Пехотната артилерия еволюира до степен оръдия, които през ПСВ биха били наречени "гаубици" вече да се наричат "пехотни оръдия", естествено, със съответното намаляване на масата на системата. И то само за да "изчезнат" на свой ред заради развитието на минометите, които напълно ги изместват от ролята им.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Миномети
Collapse
X
-
Копиран пост о темата за гаубиците
Истната е това, което е споменал Голъм. Като противопехотна артилерия нямат равни и затова полека ще изместят гаубиците. Предимствата им са много, недостатъкът - само липсата на право мерене, което както споменах, за гаубицата не е кой знае каква екстра. През войната гаубиците са използвани с право мерене и то с голям успех срещу бункери и особено срещу ДЗОТ- ове. Срещу танкове не стават. За тая работа си има освен безоткатните реактивни системи и противотанкови оръдия - с нисък профил(до 1метър) и много добър прав изстрел - например щатното по мое време 100 мм противотанково оръдие имаше прав изстрел 1500 м и беше високо със все гумите около метър. И това без да е окопано.
Офтопик:
От всички спомени на участници във ВСВ (нашето участие до Унгария), които съм слушал лично преди години, в едно бяха единодушни - за пехотинеца няма по-страшно от миномета. При това говореха за леките немски миномети(ако не се лъжа 81 мм), че немците са постигали невероятна скорострелност - докато първата мина падне на земята, във миномета влиза 37- та. Това разбира се не мога да го докажа, това бяха спомени на стари ветерани, не знам доколко са били реалистични. Казваха, че дори огнепръскачката, която сама по себе си е страшно и варварско оръжие, не е всявала такъв ужас като миномета, защото има малък обсег и имаш немалък шанс да убиеш този, който я носи.Last edited by gollum; 14-03-2011, 11:39.
-
Копиран пост о темата за гаубиците
Уместно в случая е да спомнем и за мортирата - късо оръдие за навесна стрелба, съществувало до началото на 20 в. След това функциите му постепенно се "изземват" от една страна от минохвъргачката /в армиите на много страни наименованието на мортира и минохвъргачка е едно и също/ и от друга от гаубицата.
Last edited by gollum; 14-03-2011, 11:38.
Comment
-
копиран пост от темата за гаубиците
За мортирите: не са съществували само до началото на ХХ век. През ПСВ се използват мортири, а и през ВСВ има няколко модела (да речем, самоходните 600 мм мортири, в употреба са все още някои 420 мм мортири от ПСВ и прочее. Т.е. става въпрос за тежки обсадни артилерийски системи (между другото, понякога се употребява думата "мортира", но става въпрос за друг тип артилерия (да речем, немските 210 мм М16 и М18 се назовават "мортири" (оттам и индексът), но не бих ги окачествил така, те са тежки гаубици или корпусни оръдия).
Впрочем, мортирите е уместно да се споменат и по друга причина - тяхното развитие води до минометите (това особено добре личи на английски, където и думата е една и съща). Може да се каже, че известно време едновременно има развиваща се концепция за миномети и все още се правят оръдия-мортири.
Накратко: мортирата е късоцевно оръдие (най-често 6-8 до 10-12 калибъра, т.е. в определена степен и време (ПСВ) се доближава до гаубицата по този параметър), което може да води огън само в горния регистър (от 30-40 до 70-80 градуса), т.е. въобще не е пригодено за водене на директен обстрел и използва обикновено по-тежък боеприпас, отколкото оръдие със същия калибър. Поради споменатите особености обсегът му е малък, а предназначението му е да поразява всякакъв род укрепления или цели в или зад укрития.
Минометите са пряко развитие на концепцията - оръдие само за навесен огън, много леко, гладкостволно, леко, с малък обсег и висока скорострелност. Т.е. по същество става въпрос за една и съща артилерийска система, която постепенно се развива от гладкостволно или нарезно оръдие на нещо като лафет, през олекотена "окопна" версия към "чист" гладкостволен миномет, такъв, какъвто го познаваме днес.
