Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Щурмова карабина - "Бакалов"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Как ли? Ами аз не виждам никакви релси на тази снимка. Това че има нещо монтирано, не значи че е закрепено задължително с релси. Оптическия мерник ми изглежда закрепен с винт за дупка в рамата, точно както на старите модели М-16 (които нямат релса!). Може ли да се маха самата рама (горната дръжка)? Гранатомета не виждам никакви признаци да е закрепен на релса, по-скоро си е интегрална част от оръжието (тази му модификация).

    Погледни тук:

    Това не е от най-старите модели, но рамата не е отделяема: затова се налага мерникът да се монтира върху релсичка, която пък се закрепя посредством винт за рамата.


    Ето още едно такова решение, на още по-стар модел М-16.


    И М-4 с разглобяема рама - мерници могат да се монтират по същия начин върху нея или вместо нея:



    Last edited by Dinain; 05-11-2006, 15:16.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #77
      ЩКБ има същата релса на дръжката за носене, както на М-16. Загледай се по-внимателно! Гранатомета, не може да е едно цяло с автомата, закрепва се към него, но от снимките не става ясно как точно. Най-вероятно, чрез релса, или специално гнездо, не знам точно...

      Comment


        #78
        [QUOTE=Dinain]- ...И при всяко ново прицелване, естествено, тялото "се нагажда" към променения център на тежестта, ако има такъв; ...


        И губи ВРЕМЕ , защото или залита напред или цевта се вири в небето...
        Лични впечатления...

        Comment


          #79
          И губи ВРЕМЕ , защото или залита напред или цевта се вири в небето...
          Лични впечатления...
          Тодоре, не знам какви са ти впечатленията, но патроните в един пълнител тежат общо под един килограм. И с намаляването им говорим за промяна на теглото на оръжието в размерите на десетки грамове (колко ще изстреляш с едно прицелване?) и преместване центъра на тежестта на оръжието с 2-3 см напред/назад най-много. Ако теб 50 гр те карат да залиташ, може би е по-добре да не стреляш с автомат...
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #80
            Dinain написа
            . Ако теб 50 гр те карат да залиташ, може би е по-добре да не стреляш с автомат...

            Не и с ЩКБ, ако пред мен има някой /като мен, а защо не и като теб/ с обикновен АК.

            Comment


              #81
              Dinain написа
              Тодоре, не знам какви са ти впечатленията, но патроните в един пълнител тежат общо под един килограм. И с намаляването им говорим за промяна на теглото на оръжието в размерите на десетки грамове (колко ще изстреляш с едно прицелване?) и преместване центъра на тежестта на оръжието с 2-3 см напред/назад най-много. Ако теб 50 гр те карат да залиташ, може би е по-добре да не стреляш с автомат...
              Първо прося извинение за думите си към теб
              Сега по темата.
              Съгласи се, че ако един войник е натрениран с дадено оружие , той винаги ще компенсира намаляването на теглото му и промяната на прицелването. Когато пълнителят на автомата е разположен по класическата схема пред спусковата скоба, войникът по-трудно би свикнал с промените на теглото в хода на стрелбата.Обаче когато пълнителят се намира зад скобата, тогава определено няма да има голямо значение, защото центъра на тежестта е в почити в крайно задно положение. Това са моите наблюдения от стрелбата ми с оружие от типа булпап.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #82
                Тодор Павлов написа
                Не и с ЩКБ, ако пред мен има някой /като мен, а защо не и като теб/ с обикновен АК
                Съжалявам, това изречение не го разбрах.

