Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Противотанкови управяеми ракети

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Преминаваме към 9К111 "Фагот". Подобно на "Малютка" той е предназначен за визуално насочване и поразяване на неподвижни и движещи се със скорост до 60 км/ч бронирани малоразмерни цели, на разстояние до 2 км.
    Комплексът е бил разработен в КБ Приборостроения, г. Тула и е постъпил на въоръжение в съветската армия през 1970г. През 1975г. е бил създаден модернизираният вариянт на ракетата 9М111М, която е с повишена далечина на полета и бронепробиваемост. Произвежда се и е на въоръжение в нашата страна.






    Управлението на ракетата към целта е полуавтоматично и става чрез тънки проводници. При бойното използване на комплекса операторът чрез оптическата система-мерник визуално прихваща целта, съпровожда я през цялото време на полета на ракетата (винаги "кръстчето" на мерника трябва да бъде върху целта) като движенията на системата за насочване (вертикално и хоризонтално) се регистрират от специални датчици. Чрез проводната линия се изпращат управляващи команди към ракетата за коригиране на отклоненията и по този начин става нейното насочване към целта.

    Ракетата 9М111 е построена по аеродинамична схема тип "патица" - в предната носова част са разположени кормилните плоскости за рулиране, управлявани на електромагнитен принцип. В задната част на ракетата след старта се разстварят носещи пласкости (крила), които са изработени от тънка неръждаема ламарина. Високата гъвкавост и еластичност на ламарината позволява, когато ракетата се намира в пусковият контейнер, те да бъдат "намотани" около тялото на ракетата. След старта и напускането на котейнерът от ракетата, тези плоскости балагодарение на своята жилавост се разстварят и образуват нещо като "кръстачка". В това положение остават до края на полета.

    Двигателят на ракетата е един, твърдогоривен, дюзите му са разположени по средата на тялото на ракетата. Активира се на известно разтояние от установката. Има и начален стартов заряд за изхвърляне на ракетата от контейнера.

    Бойната глава е кумулативна, единична.


    За повече подробности вижте това:

    Comment


      #17
      допълнение:

      Фагот е ПТРК от т.нар. второ поколение. отличителни черти от първото (Шмель, Фаланга, Малютка) - 1. полуавтоматичното управление. 2. ракетата е в контейнер, от който се изстрелва, което съкращава в пъти времето за подготовка (преминаване от походно в бойно положение). 3. радикално намаляване на минималното разстояние за пуск - при Малютка ПУ е встрани и по-далече от оператора (защото двигателят й работи от момента на пуска), което значи, че трябва извество време, за да може ракетата да се "намести" на прицелната линия. това води до разстояние на минимален пуск от 400-500 метра. при Фагот ПУ и тази на оператора са в един блок, а двигателят на ракетата се запуска малко след изстрелването (което става със специален заряд) - така ракетата бързо заема мястото в линията на прицелване - минималната далечина на пуск е 75 метра.

      не дълго след първия вариант се появява модернизиран - 9М111-2, а малко след него и 9М111-Ш с далечина на пуска - 2500 метра.

      първите варианти имат бронепробиваемост 200мм при ъгъл 60 градуса, Ш-вариантът - 230мм при 60 градуса.

      и още, освен в преносим вариант, Фагот се ползва на ПТ-вариант на БРДМ-2, на БМП-1, БМП-2, БМД-2 и 3

      Comment


        #18
        И още; ракетата при "Фагот"-а има автономно електрозахранване необходимо за работата на кормилната система за разлика от "Малютка". При нея енергоизточника (акумулатора) се намира в пусковата установка, а захранването на ракетата става чрез проводниците за управление. При "Фагот" (като и при почти всички останали по-нови ракети) захранването става чрез газогенератор - това е една малка горивна камера, която е запълнена с бавногоряща пиротехническа смес. При възпламеняването на тази смес от електозапалка при старта на ракетата, в камерата изгорелите газове повишават налягането си до известна степен, те от своя страна преминават през отвор в стената на камерата и попадат в друга камера, където е разположена една малка турбинка. При разширението на газовете между перките на турбинката се създава въртящ момент. Оста на турбинката е свързана с оста на едно динамо. При въртенето на това динамо се произвежда електрически ток, който се стабилизира от елекронна схема. Полученият ток с определена стойност захранва апаратурата на борда на ракетата през цялото време на полета. Т.е. имаме една умалена електроцентрала. Това е по-удачно решение, отколкото употребата на акумулаторни батерии, защото практически няма стареене на електрозахранващата система. За разлика от нея при батериите и акумулаторите с течение на времето се наблюдава влошаване на техните параметри.

