Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Михаил Калашников почина на 94г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Thorn написа Виж мнение
    Амазон, изненадан съм от оплюването на FN FAL? Че е голяма, тежка и с проблеми в пясъка да, че е нестабилна на автоматична - да, но поне единичната стреба обикновено хвалят.
    Нека да видим какво ще каже uzi71, който има опит с оръжието. Но от това което съм чел, FN FAL е проектирана катастрофа. Създадено за междинен боеприпас тип 5.65 и после без никакви сериозни промени в дизайна, разпробито за 7.62х51 - най мощният масов боеприпас. В резултат отката оказва толкова съществено влияние на оръжието, че дори при единичен изсрел точноста е маргинална. Примерно англиската армия въобще премахва автоматичната стрелба в техните варианти, но все пак при Фолкландската война англиските войници взимат аржентински FN FAL, които имат автоматична и разочарованието е същото. Автомата е трагедия и като "battle rifle" и като автомат. Използвалите го в различни конфликти, включая български наемници, не казват че пушката е изключително точна на единична стрелба. Казват, че само не еднична стрелба има шанс да уцелиш нещо.
    Не случайно американската армия след много интензивни изпитания на FN FAL (мислели са да го приемат на въоръжение), решава че това е някаква лудост и създават М-14. М-14 който вече е истинска "battle rifle", създаден е оклоло 7.62х51 и има точност при единичен изстрел близка до снайперова пушка(и нейни вариации се използват и до днес като снайпериска винтовка). Разбира се и при М-14 автоматиният режим е по-скоро "режим на паника" и почти не се използва.
    Това извън дребните неудобства, че FN FAL е огромна, тежка тояга с тежки боеприпаси. Не случайно в момента никой не използва това оръжие, въпреки че е произведено в огромни количества(над два милиона броя) и гние по складовете. Няма държава, богата, или бедна, която да не се е отървала от тая гега при първа възможност, заменяйки я с М-14, М-16, М-4, АКМ, АК74, SA80 и т.н.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #92
      Thorn написа Виж мнение
      ...кога всъщност АК насища СА и измества там всичките ППШ, ППС и СКС?
      Не се наемам да определя кога става това. Нужни са данни за производството по години, които не са ми известни.

      Конкуренция на АК... всяко оръжие с промеждутъчен патрон? ФАЛ и М14 отразяват различни концепции и не са точно конкуренти на АК.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #93
        Само за протокола!
        Това, че все още не е била наситена съветската армия с АК, съвсем не означава, че заради политиката няма да се подарят автоматите на някоя трета страна.
        Напълно е възможно даже да се извземат от армията и да се изпратят. Историята помни такива случки.
        Сънят е слаб заместител на кофеина!

        Comment


          #94
          През 1954 г. има купища военен излишък, който би бил даден практически без пари. Пушки гаранд, енфийлд, манлихер, картечни пистолети и т.н. АК би струвал доста.
          Такава е ситуацията с Египет например, след като свалят монархията. В "Чешката сделка" (1956) от СССР да не получават АК?
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #95
            В случая говорим напълно хипотетично!
            Но все пак от реалните ситуации - през Корейската война, изпращат огромна част от произведените си Миг-15, а през Виетнамската, свалят от бойно дежурство зенитни комплекси и ги изпращат без дори да си махнат секретните блокове и да ги доведат до експортна версия.
            Когато говорим за политика, цените на оръжието се размива доста
            Сънят е слаб заместител на кофеина!

            Comment


              #96
              Мнението ми едва ли е толкова сериозно, тъй като се основава на стрелба само с един екземпляр в отлично състояние, но групираността на попаденията които даде беше отлична и непостижима за АК /а с него имам достатъчно опит/. Не мога да коментирам автоматичната стрелба, тъй като карабината беше полуавтомат.

              Comment


                #97
                Ми особено вероятно да бих си въоръжил войската така, че максимално да мога да ползвам каквото е артисало от колонизаторите и доста време голяма част от нея да си кара на екзотични калибри от сорта на .303 примерно или на 7.62х54R ako съм сколасал да изпрося Мосинки или СВТ с идеята че ще градя светъл африкански социализъм примерно и полека да минавам на СКС и АК. Вероятно някакси тъй биха вървяли нещата с превъоръжаването. Съответно ако ще е светъл африкански капитализъм след .303 ще поемем в съответната посока
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  #98
                  ValBo, обаче ти говориш за войни срещу американската и други модерни армии (в случая с Корея), с доволно голяма чужда намеса и от двете страни (инструктори, пилоти и прочие). В сценария с африканска държава, която току-що е добила независимост, САЩ не са потенциален противник, по-скоро съседните африкански държави, добили или на път да добият независимост на свой ред. Та в този ред на мисли, според мен водещо е с какво те ще са въоръжени, а по всяка вероятност ще е същото като теб - т.е. или АК за всички, или карабини/картечни пистолети за всички.