Ето няколко примера за нарезни мортири от ВСВ и ПСВ:
420 мм мортира (връзка)
600 мм самоходна мортира (връзка)
355 мм гаубица - но то си е мортира (връзка)
280 мм гаубица, но пак е по-скоро мортира (връзка)
или примерно "ЩурмТигър" (с 320 мм гладкостволна мортира).
Проблемът е, че този тип мортири се приближават твърде много до концепцията за тежко обсадно оръдие - нарезно, много тежко, с много тежки боеприпаси и сравнително голям обсег. Т.е. отдалечават се от другата концепция на окопната мортира и миномета.
Впрочем, пак в тази тема вероятно трябва да се разгледа и част от реактивна артилерия поне през първата половина на ХХ век.Last edited by gollum; 14-03-2011, 11:36.
Comment
-
Копиран пост от темата за гаубиците
Да се включа в темата. "Ламя" прав си че Мх-то е страшно за пехотата, но не може да се сравнява с пораженията нанасяни от гаубичната артилерия.Това е така защото, гаубиците могат да стрелят с дистанционни взриватели или на рикушет и снарядите се взривяват над окопите на пехотата.Освен това стреляйки с фугасни снаряди разрушават окопите и укритията и само 160мм Мх можеда се сравнява с тях.
Бойният опит явно е показал, че всеки вид артилерия има своето място в общовойсковият бой и артилерийските системи продължават да се развиват, както и всички видове оръжия.Last edited by gollum; 14-03-2011, 11:46.
Comment
-
Копиран пост от темата за гаубиците
ru55, съгласен съм с теб. Причината минометът да се ползва с такава слава сред пехотинците е сравнително проста: това оръжие е леко и удобно, а поради тази причина е достъпно на най-ниско ниво. В моя период пехотният взвод често може да разполага с 1-2 х 50+ мм миномета, а ротата покрай това и с 2-3 х 80+ мм миномета. Вярно е, това са леки артилерийски системи и мините им също са леки (800-900 грама за взводните и до 3,5-4 кг за ротните миномети). Обсегът е незначителен на пръв поглед (за леките 50+ мм миномети е между 100 и 600-800 метра, а за "ротните" 80+ мм е до 2 800 - 3 000 метра). Но повече не е и нужно на това ниво - в крайна сметка, в пехотните боеве на ВСВ "досегаемостта" на едно отделение или рота не е голяма.
За сметка на това, скорострелността може да достигне до 20 и повече изстрела в минута. Т.е. буквално за няколко минути (за колкото ще стигне боекомплекта) едно съвсем малко пехотно подразделение може да засипе друго с достатъчно точен и масиран огън, който е опасен както за открито разположена или движеща се пехота, така и за пехота в окопи (заради траекторията на мините).
Естествено, че батарея гаубици има много по-голяма разрушителна мощ, но същевременно тази батарея е далеч и нагоре (някъде в дивизионния артилерийски полк и до нея може да се достигне вероятно през поне две до три нива (през щаба на пехотния батальон, през щаб на пехотния полк та до артилерийския полк). Може и по-кратко, но не много по-кратко, ако дадена рота или дивизион е временно подчинен директно на пехотния полк. Но и в този случай на командира на взвода или ротата ще му е "далеч" и неудобно да ползва тази артилерия, а намесата й може да се очаква след не съвсем определено време. И това при установени позиции. А когато дивизията е в движение, особено при срещно сражение, нещата са още по-неясни.
Докато минометите са тук, под ръка, командирът на взвода или ротата има директен контрол върху употребата им. Това ги прави толкова важни и толкова опасни.
А за останалите задачи може да се изхаби време да се извика огнева мисия от дивизионната артилерия или по-често да се прибегне до полковите огневи средства (които са пак малко по-близо и достатъчно мощни в много случаи).
Впрочем, в хода на ВСВ в много от пехотните батальони се появява още по-мощно средство (понякога е концентрирано на полково ниво) - 120 мм миномети. А то вече може да се справи с много разнообразни задачи и на моменти да замества пълноценно дивизионната артилерия.
Но всичко това може би ще е по-добре да се разгледа в отделна тема, посветена на пехотната артилерия.
