Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пневматично оръжие - балистика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    muzicantini написа Виж мнение
    При 4.5 на Хатсан сачмата преминава от свръхзвукова в дозвукова скорост, което нарушава точността. АЗ си взех Кросман 2100 класик. ПЦП 4.5 мм, макс скорост 230 м/с. Мислех че е малко, но не е. ПРи седем напомпвания на помпата дава тази скорост, а аз с повече от 4 не стрелам. При три напомпвания проби тенекия и навлезе дълбоко в дървото зад нея. Справя се без проблеми с косери, врабчета и т.н. Предполагам, че при макс скорост със стоманените сачми може да убие куче без проблем, ако го удари в главата. Продавачът каза, че можела да пробия черепа и на диво прасе, но съм скептик, докато не видя с очите си.
    Защо стоманени? Как по-голямата пробивност на стоманата, компенсира по-високото тегло на оловото?Обяснете, моля...

    Comment


      #47
      По-ниското тегло би трябвало да осигури по-висока начална скорост на съчмата, а това че стоманата принципно е по-недеформируем материал /хе-хе какъв израз/ от оловото би трябвало да запази в по-голяма степен формата на проектила, което заедно със скоростта вероятно ще осигури по-голяма пробиваемост от тежкия но по-бавен и сплескан /от срещата с преградата/ оловен проектил. Разбира се това е на теория, а как е на практика ???????

      Comment


        #48
        Точно така е! За пробивната способност на проектила са от съществено значение скоростта му на среща с преградата, сечението (калибъра), формата и неговата здравина. При срещата му с целта същата по трети принцип на механиката създава противоположна съпротивителна сила, равна на силата, с която проектила въздейства на нея. Ако той няма достатъчна механична здравина се създават условия за неговото деформиране и разрушаване. Това е и основната причина при бронебойните патрони да се използват сърдечници от закалена инструментална стомана или волфрамов карбид - и двата вида имат висока твърдост и здравина.

        Comment


          #49
          !!!

          muzicantini написа Виж мнение
          При 4.5 на Хатсан сачмата преминава от свръхзвукова в дозвукова скорост, което нарушава точността. АЗ си взех Кросман 2100 класик. ПЦП 4.5 мм, макс скорост 230 м/с. Мислех че е малко, но не е. ПРи седем напомпвания на помпата дава тази скорост, а аз с повече от 4 не стрелам. При три напомпвания проби тенекия и навлезе дълбоко в дървото зад нея. Справя се без проблеми с косери, врабчета и т.н. Предполагам, че при макс скорост със стоманените сачми може да убие куче без проблем, ако го удари в главата. Продавачът каза, че можела да пробия черепа и на диво прасе, но съм скептик, докато не видя с очите си.
          С риск да ме осмеете и да стана за резил ще потвърдя написаното. Пушка БАМ 21 (270м/с по ТТ данни а на практика 245м/м ) стрелях от около 10-12м по 80кг прасе от тия полудивите.Целих се 3см над линията на очите. Падна без да гъкне, не е за вярване направо!
          А за Хатсан 125 наистина дава по високи скорости но е изключително ненадеждна и "рита" много противно от което страда точноста. Правят се доработки и се монтира газова пружина което значително пооправя нещата но като цяло е капризна пушка. БАМ 21 какъвто притежавам от 4 год е доста читаво копие на немската Диана като по някой параметри дори я превъзхожда. За съжаление модел 21 не се произвежда вече но има БАМ 30 което е същото, само цевта е малко по къса.

          Comment


            #50
            uzi71 написа Виж мнение
            По-ниското тегло би трябвало да осигури по-висока начална скорост на съчмата, а това че стоманата принципно е по-недеформируем материал /хе-хе какъв израз/ от оловото би трябвало да запази в по-голяма степен формата на проектила, което заедно със скоростта вероятно ще осигури по-голяма пробиваемост от тежкия но по-бавен и сплескан /от срещата с преградата/ оловен проектил. Разбира се това е на теория, а как е на практика ???????
            Ще направя една аналогия. Има и такава логика... Калашников (по принцип) е слаб за свински лов. Ако се ползват деформиращи куршуми, то често проектилът не достига до жизнено важен орган, а засяда преди него. Според много практици, бойните патрони са по-добри за свински лов с Калашников. Защото имат по-голяма пробивност!!! По-вероятно е поразяването на вътрешните органи. Но и това е само теория...

            Comment


              #51
              Е аз имам собствено мнение за 7,62х39 и свинския лов и то е изцяло негативно /всъщност е такова за всички калибри под .308/. Противник съм на това да се раняват животните без достатъчна гарация за летален изход в разумно кратък срок.

              Comment


                #52
                другаря парабелум написа Виж мнение
                Защо стоманени? Как по-голямата пробивност на стоманата, компенсира по-високото тегло на оловото?Обяснете, моля...
                Стоманените са много здрави. Стоманената се забива дълбоко в дървото, докато оловната чашка отскача като гумена. Пробвах да стрелям в стена от хоросан. Стоманената сачма направи дупка, дълбока 3 мм и като я намерих после, беше като нова, дори може и втори път да се използва. Това с чашка никога не може да стане.
                I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                Comment


                  #53
                  Аз така и не разбрах за какво генерално е темата. Много може да се каже по въпроса за пневматиката. Но понеже всички в този форум обичат да теоретизират, ако някой го интересува да напише в гугъла "ChairGun" и да си свали балистичен калкулатор специално предвиден за пневматика. Не претендирам че е на 100% достоверен но е много полезен инструмент за всеки който има желание да стреля с пневматична пушка.

                  Comment

                  Working...
                  X