Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е оптималният калибър за лично късо нарезно оръжие...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Fil написа
    Значи темата е за оптимален калибър...
    Такава тема е чиста абстракция. Доказателство е лекотата, с която руслото се измести в посока оръжие - защото това е, което опосредствява параметъра "калибър" - или "боеприпас", което е по-правилно. В крайна сметка нещата се свеждат до това с кое конкретно оръжие стреляш най-добре, което е във висока степен обусловено от качествата на стрелящия и в съвсем малка степен от оръжието. Спомнете си разказа "Выстрел":
    ..."Вот хороший выстрел" - сказал я, обращаясь к графу. "Да, -отвечал он, - выстрел просто замечательный. А хорошо вы стреляете?" - продолжал он. "Изрядно, - отвечал я, обрадовавшись, что разговор коснулся наконец предмета, мне близкого. - В тридцати шагах промаху в карту не дам, разумеется, из знакомых пистолетов"...

    Горното постижение - от 30 крачки в карта за игра - е с 200-годишен пистолет с предно пълнене. Едва ли Пушкин преувеличава, самият той е офицер с личен опит в дуелирането с пистолети :church: .

    Всичко е въпрос на практика (из знакомых пистолетов), а дали ще е с Глок, Берета, Хеклер & Кох или друг модел - това е нещо твърде второстепенно.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #77
      Nick написа
      Такава тема е чиста абстракция. Доказателство е лекотата, с която руслото се измести в посока оръжие - защото това е, което опосредствява параметъра "калибър" - или "боеприпас", което е по-правилно. В крайна сметка нещата се свеждат до това с кое конкретно оръжие стреляш най-добре, което е във висока степен обусловено от качествата на стрелящия и в съвсем малка степен от оръжието. Спомнете си разказа "Выстрел":
      ..."Вот хороший выстрел" - сказал я, обращаясь к графу. "Да, -отвечал он, - выстрел просто замечательный. А хорошо вы стреляете?" - продолжал он. "Изрядно, - отвечал я, обрадовавшись, что разговор коснулся наконец предмета, мне близкого. - В тридцати шагах промаху в карту не дам, разумеется, из знакомых пистолетов"...

      Горното постижение - от 30 крачки в карта за игра - е с 200-годишен пистолет с предно пълнене. Едва ли Пушкин преувеличава, самият той е офицер с личен опит в дуелирането с пистолети :church: .

      Всичко е въпрос на практика (из знакомых пистолетов), а дали ще е с Глок, Берета, Хеклер & Кох или друг модел - това е нещо твърде второстепенно.
      В това което си написал Ник има логика, но е привидна...да - ще хване дикиш при някой лаик...Но кое му е абстрактното на оптималният калибър??? Ми погледни една система само http://pishtov.com/Glock/FrameSetGlock.htm /Технически данни/
      предлага се в поне 8 /осем / калибъра при почти идентични модели, като маса и габарити...и коренно различни, като огнева мощ...
      Та именно това е въпроса...кой калибър е оптимален за самозащита естествено...пищова не е нападателно оръжие.
      А защо се измества руслото?! и се разглеждат различни системи ми е непонятно...надявам се примера с различните калибри при глока да е показателен за смисъла на въпроса...
      А иначе защо се разглеждат попадения с чакмаци на 200г. и каква е разликата в концепциите е малко встрани...не го ли разбирате...естествено има хора които стрелят по-слабо с Глок, а с ЧЗ са по-уверени...и далеч по-добри...ама какво ОБЩО има това с калибъра???

      Comment


        #78
        Fil написа
        В това което си написал Ник има логика, но е привидна...да - ще хване дикиш при някой лаик...
        Що, тук да няма професионални стрелци? Ако има, нека да се обявят.

