Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Сравненията между личните оръжия винаги са интересни, особено когато са подплатени със собствен опит. Ама тази тема не беше за това.
    P.S. След отделянето на темата последното изречение вече не е уместно, разбира се.
    Last edited by bsb; 21-09-2006, 16:13.

    Comment


      #17
      Първи лорде във вашия учебен център за новобранци виждам си придобил големи познания за оръжията.С 9х19 АУГ съм изстрелял доста много патрони и не знам каква е субмодификацията за която се напъваш.
      С тебе сме беседвали и по други теми в сайта и мисля, че по една от тях модератора ти отне думата за известно време защото изказванията са ти не много чисти.
      Искам да ти дам съвет, че четенето само на теми от интернет не дава знания в дълбочина за оръжията, нужно е те да са ти занаят, а твоите знания са придобити в новобрански център някъде заедно с други младежи чели много и можещи малко.
      Имай уважение и към мненията на другите - всезнайковци без личен опит са смешни.

      Dinain на теб написах това защото реагираш набързо и не много подготвен. Новите образци оръжия се предлагат не само с един калибър от производителя им, а обикновенно с почти цялата гама най-разпространени такива.Така е и с образците АУГ - има 5, 56х45 има и 9х19 - това е.

      Gollum искам да споделя на какво трябва да издържа новопроизведен АК по казаното от мен по-горе:
      Изпитване в продължение на 5 денонощия без почистване и смазване.
      Изпитването се провежда от стенд с амортизатор. След като изделието се подготви се провежда първата стрелба с 180 изстрела. Останалите четири стрелби се провеждат в продължение на 4 денонощия, след всеки 24 h по 180 изстрела на ден.
      При всяка стрелба изделието се охлажда на въздух. Почистване и смазване след стрелба не се прави. Между стрелбите изделието се държи в помещение с температура на въздуха 15°С. Засечки по вина на оръжието не се допускат.
      Има и други подобни такива, но по важното тук е, че оръжието трябва да е пригодно за експлоатация от всеки дори и от необучени новобранци в енския учебен център - затова иде реч.
      Last edited by miraco; 21-09-2006, 23:59. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #18
        miraco написа
        Първи лорде във вашия учебен център за новобранци виждам си придобил големи познания за оръжията.С 9х19 АУГ съм изстрелял доста много патрони и не знам каква е субмодификацията за която се напъваш.
        С тебе сме беседвали и по други теми в сайта и мисля, че по една от тях модератора ти отне думата за известно време защото изказванията са ти не много чисти.
        Искам да ти дам съвет, че четенето само на теми от интернет не дава знания в дълбочина за оръжията, нужно е те да са ти занаят, а твоите знания са придобити в новобрански център някъде заедно с други младежи чели много и можещи малко.
        Имай уважение и към мненията на другите - всезнайковци без личен опит са смешни.
        Хе хе хе, твърде жалък си в опитите си да се заядеш с мене :sm113: :sm113: :sm113: :sm113: :sm113: :sm113:
        Толкова жалък че дори не се опитваш да прикриеш този опит с нещо смисленно. Дори се налага споменатият от тебе модератор да те трие :tongue5: :clown: :tongue5: :clown:

        Comment


          #19
          Искам да ти дам съвет, че четенето само на теми от интернет не дава знания в дълбочина за оръжията, нужно е те да са ти занаят, а твоите знания са придобити в новобрански център някъде заедно с други младежи чели много и можещи малко.
          Аз мисля, че уточнихме вече някъде по темите, че форума е предназначен за непрофесионалисти. "Занаят" оръжията могат да бъдат за малко хора в България, предимно работещи в заводите от военно промишления комплекс, институти и конструкторски отдели. Т.е. хора, които в дълбочина познават теорията и практиката на бойното оръжие. А това, че някой си е "поиграл" с дадено пушкало, че го е разгледал и дори стрелял с него, няма никакво значение. При всички случаи, констатациите на един такъв "експерт" ще бъдат субективни и не докрай точни.

