Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадка - що е това?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Thorn написа Виж мнение
    Помпей?
    Някакъв вулкан беше. Сега проверих - Везувий.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment




      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Предполагам че е мой ред. Има едно единствено нещо, за което екипажите на Ланкастъри по време на въздушната война над Райха, открито заявяват че завиждат на екипажите на B-17 и биха направили всичко за да го имат. Кое е това нещо, което американците имат а англичаните толкова искат?
        Жокер - и да го имаха, не би им свършило работа.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          12.7 мм картечници?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Тоалетна?

            ПП Макар че за картечниците е най-логично, де.

            Comment


              За картечниците наистина е логично а и отговарят на жокера. Всички сме чели оплаквания на немски пилоти, че заради добрата балистика на браунинга, изтребителя влиза в обсега на стрелиците, преди той самият да е на разтояние за стрелба с 20 милиметровите оръдия. Но не е това което съм чел (май книгата се казваше "Round The Clock"). Става въпрос за нещо по-важно за един бмбардировач от оръжията за самозащита.
              А това за тоалетната е интересно. Признавам си че нямам представа. Най-близкото ми запознаване с B-17 беше един вируален тур в интернет и там тоалетна не видях. А е логично да е имало, при екипаж с големината на пехотно отделение и мисии по половин ден и повече. Същото сигурно е било проблем и за пилотите на P-51 при мисии за съпровождение, а там тоалетна със сигурност няма.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Аз затова намигнах - в "Ланкастърите" има химическа тоалетна (нещо като, ъъ, не голям варел), но пилотите се оплакват, че е много неудобна (а и повечето от стрелците така или иначе не могат да я ползват (няма как да излязат от кулите си)). В Б-17 има специално устройство за малка нужда в предната част, което изглежда да е било по-удобно (макар че отново не е много удобно за стрелците в задната част на самолета). Между другото, в някои от щатските изтребители със сигурност имаше тоалетна - дали не беше в "Аеркобрата"? Не помня точно.

                Въпросът е, че при нощни мисии отбранителното въоръжение има маргинално значение (до отрицателно).
                От тази гледан точка май би могло да е нещо като:

                - издръжливостта на конструкцията (Б-17 издържа изключително много бойни повреди - "Ланкастърите" доколкото съм чел, са по-слаби конструктивно). Обаче не е нещо специфично за бомбардировач.

                - вътрешното устройство на пространството спрямо люковете за напускане на самолета - при "Ланкастър" е много кофти, доколкото съм чел и доста рядко екипажът успява да напусне самолета. При Б-17 е значително по-добре в това отношение. Може да са завиждали за това. Но пак не е решаващо за действието на самия самолет.

                - устройство за прикриване на пламъците от ауспусите на моторите, каквото май нямат на "Ланкастър" (не знам дали има на Б-17).
                Но тъй-като и това е специфично, а и няма как да се класира като "много важно за бомбардировач".

                Няма как да е оперативния обсег, а пък бомбения товар на "Ланкастър" така или иначе е доста по-голям (това е сред главните качества на един бомбардировач), не ми сля, че се отнася и до крайцерската или бойната скорост... тогава ще да е до прицелната или навигационната системи?

                Comment


                  Точно така. Бомбеният прицел. Статията в уикито е хубава(доколкото мога да преценя) и има снимка с много висока резолюция на нещото:
                  П.П: Като спомена издръжливост на конструкцията, нещо интересно от същата книга, разказано от един от стрелците: Към целта летят ешалонирани на различна височина. Б-17 под тях получава директно попадение от ПВО в бомбеният отсек и целият бомбен товар се взривява. От взривната вълна самолета на нашият човек се обръща рязко по гръб (пълен с бомби!). Пилота успява да го стабилизира и да го обърне обратно по корем. Завършват си мисията без проблем. Чудя се какво ли се е случило при това упражнение примерно с радиста и бомбардира, които седят на малки дървени масички и не се държат за нищо по пътят към целта.
                  Last edited by Amazon; 28-01-2013, 17:19.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Е, това отговаря на условието (хем е важно, хем няма значение за нощни бомбардировки (подобно на отбранителното въоръжение)), обаче доколко е специфично само за "Ланкастърите" (и Б-17)? По-скоро отношението не е ли между сащиански и британски стратегически бомбардировачи?

                    Comment


                      ок, тогава аз да пусна едно самолетче за отгатване (не че ще е трудно, особено с търсенето на изображения, но нищо).
                      Attached Files

                      Comment


                        Махнах Тигрите защото доколкото помня те никога не са се издигали във въздуха по първоначална идея на дизайна.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Махнах Тигрите защото доколкото помня те никога не са се издигали във въздуха по първоначална идея на дизайна.
                          Съжалявам, че съм объркал темата, когато постнах загадката за Тигрите- не обърнах внимание, че настоящата тема се отася само до загадки, свързани с авиацията.
                          Чудя се, дали не е по-редно вместо да се трият тези постове- както самата загадка, така и дадените до момента отговори и коментари да бъдат преместени в адекватната тема от модератора на раздела.
                          Все пак има хора, които следят загадката, ровят се, търсят (т.е. влагат време и усилия) и дават отговори, от които се интересува най-малкото този, който е постнал загадката?
                          Моля, поправете ме ако греша, Г-н Пилот.
                          GOTT MIT UNS!

                          Comment


                            Ок, преместено е тук - http://forum.boinaslava.net/showthre...4%EA%E8/page30
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Много благодаря, Пилот!
                              GOTT MIT UNS!

                              Comment




                                Comment

                                Working...
                                X