        Абе само ние с кало ли ще пишем?!
        Last edited by ; 28-01-2007, 17:03. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #19
          Въпрос към Кало - "Корнет" (онези дето ги няма в Ливан) 2-ро или 3-то поколение е? Струва ми се че е 2-ро, защото 3-то са май изключително скъпи играчки...
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #20
            хехе, нали имаше снимки на няколко ракети, все пак.

            цената не е определяща за поколението (което пък също е твърде условно). с оглед на метода за насочване и управление Корнет НЕ Е ПТРК от 3-то поколение (такива са Хелфайър-2 и руските Хризантема и Хермес). от друга страна Корнет по далечина на полета, бронепробиваемост, гъвкавост на употреба и сигурност, няма равни сред комплексите от второ и трето поколение от своя клас.

            Comment


              #21
              Аз нямах предвид че цената е определяща за поколението, а че ракетите от 3-то поколение, поради сложната технология са много скъпи и все още се намират само в най-богатите армии.
              Иначе за критериите, доколкото аз знам това е метода за насочване: 1-во поколение изисква визуално следене на ракетата И целта, 2-ро - само на целта, 3-то е "стреляй и забрави". Като третото предоставя огромното предимство да се преместиш след като си се демаскирал при пуска. А при първото има голям шанс вражеския обстрел да те накара да изпуснеш целта или ракетата от поглед и да я пратиш някъде в храстите (ракетата)... или целта да пусне димна завеса и да се скрие от поглед, или просто да се скрие зад гънка на релефа. Всъщност това май съм го писал вече.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #22
                не само принципът на насочване е опредлящ за поколенията ПТРК. такива са още бронепробиваемостта, скоростта, маневреността, защитеността от смущения, технологичните решения, приложени в производството и т.н., и т.н.

                Аз нямах предвид че цената е определяща за поколението, а че ракетите от 3-то поколение, поради сложната технология са много скъпи и все още се намират само в най-богатите армии.
                руската армия, например, все още не е сред най-богатите, пък има ПТРК 3-то поколение, че 4-то, ако се вземат предвид вариантите на Хермес...

                Comment


                  #23
                  Ракетните противотанкови комплекси действително са скъпи играчки, но една такава ракета струва най-много няколко десетки хиляди долара, докато един съвременен танк - няколко милиона. А точно попадение на дадена ракета унищожава танка, така че предимството е безспорно на страната на ракетните комплекси.

                  Няма да е лошо някой ако знае да даде линк за видеоклип показващ споменатите вече ракети в действие. Ще бъде интересно да се види, какво могат...
                  Last edited by ; 28-01-2007, 19:59. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #24
                    ами, не точно как действат ПТРК, а как действа системата за актимна защита Арена:

                    срещу Фагот - http://armor.kiev.ua/fofanov/Tanks/IMAGES/arena002.html

                    срещу Щурм-С - http://armor.kiev.ua/fofanov/Tanks/IMAGES/arena003.html

                    Comment


                      #25
                      Готини клипове!!! Ракетата на "Фагот"-а бързо летяла бе...
                      За системата за активна защита "Арена" четох, запознат съм в общи линии как фунционира, но айде да не разводняваме темата. Ще пишем за нея в друга отделна тема.

                      Comment


                        #26
                        нещо не точно по темата, но интересно - длъжностна х-ка на командир на ПТРК-отделение в руската армия:

                        Командир отделения-оператор ПТРК (РВиА)
                        Военно-учетная специальность – специальности противотанковых ракетных комплексов.

