Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадка - що е това?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Amazon написа Виж мнение
    Ти ми върна вярата в човечеството. Точно така. Щуката е единственият самолет през ВСВ с автопилот способен да извърши цялата атака с минимални настройки от пилота. И най-важното от всичко - излизането от пикирането. Натоварването на пилота при излизане от пикиране е над 6 g. Някой пилоти не им пречи, но някой губят зрение, или съзнание. За това на няколлкостотин метра височина (май 500 беше) автопилота извежда самолета от пикиране в хоризонтален полет, прибира въздушните спирачки и отваря дроселите. Пилота като се осаферяса поема управлението.

    Подобна система има и при Тайфун. Ако пилота превиши определени ъгли на атака, или има опасност от изпадане в плосък свредел, самолета поема управлението от пилота(няма не искам) и извежда в хоризонтален полет. Поне аз не знам друг съвременен самолет освен Евробоеца с такава система. Ограничения на ЕДСУ и т.н. да, но автоматично поемане на управлението за кратко - не.
    1-во, системата при щуката далеч не е толкова ефективна, и далеч не е толкова "авто" - тя се контролира от пилота, като и автоматичното извеждане от пикиране пак е при задаване на команда от пилота. При 6g не се губи съзнание, но при продължително претоварване има такава възможност. При Щука са правени множество тестове с тази цел, като е установено, че има вероятност от загуба на зрение (не съзнание) до 2-3 сек.

    Колкото до съвременната авиация, то споменаването на Тайфун и изобщо който и да е самолет през последните 30 години, няма никакъв смисъл. Принципите на управление вече са съвсем различни, претоварванията - също. НЯМА съвременен самолет без система за извеждане от опасни режими на полета. Това, че тези системи не действат 100%, предполагам, се разбира. По отношение на безопасността, самолетите от ВСВ, въпреки по-малките скорости и височини, са на светлинни години от съвременните.

    Comment


      Оплюхте ми загадката
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Мога само да вметна, че четох мемоарите на Ханс-Улрих Рудел, най-награждавания пилот на Щука и май въобще, с 2530 бойни полета през войната - и не си спомням да споменава въпросната система където и да било в книгата. За причерняване и временно губене на съзнание - споменава често.

        Една лесна загадка и от мен - кой е самолетът с най-голям калибър оръдие през ВСВ? Условието е да е летял и стрелял с това оръдие.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Piaggio P.108А 102 mm


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Мда.

            Ето още една. Кой е пилотът, летял от началото до края на ВСВ, без да е свалян, принуден да каца или катапултира от вражески огън, нито веднъж? Разбира се, говорим за боен пилот, и е от Луфтвафе. Доста уникален рекорд. За сравнение, Хартман е свалян 16 пъти - 8 пъти катапултира и 8 пъти каца аварийно.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Давам подсказка - има над 1000 бойни полета през войната.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                Мда.

                Ето още една. Кой е пилотът, летял от началото до края на ВСВ, без да е свалян, принуден да каца или катапултира от вражески огън, нито веднъж? Разбира се, говорим за боен пилот, и е от Луфтвафе. Доста уникален рекорд. За сравнение, Хартман е свалян 16 пъти - 8 пъти катапултира и 8 пъти каца аварийно.
                Хм, а сигурен ли си, че е само един. Има няколко пилота от Луфтвафе, летяли от началото на войната, с над 1000 бойни полета, за които няма данни да са сваляни, кацали принудително итн. Само терминологично да отбележа - Хартман не се е катапултирал, защото през войната не е летял на самолет с катапултно кресло.
                If you believe everything you read, better not read.
                Japanese Proverb

                Comment


                  Хартман не се е катапултирал, защото през войната не е летял на самолет с катапултно кресло.
                  Той и да е искал е нямало как. Дори да се е бил съгласил да лети на Ме 262 пак е намало да има катапултно кресло. Доколкото знам няма немски изтребител през ВСВ с катапултно кресло. Бях чел че почти всички прототипи са имали, но не и серийните изтребители. Не знам дали защото са били тежки, или просто сложни за производство. Май не повече от 1000 катапултни кресла са произведени за цялата война.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Добре де, не се изразих правилно. Очевидно имам предвид "напуснал повредения си самолет с парашут". Какъв глагол следва да използвам, на английски си е bail out?

                    За пилота, аз знам само за един с такъв рекорд. Бил е пилот на бомбардировач, освен това.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      За пилота, аз знам само за един с такъв рекорд. Бил е пилот на бомбардировач, освен това.
                      Именно! В тази категория попадат да речем Алоис Возница, Георг Якоб и Франц Кийслих, всичките пилоти от щурмовата авиация. На първо ровене не открих данни да са сваляни, кацали принудително и т.н. Естествено може информацията да е непълна и затова попитах.
                      If you believe everything you read, better not read.
                      Japanese Proverb

                      Comment


                        Возница служи от 1940 Франция, т.е. не от самото начало на войната. Франц Кийслих започва като инструктор и първият му боен полет е чак април 1941 над Югославия. Георг Якоб е боен пилот през цялата война, но и той не е - не намерих някъде да пише изрично кога е бил свалян, принуден да кацне и т.н., но информацията за него като цяло е много оскъдна. Пилотът, за който говоря, е известен именно с този рекорд - че лети от Полша 1939 до края и за цялата война не е бил свалян, принуден да кацне или да скочи с парашут нито веднъж (иначе е бил раняван - два пъти). Сега вече трябва да е много лесно да се намери отговора.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Той и да е искал е нямало как. Дори да се е бил съгласил да лети на Ме 262 пак е намало да има катапултно кресло. Доколкото знам няма немски изтребител през ВСВ с катапултно кресло. Бях чел че почти всички прототипи са имали, но не и серийните изтребители. Не знам дали защото са били тежки, или просто сложни за производство. Май не повече от 1000 катапултни кресла са произведени за цялата война.
                          Do-235 Там стандартния скок си е невъзможен поради наличието на опашно витло.

                          Comment


                            Вярно забравих го. Там доколкото си спомням даже изстрелваха витлото като на Ка-50/52, или греша?
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              fidelis написа Виж мнение
                              Do-235 Там стандартния скок си е невъзможен поради наличието на опашно витло.
                              Do 335 всъщност.
                              Но обективно Стерлата не я пускат в серийно производство, а катапултното кресло е било извращение (пилотът сам изхвърля фанара, после се взривява вертикалния стабилизатор и задния винт и чак тогава се катапултира). Точната последователност е била - копче за вертикалния стабилизатор, копче за задния винт, копче за активиране на катапулта, ръчка за фанара и ръчка за реалното катапултиране. Успех!
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                Нямаше ли и някакъв неуспешен опит за катапултиране от тоя самолет от тестов пилот? Днес съм мързелив и не ми се рови.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X