                Парабелум написа
                Първо прося извинение за думите си към теб
                Сега по темата.
                Съгласи се, че ако един войник е натрениран с дадено оружие , той винаги ще компенсира намаляването на теглото му и промяната на прицелването. Когато пълнителят на автомата е разположен по класическата схема пред спусковата скоба, войникът по-трудно би свикнал с промените на теглото в хода на стрелбата.Обаче когато пълнителят се намира зад скобата, тогава определено няма да има голямо значение, защото центъра на тежестта е в почити в крайно задно положение. Това са моите наблюдения от стрелбата ми с оружие от типа булпап.
                Няма проблеми, извинението дадено
                По темата: доколкото говорим за промяна в центъра на тежестта, която се получава от изпразване на пълнителя (т.е. това е теглото, което "изтича" от автомата в процеса на стрелба) - мисля че се получава точно обратното. В класическата схема, където пълнителя е горе-долу в средата на оръжието, т.е. близо до центъра на тежеста, изпразването му би трябвало да има много по-слаб ефект върху центъра на тежестта, т.е. да го премества (центъра) много по-слабо. При бул-пап, където центъра на тежестта (ЦТ) е по-назад, но не в самия край, да речем условно на 1/3 от дължината на оръжието (в посока от приклада към цевта), същото губене на тежест (с последствие на излитането на куршумите) би трябвало да окаже по-осезаем ефект. Казвам "би трябвало", защото така си представям нещата инстинктивно - представям си едни везни, който са балансирани: при класическата схема, където пълнителя е по средата, образно казано се изваждат 250 гр от всяка везна, т.е. те остават балансирани; докато при бул-пап се изваждат 500 гр от едната страна (или 400 гр от едната и 100 гр от другата да речем, защото центъра на тежеста не е точно където е пълнителя) - следователно центъра на тежестта се измества напред.
                По-добре някой разбиращ от физика да каже дали лаишките ми сметки са правилни...
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #83
                  Dinain написа
                  Бре-бре-бре А какво "ползва САС" според теб?
                  М16 и Колт Командо, не само според мене
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    #84
                    Спомените ми от физиката са твърде оскъдни , но давам практически пример:
                    -движиш се в градски условия ,носиш булпапа си до хълбока. Виждаш цел, вдигаш и вместо да хванеш равна мушка , тя,последната е на сантиметър по-горе , защото магазина е пълен до горе и тежи. Губиш около секунда за изравняване... през това време целта я няма...
                    Пак си носиш оръжието до хълбок , виждаш цел ,прикладваш и мушката ти е по-долу с два -три мм , защото в магазина са останали 5 патрона ,приклада е олекнал и се е вирнал на рамото ти със сантиметър по-нагоре . И в този случай губиш време за хващането на равна мушка. Много неприятно , когато трябва да се стреля незабавно.Когато стреляш от упор проблема не стои .

                    Dinain написа
                    Съжалявам, това изречение не го разбрах.


                    .

                    Мисълта ми е , че в О.К. Корал ще ми пишат неизвинено , ако ми дадат ЩКБ, а пред мене твоя милост е със стария АК :wo-oh:
                    Last edited by Todor Pavlov; 06-11-2006, 13:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #85
                      Тодор Павлов написа
                      Спомените ми от физиката са твърде оскъдни , но давам практически пример:
                      -движиш се в градски условия ,носиш булпапа си до хълбока. Виждаш цел, вдигаш и вместо да хванеш равна мушка , тя,последната е на сантиметър по-горе , защото магазина е пълен до горе и тежи. Губиш около секунда за изравняване... през това време целта я няма...
                      Пак си носиш оръжието до хълбок , виждаш цел ,прикладваш и мушката ти е по-долу с два -три мм , защото в магазина са останали 5 патрона ,приклада е олекнал и се е вирнал на рамото ти със сантиметър по-нагоре . И в този случай губиш време за хващането на равна мушка. Много неприятно , когато трябва да се стреля незабавно.Когато стреляш от упор проблема не стои .
                      Примерът ти не е правилен, защото ти си държиш автомата в ръцете през цялото време - и съответно го "усещаш"... и след като си изстрелял еди-колко си патрона, тялото се нагажда към промяната в ЦТ, колкото и малка да е тя - както си го държиш, без да се прицелваш. Викат му мускулна памет или нещо такова. Примерът ти би бил правилен, само ако автоматът нямаше тегло...

                      Тодор Павлов написа
                      Мисълта ми е , че в О.К. Корал ще ми пишат неизвинено , ако ми дадат ЩКБ, а пред мене твоя милост е със стария АК
                      Това пак не го разбрах, може ли по-простичко

                      Сейлър написа
                      М16 и Колт Командо, не само според мене
                      Сейлър, САС, както сигурно знаеш, се състои от няколко подразделения с много различни задачи - планинска част, подводни диверсанти, парашутисти, контратерористи и т.н. И съответно "използват" най-различни оръжия. Кавичките са заради факта, че подобни части обикновенно сами избират оръжията си от много широк спектър (в който влиза и СА-80, да), според лични предпочитания, наличност или специфика на задачата. Също така имат собствени оръжейници, които модифицират съществуващи модели и създават напълно нови такива, които са уникати и не могат да се намерят никъде другаде. Последното съм го виждал с очите си, не у членове на САС, но подобна специална част. Накратко, не може да се каже, че "изполват" или "не използват" дадено оръжие (няма забрана срещу това!), просто те използват практически всичко - ако за дадена операция решат да вземат АК47 или някой ексцентрик реши да си носи револвера на дядо в раницата - върви.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #86
                        Dinain написа
                        Съжалявам, това изречение не го разбрах.


