Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За Танковите и Противотанковите оръдия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Ще ми е интерецно,ако може да го пратиш на nsdbg@abv.bg а може да се направи и една поща в abv кадето да се качват такива материали и желаещите да ги дърпат от там

    Comment


      #47
      Изпратих го,остава да го споделиш с останалите

      Comment


        #48
        Мерси много,а може ли някой да даде информация за руските снаряди BR721N APCR кога са разработени и кога влизат в сериино производство
        А за БС-3 файла е много голям но при желание няма проблем да го изпратя на някой.

        Comment


          #49
          идеята беше да го качиш някъде и който иска да си го дръпне, за какво оръдие са тези снаряди?

          Comment


            #50
            Фююю то се е видяло че сам трябва всичко да свърша: http://scalemodel.hit.bg/BS-3.rar айде който го интересува да тегли.

            Comment


              #51
              PAK-36r

              Искам да ви обърна внимание на един много интересен и изключително рядък вариант противотанково оръдие, което го има в нашия НВИМ - това е 76,2 мм. PAK-36r, преработка на пленените руски полкови оръдия УСВ Ф-22 Доколкото четох в руските форуми в Русия нямат запазено нито едно от тези оръдия. В нашия музей това оръдие не е представено като противотанково. Тези оръдия са ни предоставени от Германия 42 43 година с много разни други странни хибриди, преработки от стари оръдия. Оригиналното руско оръдие е претърпяло някои подобрения - поставен е дулен спирач и други по-малки.

              Всички пишат за PAK-40, но никой не публикува снимки на български експонати. Интересно, че това оръдие го няма в НВИМ, но в България ги има запазени няколко в отлично състояние. Кога ще докарат някое в музея и въобще знаят ли за тях - не се знае.
              Батальони "М"

              Comment


                #52
                Към доработките спада и разпробиването на на патроника така че да ползува стандартните германски снаряди.

                Comment


                  #53
                  Още по-интересно, това е рецидив

                  Имам предвид 7.62 cm Infanterie Geschuetz от Първата световна война, отново трофейна 3 дюймово руско оръдие, но със скъсяване на цефта от 2,28 м на 1,5 м и с германски прицел и снаряд от 6 кг.

                  Comment


                    #54
                    само накратко нещо да спомена: през 1944 година след като ситуацията в БГ се изменя коренно всички важни обекти "получават" съветски комендант. това включва ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, и разбира се - военни заводи. много често част от оборудването (потопяеми помпи, котли и т.н.) се демонтира, гресира, опакова и изпраща към СССР.

                    такъв е и случаят с единия от (да го наречем само условно така) струговете за пробиване на оръдейни цеви от завода в Казанлък (по-късно Арсенал). разликата е (Внимание!) че немците пробиват цевите си при вертикално положение на заготовката, руснаците - при хоризонтално такова. недостатъкът на втората схема идва от провисването на заготовката, съответно каналът не е точно цилиндричен и се полуават по-различни (абе накратко по-лоши!) параметри.

                    за сплавите е писано до безумие: липсват легиращи елементи и всички немски метални конструкции са доста по-тежки от тези на другите страни; гигантизмът също им е проблем, в опит да се компенсира липсата на голямата маса в малък обем на волфрама (енергията е масата по скоростта, респ. дълга цев за голяма скорост и по-тежък лафет за да я носи с по-големи противооткатни устройства и т.н.). от там и безкрайно голямото ПаК 43, което извинявайте ама е на принципа "победа или смърт" и по-често второто, защото не може да избяга. хубаво - едно т34 ще опуши кайсиите, ами останалите? за 128мм няма и да започвам.

                    Comment


                      #55
                      Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                      Използвам случая да пусна и тук това филмче. Мисля че е много рядко - учебно филмче на Вермахта от времето на войната за използването на разнообразни противотанкови средства (освен традиционните оръдия).
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #56
                        [INDENT]Здрасти Ramsstein,
                        Ще се опитам да отговоря на въпросът ти от чисто инженерна гледна точка . Много ще е трудно, защото ще трябва да опиша технологичен процес с думи, а е адски мъчно без схема.
                        1. Да, марката руска стомана не е с гарантирани качества - военен период, кофти доставаки, липса на легиращи елементи...
                        2.Вътрешна балистика на оръдието не е само възпламенен заряд, налягане, сцепление и т.н.
                        2.1.Вътрешната повърхност на цевта реагира еластично при изтрел (в определени граници), колкото тази реакция е по-малка, толкова повече енергия отива за тласкане на снаряда в цевта, вместо да се губи в излишното и всестранно разтягане
                        2.2. За да се намали тази еластичност цевта трябва да е добре "сбита". Това се постига чрез ударно обработване на предварително излята заготовака на цевта. Руснаците през ВСВ при този процес изплозват една удърна бабка и ротационно-постъпателно движение на заготовката. Немците използват 3 ! Получава се тънкостенна цев с много добри вътрешно балистични характеристики. Това не важи само за Флак а за всички оръдия.

