Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Барът където пилотите отмарят след полет и си приказват над чаша водка.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    кало написа
    Ами, всъщност бройката на произведените самолети е далеч над бройката на подготвените пилоти.
    Обикновено е така на война, защото се губят повече машини, отколкото екипажи. От друга страна, зависи от подхода към кадрите, т.е. трябва да се видят числата, за да се прецени. Аз лично не съм търсил някакви данни за общия брой обучени пилоти (военни) по държави за ВСВ. Търсил съм бройките произведени тренировъчни (което е индиректен показател, но недостатъчен) и разликата е голяма (т.е. в САЩ/Великобритания са произведени доста повече тренировъчни самолети, отколкото в Германия/Япония или пък СССР). Но трябва да се видят числата, за да не говорим наизуст.

    Comment


      Порових малко и мащаба все повече ме впечатлява. Данните са основно от тази статия, но има и от други места:


      За цялата война САЩ произвеждат 276,000 самолета.
      40 - 45-та са произведени 808,471 авиационни двигателя

      Извършени са 2.3 милиона бойни полета. Унищожени са около 40 000 вражески самолета.
      Самолетите изстрелва 459.7 милиарда патрона/снаряда, хвърлени са 8 милиона бомби.

      Загубите са сериозни: В битка са загубени 23,000 самолета. 14 000 са загубени само при тренировъчни полети над територията на САЩ.
      52,173 пилоти и екипажи загиват в битка. 88,119 са общите загуби само на армейската авиация. Общите на авиацията са дадени 121,867 загинали. Много сериозен процент от всички загинали.

      1944 само армейската авиация(без флота) имат 2.6 милиона човека персонал(!) и 80 000 самолета на разположение.

      Ето малко цифри за обучението: Преди да влязат в битка пилотите са имали по 450 часа практическо обучение от тях 250 часа във въздуха.
      За лейтенантите и капитаните цифрата е 600 часа. Не е учудващо че са се справяли толкова добре.
      Last edited by Amazon; 21-08-2015, 20:27.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Още нещо което ми стана интересно от статията. Мислех си че разликата между произведените от Германия и СССР самолети е огромна. Още повече че немските са целометалически, а не плат и летви като руските. Оказва се че не е така. Разликата е само 20%. Германия е произвела 109,000 самолета (само с 500 повече от Британия) а СССР е с 137,200.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Мда. Ама немските са разтегнати на няколко фронта. Но американската индустрия няма как да стигнат. Ако войната беше пеодължила още година-две,сигурно и до 500к щяха да ги докарат.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Като добавиш към руските и близо 20 000 самолета по ленд-лийза и получаваш над 30% повече от немските само от руска страна.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              messire Woland написа Виж мнение
              Като добавиш към руските и близо 20 000 самолета по ленд-лийза и получаваш над 30% повече от немските само от руска страна.
              Да ама щом данните са от 41-ва сигурно включват и разбомбените по летищата през 42-ра. Но както и да е, аз си мислех за поне два-три пъти разлика а не 20 - 30%. Явно съм бил с погрешно впечатление.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Да ама щом данните са от 41-ва сигурно включват и разбомбените по летищата през 42-ра. Но както и да е, аз си мислех за поне два-три пъти разлика а не 20 - 30%. Явно съм бил с погрешно впечатление.
                Няма как да е в пъти разликата само от съветска страна. По-скоро трябва да сравняваш цялото налично количество от САЩ, СССР, Великобритания и съюзници, срещу цялото на Оста (е реално Германия + Япония преди всичко).
                А кои разбомбени летища имаш предвид? Защото нито на 22.06.1941ва унищожените на земята самолети са чак толкова много, нито на 07.12.1941ва.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  messire Woland написа Виж мнение
                  Няма как да е в пъти разликата само от съветска страна. По-скоро трябва да сравняваш цялото налично количество от САЩ, СССР, Великобритания и съюзници, срещу цялото на Оста (е реално Германия + Япония преди всичко).
                  Ами грубо се получават половин милион самолета срещу 170 хиляди. Това без дори да се отчитат някой специфики, от рода на това че американските самолети са много по-тежки. Тук нямам предвид само бомбардировачите. Например най-масовият американец П-47 тежи цели 8 тона, докато най-масовият немски Bf-109 е три тона. Демек в един Тъндерболт има материали за 3 Месершмита.
                  Литингът пък е почти 9 тона докато основният му противник Зерото е 2.5 тона.
                  Това е важно и за сравняване на промишлен потенциал, но и за ефективност и оцеляемост на пилотите. Зерото се пали и взривява от един откос на 12мм картечници. Никаква броня. Докато съм чел за случай при които пилот на Зеро изразходва целият си боекомплект по вече повреден F6F Hellcat (6 тона самолет). Всички изтрели са в целта, но пилота на "котката" си се прибира вкъщи жив и здрав.

                  messire Woland написа Виж мнение
                  А кои разбомбени летища имаш предвид? Защото нито на 22.06.1941ва унищожените на земята самолети са чак толкова много, нито на 07.12.1941ва.
                  Не знам защо написах 42-ра, нещо съм се смахнал. Имах предвид всички унищожени на летищата с предно базиране в първите дни на нападението.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Ако войната беше продължила още няколко години, щеше да гледаш целометалически съветски и дървено-платнени германски самолети.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Thorn написа Виж мнение
                      Ако войната беше продължила още няколко години, щеше да гледаш целометалически съветски и дървено-платнени германски самолети.
                      Те си се появяват така и така. Як-3 е целометалически. Това за изтребителите де. Щурмовите и пикиращите са си целометалически поначало.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Които загуби са сериозни спрямо какво и в каква степен?
                        Спрямо нормите за загуби на съответните ВВС.

                        Comment




                          Лучший русский истребитель Су-35 - пропагандистский обман для некомпетентных
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Рядък буламач...

                            Comment


                              Ама разбира се, от твоите уста не е изненада.

                              Аз не съм го дочел до края, не ги и разбирам толкова, но ми го препоръчаха.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Нормално да не е изненада, все пак се опитвам да гледам и разсъждавам обективно над нещата.

                                п.п. Не знам защо и горната пропагандна статия е така озаглавена, де. Сигурно е някакъв вид "новговор".

                                Comment

                                Working...
                                X