                        Няма проблеми, извинението дадено
                        По темата: доколкото говорим за промяна в центъра на тежестта, която се получава от изпразване на пълнителя (т.е. това е теглото, което "изтича" от автомата в процеса на стрелба) - мисля че се получава точно обратното. В класическата схема, където пълнителя е горе-долу в средата на оръжието, т.е. близо до центъра на тежеста, изпразването му би трябвало да има много по-слаб ефект върху центъра на тежестта, т.е. да го премества (центъра) много по-слабо. При бул-пап, където центъра на тежестта (ЦТ) е по-назад, но не в самия край, да речем условно на 1/3 от дължината на оръжието (в посока от приклада към цевта), същото губене на тежест (с последствие на излитането на куршумите) би трябвало да окаже по-осезаем ефект. Казвам "би трябвало", защото така си представям нещата инстинктивно - представям си едни везни, който са балансирани: при класическата схема, където пълнителя е по средата, образно казано се изваждат 250 гр от всяка везна, т.е. те остават балансирани; докато при бул-пап се изваждат 500 гр от едната страна (или 400 гр от едната и 100 гр от другата да речем, защото центъра на тежеста не е точно където е пълнителя) - следователно центъра на тежестта се измества напред.
                        По-добре някой разбиращ от физика да каже дали лаишките ми сметки са правилни...
                        Прав си със заключенията! :tup: Проблема с нарушаването на баланса при "Бул-пап" схемата, си го изяснил сравнително добре. За по-голяма яснота, направих векторна диаграма на силите (най-важните), които действат при двата вида схеми - "Бул-пап" и класическата. Тука искам да акцентирам върху нещо, което вече споменах по-нагоре: Защо при оръжията тип "Бул-пап" е по-наложително прикладяване за воденето на ефективна стрелба?
                        Ще пища по въпроса, но по-късно, защото сега не мога....

                        Значи, да разгледаме първо сучея за стрелба без прикладяване; При него опорни точки за стрелеца са О1 (ръкохватката) и О2 (ложата). Под действието на откатната сила f1 и силата Fg (това е сила получена в резултат на въздействието на барутните газове върху горната стена на газовата камера), се получама въртящ момент М, с център О1. При стрелба, този момент, ще се компенсира от: китка на ръката държаща ръкохватката, ръката държаща ложата и собственото тегло на оръжието (частта от ръкохватката до края на дулото). Силата, която компенсира този момент съм я означил с Fx, в нея се включва и силата на тежестта в опорна точка О2. Въртящия момент М, се изразява така; М= F*А, където F e силата приложена в края на рамото А. От тук следва, че за да компенсираме даден въртящ момент М с по-малка сила F, ще ни е нужно по-дълго рамо А. Рамото на силата А, се получава в случея, като радиус на окръжност с център О1 и край втората опорна точка О2 (означено е със син пунктир). Е дължината на това рамо при класическата схема е по-голяма, отколкото при схема "Бул-пап" (както можете да видите от снимки и чертежи, разстоянието между точките на захвана ръкохватка - ложа, при схема "Бул-пап" е по-малко). От тук става ясно, че при този случай (стрелба без прикладяване), компенсирането на въртящия момент М, става по лесно при класическата схема. Имаме по-дълго рамо на силата компенсираща въртящия момент, съответно е нужна по малка сила Fx (в крайна сметка мускулна сила на рацете).
                        При случея с прикладяване, нещата се изменят: Тук вече имаме и трета опорна точка О. Рамото на силата А е отбелязано със зелен пунктир. Както се вижда, дължината му е чувствително по-голяма, от тази, при случея без прикладяване. Ясно е, че и силата Fx приложена в точка О2, ще бъде по-малка. При тази постановка може да се каже, че двете схеми са равностйни - дължините на получените рамена са в общия сучей еднакви. Но благодарение на това, че при схема "Бул-пап", вектора на откатната сила почти съвпада с оста на симетрия на оръжието, се получава по-малък въртящ момент в сравнение с повечето класически схеми и освен това, благодарение на по-изнесената напред пистолетна ръкохватка, се улеснява компенсирането на този момент, получава се по-голяма стабилност на оръжието, и съответно по-добри резултати на стрелбата.
                        Last edited by ; 06-11-2006, 20:50.

                        Comment


                          #87
                          Dinain написа

                          Това пак не го разбрах, може ли по-простичко

                          .


                          Ето най-простичкото ми предложение :trink39:

                          Comment


                            #88
                            Добавих нова графика, дано стане по-ясно от нея, какво писах....

                            Comment


                              #89
                              AYB, като едно резюме можеш да сложиш "с център на тежестта по-назад, автоматът рита по-слабо" - правилно ли разбрах? От друга страна обаче, повечето тегло отпред би трябвало да натиска цевта надолу и да не и дава да "скача" много нагоре...
                              АУБ написа
                              За по-голяма яснота, направих векторна диаграма на силите...
                              Това беше забавно

                              ПП Мен са ме учили че оптималната стрелба е с 5(пет) опорни точки.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #90
                                Dinain написа
                                ПП Мен са ме учили че оптималната стрелба е с 5(пет) опорни точки.
                                ¹1Лява ръка на ложата , ¹2 дясна на шийката на приклада/или ръкохватка/, ¹3рамото на задтилъка , ¹4 буза върху приклада. ¹5 упора ли е ?

                                Comment

                                Working...
                                X