Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Руснаците в момента имат смесена армия. Основно наборна, но с голямо участие на контрактници. Тоест, имат ядка професионални войници и обучават почти цялото си мъжко население на основни умения. За тях това е подходящо. За нас - не знам. Всичко е въпрос на сметки.
    Но ако ще се прави нещо, то би било добре да прилича на това. Професионално ядро плюс наборници за подготовка на запаса. Но 6 месеца не са достатъчни. Поне година.
    Сънят е слаб заместител на кофеина!

    Comment


      ValBo написа Виж мнение
      Много бърз отговор.
      Строевата подготовка научава войника да се движи синхронизирано в група и да изпълнява команди без да се замисля.
      Това е основата. От там нататък има други техники за изграждане на отделение, взвод, рота и тн. Но строевата подготовка си е АБ-то.
      Няма армия без това. Даже ние сме добре, при нас старшината няма право да те обижда - много. Докато в щатската армия един дрил сержант може да те унизява всякак. Даже това им е основното занимание. А маршировката с оръжие им е за закуска. Плюс всички други простотии. Те са по-консервативни от нас в това отношение.

      П.П. Гледайте началната част на Фул метал джакет. Не се е променило кой знае колко и там. Нито отношението, нито общите наказания, нито строевата подготовка.

      Ето ви съвременно отношение на дрил сержант https://youtu.be/Fm2mPhp3b60?t=23m56s
      То това хубаво, ама няма голяма полза при един разчет на ЗРК, например.

      Comment


        А няма?
        Като изкрещиш "Легни", войника трябва да легне веднага, нищо че може да е в локва, а не да пита - "Кой, аз ли", защото за ".. аз ли?" може и да не успее да произнесе.
        А това се набива с повторения до побъркване, докато не му стане моторен навик.
        Едно от тях е строевата.
        И пак ще се повторя - не е само тя, но трябва да я има.
        Сънят е слаб заместител на кофеина!

        Comment


          ТО полза има, тук съм съгласен с Валбо. FMJ си е филм, но ако вземем щатската МП за пример (а има разни книжки по въпроса) става ясно, че тази начална работа може да се свърши за не повече от два месеца, ако е ясно какво се върши и се заложи на това. След което следва вече чисто военно обучение по специалността.
          Т.е. практически 6 месеца, ако има пари и се знае какво се прави (а иначе кому е нужна цялата работа? В едно нормално общество, във всеки случай) са напълно достатъчни за основните специалности (специалистите са отделен въпрос, но там е по-добре да се заложи на професионалисти), за да ги сплотят до ниво рота, предполагам. Каквото се добави над този срок, може да се използва за сработване на следващото ниво (то над него в съвременните условия няма и какво да се прави).
          НО всичко това( ако се знае за какво е цялата работа и след началния етап (превръщане на цивилния във войник) се заложи изцяло на смисъл и военно обучение, т.е. всичко съществено минус почистване, охрана и поддръжка. Това - въобще.
          А по въпроса за наборната служба съм съгласен с Angelmr - в тези условия едва ли има смисъл. Дори и да се хвърлят съответните пари и всичко да се направи по гореописаната схема както трябва, каква ще е реалната полза за малка и бедна държава?

          Comment


            ValBo написа Виж мнение
            А няма?
            Като изкрещиш "Легни", войника трябва да легне веднага, нищо че може да е в локва, а не да пита - "Кой, аз ли", защото за ".. аз ли?" може и да не успее да произнесе.
            А това се набива с повторения до побъркване, докато не му стане моторен навик.
            Едно от тях е строевата.
            И пак ще се повторя - не е само тя, но трябва да я има.
            Имаш ли опит със запасняци? Колко от тези "вградени" рефлекси остават след казармата и за колко време? Аз веднъж само съм виждал запасняци и болтовете имаха проблем да ги строят позводно. А това бяха хора служили 2 години в истинска армия. Разбира се моето не е представителна извадка, та за това питам.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Валбо, не че нещо ама boot camp'a в съвременната щатска армия няма нищо общо с този във филма FMJ ( а и в нашата армия е имало старшини с такова "въображение" на което тоя от филма може да завиди ).

              Просто в щатската армия откриха, че е по-добре да се правят лицеви опори до откат отколкото маршируване с противогаз ( и двете съм ги правил в нашата казарма ) при едното изтъпяваш без смисъл при другото поне малко заякваш

              У нас при добро желание и дългосрочно заложен план( без да се пречкат политици) и без да се краде би било възможно да се даде що годе нормално обучение дори и за 6 м.

              Comment


                И да се базира на териториален принцип.