Между другото, поне немския опит от пехотни сражения (ВСВ),аз който съм чел, поставя особено внимание върху минометите. Общо взето, изводите бяха, че основно значение за ефективността на ниво взвод/рота та до батальон, има не толкова количеството стрелци, колкото броя миномети и картечници (т.е. ако намалиш личния състав, но заедно с това увеличиш минометите и картечниците (т.е. броят хора, които не са стрелци, а обслужват поддържащи оръжия), възможностите на подразделението значително се повишават, за сметка на ситуация, при която повишаваш броя стрелци без да променяш поддържащите оръжия, като същевременно пада уязвимостта му).
Моят извод е, че минометите постепенно заемат изцяло нишата на пехотната артилерия (артилерия за непосредствена поддръжка на пехотата), докато гаубиците постепенно "изземват" функциите на останалите типове дивизионна и корпусна артилерия, т.е. стават по-далекобойни. Така че няма как едните да изместят другите, те си преразпределят функциите. Но няма как минометите да станат достатъчно далекобойни, за да изместят гаубиците като дивизионна артилерия, без да станат непрактично тежки, което ще обезсмисли употребата им като полкова и батальонна артилерия.
Не съм кой знае колко наясно как стоят нещата с минометите и пехотната артилерия в наши дни. Доколкото съм чел, леките миномети напълно изчезват, заместени от автоматични гранатохвъргачки - значително повишаване на скорострелността, за сметка на двойно понижаване в мощта на боеприпаса и възможност за водене на директен обстрел, а мортирките за мятане на гранати (използват се като наставка на пушки) се заместват от подстволни гранатомети). Но средните миномети (80+ мм) и тежките (120+ мм) си остават на въоръжение.
ПП Ще взема да отделя постовете за мортирите и минометите в отделна тема, какво ще кажете?Last edited by gollum; 14-03-2011, 12:34.
Comment
-
Копиран пост от темата за гаубиците
За ефективността на миномети / гаубици можем да направим едно съвсем просто сравнение (разбира се, като помним, че гаубиците значително превишават по ефективен обсег всеки миномет, а следователно и по кръга от задачи, които могат да решават; също така, значение има и мощността на единичния боеприпас за разрушаване на укрития или укрепения). За основа на сравнението бих взел една лека гаубица плюс разчет срещу две батальонни минохвъргачки (80+ мм) плюс разчета им. Разбира се, цялото сравнение е съвсем условно, но все пак дава някаква представа за нещата.
Т.е., от една страна имаме:
1) 1 х 81 мм миномет (за основа взимам сащианските М1): ~62 кг маса на миномета, средна скорострелност 18 изстрела в минута (максималната скорострелност е 36). Обсегът е между 200 и 3000 метра. Стандартната лека ОФ мина е с маса 3,11 кг (радиус на поражение 23 метра).
За минута интензивен обстрел минометът може да изстреля без проблем 30 мини по целта си или да я засипе с 93,3 кг боеприпаси. Средната скорострелност ще е 18 изстрела, т.е. 56 кг.
2) 1 х 25 панудова гаубица (около 88 мм) плюс разчета й: маса 1 633 кг, максимален обсег 12 253 м. Разчет - 6 души. Скорострелност - 6-8 изстрела в минута максимум (стандартна 3-4), масата на снаряда е ~ 11,5 кг.
За една минута тази гаубица може да изстреля по целта си максимум 92 кг боеприпаси. Средната скорострелност, обаче, е 4 изстрела, т.е. 46 кг.
Т.е., вижда се, че един 81 мм миномет може да бъде също толкова или дори по-опасен от скорострелна лека гаубица, при положение, че е едва 10% от масата й, т.е. е много по-маневрен и евтин. Но заедно с това, той има едва 1/3 до 1/4 от обсега й, което обяснява разликата във функциите.
Разбира се, това сравнение може да се разшири и да се използва стандартна лека (105 мм) или средна (122 мм) гаубица, но тогава срещу нея бих поставил по-скоро батарея 50 мм миномети (6) или 3 х 82 мм.
Да вземем за пример няколко съветски миномета и гаубици, намирали се на въоръжение към ВСВ:
1.1 50 мм ротен миномет образец 41 г., разчет 2 души, обсег 800 метра, масата е 12 кг, а минутният залп при максимална скорострелност - ~26 кг.