          Comment


            #20
            miraco написа
            Gollum искам да споделя на какво трябва да издържа новопроизведен АК по казаното от мен по-горе:
            Изпитване в продължение на 5 денонощия без почистване...
            Miraco, това е интересна информация. Понеже от оръжие не разбирам, още по-малко от техника, та се опирам на познанията си в други области и на малкото здрав смисъл, който евентуално притежавам. Та затова бих си позволил нещо средно между въпрос и уточнение. Споменатите от теб изпитания са:

            1. част от полигонните изпитания преди приемането на оръжието на въоръжение и съответно извършвани върху еталонни образци?

            2. извършвани като проверка върху произволно избрано изделие от партида от примерно 10 000 произведени автомата?

            3. правят се на всяко произведено оръжие?
            (това последното го слагам просто за пълнота, тъй като е очевидно, че няма как да е така).

            Comment


              #21
              miraco написа
              .С 9х19 АУГ съм изстрелял доста много патрони и не знам каква е субмодификацията за която се напъваш.
              .
              Ами след като си стрелял с АУГ 9х19 /ако наистина си го правил/кажи нещо хубаво за него де, защото аз съм стрелял и гарантирам, че с него се "рисува" по мишената. Освен това балансът и безотказността му/с добри патрони /напр. "Хиртенбергер"НР-FMJ или S&B-FMJ/ са отлрични. Eстесвено ако ти е досвидяло и си карал с Първи партизан, Арсенал или Маг-Тех е възможно да даде засечки, но с тая ширпотреба всяко оръжие може да засече.
              А иначе оригиналния АУГ е създаден за боеприпас 5.56х45, а варианта 9х19 е само негов дериват за полицейска употреба.
              И снига с тоя АК. Знам, че за всички фили това е най-великото оръжие на всички времена и народи, обаче действителността е доста по-различна.

              Comment


                #22
                Gollum това се прави при :
                -демонстрации за клиент - най често в конкурси за доставки за армии или полиции по сравнителен принцип с други образци;
                -при приемане на опитни и пробни серии чрез избор по случаен способ на оръжието от партида;
                -при приемане на големи партиди оръжия от органите по качеството.
                Това е най общото което мога да отговоря.
                AYB чел съм условията за участие в сайта и не видях да е забранен примерно за хора от "Занаята" , ако такъв някой реши да участвува, друго нещо са обаче познанията, който иска ги приема който му е трудно ги чете или изучава.
                По отношение на АУГ за uzi71 бих казал следното. Това е прекрасно оръжие - чудесно балансиран, ергономичен, с приложени авангардни технологии в него. За това постижение на австрийската оръжейна промишленост аз и дума не казвам против. Според мен твърде крайно реагираш за "ширпотребата боеприпаси" мисля че нямаш чак толкова богат опит, въпреки че не изключвам възможността и да греша в оценката си защото не Ви познавам, но бих казал следното:
                Не желая да казвам колко ми е голям опита, но според мен АУГ е капризен към замърсители, към някои боеприпаси(не забравяй че не цял свят стреля с Хиртенбергер защото са отлични но скъпи) и към устойчивост срещу екстремни атмосферни фактори, примерно ниски температури.
                Точно тези неща според мен са предизвикали използуването му при ситуации, в които да показва своите предимства - примерно за полицейско охранителна дейност като чудесен картечен пистолет 9х19. За мишените съм съгласен, но те са идеални условия - няма пясък, няма тиня, няма минус тридесет градуса и т.н. По отношение на "филите" мисля, че се изсилваш малко ако ме препознаваш с такъв. Ако желаеш нека просто говорим нормално.
                За изказването на морския лорд за сега си мълча така според мен е по-достойно.
                Last edited by miraco; 22-09-2006, 19:59.