        Не съм точно "лаик" и говоря от опит, така че не ми пробутвай цитати от уеб сайтове. Аз имам над двадесет пистолета и револвера в следните калибри: 0.22, 6,35/0.25, 7,63 Mauser, 7,62 mm Nagant, 7,65/0.32, 7,65 Mannlicher, 7,65 Longue, 8 mm Steyr, 0.38 Special, 0.380 ACP, 9 mm Mak, 9 mm Bergman Bayard, 9 mm Para, 9 mm Steyr, 0.45 ACP (плюс съм стрелял с поне още толкова други, като 0.357 Mag, 0.41 Mag, 0.44 Mag и др.). Сравнително редовно стрелям с повечето от тях; изключение са колекционерските редки модели.

        Я ми кажи ти колко пистолета имаш, в колко различни калибъра са те и колко често ходиш да стреляш. Да не говорим, че самият факт, цитиран от теб (брой на калибрите, в които се предлага Глок) ясно показва, че "оптимален калибър" едва ли има по много причини. Една от тях е, че въпреки всичките ти приказки, все още не си формулирал списък с оптимизационни параметри, според които определен калибър е оптимален или не.

        Накратко, покажи, че не си "лаик" като представиш един по-сериозен анализ на критериите за оптимум. Без бисери от рода на "пищова не е нападателно оръжие". :tdown
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #79
          Ами да изкажа и аз едно лаишко мнение. Калибъра определено е неразривно свързан с оръжието. Напр. пистолети от една и съща марка ЧЗ-75/85 от една страна и ЧЗ-100 от друга ползват един и същи боеприпас кал.9х19 , обаче стрелбата с двата типа няма много общо помежду си. Казвам го защото съм стрелял и с двата а и в момента съм със 75В. А колкото до това дали пистолета е нападателно оръжие - ами че той и ножа става за такова - всичко зависи от това за какво и как ще го ползваш.

          Comment


            #80
            Аз мисля че е 7,62*25ТТ.Мощен патрон с голяма пробивна сила, достатачен да спре всеки по дебело облечен човек дори и със бронежилетка.

            Comment


              #81
              Става, ако му дупнеш върха на куршума с бургията или го зарежеш на кръст с ножовка, изпробвано е по свинско време :twisted: Обаче не ща да си мисля как ще се отрази това в по-дълъг полет и като цяло на другите му характеристики.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #82
                Юлиан Август написа
                Става, ако му дупнеш върха на куршума с бургията или го зарежеш на кръст с ножовка, изпробвано е по свинско време :twisted: Обаче не ща да си мисля как ще се отрази това в по-дълъг полет и като цяло на другите му характеристики.
                Няма нужда,сърбите от ППУ го произвеждат в софт пойнт.
                СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                Comment


                  #83
                  :38: В теорията съществува утвърдено мнение, че спиращият ефект се появява при калибри 8-9 мм и нагоре. Така, че цитирания от НИКО калибър - 7,62 Х 25 за ТТ, ППШ и мн. др., в съчетание с по-високата скорост - окло 420 м/с няма необходимият такъв. Голяма част от енергията на куршума отиват след излизане от целта. Той ще пробие целта, но няма да я спре. Теглото на куршума не е голяма и това също се изтъква като слабост. :1087: :rock:

                  :fahr39:
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #84
                    танкиста от Харков написа
                    :38: В теорията съществува утвърдено мнение, че спиращият ефект се появява при калибри 8-9 мм и нагоре. Така, че цитирания от НИКО калибър - 7,62 Х 25 за ТТ, ППШ и мн. др., в съчетание с по-високата скорост - окло 420 м/с няма необходимият такъв. Голяма част от енергията на куршума отиват след излизане от целта. Той ще пробие целта, но няма да я спре. Теглото на куршума не е голяма и това също се изтъква като слабост. :1087: :rock:

                    :fahr39:
                    Спиращият (или стоп) ефекта, винаги се проявява в една или друга степен, независимо от калибъра. Най-голямо значение имат скоростта и формата на проектила, теглото почти не играе.