1.2 82 мм батальонен м-т образец 1941 г., разчет 4 души, обсег 3 000 метра, масата вече е около 60 килограма, а минутният залп при максимална скорострелност е 90 кг.
1.3 120 мм полкови миномет, образец 1938 г., разчет 6 души, обсег 5 700 метра, маса 285 кг, минутен залп при максимална скорострелност - 238 кг.
2.1 122 мм дивизионна гаубица М-30, 2 450 кг бойна маса, 8 човека разчет, 11 800 м обсег, минутен залп при максимална скорострелност 130 кг.
2.2 152 мм дивизионна гаубица М-10, 4 150 кг бойна маса, 10 човека разчет, 12 400 м обсег, минутен залп при максимална скорострелност 160 кг.
Като се има предвид, че за точно сравнение трябва да приравним по-скоро 4 ротни или 2 батальонни или 1 полкови миномета към една гаубица, то за ротните излиза 104 кг, за батальонните 180 кг, полковия си остава на 238 кг. Както лесно се забелязва:
- батарея ротни миномети (50 мм) има двойно 80% огнева мощ от средната гаубица и 65% от тежка гаубица, като е под 0,5% от тяхната маса. За сметка на това, обсегът му е 7% от средната гаубица и 6% от този на тежката гаубица. Но единичният боеприпас има маса едва 4% от този на средна гаубица и 2% от този на тежка.
- два батальонни миномета (82 мм) превъзхождат огневата мощ на средна гаубица с 38% и с 12% превъзхождат тежка гаубица, при под 2% от масата им. За сметка на това, обсегът му е 25% от средната гаубица и 23% от този на тежката гаубица. Но единичният боеприпас има маса едва 17% от този на средна гаубица и 9% от този на тежка.
- полковия миномет 120 мм има двойно по-голяма огнева мощ от средната гаубица и с 33% превъзхожда 152 мм гаубица, като има 12% от масата на средната гаубица и 7% от тази на тежката. За сметка на това, обсегът му е около 40-50% от техния. Но единичният боеприпас има маса едва 73% от този на средна гаубица и 38% от този на тежка.
Едва ли има нужда от повече сравнения, нещата се виждат и от тези достатъчно ясно. Естествено, не е зле да помним, че боекомплектът, който пехотният минометен разчет може да носи със себе си, няма да стигне и за една минута интензивна стрелба. Гаубицата и разчета й са снабдени с транспортни средства и могат да пренасят достатъчно боеприпаси за поне 10-15 минути интензивна стрелба. Т.е. при интензивна престрелка гаубицата бързо ще надхвърли възможностите на минометните разчети в нормалния случай (поне на ротната и батальонната минохвъргачка (които реално са по-скоро взводна и ротна ), защото 120 мм миномет и разчета му най-често разполагат с някакви транспортни средства). Така че истински ефективни минометите стават, когато действат от подготвена позиция, където може да има натрупан достатъчен запас мини или когато са моторизирани или самоходни, така че могат да се носят достатъчно боеприпаси за малко по-продължителен обстрел.
Между другото, още през ВСВ има различни взриватели за минометните мини (над 80+ мм). Контактни, времеви, с фиксирано закъснение (за проникване в укрития) и прочее. Така че мината може да се нагласи, така че да се взриви във въздуха на определено разстояние (да се увеличи осколъчното й действие) или пък след като проникне на определено разстояние в земята (така че да разрушава). Що се отнася до фугасното действие, леките миномети нямат такова, средните са "слаби", т.е. отстъпват на каквото и да е оръдие същия калибър. Но стандартните тежки - 120 мм, мисля че имат добро действие, поне на фона на леките гаубици и сравнимо със средните. За сравнение малко данни за различни типове леки, средни и тежки гаубични гранати. Смятам, че тежестта на снаряда и най-вече взривното вещество в него са добър критерий за разрушителните му възможности. Естествено, при този тип задачи (разрушаване на укрития) е съществена най-вече мощта на отделния снаряд.:
- стандартна 88 мм британска 25-панудова гаубична граната (11,5 кг/);
- стандартна сащианска ВСВ 105 мм гаубична граната (14,97 кг/2,18 кг ВВ);
- 107 мм съветска граната (17,4 кг/2 кг ВВ);
- стандартна съветска ВСВ 122 мм гаубична граната (21 кг/ 3,67 кг ВВ);
- 152 мм съветска гаубична граната ВСВ (41,7 кг/ 7,7 кг ВВ);
- 155 мм сащианска ВСВ гаубична граната (43,13 кг/7,06 кг ВВ).