                Comment


                  #23
                  miraco извинявам се за малко острата реакция и се радвам ,че не си фил независимо в коя посока, защото ми е омръзнало да слушам за това или онова , че по-добро от него няма. Всяко оръжие независимо от къде идва си има и ппредимства и недостатъци, като това важи и за АУГ и за АК. Колкото до боеприпасите ширпотреба или качествени имам някакъв опит с всички които съм изредил плюс още много други. Вероятно съм те жегнал като включих арсеналските в тази категория не нека бъдем честни....... ми там им е мястото на този етап. Относно цената- Хиртенбергер са скъпи , но когато от тях може да ти зависи живота си заслужават и не крия , че 8 грамовият НР-FMJ ми е любимият в този калибър - всъщност за това и ползвам такива.

                  Comment


                    #24
                    Ама ти упорито не приемаш, че основният калибър на АУГ е 5,56. Това, че си стрелял с 9-милиметровата версия, не означава, че тя е най-разпространена или че оръжието е замисляно като картечен пистолет.
                    Като не вярваш, напиши в google "steyr aug" (без кавичките) или просто прочети какво смята производителят по въпроса: http://www.steyr-mannlicher.com/index.php?id=654
                    А това с пукането на пластмасата при силен студ ми се струва много странно. Все пак австрийците са по-наясно от нас с ниските температури - Алпите са зимен курорт от много отдавна, сега също са много по-развити от нашите планини, а и австрийците са водели бойни действия в Алпите нееднократно.
                    Не че е невъзможно да се случи такова нещо с пластмасата, просто ми е странно.

                    Comment


                      #25
                      BSB не твърдя, че 9х19 е основен калибър споделих, че за мене той е по-добър.
                      И стига с това с какво съм стрелял - израза го използувах случайно, а не да се говори за това.
                      По отношение на устойчивост на ниски температури на оръжията мога да ти говоря много, но не си спомням да съм говорил че пластмасата на АУГ и използуването и в Австрийските алпи.
                      В потвърждение на думите си ще спомена че разлечните материали имат различно топлинно свиване при ниска температура и обикновенно това води до засечки в такива случай.Според мене свития диапазон на допуски за точност на детайлите води до по-малки хлабини при подвижнити части, което дава качество на оръжието като точност и прецизност на попаденията на и чувствителност от грубо замърсяване и големи температурни аномалии.
                      Пак според мен мисля че прословутите качества на Макаров и на АК се дължат именно на компромиса между големите допуски на хлабини на подвижните части и точността на оръжието от друга страна както и прословутата им устойчивост на всякакви атмосверни аномалии.
                      Бих споделил и още едно мое мнение по отношение на калибър 5, 56х45 има отлични данни като точност и групираност, но енергията на удара е ниска и няма пробивност на твърди прегради, което го прави нежелан за някои ситуации.
                      С UZI71 бих споделил , че почти всички го харесват HP FMJ, както и мерцедеса като кола, но има и други марки и всичко зависи от нуждите и възможностите на клиента. По отношение на арсеналските патрони моето мнение е, че там могат да се правят добри боеприпаси, но когато има голами серии, защото при тях може да се повиши качеството на барутите, на капсулите и т.н.Производството на малки партиди изисква невлагане на солидни средства за качественни материали, което води до компромиси в качеството.Като пример бих посочил отличните качества на партии арсеналски патрони от времето на РСО(развито соц. о-во)когато работеше роторната линия и месечно са произвеждали толкова колкото сега за три години.

