Днес към мен се обърнаха служители на Община Добрич с молба за информация относно паметната плоча на кап. Д. Списаревски в Добрич ( осквернена от вандал в навечерието на годишнината от гибелта му ): кой е авторът на проекта, кой е финансирал изграждането му и с какви средства. Информацията е необходима с оглед предприетите действия за възстановяване на паметната плоча. Ако разполагате с тази информация, споделете я тук ! Предварително Ви благодаря !
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Отново за Списаревски
Collapse
X
-
На плочата пише че е от ВВС и от клуба на летците. Ако в клуба на летците влизат ветераните, където членувам и, аз знам че те доста са помогнали за издигането на барелефът. Клуба се намира в София, но в последно време нямам новини от там и не знам как вървят нещата. Даже в момента не може да се влезе и във форума на ВННВ. Писах по случая там но нещо не ми излиза мнението явно имат някакъв проблем. Иначе редовно венци поставят и офицерите и сержантите от запас така че предполагам и те доста са помогнали. Ами най-добре е да питаш във всички авиационни форуми и там да ти дадат някакъв по-точен отговор или ако можеш някак си да се свържеш с някой от ВВС тука в Добрич и от там да разбереш подробности. Друго не се сещам какво да ти предложа.Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.
Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.
Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.
Comment
-
Ето какво има във форума на Еър Груп 2000, писано е от човек с ник Преслав:
"Граждански комитет, оглавен от директора на института по история към БАН професор Георги Марков, ще работи за създаване на паметник на героите от Добричката епопея, съобщиха от община Добрич. Член-кореспондентът и доктор на историческите науки Георги Марков е изпратил писмо до кметицата Детелина Николова, в което дава съгласието си да бъде начело на гражданската инициатива.
"В историята трябва да има макар и закъсняла справедливост. Надявам се, че с общи усилия ще изпълним дълга към паметта на нашите деди", съобщава известеният учен.
По време на Първата световна война, през септември 1916-та година, край Добрич, в кървава битка загиват хиляди българи. Тогава за първи път в новата история на страната ни, Българската армия е принудена да се сражава срещу руски войски. Предвожданата от генерал Иван Колев Първа конна дивизия влиза в боя и успява да победи руските, румънските и сръбските войни. По-късно обаче правителството отстъпва Добруджа на Румъния. Хиляди добруджанци са отвлечени и загиват в лагери в Молдова.
Инициативата сега е подвигът да бъде увековечен в мемориал, посветен и на загиналите в Добричката епопея и на отвлечените добруджанци.
До дни се очаква да бъде възстановен барелефът на пилота-герой Димитър Списаревски, казаха още от пресцентъра на кметството в Добрич. Миналия месец бронзовата плоча бе откъртена и задигната. По-късно полицията намери обелиска, укрит в жилището на добричлия. Бронзът бил разрязан на четири за да може да бъде продаден в пункт за цветни метали. Военните пилоти от клуба "Димитър Списаревски" в София обаче успели да намерят и да докарат в Добрич оригиналната матрица на барелефа. Макетът е бил съхранен от Александър Бадински, който предоставил реликвата на общината преди два дни. "
ПП: Само да спомена че до колкото аз знам мъжът на кметицата е летец и това до някъде мисля, че играе някаква роля за по бързото възстановяване на барелефът, в което естествено няма нищо лошо даже напротив.Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.
Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.
Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.
Comment
Comment