За сравнение, мините на тежък и много тежък миномет (леките и средните миномети не стават за това, техните мини са осколъчни):
- 107 мм минометна мина (тежък миномет, съветски, ВСВ): 7,9 кг/2,1 кг ВВ;
- 120 мм минометна мина (тежък миномет, съветски, ВСВ): 15,9 кг/1,58 кг ВВ ;
- 160 мм минометна мина (много тежък миномет, съветски, ВСВ): 40,8 кг/7,78 кг ВВ;
- 210 мм "лека" минометна мина (много тежък миномет, немски, ВСВ): 85 кг;
- 210 мм "тежка" минометна мина (много тежък миномет, немски, ВСВ): 110 кг.
Т.е., както се вижда, стандартните тежки (полкови) миномети 107-120 мм имат разрушителна мощ напълно сравнима с тази на леките гаубици, но отстъпват на средните (това е само съветски калибър така или иначе). Свръхтежките (можем да ги наречем и дивизионни или специални) минометни системи са горе-долу равни по възможности със съответния калибър гаубици.
Друг плюс поне до средата на 40-те години е, че за разлика от оръдията минометите почти не се поддават на засичане и на контрабатарейна борба. Специално за тази цел САЩ разработват към края на ВСВ радари, но те така и не стават достатъчно ефективни до края на войната. Естествено, след това нещата се променят, но като цяло минометите си остават ефективно, евтино, леко и скорострелно средство за непосредствена поддръжка на пехотата. И най-важното - достъпно.
Попаднах на една хубава статия (на руски език) с бърза класификация на типовете мортири и миномети - връзка към нея.Last edited by gollum; 14-03-2011, 12:31.
Comment
-
Миномети и мортири
От това което прочетох в коментарите на гаубични въпроси
миномета е доста дорбро анти-пехотно оръжие.Но може ли в някой ситуации миномета да се окаже добро оръжие срещу танкове а и други цели с "по дебела кожа". Говорим за специализирани снаряди за голямокалибрени(тежки) миномети примерно STRIX,XM395,руския вариант майче бяха снарядите за Тюлпан ако не е така ме поправете.Според на писаното в Уикипедиа и други източници управляемите снаряди на голямокалибрените миномети са доста добро противотанково оръжие.Но малко ме хваща съмнение да могат да пробият бронята на ОБТ колкото и да е тънка на горната част на купола.За БТР-и за други бронирани машини е по вероятно ,но кой знае...
Допълнение на първия пост: Тази тема ще я оставя за разискване на всички въпроси, свързани с минометите и мортирите, като техни преки предшественици и спътници за част от пътя им.Last edited by gollum; 11-03-2011, 10:38.
Comment
-
Съгласен съм с написаното ,но има едно но,първо пълненето е разделно по простата причина ,че има различни по предназначение снаряди-осколочно-фугасни,бронебойни ,подкалибрени ,комулативни ,активно-реактивни,агитационни,тип"стършел"ядрен боеприпас и т.н.,а само Д-20 има пет положения за стрелба с различнви боеприпаси и ако за всичките се произведе унитарен боеприпас колко ли автомобила ще трябва да има в батареята, дивизиона,полка бригадата,дивизията ,корпуса,армията и фронта за да бъдът подвозени на грунд . Когато се говори за точност при добър специалист, с отчитани на всички грешки,износвания,атмосверни влияния номер на заряда разстояние на стрелба,превишение и така на татък снарядя пада там където трябва .Реактивните системи стрелят на площ.С гилза стреля и 160 мм минохвъргачка ,като допълнителните заряди се връзват на стабилизатора и тя се пълни отзад.Тялото и има две положения на отваряни.240мм минохвъргачка има специален боеприпас с топлинна глава за борба с бронирани цели, притежава и ядрен боеприпас.