                      Comment


                        #26
                        miraco написа
                        Dinain искам да ти призная една тайна - АУГ е с боеприпас 9х19 и точно за това повдигнах въпроса.
                        Защо взех мнение за АУГ - това е много красиво външно оръжие, но познавайки добре неговите възможности искам да споделя, че красотата не е основно качество на съвременните оръжия.
                        Неговата механика е конструирана и изпълнена така, че след по-продължителна експлоатация започва да дава ммого дефекти.Според мене най слабо звено е ударника, който се чупи при не много тежки условия на експлоатация. Има и други недостатъци , но не това е основния проблем.
                        По отношение на АК смазването му е важно, но не е чак толкова решаващо - този вид оръжие има изпитвания за продължителна експлоатация без смазване и почистване и изискванията към него са впечатляващи - ако има някой интерес мога да ги споделя.
                        В заключение според мен най голямото предимство на оръжието е неговата безотказност защото засечката значи смърт.
                        Дааа имаш достъп до тайните, но АУГ е с модулен принцип, а основно калибъра му е друг... Цък

                        А какво имаш предвид под ударник: ударната игла или ударното чукче...и къде точно се чупят? На картинките се виждт ясно...
                        Last edited by Fil; 23-09-2006, 11:29.

                        Comment


                          #27
                          Ударната игла, но не разбрах за картинките.
                          Добре с този калибър де вече говорихме.

                          Comment


                            #28
                            miraco написа
                            ....
                            В потвърждение на думите си ще спомена че разлечните материали имат различно топлинно свиване при ниска температура и обикновенно това води до засечки в такива случай.Според мене свития диапазон на допуски за точност на детайлите води до по-малки хлабини при подвижнити части, което дава качество на оръжието като точност и прецизност на попаденията на и чувствителност от грубо замърсяване и големи температурни аномалии.
                            .....
                            Разбирам. Значи просто разсъждаваш логично. Мислех, че имаш сведения за изпитания или употреба при ниски температури - както в цитираното по-горе мнение за "българския оръжейник", дето изпуснал пушката в студа и пластмасовият й приклад се счупил (може и да не е бил той де, просто са едно до друго в текста). Разсъжденията ти са несъмнено верни, ама нали знаеш, че на теория теорията и практиката съвпадат, но на практика - не. Ако трябваше да мисля логично какви проблеми биха създали понижените допуски, и аз щях да стигна до твоя извод. Само че, когато мисля за сложни системи, вече съм се отказал да вярвам единствено на логиката.
                            Поради липса на по-добри данни приемам твоя извод - все пак има достойнството да е логичен. Но ако се появи някой, който заслужава доверие, и ми каже, че при -20 градуса (-30 е прекалено) не е имал проблеми със стрелбата с АУГ, ще предпочета неговото мнение пред логически издържания извод, който ти си направил (и който аз също бих направил).

                            Comment


                              #29
                              Изводър е логичен но само ако въпросните детайли с малки допуски са от различен материл и/или с много сложна геометрия, отделно дето във всяка читава CAD/CAM ситема си има модъл където подобни неща могат да се пробват, при това става много бързо.

                              Comment


                                #30
                                BSB имам сведение - образеца, който имахме при минус тридесет въобще не работеше т.е. не можеше да зареди, но стига с този АУГ ние му правим оценка ама поставената тема е за сравнение с други образци.
                                Предполагам сега че някой умник умно ще реагира ама от къде е този образец, ама нов ли е, ама и т.н. и затова предлагам да го оставим на мира че австрийците могат да се разсърдят.
                                Ако желае някой можем да поговорим за нещо според мен много по класно МП5 германския 9х19 като предварително отбивам атаки за моето мнение, пояснявам според мен е по добър за конкретни задачи примерно специални операции.
                                Аз по принцип искам да дам мнение, че щом говорим за сравнение между образци то трябва да се изхожда първо от целите на приложение(дали са за армия, полиция, охранителна фирма или за спортни нужди) т.е недопустимо е сравняване на общовойсково оръжие с общо предназначение с такова за специални операции.Не може да се сравнява примерно ПК с картечен пистолет примерно чехския скорпион, те се използуват за различни неща.
                                В продължение на предложението ми можем да сравняваме примерно качествата на АК 7, 62 укароченный и МР5 защото са оръжия със предназначение за специални операции или ПК със MG4 на Heckler&Koch.

                                Comment

                                Working...
                                X