                Ако си от Пловдив да си в твоя териториален окръг, а не от Видин да те пратят в Айтос например.

                Comment


                  Хубаво, аз съм закостенял тип, учил по други устави.
                  Как, според сегашните, ще се проведе едно експресно обучение за 6 месеца?
                  Да не е по часове, но така грубо, поне по дейности
                  Сънят е слаб заместител на кофеина!

                  Comment


                    Шест месеца са малко, освен ако се обучи войника на някаква проста система, като гранатомет, малка зенитка или нещо подобно. Просто няма смисъл. Всичко по-сложно като техникаизисква много време, учения и тренировки
                    По-добре да се върне НВО-то (по мое време така се казваше) в горните класове 11-12-ти, за по две-три седмици с интензивна подготовка, че да могат момчетата да стрелят и слагат противогаз. Друго не им трябва - те така или иначе ще го забравят след няколко години.
                    Армията трябва да е професионална, но без раздут щат, като тил, щабни писарушки и т.н. Така при нашите мащаби можем да имаме двойно по-силна армия. А тила във време на криза или война да се набира около и над 90% от запасняци.
                    Какъв е смисъла да подържаш, храниш и плащаш на 1000 пехотинеца и 1000 тиловаци ? По-добре подържай 1800 пехотинеца и 200 в тила.
                    Че сега храним хиляди тюфлеци в тила и щабовете с дебели тумцаци и сержантски нашивки без никаква полза.

                    Comment


                      Amazon написа Виж мнение
                      Имаш ли опит със запасняци? Колко от тези "вградени" рефлекси остават след казармата и за колко време? Аз веднъж само съм виждал запасняци и болтовете имаха проблем да ги строят позводно. А това бяха хора служили 2 години в истинска армия. Разбира се моето не е представителна извадка, та за това питам.
                      Потвърждавам извадката . Няколко месеца преди уво-то ни вкараха около 150 запасняци , най-старшия от тях беше с чин капитан от запаса , човека явно беше бохема с огромна къдрава коса и брада ,малко в стил "афро" ,приличаше точно на съвременните сирийски ребели , никакво кепе или шапка нямаше шанса да се закрепи на това "гнездо" . Полковника се пробва да му влияе да направят нещо по въпроса , капитан-бохемата го отсвири с такова пренебрежение ,чак беше конфузно . Останалите запасняци също бяха подобна картинка , половината мрънкаха че ги занимават с глупости другата половина откровено се кефеха ,че ще скатаят от бачкане и от жените си . Давах им дежурен батарея през целия им престой , всяка вечер "доволните" се напиваха до безпаметност , никакъв ред , движение под строй беше абсурд , освиниха доволно помещението ,че чистихме сума време след като си тръгнаха . Командването разбра ,че не може да се оправи с тази тълпа , и просто изчакаха да свърши запаса , никаква задача не беше "играна" ,а го имаше по план .

                      Comment


                        Centurionus написа Виж мнение
                        Потвърждавам извадката . Няколко месеца преди уво-то ни вкараха около 150 запасняци , най-старшия от тях беше с чин капитан от запаса , човека явно беше бохема с огромна къдрава коса и брада ,малко в стил "афро" ,приличаше точно на съвременните сирийски ребели , никакво кепе или шапка нямаше шанса да се закрепи на това "гнездо" . Полковника се пробва да му влияе да направят нещо по въпроса , капитан-бохемата го отсвири с такова пренебрежение ,чак беше конфузно . Останалите запасняци също бяха подобна картинка , половината мрънкаха че ги занимават с глупости другата половина откровено се кефеха ,че ще скатаят от бачкане и от жените си . Давах им дежурен батарея през целия им престой , всяка вечер "доволните" се напиваха до безпаметност , никакъв ред , движение под строй беше абсурд , освиниха доволно помещението ,че чистихме сума време след като си тръгнаха . Командването разбра ,че не може да се оправи с тази тълпа , и просто изчакаха да свърши запаса , никаква задача не беше "играна" ,а го имаше по план .
                        Само вижте как протече мобилизацията в Украйна и каква "бойна сила" представляваше армията им, особено запасните... Вероятно по-полезно е да се създаде нац. гвардия на териториален принцип, където обаче всяка година да имаш 2-3-4 седмици в които да се опресняват знанията и уменията, срещу някакви социални придобивки, като приемът да не е "всеки, който иска", ами да има някакъв подбор, който да не е само на база ФП....
                        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                        И. В. Сталин

                        Comment


                          piston написа Виж мнение
                          Само вижте как протече мобилизацията в Украйна и каква "бойна сила" представляваше армията им, особено запасните... Вероятно по-полезно е да се създаде нац. гвардия на териториален принцип, където обаче всяка година да имаш 2-3-4 седмици в които да се опресняват знанията и уменията, срещу някакви социални придобивки, като приемът да не е "всеки, който иска", ами да има някакъв подбор, който да не е само на база ФП....
                          И според мен това е най - разумният избор за държава като нашата! Допълвам също, че трябва максимално да се използват придобитите вече "граждански" специалности и умения - например човек, който вече има категория "С" едва ли ще има кой - знае каква нужда от обучение за управление на военен камион. За по - специалните машни/оборудване разибра се ситуцаията е друга, но там и без това е по - добре да са професионалисти.