                    Comment


                      #85
                      :kill_myse Не съм добре запознат, но съм чувал от един от най-добре запознатите с материята у нас, че лекия куршум е основна слабост на този патрон. Съчетан с високата скорост, той фактически пробива лесно целта, но не отдава цялата си енергия в нея, а си заминава. По големите калибри всъщност дори да не убият веднага жертвата, отдават цялата си енергия (всичките си джаули) и тя пада получила шок. С други думи, излиза веднага от играта. А после може да си умре, когато си поиска и съобразно полученото нараняване на съответните органи. :rock:
                      :38: Ако някой проявява конкретен интерес, мога да се свържа с човека и да пусна компетентното му мнение. :rock:

                      :fahr39:
                      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                      Comment


                        #86
                        Ето как влияе скоростта върху убойното действие на пистолетен куршум 9mm.

                        Comment


                          #87
                          AYB написа
                          Ето как влияе скоростта върху убойното действие на пистолетен куршум 9mm.
                          Какво точно трябва да означава този пост , защото ако съдя от написаното над графиката излиза , че убойното действие на ПМ или ПММ /показани са характеристиките и на двата, обаче не знам за кой важи текста/ е приблизително еднакво с това на ТТ въпреки несравнимо по голямата скорост на втория и стига разбира се ТТ да не премине през целта и да отнесе остатъчната си енергия някъде другаде. В това отношение Танкиста е прав , че е много по-важно не колко енергия носи куршума , а колко ще отдаде в целта и какви механични поражения ще нанесе.

                          Comment


                            #88
                            То хубаво с графиката, обаче що някой не вземе да покаже размерността на величината "спиращо действие" (айде да избегнем явния русизъм "убойно действие") Докато не се дефинират дименсиите за никакво сравнение не може и дума да става. Освен в стил Мечо Пух - "Колкото повече, толкова повече".
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #89
                              uzi71 написа
                              Какво точно трябва да означава този пост , защото ако съдя от написаното над графиката излиза , че убойното действие на ПМ или ПММ /показани са характеристиките и на двата, обаче не знам за кой важи текста/ е приблизително еднакво с това на ТТ въпреки несравнимо по голямата скорост на втория и стига разбира се ТТ да не премине през целта и да отнесе остатъчната си енергия някъде другаде. В това отношение Танкиста е прав , че е много по-важно не колко енергия носи куршума , а колко ще отдаде в целта и какви механични поражения ще нанесе.
                              Ами означава, това, което се вижда на графиката - при един и същи куршум, с нарастване на скоростта му, нараства почти линейно и убойното му действие (способността да отдава кинетична енергия на целта, или още стопефект).
                              Трите най-съществени фактора за стопефекта са: скорост на проектила, калибър и форма на челната му част.

                              Nick написа
                              То хубаво с графиката, обаче що някой не вземе да покаже размерността на величината "спиращо действие" (айде да избегнем явния русизъм "убойно действие") Докато не се дефинират дименсиите за никакво сравнение не може и дума да става. Освен в стил Мечо Пух - "Колкото повече, толкова повече".
                              Размерността е ясна - това е единицата за измерване на енергия [J]. Разликата от кинетичната енергия преди и след преминане на куршума през целта, дава размера на отдадената енергия (стопефекта).
                              Last edited by ; 28-11-2007, 11:57. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                #90
                                Хм, хубаво си говорите за куршуми и калибри. Сега да ви попитам някой от вас някога бил ли е раняван от куршум?
                                Ако има такъв нека да сподели с нас какво е усещането и болката.
                                Мисълтта ми е, че и 6.35 и 7.65 болят като влязат в теб.
                                За себе си съм решил 7.65мм. Оръжието с такъв калибър е леко и малко и също може да опропасти нечий живот.
                                Няма смисъл от големите калибри в гражданският пазар. Самите оръжия използващи тези калибри са армейски-нападателни, защото не могат да се скрият хубаво из дрехите. Та въпросът ми е ще нападаме ли или ще се защитаваме? Защото ако ще нападаме, то по-добре нарезно ловно оръжие с оптика.
                                Ако ще се защитаваме по-малкото и компактно.
                                Навремето Бай Желязко Императора реши да си закупи пистолет. Предлагаха му някакъв с калибър 6.35мм, той го отказа, защото бил "женски". Няколко месеца по-късно точно с такъв женски калибър му пръснаха главата.
                                Тъпо а?
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X