Amazon написа
Виж мнение
Европейските мечове наистина имат тези предимства (и само заради ранния внос от Персия, а и заради европейските открития), но точно остриетата на японските мечове по принцип са по издръжливи. Не че има голяма разлика или значение. Винаги може да се изхаби острието и това си е голямо предимство да можеш да обърнеш оръжието. Това е и най-голямото предимство на двуострите мечове, а според много специалисти и единствено. За справка виж видеото на Мат Ийстън от Сколагладиатория – човекът е историк, археолог (по образование) и преподава „дълъг меч“ много години в школа, основана от него (и има голям опит и в куп други дисциплини на средновековната фехтовка, както и в различни бойни изкуства).
Другото предимство е техническо. Виж едно гифче от двд, което показва как се използва т. нар. „голям нож“ (мога да потърся и по-ясни примери) – този, който показва техниката, започва с „оберхау“ от дясно и после трябва да обърне китката си, за да удари с „унтерхау“ от ляво и това губи време. Но трябва да го направи, за да използва същото острие и го прави, макар че ножът, също както и повечето подобни мечове, всъщност има „фалшиво“ острие от обратната страна.
С предимствата на едното острие обаче съм съгласен. Освен това, че никои мечове никога не са служили за промушване на брони, а особено ятагани, катани и прочее по принцип не служат за мушкане.
Относно универсалното оръжие – това не виждам как може да е меч, това с и копие, копието винаги ще има огромни предимства, особено в бой един на един. За универсален меч, каквото и да значи това, би следвало да се избере мечът, който е най-добър за дуели, а това е безспорно рапирата. Много исторически извори (Джордж Силвър, мисля, е категоризирал мечовете, използвани по негово време, т.е. Ренесанс) го посочват, както и съвременните специалисти като Ийстън. То и твоето предложение за дълъг и прав ятаган (какво му е ятаганското тогава?) е подобно, разликата е само, че ти предлагаш да има едно острие.
Относно пробождането на рицари в брони, това се прави само с техниката „халфсуординг“. Но никога мечът не е бил основно средство за бой срещу броня, просто така и така са го имали, намерили са начин и за това да го ползват. Мога да ви покажа обаче клипчета от различни школи, за да видите реално как се води бой с меч срещу броня – не се разчита на пробиване и мушкане толкова, колкото на събаряне. Много е трудно да пазиш баланс в броня (това вече са мои предположения) – центърът на тежестта се измества много бързо, а дори и малко преместване с толкова тегло по тялото (което иначе може и изобщо да не се усеща), просто няма как да се удържи. А и като гледам какви техни използват за събаряне, не ми се вижда да са много добри за без броня (имам само малък опит с джудо и борба, така че това пак са си мой предположения, според каквото виждам на клипчетата).
Що се отнася до Япония – там е същото. Самураите са се борили, събаряли и са си правели ключове. От има идва джудото, както и модерното бразилско джиуджицу. И в Европа са правели това на бойното поле, а освен това са ползвали и кинжали, за да промушват слабите места на бронята (обикновено след като вече противника е на земята).
Мечът по принцип е дуелно оръжие – просто няма как да носиш копие насам натам из града. Както сега хората си купуват ножове за само защита – не е прието да носиш меч.
Клипчето от Мат Ийстън, за което първо споменах.
Ако има интерес, ще се покажа и останалите, за които говорих.
Comment