                  Между другото, what about SG 510 и G3? Влизат на въоръжение само няколко години по-късно (1956 и 1959 г.)

                  Амазон написа
                  Не случайно в момента никой не използва това оръжие, въпреки че е произведено в огромни количества(над два милиона броя) и гние по складовете. Няма държава, богата, или бедна, която да не се е отървала от тая гега при първа възможност, заменяйки я с М-14, М-16, М-4, АКМ, АК74, SA80 и т.н
                  Е, не преувеличаваш ли малко? Ако беше такъв боклук, защо е (бил) на въоръжение в 90 страни и е използван в над 50 конфликта (това по Уикито, не съм ги броил един по един).
                  Първо, че се използва още, второ, не всички са го заменили "при първа възможност". Например Венецуела, купува 100,000 бр. АК-103 през 2006 г. за замяна на остарелите FN FAL; и въпреки това продължава да се използва успоредно. Нали не мислиш, че преди 2006 г. не са имали възможност да го заменят с АК или М-16?
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #99
                    Аз само давам ярък пример, че в името на политиката може всичко.
                    Особено ако в тази току що освободена африканска колония има диаманти например. Няколкото милиона, които ще се дадат за въоръжаване, ще се избият от договорите за мините.
                    Не само калашници, ами и танкове, бтр-и, инструктори и тн. ще доставят, стига икономически и политически да е изгодно.
                    Същото важи за всяка една друга "велика сила"
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      ValBo написа Виж мнение
                      ........, а през Виетнамската, свалят от бойно дежурство зенитни комплекси и ги изпращат без дори да си махнат секретните блокове и да ги доведат до експортна версия.
                      Знам, че е извън темата, но може ли да посочиш източниците си за това изказване?
                      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                      И. В. Сталин

                      Comment


                        piston написа Виж мнение
                        Знам, че е извън темата, но може ли да посочиш източниците си за това изказване?
                        Конкретно - не!
                        В Youtube - има доста руски филми в които тези факти се коментират. Запомнил съм как ветеран разказваше, че са ги натоварили заедно с комплекса и са ги разтоварили дирекно там. И какви проблеми са имали, защото китайците са обирали влаковете.
                        Конкретно кой комплекс, от кое място и кои са били с тях - не съм запомнил
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment


                          Аз също съм чел подобни неща на времето.

                          Колкото до категоричното отричане на FN FAL, дали да разбирам, че Калашников в по-точен ?
                          И какво се разбира под "точност" като дифиниция за подобен тип оръжия ?

                          Comment


                            Проблема с точността при АК поне от моя скромничък за момента опит иде не толкова от самата пушка, колкото от дивно кретенските стрелкови упражнения дето ни караха да изпълняваме. Примерно кой да не казвам какъв, че не е прилично, би стрелял на единична по фигура в цял ръст на 100 метра и би дрънчал на 200 метра на автоматична по мишена тип "картечен разчет"? От Космоса е ясно, че къде по-добре в тоя случай(ако снайпериста на отделението е умрял, иначе целта е негова работа) е да застреляш картечаря с един добре премерен изстрел(нещо на което АК е напълно способен даже в ръцете на не много добре обучен солдатин) вместо просто да насищаш пространството по едвам подаващия се от тревата картечен разчет(който ако е добре запознат с точността на АК на автоматична даже няма да си направи труда да залегне, просто ще си те разкове). Е уви някои ясни от Космоса неща не бяха много ясни за средностатистическия офцифер кашик от ШЗО Плевен, което обаче по никой начин не е проблем на автомата.
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              И в ШЗО-то във Варна беше така. Затова ми е интересно, как момчетата от някой "реномиран" форум дават оценка за армейско оръжие, че е боклук, като знам как се стреля у нас, а предполагам и навсякъде по армиите.

                              Comment


                                Проблемът с точността и групираността при АК е неизличим и е причинен най-вече от голямата маса на движещите се части (затвор + затворна рама) и големият им ход.
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X