                        Штатная должность – командир отделения.

                        Штатное воинское звание – сержант.


                        Специалист командует боевым расчетом ПТРК из двух человек, выполняющих боевые задачи по уничтожению танковых и бронированных целей противника. Деловые контакты командира с подчиненными – частые, осуществляются путем непосредственного общения.

                        Боевая деятельность ведется в напряженном темпе, сопровождается действием разнообразных экстремальных факторов: дефицитом времени, угрозой жизни в условиях ответного огня противника и т.д.

                        Для профессиональной деятельности данного специалиста характерны большой и средний объемы перерабатываемой информации, а также наличие пиковых информационных нагрузок. Hа процесс приема и передачи информации могут влиять помехи, связанные с плохой видимостью, импульсным световым воздействием, шумом работающих систем и со звуками выстрелов.

                        Деятельность протекает на открытом воздухе в различных погодных и климатических условиях.

                        В процессе выполнения огневых задач командир отделения – оператор ПТРК по целеуказанию старшего начальника с помощью оптического прибора наблюдения производит поиск и опознание целей, определяет дальность до целей и выделяет наиболее опасные из них, наводит прицельную марку в намеченную для поражения цель, осуществляет пуск ракеты, манипулируя органом управления одной или обеими руками, управляет полетом ракеты вплоть до достижения ею цели, докладывает о результатах пуска по команде и в случае промаха производит повторное наведение, пуск ракеты и управление ее полетом, участвует в самообороне огневой позиции, следит за расходом боеприпасов, горючего, других материальных средств и заботится об их пополнении.

                        Командир отделения-оператор ПТРК должен знать устройство, правила эксплуатации ПТРК, постоянно содержать его в боевой готовности и своевременно проводить техническое обслуживание, уметь ориентироваться на местности, выбирать и оборудовать огневые позиции.

                        Для овладения специальностью необходимо среднее (полное) общее, начальное или среднее профессиональное образование.

                        Для получения специальности требуется шестимесячная подготовка в учебной воинской части.

                        Родственные гражданские специальности: гравер, наборщик вручную, наборщик на наборных строкоотливных машинах, наладчик автоматических линий и агрегатных станков, наладчик автоматов и полуавтоматов, наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики, настройщик полупроводниковых приборов, оператор станка с программным управлением, сверловщик, слесарь-инструментальщик, слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, токарь, фотограф, фрезеровщик, часовщик по ремонту механических часов, часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, чертежник-конструктор, ювелир-гравер, юстировщик деталей и приборов.

                        Comment


                          #27
                          Кало, какви са особеностите на 4-то поколение ПТРК? Интересно ми е.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #28
                            хихи, вече писах, че това с поколенията е доста условно. но комплексът Хермес има възможности, които несъмнено го правят твърде различен от всичко, правено досега (поне 3 варианта за насочване, различни варианти за далечина на стрелба - от 15 км до 100 км и т.н., и т.н.)
                            понеже долавям ирония - смятам, че тя е ненужна.

                            Comment


                              #29
                              Много си бърз с отговорите. Но няма никаква ирония, не съм толкова злобен.
                              Питам без никакви лоши умисли, защото досега не бях чувал за 4-то поколение. Както казах (поне доколкото аз знам) има си много специфични критерии за поколенията ПТРК, и те се крият в метода на опериране. Далечина на стрелба, пробиваемост, скорост - тези неща се променят с почти всяка модификация или вид бойна глава, докато метода на насочване е нещо, което рязко разграничава една ракета от друга.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #30
                                няма дефинирани от някого изисквания за поколения, още повече пък за 4-то. сам реших така.

                                с възможностите на комплекса Хермес, обаче, ще се занимаем по-нататък. дотогава има - ТОУ, ХОТ, Милан, Конкурс, Щурм, Атака, Вихър, Джейвълин, Драгън и руския Дракон, Кобра, Рефлекс, Бастион, Шексна, Шилейла, Аркан, Спайк и т.н.

                                Comment

                                Working...
                                X