо общо с първите две картинки. Другите със Sea Gripen са на Сао Пауло, но там не е ясно кой и как ще плати разработката. Трудно ще се намерят други клиенти за самолета, а 2-3 бразилски ескадрили едва ли ще са рентабилни. Но да, въпрос на сметки...

        Comment


          В тазгодишната Бяла книга на отбраната на Франция Porte-avion 2 окончателно беше отписан. Спекулирам, но мисля, че е възможно Париж да е предложил на Бразилия да си разработят общ проект и да си делнат по един кораб, но латиносите са ги отрязали и това да е решило бъдещето на проекта. А снимките с макетите на Сий Грипен е ясно, че са от макет на А-12 "Сао Пауло", но в това няма нещо изненадващо. Те и когато купиха кувейтските Сийхоук приучването мина от А-11 "Минас Жераис", след което го пенсионираха. За мен това е логичният ход на нещата. Но има нещо, което не се връзва със стартовия трамплин - S-2, които бразилските ВМС купиха и които модернизират за AEW и COD/ цистерни.

          Comment


            Duque de Caixas написа Виж мнение
            Но има нещо, което не се връзва със стартовия трамплин - S-2, които бразилските ВМС купиха и които модернизират за AEW и COD/ цистерни.
            На схемата горе се виждат два катапулта освен трамплина, но компановката бие на фентъзи. Или примерно на руска концепция от тия новите Без да съм кой знае колко информиран, не виждам как Бразилия ще построи сама какъвто и да е самолетоносач.

            Comment


              Малко е странно. Рафал вече има палубен вариант, защо да рискуват с Грипен? За самолетоносач с трамплин, не е важно колко тежи самолета, а колко пространство заема и за колко се разгонва. Демек тяговъоръженост. Тука Грипен никакъв го няма. При него добрите летателни характеристики са постигнати с черна магия в аеродинамиката а не с тяговъораженост. Което няма да му помогне при излитане с бомби от първа позиция. Все пак го бута един двигател от Ф-18 подобрен от шведите. Отгоре на всичко Сааб нямат никакъв опит в разработката на палубни варианти, което си е проектирана катастрофа за начинанието.
              И въобще за мен еднодвигателен палубен самолет си е тиха лудост. Американците имат опит с отказ на двигател при F-18, когато самолета благополучно каца, или на самолетоносача, или на най-близкото летище. То и за това F-35C ще ги има на смолетоносачите в хомеопатични бройки, за специални ударни операции, стига да не се пречкат на F-18E/F и EA-18G.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Няма да им адвокатствам, защото споделям твоите опасения. Днес четох материали на бразилски анализатори на отбраната, тъй като сайта на ВМС както казах никакъв го няма. На СВ, ВВС и МО са активни, флотския съм го отварял преди време и по някои теми беше много информативен. Доколко го схванах аз, който разбирам френски, испански, италиански и португалски по усет, е друг въпрос. На едно място днес четох, че освен от Saab морският Грипен се движи и от BAE Systems, което не е кой знае какво (да не кажа никакво) успокоение. Все пак бразилците са доста прагматични. Не витаят в облаците. Нямат навика да правят глупости, като аржентинците примерно. Колко пъти банкрутираха за последните 30 години... сега щели да слагат ядрен реактор на подводницата си тип TR-1700. Аман от претенции...

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Демек тяговъоръженост. Тука Грипен никакъв го няма.
                  Не че аз съм някакъв адвокат на Грипен, но по тяговъоръженост самолета е напълно сравним с Рафал и F-18. Може да се получи чудесен палубен вариант, стига да се решат въпросите с безопасността. А виж, там шведите много се хвалят. Не знам колко е основателно.

                  Comment


                    Аз лично,не бих избрал Грипен.Рафал има 50кН тяга,до 75 без форсаж и със съответно.Ф414 има 57.8 и 97.9.Но Рафал е двудвигателен,откъдето следва повече тяга,по бързо набиране на височина.Активна фазирана решетка,метеор и сторм шадоу,не са интегрирани на Грипен,за разлика от Рафал ,а за сторм шадоу няма и изглед да бъде.

                    Comment


                      Защо му е на Грипен Сторм Шадоу, като Тaurus KEPD е създаван специално за него?
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Да като се замисля,имаш право.Според мен обаче,Грипен е избор,които се прави с оглед на цената.А горе виждам STOBAR на първата снимка и долу CATOBAR самолетоносач.За CATOBAR-а,не ги виждам бразилците,за STOBAR-а може,но не разбирам защо ще купуват Грипен,като Ф-18 супер хорнет е готов,с два ф414,два пъти повече тяга,а с Advance ъпгрейда и повече възможности.Да не говорим,че и рафал има готов вариант.Предполагам че Снекма М88 мк3 ще има овт възможности по ниска консумация на гориво и по голяма тяга.

                        Comment


                          Filip написа Виж мнение
                          Аз лично,не бих избрал Грипен.Рафал има 50кН тяга,до 75 без форсаж и със съответно.Ф414 има 57.8 и 97.9.Но Рафал е двудвигателен,откъдето следва повече тяга,по бързо набиране на височина.Активна фазирана решетка,метеор и сторм шадоу,не са интегрирани на Грипен,за разлика от Рафал ,а за сторм шадоу няма и изглед да бъде.
                          Това окей, но все пак имай предвид разликата в масите. Грипен е 7 тона, докато Рафал е над 10, а Ф-18 е 14 тона и кусур.

                          Радара на новия Грипен също е с активна решетка, при това в някои отношения по-добра от Рафал.

                          Като цяло е ясно, че шведите предлагат най-слаб самолет, но когато се съчетае със съответните бюджети и съответните задачи, може да се окаже оптимално решение. И се оказва.

                          Comment


                            Мен ме притеснява големината на бразилската територия и бойният радиус на Грипен.Но тъй като нямам данни за НГ версията,сравнявам с Ц/Д което не е коректно,но едва ли ще е много по-голям.

                            Comment


                              Filip написа Виж мнение
                              нямам данни за НГ версията
                              Attached Files

                              Comment


                                Нагледах се на тази откровена глупост през годините. Винаги се намира някой, който да заяви, че Грипенът на бразилците не върши абсолютно никаква работа, защото не може да покрие цялата територия на страната и как само Су-30/35 би им свършил работа. И за какъв чеп им е да покриват цялата територия на Бразилия с изтребителен чадър??? Единствената държава, която може да предложи сериозен конкурент на бразилските Грипени (ако сделката се осъществи, все пак) е Венесуела, с която Бразилия е в добри отношения, както и с останалите си съседи. Дори традиционната вражда между Бразилия и Аржентина е в историята.




                                Всички авиобази на 7мо Въздушно командване на картата могат да поддържат както F-5, така и R-99A/B и Ми-35. Метеорът е в процес на интеграция на Грипен, а KEPD 350 вече e интегриранa.

                                FAB opera a partir de bases desdobradas em Vilhena-RO, Cuiabá-MT e Rio Branco-AC.

                                Това са все авиобази за предно разполагане.

                                Comment

                                Working...
                                X