Comment
-
Да, това също е допълнителна причина за разделното пълнене. Макар че, все пак, множество типове боеприпаси (поне 5-6 до десетина) има и за леката и средната полева / танкова артилерия през първата половина на ХХ век (просто не знам как е след това, та поради тази причина уточнявам), а тя въпреки това основно използва унитарни боеприпаси на някаква база (разход и разпределение по типове). Така че тази причина няма да е сред основните (тежест, габарити, възможност за промяна на заряда и прочее).
За тежките минометни системи (160 мм и нагоре) - задното зареждане е неизбежност, защото стволовете са твърде дълги (три метра и нагоре) и просто няма как да се зареждат от дулото (никой не е чак толкова висок, да не говорим за масата на мината (40 килограма и нагоре). Но при тези системи се губят главните предимства на минометите като система - високата скорострелност (да речем, 160 мм съветски миномет от ВСВ има скорострелност 3 изстрела в минута - т.е. горе-долу подобна на 152 мм гаубица). Разбира се, остава донякъде предимството по отношение на масата (три-четири пъти по-лека система от съответната гаубична), но това е заплатено с обсег от една трета до половината на гаубица със сходен по възможности боеприпас.
Така че по отношение на "полевите задачи" (разрушаване на сериозни полеви защитни съоръжения, поразяване на скупчвания на жива сила) тежките минометни системи дават добра и полезна алтернатива на гаубичната (дивизионна) артилерия - по-лека и маневрена система, имаща същите възможности в рамките на нужния обсег (4-6 км). Обаче няма как да измести гаубичната от специфичните й задачи, които изискват по-голям обсег (8-15 км).
Comment
-
Да, може - след като има такива снаряди. Въпросът е, че подобни възможности имат и гаубиците (особено с различни системи управляеми снаряди). Но това строго за съвремието - по-назад във времето минометите нямат такива възможности.
Специализираните боеприпаси са опасни за танкове (особено управляемите), но дори и по-стандартен достатъчно тежък боеприпас може да бъде опасен в някаква степен за лека бронирана техника (парчетата шрапнел могат и да пробият бронята, да не говорим за повредите по различни елементи, намиращи се над бронята). Но такава ограничена ефективност имат всички тежки артилерийски системи дори и по-рано. Въпросът е, че това не ги прави ефективно противотанково оръжие, т.е. не могат да заменят специализираните противотанкови средства.
paranoid_android написаНо малко ме хваща съмнение да могат да пробият бронята на ОБТ колкото и да е тънка на горната част на купола.
paranoid_android написаОт това което прочетох в коментарите на гаубични въпроси миномета е доста дорбро анти-пехотно оръжие.
Като поразяващи възможности на боеприпаса, минометната мина е удобна за поразяване на жива сила, независимо открито разположена или в полеви укрепления. Тежките миномети имат възможности да разрушават сериозни полеви укрепления, т.е. в това отношение се покриват с дивизионните гаубици или тежките пехотни оръдия от по-ранния период. Такава, да речем, е съветската 160 мм система или немската 210 мм.
paranoid_android написаСпоред на писаното в Уикипедиа и други източници управляемите снаряди на голямокалибрените миномети са доста добро противотанково оръжие.Но малко ме хваща съмнение да могат да пробият бронята на ОБТ колкото и да е тънка на горната част на купола.
Доколкото съм запознат, такива системи има и за 120 мм миномети.
От четиридесетте години насетне противотанковите боеприпаси за тежката артилерия са с кумулативна бойна част.
Между другото, вероятно ще е добре тази тема да я посветим на минометите. Ще променя първия пост и ще копирам тук част от минометните постове от съседната тема .
Comment
-
gollum написа Виж мнение.................................................. ..
Така че по отношение на "полевите задачи" (разрушаване на сериозни полеви защитни съоръжения, поразяване на скупчвания на жива сила) тежките минометни системи дават добра и полезна алтернатива на гаубичната (дивизионна) артилерия - по-лека и маневрена система, имаща същите възможности в рамките на нужния обсег (4-6 км). Обаче няма как да измести гаубичната от специфичните й задачи, които изискват по-голям обсег (8-15 км).
