Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ДОТ-ве - Втората Световна Война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ДОТ-ве - Втората Световна Война

    За отбранителните съоръжения и тяхната роля през ВСВ .
    ДОТ-ве в отбранителните линии нужни или напълно безполезни.

    #2
    до ВСВ( и след това ) едно от неизбежните деиствия на воината е да се овладяват населени места , транспортни възли и др. не е ли по-добре да се наблегне на укрепването на тези обекти( по границата и в дълбочнина ) отколкото да се изграждат отбранителни линии( Мажино и др.). едно много ефективно съоръжение е установяването на купола от танк в/у бетонен бункер.
    сигурно са съществували подобни съоръжения примерно при Сталинград , но да предположим че в предградията и по улиците на населеното място има монтирани куполи от КВ-1(Т-34 и др.) да не изглежда пресилено но бронята чрез екраниране може да се доведе до непробиваемост.
    така обекта става много лесен за отбрана и труден за превземане.
    някои да знае за такива съоръжения( в Берлин и др.) как и за колко време те са били изваждани от строя ???

    Comment


      #3
      В сайта на Чубиток има статия за бункерите с танкови куполи., сега я търся за да сложа линк.

      Comment


        #4
        в Берлин няма никакви истински дълговременни отбранителни съоръжения, освен флаковите кули. Хитлер до последния момент не прави нищо по въпроса, щото било "пораженчество". Идиотия пълна.
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          То пък ако имаше все едно щеше да има някакво значение...
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            ами ако имаше комплексна система фортификационни съоръжения и защитници не разни гимназисти ами редовна и добре оборудвана войска, малко по-различно щеше да се развие битката но това е чиста фантастика де
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Отбранителните съоръжения без съмнение са важни. Но сами по себе си не означават нищо, без да има достатъчен на брой и добре обучен гарнизон и още повече - мощна полева армия. В най-добрият случай могат да се използват като средство за икономия на сили в стратегически и оперативен мащаб. Но ВСВ добре показва, че няма защитни съоръжения, които да не могат да бъдат преодоляни от решителен нападател (отделен въпрос е доколко това е необходимо).

              Проблемът е, че защитните съоръжения са неудобни в поне две отношения:

              1. За да бъдат ефективни, трябва да са със значителна ширина по фронта (инак лесно могат да бъдат заобиколени), с голяма дълбочина (за да не бъдат лесно пробиваеми и да могат да се реализират тактически капани). Всичко това означава огромни разходи на средства, които инак биха могли да се използват за усилване на полевата армия, за подобряване на нейното въоържение и подготовка. Разходите наистина са огромни (при това са допълнени от сериозно гражданско недоволство, защото в хода на подготвянето на сериозна отбранителна линия се отчуждават частни земи на голяма площ и се извършват значителни промени в релефа и т.н.).
              Скъпи са и по отношение на силите, които трябва да се отделят за поддръжката и защитата им - да речем, линията "Мажино" е защитавана от близо 1/3 от френските сили (пехота и артилерия), така че на практика тя вместо да блокира вражески сили, блокира собствените - резултатът е, че в решаващия момент френският ГЩ не разполага с никакви оперативни и стратегически резерви, зада локализира пробива в Ардените.

              2. Големите отбранителни съоръжения са неудобни от психологическа гледна точка, при това, те не могат "да спечелят войната". Защото потенциалът им омже да бъде използван офанзивно единствено ако са съчетани с мобилна и силна полева армия, която да реализира икономията на сили.

              Същевременно, в определени условия могат да бъдат полезни - ако са налице определени условия. Да речем - линията "Манерхайм" наистина помага много за защитата на Финландия и е приемлив вариант, на фона на това, че страната е несъизмеримо по-слаба от СССР и дори и да беше използвала средствата за подсилването на полевата си армия, не би могла да достигне приемливо съотношение на силите. От друга страна, обаче, тази линия е ефиктивна (както и цялата защита) благодарение на естествените географски усолвия на региона. Същевременно, съветските войски могат (и успяват) да я преодолеят - ако бяха действали по-умело това би станало и много по-бързо.

              Comment


                #8
                в този ред на мисли по-скоро бих казал, че отбранителните съоръжения са най-важни като "опорна точка" за действие на маневрените части, които са реалната отбранителна сила. Защитни съоръжения без активна мобилна армия са лесна плячка за която и да е модерна армия.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  Аз се сещам за още една успешна отбранителна линия: "Линията на Готите", на практика тя също не е преодоляна. Според мен целта на отбранителните съоръжение не е да бъдат абсолютно непревземаеми а просто да осигуряват "удобство" на отбраняващия се и да служат като средство за усилване.

                  Comment


                    #10
                    Ами аз това имах предвид под "средство за спестяване на сили" . Но това е добре, когато е в тактически план - т.е., добре устроени и обмислени полеви укрепления. Но когато е стартегическа идея става твърде скъпо - общо взето цената на съоръжение от типа на линията "Мажино" е като да снараяжиш и подготвиш две-три полеви армии. Да не говорим, че французите така и не се възползват от предимството на линията, тъй като не освобождават силите, които тя би спестила - защото са под влияние на психологическия фактор и се опитват да сведат риска до минимум.

                    Comment

                    Working...
                    X