                          Comment


                            ValBo написа
                            Хубаво, аз съм закостенял тип, учил по други устави.
                            Как, според сегашните, ще се проведе едно експресно обучение за 6 месеца?
                            Да не е по часове, но така грубо, поне по дейности
                            Признавам си, че съм прехвърлял устав повече случайно, но не си спомням някъде там да е уточнено времетраенето на обучението, поне в този, до който имаш достъп (в библиотеката или сега). Не съм търсил специално, та може и нещо да пропускам.
                            За пример - нали ти споменах откъде можеш да вземеш такъв, ти сам спомена филма (макар че по-добре да се види книгата, по която е филма, а още по-добре да се види в Нета). Гледам, че на щатската морска пехота началното обучение (т.е. това "превръщане във войник", за което споменаваш) се провежда за 13 седмици (грубо три месеца), но техните изисквания са бая високи, т.е. в други браншове е и по-кратко. Но да вземем тези три месеца за основа и да приемем, че при правилна организация и мотивация е възможно за този срок да се привърши процеса на превръщане на цивилния във войник.
                            Следващото ниво, ако вземем пак за основа морската пехота на САЩ, т.е. след тези 13-седмици начален курс трае 59 денонощия (грубо още около два месеца) - за специалностите, които не са пехотни, курсът е 29 дена (месец). Пише, че за тези два месеца пехотинците овладяват пехотна тактика и целия арсенал пехотно въоръжение (от автомата (това го покрива и началния курс), през картечницата до гранатомета). След това вече минават на нормална служба (бойно поделение). Ако те интересува какво точно правят през дадена седмица, в Интернет може да се намери.
                            Т.е. щом за корпус с бая високи изисквания е възможно да се организират нещата така, че в рамките на пет месеца да се свърши тази работа, явно е възможно, особено ако изискванията са по-ниски (нещо нормално).

                            По другата тема - аз също мисля, че нещата опират в същото: с каква цел се прави цялата тази работа? Ако държавата иска определен процент от населението й да има бойна подготовка, така че да може да бъде мобилизирано, то единствения начин това да се осигури не е като се въведе "дълга" наборна служба, а като се осигурят пари за ежегодна поддръжка на наученото. Въпросът е, че подобно нещо никак няма да е евтино и просто за организиране, а не е много ясно каква би била ползата от него.

                            Comment


                              При добра селекция и прилична мотивация няма никакъв проблем да направиш за 6 месеца войник. Обаче хвани примерно някой посинял циганин от село Замфирово (моя случай) и го направи мерач на Т-72... еми тегаво е. Трябва си матрял.

                              Comment


                                Thorn написа Виж мнение
                                Казваш американската, английската и френската армия. Добре, но това са най-големите и най-добре въоръжените армии в света. Американската и в мирно време, без сериозна заплаха и съставена само от професионалисти е с по-голяма численост от максимално възможните военновременни мобилизационни армии на повечето страни по света. Казано с други думи - САЩ винаги може да прати на другия край на света 100-200 000 армия, великолепно въоръжена и ползваща се от невероятна и невъзможна за всички останали логистична поддръжка.

                                За Франция не съм толкова сигурен. Често твърдят, че единствената им реално боеспособна част е бригадата им от чуждестранни наемници (a.k.a. Легион). Британия с вълната си от съкращения в момента също практически унищожава армията си.

                                Това не го казвам в никаква връзка с одобрение или неодобрение на идеята за наборна военна служба в България. За мен в момента малките страни по никакъв начин не могат да осигурят националната си безопасност самостоятелно срещу сериозна военна заплаха, каквито и еквилибристики да правят с ограничените си демографски, финансови и технически средства. Все едно да се обсъжда каква армия би трябвало да има Белгия през 1940 за да победи германците! Каквато и да има, без външен съюзник би била в най-добрия случай безполезна.
                                А Финландия и Русия?
                                War, war never changes..

                                Comment

                                Working...
                                X