След втората световна война нито една страна освен СССР не е произвеждала минохвъргачка с калибър по-голям от 120 мм.
Руснаците имат останали на въоръжение от времето СССР 240 мм миномети Тюльпан (неимеющий аналог в мире) Но докога ли ще ги държат; При СССР един Тюльпан е струвал приблизително колкото 7 гаубици калибър 152мм; Мината му с тегло 130 кг носи едва 31,9 кг взривно вещество и отстъпва по мощност на обикновена 50 килограмова авиационна бомба;
Comment
-
DDD, прочети внимателно какво пиша - става въпрос за пехотната артилерия и за периода, който мен ме интересува (първата половина на ХХ век).
През ПСВ тя е съставена основно от скорострелни оръдия среден калибър с прав изстрел (предимно 57 мм). След това постепенно се преминава към "скъсени и олекотени" гаубици, които имат достатъчен обсег за нуждите на батальонната и полковата артилерия (4-6 км) и достатъчно тежък боеприпас, за да се справят с основните задачи, стоящи пред нея (60-80+мм, немците дори стигат до включването на 150 мм системи).
Към началото на ВСВ вече има добра алтернатива - това са минометите. Както описах по-долу в темата, те могат да имат и по-голяма огнева мощ, при много по-малка маса на самата система, но разпространените тогава системи са със сравнително малък калибър, т.е. не могат да решават част от задачите (разрушаване на тежки укрепления от полеви тип).
Тогава се очаква от пехотната артилерия да има и някаква ефективност в противотанковата отбрана, област, в която минометите са съвсем неефективни (но и пехотните гаубици не се представят чак толкова по-добре). Постепенно се осъзнава, че минометите могат почти напълно да заменят останалите типове пехотна артилерия, защото при многократно по-ниска маса и габарити (това ги прави много мобилни, маневрени и достатъчно добре защитени), те имат много по-добра огнева производителност. Съответно, доколкото въобще остават на въоръжение, пехотните оръдия се специализират в директния огън, а основата на пехотната артилерия стават минометите.
Тогава са развити и някои тежки системи (споменах немски и съветски, но има и други), които дават допълнителни възможности - разрушаване на тежки укрепления, за сметка на много по-тежък снаряд. естествено, това води и до много по-висока маса и намалена скорострелност, защото е трябва да се реализират със зареждане по-скоро като на стандартните оръдия (или пък да ги направят като надкалибрените бомбомети от ПСВ, но това не е добро решение, защото означава много малък обсег).
Този тип системи имат боеприпас, по мощност сравним със средните и дори тежките гаубични системи (122мм - 150 мм, че в някои случаи и по-тежки), т.е. може да решава същите задачи. Заедно с това, при сходна скорострелност тези миномети все пак са с 30-50% по-леки, т.е. по-маневрени. Това е "платено" с две особености - не може да се води директен огън (от малко значение) и малък обсег (до 6 000 метра), т.е. поне наполовината на този на съответните гаубични системи.
Точно тук е разковничето - тежките миномети не могат да заменят гаубиците в дивизионната артилерия защото не им достига обсег. Но те са в състояние да придадат на полковата артилерия "гаубична мощ" на по-ниска цена и точно в този смисъл са добра алтернатива на привличането на дивизионната артилерия за такъв род задачи. Особено това важи за РККА, където с голям успех използват 160 мм миномети (разбира се ,не като ги придават на всеки пехотен полк, а като ги организират в отделни минометни полкове, които се използват за усилване на важни направления). В тези случаи малкия обсег не играе голяма роля, докато значително повишената маневреност, за сметка на много по-ниската маса на артилерийската система, е от голямо значение. Особено за мобилните съединения и обединения.
Да се самоцитирам:
Обаче няма как да измести гаубичната от специфичните й задачи, които изискват по-голям обсег (8-15 км).
Доколкото съм запознат, след ВСВ отпада необходимостта от подобно нещо. Първо, всички страни имат на разположение достатъчно добри и мощни влекачи, така че тежестта на артилерийската система не е от чак такова значение. Особено с оглед на моторизацията на почти цялата пехота. Второ, самите гаубични системи се олекотяват, при това, при повишаване на ефективния обсег. Няма и някакво решаващо тотално военно напрежение, което да изисква по-евтини масови системи. Накрая, за част от задачите много се разчита на тактическо атомно оръжие, което също е фактор, когато става въпрос за огнева мощ.
