Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Актуално

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Всичко това хубаво, но при положение, че имаме "нормален" конфликт, който се води от две редовни армии. Тогава има "бойно поле" и самостоятелни ВВС операции.
    Обаче при партизанската война няма "бойно поле", а когато го има, то съществува съвсем за кратко и е динамично. Т.е., описаните тактически похвати нямат някаква особена роля - разузнавателните машини могат дълго да висят и "сканират" местността - единственият шанс да открият някаква цел е ако някоя партизанска група ги обстреля с картечница (мало вероятно, защото те рядко имат тежки оръжия) или пък с преносима зенитна ракета или ако партизанската група нападне някой наземен отряд на редовната армия. Но аков първата ситуация все пак има място за нанасяне на незабавен удар от ударните авиосили, то във втория случай, подобни действия почти винаги ще водят до любимия ми оксиморон "приятелски огън" (при подобни нападения ще е трудно в реална обстановка да се извърши бързо и правилно определяне на целите, да не говорим, че в повечето случаи те ще се бият твъде близо едни до други).
    Т.е., в подобни битки винаги въздушните сили ще действат съвместно с наземните, като може да им осигуряват огнева или транспортна подкрепа. Но разузнаването и наблюдението в почти всички случаи ще е дело на наземни разузнавателни подразделения. При това, подобен род подкрепа задължително предполага използване на редовни части на армията на земята, в рамките на малко или много калсически операции по прочистване на местността. Подобни операции, доколкото познавам практиката, са ниско ефективни и сравнително скъпи.
    Както предложих и в началото - значително по-евтино е срещу партизанските сили да се използва партизанска тактика. А в подобен случай ВВС ще имат още по-малко поле за действие: кажи-речи никога няма да има яснота дали откритите цели са свои или чужди; наличието на военновъздушната подкрепа ще осведомява добре пратизанските групи за това къде действат правителствените; комадно-комуникационните проблеми ще са големи, защото подобни групи би трябвало да действат в автономен режим.

    По отношение на конкретната техника - принципно е най-ефективно да се използват вертолети, поради очевидни причини. Но както в началото отбеляза Гоги - тук винаги стоят и други проблеми - ако говорим за партизанска война в малка държавица с ограничен армейски ресурс и отбранителен бюджет. Подобна държава едва ли ще притежава каквито и да е собствени щурмови или десантно-щурмови вертолетни сили. Вместо да купува подобни (заедно с необходимите резервни части, техници, инструктури, ремонтно-поддържаща инфраструктура), дали няма да е по-евтино да използва преоборудвани граждански самолети (или сходни по цена и сложност машини). Не съм запознат нито с цените, нито със стойността на поддръжката, но все пак ми се струва, че леко защитените и въоръжени самолети, опиращи се на някакъв граждански модел ще са за предпочитане от ресурсни съображения (особено ако дадената държава има някаква (а почти всяка има) що годе изградена гражданска летищна инфраструктура и ремонтна база, които биха могли дасе използват от армията. Така че тук не става въпрос за сравнение на военната ефективност (очевидно е, че щурмовите вертолети са за предпочитане), а на възможностите на държавата-потребител. Впрочем, втази връзка - възможно е да се окаже, че преоборудването на граждански вертолети във военни ще е още по-удобно. Не знам какво е сравнението в цената и експлоатационните раходи между един малък граждански самолет и съответен вертолет. Ако имаме добра информация по въпроса, бихме могли да направим някаква съпоставка.

    Comment


      #32
      Hartman написа
      Тоя самолет трябва да му сложиш 3000 коня двигател.Вие като ги мислите тия работи как смятате,че ще се задвижва и лети тоя самолет?
      Човече, направо изби рибата
      Не съм казал, че всичките тея неща трябва да му се окачват едновременно, а че трябва да има възможност за окачването им. Това ще позволи на един такъв самолет много по-разнообразен набор от задачи. Освен това не виждам проблема с двигателя от 3000 к.с.


      Как един самолет,който може да бъде разпорен от една ДШК може да бъде ефективен на бойно поле,където всичко ще стреля по него?!?!?!??!
      Тук не говорим за бойно поле, на което се стреля с всичко от пистолета на капитана до 10 метрови зенитни ракети (метафорично казано ). Става въпрос за борба с малки формирования, които по принцип нямат нищо по-тежко от тежка картечница или ръчнопреносими ракетни ситеми. Твърдението ти, че един витлов самолет би бил разпорен от ДШК е направо смехотворно. Ако беше така, във втората световна едва ли щяха да използват самолети за атака на земните войски, а там не са стреляли само с ДШК
      Тогава защо ти е машина с в пъти по-високи първоначална цена и експлоатационни разходи, която на всичко отгоре има недостатъка (за такива задачи) на високата скорост ?
      Pauke !

      Comment


        #33
        Ми тежките картечници на американските изтребители перефектно се справят с тежко бронираните немски изтребители
        С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

        Comment


          #34
          Да бе, вярно, 6 или 8 изстреляни в плътен сноп от близко разстояние
          Pauke !

