Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снайпери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    стрелец написа Виж мнение
    Как е (Лобаев) в сравнение със Sako TRG 22/42? От снимките, в сайта им, не съм много обнадежден. Искам да кажа имам доста забележки.
    Надали има човек в България, който ги е сравнявал директно; Все пак Sako TRG 22/42 са военни винтовки, отработена снайперова система с всички екстри за военно приложение (снимаем магазин, резба на цевта с възможност за ползване огнегасител/компенсатор или заглушител, пикатини планка за различни оптики/нощни мерници, крачета-опора и т.н.). Докато Лобаев (доколкото виждам) са развити като спортни оръжия, предназначени за далечна стрелба (бенчрест, Ф-клас или не знам как се казва там) и военното им приложение е по-скоро второстепенно и по-отскоро. Точността - изглежда ми по-добра при Лобаев, но за военно приложение Сако сигурно печели; Да се отчита, че точността зависи изключително много и от качеството на използваните патрони, оптики и др. и че спорта е различен от войната;

    Comment


      Click image for larger version

Name:	IMG_20140709_083939.jpg
Views:	1
Size:	657.1 КБ
ID:	545441Смея да твърдя че Sako TRG не отстъпва на нито една пушка по точност дори и на custom made, разбира се с подходящите патрони.
      Last edited by стрелец; 03-08-2014, 03:47.

      Comment


        стрелец написа Виж мнение
        [ATTACH=CONFIG]25886[/ATTACH]Смея да твърдя че Sako TRG не отстъпва на нито една пушка по точност дори и на custom made, разбира се с подходящите патрони.
        ]
        Не че съм специалист, но Сако ТРГ по общоприети данни се води пушка с точност до 0,3 МОА, а има къстъм пушки които правят и по 0,15 МОА и по-малко;

        Comment


          Не видях никъде някой да споменава една от най-добтите снайперски системи, френската PGM Ultima Ratio. Между другото първата със бързо сменящи се цеви ( multi calliber). За съжаление никога не съм стрелял с нея, но по впечатления на колега (с много изтреляни патрони със Sako TRG) от друг форум, пушката превъзхожда конкурентите AI и Sako. Някой знае ли дали изобщо е внасяня в България?

          Comment


            В един форум се бяха скъсали да хвалят Savage 110BA под лупа магнум. Доста хора твърдяха че консистентно уцелвали човешка фигура на 2500 ярда. А няма как да не им повярваш, защото има и клипове в тубата. А това е пушка за 2000 долара. Буквално без пари за такъв клас оръжие и то с такъв секси боеприпас. Сравняваха я и със Сако и с Arctic Warfare и то в нейна полза, особено като откат. Не съм стрелял със снайперова пушка и то под такъв голям калибър, но за 2000 долара Savage изглежда прекрасно.

            Не че съм специалист, но Сако ТРГ по общоприети данни се води пушка с точност до 0,3 МОА, а има къстъм пушки които правят и по 0,15 МОА и по-малко;
            Какви са тези къстъм пушки? Не че са ми спрели гугъла, но ако си чел по въпроса малко синтезирана информация ще е интересна. Знам че има фирми които се занимават с това, но те повече преработват съществуващи модели и то с козметични промени, не пипат затвори и цеви. Има ли такива които работят от нулата?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Какви са тези къстъм пушки? Не че са ми спрели гугъла, но ако си чел по въпроса малко синтезирана информация ще е интересна. Знам че има фирми които се занимават с това, но те повече преработват съществуващи модели и то с козметични промени, не пипат затвори и цеви. Има ли такива които работят от нулата?
              Трябва да видиш по бенчрест форумите и сайтовете; Не знам дали къстъм е точното име, копирах го от Стрелеца, но си има специални пушки, разработени от нулата (не пипнати /къстъм) за целата); Обикновено са доста тежички (доколкото си спомням ги делят на две групи според теглото), зареждат се поединично (нямат магазин) и се гони свръхточен изстрел или група на определено (обикновено голямо) разстояние;
              Например:


              Comment


                А как правят цевите?
                Знам, че машините за това струват мноого пари, а и не всяка цев минава тестовете.
                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                Comment


                  Преди време бях попаднал на клипче от някакъв ентусиаст, който си нарязваше на ръка цевите. Със специален инструмент естествено, но инструмента беше с ръчно задвижване. Ако го открия ще го пусна.

                  Comment


                    ValBo написа Виж мнение
                    А как правят цевите?
                    Знам, че машините за това струват мноого пари, а и не всяка цев минава тестовете.
                    Май машините не са толкова скъпи! Преди време се интересувах от въпроса и се учудих, че цевите може и доста често се правят и на доста стари машини (разпробиват и нарязват нарезите, а не ги коват). Гони се точност и се правят в единични бройки, т.е. не се гони производителност. Разбира се, може и да са модернизирали машините, това беше преди повече от 10 год. Студенокованата цев е по износоустойчива (издържа по-голям брой изстрели преди да почне да спада точността и), но не е толкова точна, казваха че от коването оставали някакви остатъчни напрежения по цевта които намаляли точността; Разбира се за военни цели студенокованите цеви остават ненадминати.
                    Виж например сайта на един производител на цеви за точна стрелба: Lilja
                    We produce high-quality, custom rifle barrels and accessories. We furnish our rifle barrels for competitive shooting sports, hunting and varmint rifles.



