Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Полеви и обсадни машини от древноста до средновековието

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Една от най-грешните представи свързани са обсадите е, че стените се сриват вследствие употребата на обсадната техника. Пробива обикновено е дупка, отвор в стената. И аз ще с послужа с примера с "Масада", защото смятам, че това е най-реалистично пресъздаваната обсада и филма спокойно може да се използва като историческо помагало. Съвременните бози на историческа тема има какво да научат.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #17
      Boilad написа
      Една от най-грешните представи свързани са обсадите е, че стените се сриват вследствие употребата на обсадната техника. Пробива обикновено е дупка, отвор в стената.
      Е и до това се стига, но чак с барутната артилерия, което налага еволюция във фортификациите. Основното средтво преди това, че и след това, са си минните галерии. С масовото навлизане на барута те стават много опасни, но и преди това са много неприятно нещо. И могат да доведат до частично срутване на стена и най-вече кула).

      Comment


        #18
        Струва ми се, че минно-подривната дейност е добре показана в документалния филм за обсадата на Виена през 1529 г., ако не бъркам, в Ю тюб го има. Също в една друга тема наскоро Арслан беше прикачила файлове за османотурските сапьорни части.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #19
          За монголците съм го чел тук http://www.thepicaproject.org/?page_id=522#_ftn40 Може и извора да греши, но и от преди това съм го чувал същото.

          Малко на тема как е протичала визуално обсадата и разположението (използването) на обсадната техника:
          Click image for larger version

Name:	kriegsmaschinen.jpg
Views:	1
Size:	251.3 КБ
ID:	531858
          Click image for larger version

Name:	medieval-siege.gif
Views:	1
Size:	543.3 КБ
ID:	531859
          Click image for larger version

Name:	medisiege.jpg
Views:	1
Size:	286.6 КБ
ID:	531860
          Click image for larger version

Name:	5411939118_3faf914765.jpg
Views:	1
Size:	70.4 КБ
ID:	531857

          Тази корица е интересна - балиста с 3 лъка, дали е възможно това?
          Click image for larger version

Name:	NVG43.jpg
Views:	1
Size:	35.8 КБ
ID:	531861
          Last edited by Хатори Ханзо; 21-03-2013, 15:58.

          Comment


            #20
            Хатори Ханзо написа Виж мнение

            Тази корица е интересна - балиста с 3 лъка, дали е възможно това?
            Навярно, да.
            Преди време гледах как правиха реплика лък с две рамена /поставени огледално като две скоби () /, тетивата минаваше
            през единия, и през другия и така се увеличаваше силата която се предава на стрелата. Използван в Индия или Камбоджа - не помня точно.
            ..И кажи ми ти страннико,
            чувал ли си звук,
            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

            Comment

            Working...
            X