Не е чудно, че е възможно да не се разработват кой знае какви тежки миномети.
DDD написаПри СССР един Тюльпан е струвал приблизително колкото 7 гаубици калибър 152мм; Мината му с тегло 130 кг носи едва 31,9 кг взривно вещество и отстъпва по мощност на обикновена 50 килограмова авиационна бомба;
А боеприпасът трябва да го сравняваш с този на същите гаубици, примерно. 152 мм стандартни гаубични гранати (запознат съм с тези от ВСВ) тежат обикновено около 41 килограма при 6-7 килограма взривно вещество. Т.е. това "едва" е всъщност 4,6 пъти повече, отколкото в една 152 мм гаубична граната от ВСВ (може би съвременните са по-мощни, не зная), а самият боеприпас е малко повече от три пъти по-тежък. Т.е. този боеприпас очевидно ще може да решава някакви специфични задачи, които не са достъпни за 152 мм гаубици, но е също толкова ясно, че 240 мм миномет (нито пък 160 мм) няма да заменят съответните гаубични системи като дивизионна артилерия. Различни възможности, различна сфера на употреба.
И, естествено, 130 килограмов снаряд въобще не отстъпва по-мощност на една 50 килограмова авиационна бомба, а я превъзхожда значително, т.е. може да разруши укрепления, на които тя няма да направи никакво впечатление, да не говорим, че и ще разпръсне доста повече и по-тежки шрапнели, вероятно на по-голям обсег, отколкото същата тази бомба. Но това не би имало особено значение, ако го сравняваш с батарея 152 мм гаубици, защото те ще имат по-добро покритие и по-висока скорострелност.
Между другото, руснаците не са единствени в периода след ВСВ. Оказа се, че и израелците са намирали смисъл в подобни оръжия и са разработили и произвеждали 160 мм миномети. А 240 мм "Лале" е толкова скъпо, защото е самоходна машина. Същият миномет в лафетен вариант би бил значително по-евтин (и непрактичен, разбира се). По-скоро следва да го сравняваш като стойност със самоходните версии на 152 мм гаубици . Иначе съм съгласен, че общо взето няма смисъл от по-тежки миномети от 120 мм в днешно време. Но така или иначе, нека тази тема да е за гаубиците (ще копирам постовете за минометите в другата тема като намеря свободно време).
Comment
-
Странни калибри, странни мисли ...
Минохвъргачките не са кой-знае колко смъртоносно оръжие. Ако просто си лежиш у кереча, и мината не шибне право в траншеята, никого няма и да убие. Ако се правиш на мъж и стоиш прав - сигурно ще.
Снаряда е какъвто е, заради което има силно бризантно действие, и слабо всякакво друго. Това е малък радиус на поражение - разрива е като храст. Не коси ниско. Но пък бързо кара всички да залегнат.
Исторически, там има два смислени калибъра - 82, и 120 мм. Малкият нормално се носи на гръб, големият - нормално се търкаля през калта. По-малките не могат хептен нищо, по-големите вече не са работа на пехотата.
Собствено ценността им е само в това, че съпровождат непосредствено ротите, които могат да си ги поискат просто по телефона. И в навесността на траекторията, заради която лесно поразяват обратния скат, без да викат авиацията.
Както е известно, нормалната отбрана държи на географския хребет само дежурни средства, пък личния състав стои под него, отзад. Е, това място за съсредоточаване е достъпно само за авиацията, и за минохвъргачките. При обичайното на европейския ТВД отстояние 1 ... 2 километра.
В града може да прехвърли висока сграда, просто от другата страна, додето всички се събират до стената, и се канят да.
Набора от взриватели изобщо не е толкова богат. Контактните са хубави, докато няма локви, или повече от една педя сняг. А дистанционните, които наистина работят, и нямат срок на съхранение, тепърва се разглеждат от заводите. Българска разработка, между другото.
Comment
Comment