Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Колко па да не си заслужава?
    Ами 65 км, да се увеличи от планиращата бомба до 100 километра. Не че е малко, ама и за кораба ще е опасно да ходи толкова близо до брега. А той се скъп и уязвим. Не е като да изстреля томахавка. А и на палубите на новите фрегати май няма място да сложиш цял РСЗО. Как си го представяш на кораб?
    Може би на мястото на хеликоптерната площадка на литориал корабче...не знам.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      На България как би паснала такава система...ще заспи Ако ще на тройна цена да ни продадат бомбите и таралясника, пак бълха го ухапала военният бюджет. Можем да си купим цели ракетни бригади. Искандер за бедняци
      А и големите ракети за MLRS пуцат на 400 км. С планиращата бомба поне 500
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        На България как би паснала такава система...ще заспи Ако ще на тройна цена да ни продадат бомбите и таралясника, пак бълха го ухапала военният бюджет. Можем да си купим цели ракетни бригади. Искандер за бедняци
        А и големите ракети за MLRS пуцат на 400 км. С планиращата бомба поне 500
        По-скоро - 270-300 км, като това е максимум. Не съм срещал по-големи числа за Атакамс.

        Comment


          Super_Hornet написа Виж мнение
          По-скоро - 270-300 км, като това е максимум. Не съм срещал по-големи числа за Атакамс.
          Ами да, ама и SDB I я дават че планира над 110 километра. 400 км за изключително евтина тактическа система е повече от добре. Поне така си мисля. Но дори да са си стандартните ракети от по 12 бройки пак не е зле. Те бутат до 65 километра и то с добра скорост, после бомбата планира над 100. Имаш около 170 километра обсег а най-хубавото е че дори на максималният обсег ще имаш максимум 5 метра отклонение от целта. И това за 150 килограмова бомба. Цена за боеприпас така на око, около 50 000 долара (ракетата от РСЗО + SDB).
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Ами 65 км, да се увеличи от планиращата бомба до 100 километра. Не че е малко, ама и за кораба ще е опасно да ходи толкова близо до брега. А той се скъп и уязвим. Не е като да изстреля томахавка. А и на палубите на новите фрегати май няма място да сложиш цял РСЗО. Как си го представяш на кораб?
            Може би на мястото на хеликоптерната площадка на литориал корабче...не знам.
            150 км дава Боинг. Ако е опасно, ще стрелят с друго. Ако не е - един-два LCS-а със съответните модули и готово. Тамън да има някаква файда от тях. Реално си става бюджетен аналог на Цумвалт за работа по земя. А по кораби си е екстра както и да го гледаш.

            Comment


              За кораби трябва да изтестват SDB II дали ще и издържи електрониката. Все пак кораба е подвижна цел. Пък и вече със SDB II става по-скъпо. Иначе модули за литориалите звучи много добре. Дори да си е като сега с SDB I, има доста неподвижни цели по брега които да попилеят. Особено ако подържат десант.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Ами да, ама и SDB I я дават че планира над 110 километра. 400 км за изключително евтина тактическа система е повече от добре. Поне така си мисля. Но дори да са си стандартните ракети от по 12 бройки пак не е зле. Те бутат до 65 километра и то с добра скорост, после бомбата планира над 100. Имаш около 170 километра обсег а най-хубавото е че дори на максималният обсег ще имаш максимум 5 метра отклонение от целта. И това за 150 килограмова бомба. Цена за боеприпас така на око, около 50 000 долара (ракетата от РСЗО + SDB).
                На теория - ок, но на практика - ни съ знае!

                Comment


                  Кое не се знае? Бомбата е тествана в бойна обстановка и тези 5 м. са наистина някакво максимално отклонение. А за обсега с малката ракета, Кухулин по-назад е написал какво дават Боинг - 150 км. Близко е до това което аз бях смятал. А една РСЗО има транспортно-пускови за 12 ракети.
                  На цената на един единствен изтребител Грипен(от предното поколение), могат да се купят около 50 шасита с около 1200 ракети/бомби. И при тройна цена на бомбите от това което плащат американците и шведите, пак си заслужава.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Кое не се знае? Бомбата е тествана в бойна обстановка и тези 5 м. са наистина някакво максимално отклонение. А за обсега с малката ракета, Кухулин по-назад е написал какво дават Боинг - 150 км. Близко е до това което аз бях смятал. А една РСЗО има транспортно-пускови за 12 ракети.
                    На цената на един единствен изтребител Грипен(от предното поколение), могат да се купят около 50 шасита с около 1200 ракети/бомби. И при тройна цена на бомбите от това което плащат американците и шведите, пак си заслужава.
                    Кога и къде?

                    Comment


                      Мятаха я по командни центрове на IS в Сирия и Ирак. Имаше клипчета в тубата преди месеци.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        Мятаха я по командни центрове на IS в Сирия и Ирак. Имаше клипчета в тубата преди месеци.
                        И не само там, НО има две важни неща - за да достигне 110 км, то бомбата се пуска от определена височина, на определена скорост. Второто важно нещо, което не може да пропуснем, ако разглеждаме използване във война на равностойни армии, е наличието на противодействие - заглушаване на джи пи ес, реб, зрк с малък обсег... Не е така просто - има х-броя платформи, те само ще стрелят и готово!

                        И още нещичко - ако авиацията, или целта, се намират в по-здрав бункер, май няма да има много полза от обсъжданата бомба.
                        Last edited by Super_Hornet; 24-03-2015, 00:19.

                        Comment


                          Първата употреба от USAF се води още през 2006 г. в Ирак. А през 2008 г. конгресът одобри продажбата на 1000 бр. SDB I (GBU-39) на Израел, които по неофициални данни са вече мятани по цели и в Газа, и в Сирия. Конкретно в Сирия, имаше някакви поразени цели на 60 км от границата, като израелските самолети ги бяха пуснали без да навлизат в сирийското въздушно пространство.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Бързо уточнение - онова с което Израел стреляха поне последния път без да влизат в сирийското въздушно пространство бяха крилати ракети "Попай", имаше даже свалени от ПВО-то, за това и стана ясно какво точно е било въоръжението което е ползвано.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Да, прав си. Не знам крилати или "планиращи" бомби е правилно на български.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                Иначе модули за литориалите звучи много добре.
                                Добре звучи, особено на фона на сегашното въоръжение - 2 х 30 мм дето не могат да улучат нищо и няколко ракетки с обсег ~5 км, , дето и те не знаят що са ги сложили. Изхвърлят всичко в морето и зареждат десетина GLSDB плюс още десетина в трюма. Воала, вундервафла

                                Comment

                                Working...
                                X