                    А тук един друг: Krieger; Прави ми впечатление, че наистина има доста нови цифрови машини:

                    See Krieger Barrels being made, start to finish. This video shows the process of cut-rifled barrel-making by one of the world's best barrel manufacturers. Kr...


                    За рязането на цевите (правенето на браздите) се споменават най-често две технологии: button rifling и cut rifling, като коя е за предпочитане се спори по форумите;
                    Ето справка от уикито за най-често използваните методи:
                    Most rifling is created by either:
                    1. cutting one groove at a time with a machine tool (cut rifling or single point cut rifling);
                    2. cutting all grooves in one pass with a special progressive broaching bit (broached rifling);
                    3. pressing all grooves at once with a tool called a "button" that is pushed or pulled down the barrel (button rifling);
                    4. forging the barrel over a mandrel containing a reverse image of the rifling, and often the chamber as well (hammer forging);
                    5. flow forming the barrel preform over a mandrel containing a reverse image of the rifling (rifling by flow forming)

                    Въобще правенето на точна цев е прецизна работа и обикновено се прави от малки производители;
                    Иначе цеви се правят и в Пакистан, следователно не се искат много сложни машини; Но за точна цев и машините трябва да са точни;
                    Нашият Арсенал - Казанлък прави добри студеноковани цеви за оръжията които произвежда;

                    П.С. Чета на сайта на Лилия, че от 2005 год. се е преекипирал с нови машини; Предишните му бяха наисина доста стари (помня стария му сайт преди години), но явно точността е на машините е по-важна от това дали са нови;
                    Last edited by DDD; 07-08-2014, 16:59.

                    Comment


                      Ще продължа коментарите тук.
                      Тук излизаме от темата
                      Има голямо значение от кого искаш да се скриеш, когато произведеш изстрел.
                      Това обикновено не е бягащата и пищящата тълпа, нито целта...

                      Проблем са тези, които бягат в правилната посока и не пищят, особено ако имат с какво да ти противодействат...

                      При изстрела със заглушител има три звука, които трябва да се подтиснат "suppress":
                      1. Звука от механиката на оръжието, при неавтоматично оръжие, например с болтов затвор, отсъства.

                      Например АК-47 с монтирана "тишина" и патрон с намален заряд (дозвуков проектил), така дрънчи рамата, че тишината е безпредметна..., защото с бавните проектили се стреля на малки дистанции.

                      При свръхзвуков проектил и голяма дистанция, този звук може да се пренебрегне. Само че при стандартните оръжия, със зареждане чрез отвеждане на газове от цевта, се появява друг проблем. При монтиране на заглушител, налягането в цета става толкова голяма, че буталото разбива затворната рама....

                      2. Звука от газовете излизащи от цевта, това е най-силния звук и тук е мястото на "suppressor"-а, именно той в най-голяма степен прикрива местоположението;

                      3. Звука от проектила, върху него се въздейства чрез формата на куршума. Този звук трябва да се прикрие от тези около целта и стрелеца, защото в повечето случаи предприемат действия в ущърб на източника на проектили...;

                      Дали е дозвуков или свръхзвуков проектил, целта го чува, когато той стигне до нея и вече "е време за китка".
                      -Свръхзвуковите проектили "пищят" доста силно и обикновено добре показват посоката от която идват.
                      -Дозвуковите, свистят тихо и рядко се чуват.

                      И те така...
                      Темата е доста обширна....
                      Извинете за правописа, но толкова мога...
                      Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това.
                      Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...!

                      Comment


                        В 99,999% от случаите, проектилът си е куршум. Разбира се когато става дума за винтовка. Защо да усложняваме?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Thorn написа Виж мнение
                          ..... Защо да усложняваме?
                          Не схващам смисъла на въпроса.
                          Куршум, от турски олово и винтовка, от руски оръжие с дълга нарязана цев, са част от нещата, за които се говори в тази тема.
                          Според мен нивото на този форум позволява използването и на по-сложни думички и термини...
                          Извинете за правописа, но толкова мога...
                          Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това.
                          Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...!

                          Comment


                            Разбира се.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              bigdragon написа Виж мнение
                              Не схващам смисъла на въпроса.
                              Куршум, от турски олово и винтовка, от руски оръжие с дълга нарязана цев, са част от нещата, за които се говори в тази тема.
                              Според мен нивото на този форум позволява използването и на по-сложни думички и термини...
                              Ми то имаше руснаци във форума, дето доста подробно обясняваха нещата, ма по принцип на тях си "отиграват" и ги банват.

                              Comment


                                bigdragon написа Виж мнение
                                ....
                                Звучи като да имаш практически опит с тези неща. Как ще коментираш промяната на точността заради наличието на заглушител? Имам в предвид дори да не се използват дозвукови боеприпаси.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X