          Comment


            #35
            Хартман друже, кажи ми кога през Виетнамската война или която й да е война след ВСВ, самолетите масово са били сваляни от 12.7мм картечници.12.7мм картечници при един такъв конфликт са отживелица. Плюс това при горист терен, те са абсолютно непригодни за зентини цели. Виж един Стингър или една Стрела биха били свършили по-добра работа.
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #36
              Тъй като хич не съм наясно с този въпрос, затова ще го задам - по-принцип (т.е., в едни малко или много изчистени условия) каква е уязвимостта на витлов самолет, вертолет и реактивен самолет за подобни преносими топлинно насочвани ракети? Под уязвимост нямам предвид вероятността да оцелее след подобно попадение, а вероятността да бъде улучен - например, какъв тип маневреност е по-подходяща за измъкване от подобна ракета и т.н.
              Следващият въпрос би бил за това какъв тип от трите изброени има по-голям шанс да оживее след подобно попадение (но предполагам, че тук нещата ще са значително по-многолики ).

              Comment


                #37
                един въпрос

                airman написа
                Тук не говорим за бойно поле, на което се стреля с всичко от пистолета на капитана до...
                Сакън! Нямам пистолет! Засега... :twisted: :lol: :lol:
                На нож!

                Comment


                  #38
                  Капитане, ще ти зачислим един бре, закъде капитан без наган

                  Голъм, топлинното излъчване на един витлов самолет с бутален двигател е доста по-ниско от това, на еквивалентния му реактивен. Първо самият двигател произвежда по-малко топлина, която на всичкото отгоре бива "размита" от въздушния вихър на витлото.
                  Pauke !

                  Comment


                    #39
                    Това, да си призная го подозирах. А как стоят нещата при сравнение на витлов самолет с вертолет? И нещо друго (защото също не съм наясно) - доколко високата скорост може да помогне на реактивен изтребител да избегне ПВО ракета, в сравнение със маневреността (но ниската скорост) на един вертолет?

                    Comment


                      #40
                      Скоростта не може да спаси самолет от ракета за близка ПВО.Просто при полет на малка височина скоростта на ракетата е много по-голяма.Друг е върпоса ако да кажем се изстреля тежка ракета от 70 км и изтребителя я усети
                      С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                      Comment


                        #41
                        Т.е., вертолетът също няма шанс да се "измъкне" за сметка на маневреността си?
                        А как стоят нещата с височината. Нямам идея - какъв е действителният ветикален обсег на подобни преносими зенитни ракети? Т.е., възможно ли е, самолетът да се измъкне за сметка на това, че ще се намира на значително по-голяма височина от вертолета (това - принципно). А как стоят нещата с различните топлинни и всякакви други подобни примамки и капани, предназначени да "излъжат" насочващата глава на ракетата. Доколко ефективни са те?

                        Comment


                          #42
                          На теория досегаемостта по височина е около 4-5 километра.Но според мен по-реално е да кажем 2-3.Според мен вертолетът няма особено голям шанс да се измъке,освен ако не забележи веднага пуска и не започне енергично маневриране.

                          По принцип капаните са доста ефективни срещу ракети от малко по-старото поколение.Имат и шанс срещу Стингър и други по-модерни.но е доста по-малък.Срещу една модерно въпръжена армия трудно би се се справил с капани,но срещу партизански групи въоръжени със стари оръжия имаш голям шанс
                          С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                          Comment


                            #43
                            Е, това важи за всякакви летателни апарати, предполагам. Имам предвид, че подобни защитни системи едва ли са много скъпи и могат да се монтират и на специалните антипартизански самолети. Или греша?

                            Comment


                              #44
                              Ми-24 имат т.н. система "Липа", която служи за заблуждаване на ракетите с топлинно насочване, освен топлинните капани. Колко е ефективна тя, е отделен въпрос.

                              В повечето случаи, с преносимите системи се стреля по летателните апарати от доста малко разстояние, което намалява значително шансовете за им оцеляване.

                              Съществуват системи за предупреждение от облъчване, които сигнализират при облъчване от противников радар и при захват. Има и други "хитрини", заблуждаващи ракетите с радионасочване.
                              scharfschutze ®
                              _______________________________________
                              Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                              Comment


                                #45
                                Е, да, но в рамките на темата ни интересуват май само преносимите ракети, които са с топлинно насочване и би трябвало да са пасивни, т.е., да не може да се "засече" прицелването.
                                В такъв случай, за нанасяне на предварително планирани удари все пак най-подходящи ще се окажат реактивни самолети, които биха могли да нанесат удара от голяма височина или бързо да се измъкнат от опасната зона (благодарение на високата си скорост). Докато за патрулни и други задачи ще ветротелтите или витловите самолети щесе окажат еднакво уязвими.

                                Comment

                                Working...
                                X