                        Заключение: За да компенсират този недостатък руснаците използват снаряди с по-голям заряд следователно по-дебели цеви, следователно по-голяма еластичност, следователно по-големи загуби, следователно по-ниски характеристики :lol:
                        [INDENT] МОЛЯ ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ В ОБЛАСТТА ДА МЕ ИЗВИНЯТ ЗА НЕКОРЕКТНИЯ ТЕХНИЧЕСКИ ЕЗИК - ТРЯБВАШЕ ДА ГО ОБЯСНЯ БЕЗ ДА УПОТРЕБЯВАМ СТРОГО ПРОФЕСИОНАЛНИ ТЕРМИНИ. БЛАГОДАРЯ.
                        Колкото по-остър става меча, толкова по-здрав става щита.

                        Comment


                          #57
                          А какво те интересува за танковите оръдия по-точно, Ramsstein?
                          Колкото по-остър става меча, толкова по-здрав става щита.

                          Comment


                            #58
                            Противотанкова отбрана - немският опит

                            При дефанзивната си война на всички фронтове немците прилагат успешно стари и нови методи за борба с вражеските танкове. Ето тактически пример на ниво противотанкова рота.
                            Противотанковите оръдия се събират в определен район, след което ротният и взводните командири нареждат да се направи рекогносцировка на огневите позиции. Подготвя се карта на района, в която се описват танковоосигурените позиции ”Panzersicher”, трудните за танков пробив позиции “Panzergefährdet” и позициите с удобен терен за танков пробив “Panzermöglich”. Съобразно това противотанковите части заемат позиции в района с удобен терен за танков пробив. Взводните командири определят позициите на противотанковите оръдия съобразно техния калибър. 50-мм противотанкови оръдия са позицирани на фланговете, прикрити в подножието на хълмове и в края на гористи райони. 75 мм.-те оръдия са добре замаскирани и разположени в центъра на защитата. В дълбочина на защитата са позицирани противотанкови оръдия от всякакъв калибър в зависимост от терена. Позициите им са разположени така, че оръдията да се прикриват взаимно. 75 мм.-те оръдия са най-ефективни срещу танкове и движещи се цели на 90 метра, срещу атакуваща пехота на 900 метра, срещу укрепени точки на над 900 метра и срещу къщи на
                            1 100метра.

                            Взводните оръдия се разполагали така (фиг. 1)

                            Оръдие ¹ 1 открива огън и привлича ответния огън на противниковите танкове. До когато това е осъществимо оръдие ¹ 1 води огън, а след това се изтегля в тила. В същото време оръдие ¹ 2 открива огън, прикривайки изтеглянето на първото оръдие и също привлича огъня по себе си, докато не прекрати стрелбата и на свой ред не се изтегли в тила. Огънят се поема от оръдие ¹ 3, докато оръдие ¹ 1 е отново на позиция да открие огън.
                            Comment is free, but facts are sacred.

                            Comment


                              #59
                              според мен 8.8 cm Pak са успешни за Германия щом започват да ги вгражда в прословутия Tiger I
                              М/у др. първите тигри са пуснати в африка англичаните не успяват унищожат мн. малко сигурно се броят на пръстите на едната ръка в африканската кампания
                              първия изкаран извън строя е пленен след като снаряд засяда м/у купола и шасито купола блокира, а екипоажа тръгва да бяга и англичните го пленяват.
                              самия танк е успешен според мен главно заради оръдието
                              Nashorn интересно самоходно противотанково оръдие, което най-добре е да се изпозва при далечен танков бой където 8.8 cm Pak му дава изключително предимство.
                              има сведения, че т-34 ги унищожава на разтояния около 4000м. също има случей на унищожен ИС-2 от 4600 м.
                              а също Nashorn унищожава едиствен в Европа M26 Pershing на 6-ти март 1945 от 250 м с един единствен изтрел.
                              въпреки мн. слабата бронята Nashorn става добър унищожител на танкове пак според мен благодарени на 8.8 cm.
                              Elefant мн. добра идея но набързо скалъпена от порше, мн. повреди и най-големия му проблем е протитанковата пехота.
                              но е най-успешния унищожител на танкове по отношени унищожени танкове : загубени
                              10:1
                              Jagdpanther смятан за най-добрия унищожител на танкове през ВСВ.балансиран по всички показатели подвижност броня и ОРЪДИЕ
                              Основната идея от този дълъг пост е да докажа че 8.8 cm Pak е най-доброто оръдие поне за мен

                              Comment


                                #60
                                първите тигри са пуснати в африка
                                Ама наистина ли? Въй, пък ние се заблуждавахме за някакви ленинградски блата!


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X