If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Нямам познания от военна техника и за първи път виждам такова камикадзе
Дайте малко infо за това "изобретение"
Много съжелявам,ако е забранено пускането на link от vbox7.com
Я, не може да бъде - радиоуправляема танкета през ВСВ - не бях чувал за такова нещо а и ми звучи направо невероятно. Но си е факт - по високият войник в тъмна униформа държи в ръцете си управляващият пулт. Преди това, когато да го пуснат в движение същият май "свали" предпазителя от взривното устройство. Ега ти немеца! Бях удивен от страхотната радиотехника в радиовръзките, но изобщо не съм предполагал такава разработка. :argh: :tup:
"...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
По-точно е нещо като супхопътно "торпедо", но мисля че гершиш, Амазон и не е било с радиоуправление, а управлението се е осъществявало по кабел. Съдържа няколкостотин килограма взризвно вещество и основното му предназначение е било срещу дълговременни отбранителни съоръжения.
Сега се вгледах - май Gollum е прав - при първоначалното задвижване войникът прави маневра така че да застане зад танкетата, като че ли да не се оплита кабела. А в началото май действието е свързване на кабела към управлението. Само че на края не го видях да избира удобна позиция, така че да е прав кабела - по скоро се получи начупено движение, няма как кабела да не се е отрил в дърветата пред позицията. (Извинете за това непрекъснато - кабела та кабела. Е жицата де! :1087: )
Между другото, сложността на електронното управление никак не намалява когато е по кабел - бих казал дори че създава доста усложнения - все пак колко команди са необхо0дими за управление на двуверижен транспортьор - лява верига-ход, дясна верига - ход, двете-ход, детонатор - 4 активни команди и едно неутрално положение(пълен стоп) Скоростта явно не се регулираше, значи се управлява движение само по двете верижни задвижки. При това положение в кабел са необходими поне три жила ( по двоичната система това са 8 комбинации от сигнали. При радиоуправление разделението по честоти (командни канали) дава неограничена свобода на броя на командите за управление, макар че това не е сериозен аргумент.Отвлякох се - извинете.
Last edited by НВС; 31-05-2007, 14:26.
Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
Да Голъм, май си прав, стори ми се че дори видях кабела, когато войника се изправи след махането на предпазителя. Иначе спокойно "торпедото" би могло и да е с радиоуправление. Технологията са си я имали немците. Fritz X - противокорабната им ракета е била с радиоуправление. Поне според викепедията, първата немска радиоуправляема бомба е тествана септември 1940 г. Според същата статия, от 1943 г. нататък англичаните слагат на есминците си мерки за РЕБ
Ето и линк към статията: За бомбата
This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Не е радиоуправляемо,а се управлява по кабел,който е увит във една гъвкава пружина същата като тази на старите най-прости улични телефони към слушалката.
Миналата година даваха филмче за това нещо-и пулта за управление показваха.
Та "нещото" се казва Sdkfz302 или Голиат по името на знаете кой библейски герой.
Произведено е във сравнително малко бройки-7564 броя.
И започва да се използва от началото на 42ра въпреки че разработката му е от 1940.
Съдържа не повече от 100кг експлозив.
Първите са били със електромотори.Впоследствие са произвеждани със ДВГ.
На вид изглежда така-
Руското се казва "Телетанк" и за разлика от немското е било радиоуправляемо.За първи път се ползва още в Зимната Война.
Руското е направено на шасито на T-18, T-26, T-38, БТ-5 или БТ-7 .Значително по-едро е и носи до 700кг експлозиви,огнехвъргачка или картечница.
Ей тва е ТТ-26 -
Ако не се лъжа това е SdKfz. 302/Goliath.
60 кг експлозив,командва се точно по кабел,и по-точно с трижилен.Двигателя първоначално е електрически,а на следващата(SdKfz. 303) версия е бензинов.Около 7600 са произведени.Като цяло оръжие с малка полза.Бавен(6км/ч),с слабо брониране,лоша проходимост и малка надеждност
.
Borgward B IV е вече с далеч по-голям заряд-500кг.Използва се PzKpfw. I Ausf. B за преработката.Той вече е наистина радио управляем.До позицията от която се задейства се управлява от водител вътре в машината.След това се спускат бронираните капаци(8мм),които защитават радио оборудването.Когато стигне позицията,експлозива се задейства,като му се дава определена закъснение,"разтоварва" се до целта и машината се отдалечава.
Последен се появява Springer,който не е особенно интересен.330 кг експлозив,50 броя,може да се командва както по кабел,така и чрез радио.
EDIT:леко се забавих с бутона "прати" и Bojilov е казал повечето.
Такива машинки са се използвали на практика май само при Анцио и то без съществен успех. Американците пленяват известно количество - имаше подобна загадка из форума навремето. Мисля че руската версия (задвижвана чрез куче) е била далеч по-ефективна, най-малкото като психологично оръжие.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Такива машинки са се използвали на практика май само при Анцио и то без съществен успех. .
не е точно така-ползвани са на доста места като цяло Голиатите от пролетта на 1942 до края на войната-сигурен съм че са употребявани на 100% при настъплението към Сталинград,по време на възстанието във Варшава,в първите дни на десанта в Нормандия...и къде ли още не...
А резултатите наистина са мизерни..
Да, така се оказа. Ставало е дума за голиатите при Анцио и после Нормандия...
The German "Goliath" (Sd.Kfz. 3 02/303a/303b) wire-controlled light demolition carrier was the first remotely controlled engineer vehicle of its kind. It was used as a mobile, armored explosive platform for pillbox, obstacle, and stronghold destruction. Resembling a squat mini-tank, the Goliath was one meter long, propelled by two automobile starter motors or a 2-cylinder gasoline engine, and held an 85-kg TNT "bunker-buster" charge. An operator controlled and detonated this device through a 400-meter electric cable, which spooled from the rear of a "mother" vehicle or trailer. The Allies first encountered this "secret" weapon at Anzio in early 1944 (and later on the Normandy beaches). Tactically speaking, the midget tank was a failure. At Anzio, most of them bogged down in the sand and were easily picked off by American artillery or dragged away without them detonating.
Pehoo каза: "Ако не се лъжа това е SdKfz. 302/Goliath.
60 кг експлозив,командва се точно по кабел,и по-точно с трижилен."
........ :sm100: Перефразирам тате - "Моа и да не знам, ама така е!"
"...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
Управлението действително е ставало по тънки стоманени проводници навити на макара (като бобинаж) и при движението, тези проводници, са се размотавали зад машината. Същата работа като сегашните противотанкови управляеми ракети.
Съвсем не е било нужно да се ползват три проводника, с два прекрасно става. Даже ако е използван входен усилвател, е могло и с един проводник да минат - това незнам... Като се използват два проводника, единия играе роля на нула, а другия е активен. Командите се подават от пулта за управление чрез генериране на нискочестотно модулирани импулси, а в приемника на "бомбата" е имало изградена система от филтри, които селектират сигналите, включват съответните релета и т.н. Тази система е толкова проста, че може да се направи и от радиолюбител.
Ако е бил използван лампов входен усилвател в приемника, е могло да се мине и с един проводник (за нула играе роля земята).
Comment