Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съветски учения при Шабла

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    40 минути за някои родове войска са напълно достатъчни да свършат много работа.
    не са нужни особени познания, за да направиш мънички изчисленийца. измерваш разстоянието до България от евентуалните места на дислокаци на 14-та армия (а именно тя се разполага на Балканите, заедно с някои румънски части), вземаш предвид транспорти средства, тяхната скорост и товароносимост, логистични възможности да приемането им, степен на боеготовност (във времеви разчети) и т.н., и т.н. И ти става ясно, че както 4-те, така и 40 минути са пълни байки, нямащи нищо общо с реалността.

    България и СССР бяха внимателни с разполагането на заряди със СБЧ, по същия начин, по който бяха внимателни и колегите от НАТО. Тоест - разполагаха се, ама внимателно

    Comment


      #32
      Струва ми се, че посочените 4 или 40 минути са твърде оптимистични. Мога да споделя личен опит от придвижването на един дивизион самоходна артилерия с един боекмоплект поставен в машините от постоянното базиране в Крумовград до гара Бояново Ямболско по време на учението "Марица 89". Учението беше повремето на голямата екскурзия през май - юни 1989г. За да се придвижи техниката бе необходимо само за натоврване на влаковата композиция - 6 часа. При разтоварването се справихме по бързо - 4 часа. Като се прибавят и 12 часа път с влака може и да се сравни със минутите по горе. Руснаците може и да са смятали да долетят на реактивни метли но без техника просто нищо не става. Както забелязвате умишлено не говоря за повече от един боекомплект снаряди, щото без джепане не върви.
      Що се отнася до плановете с бомбастични цифри за пристигането на "братушките", аз не съм ги слушал. Преди да ни изпратят на учение ни събраха и просто ни обясниха, че обстановката - "международното положени" е сложна и отиваме на границата. Когато пристигнахме никой не ни говореше за часове минути, руснаци и други дивотии. Просто ни наредиха да се окопаем и така се местихме и окопавахме в продължение на десетина дни. Т.е. правихме го нощем, а през деня се криехме тъй като имаше западни наблюдатели с хеликоптер. Същото правеха и турците отдругата страна на границата. През нощта се чуваше шума от машините им.
      Планове разбира се имаше. Виждал съм такива, но никъде не се пишеше, че ще сме еди къде си за часове. Всъщност поставените по часове задачи си бяха реални много пъти обсъждани в по няколко варианта.
      За да бъда конкретен мога да споделя, че 73 МСП базиран в Крумовград имаше за задача след като съсредоточи успешно в района на Ивайловград артилерийските противотанковите, зенитните и танковите си подразделения, да мобилизира запасните - срок от 24 до 48 часа. След това трябваше да прикрие държавната граница като попречи на части от, ако не се лъжа 3 - ти гръцки армейски корпус да се придвижат в българска територия по пътя от гр. Зони, Виас и Хелидон през Ивайловград към Крумовград. След това като получеше подкрепления от артилерийският полк в Кърджали - 3 дивизиона буксирна гаубична артилерия и реактивния дивизион в Кърджали и МСП - Момчилград да настъпи на гръцка територия в дълбочина на 10 - 15 километра - по възможност. Това беше възможно тъй като левия фланг на полка се прикриваше от ОКАБ в района на Вълче поле и не изискваше отделяне на сили за флангова защита. Така че планове имаше, но бяха реалистични и съобразени със силите на противника и собствените ни възможности. За две години служба не съм бил свидетел на отиграване на друг вариант освен отбранителен за начало на военен конфликт. Действително предвиждаше се след отразяване на първия удар да се водят настъпателни действия. Никога не се е упражнявало нанасяне на първи удар. Може би е било така тъй като полка беше на самата граница и задачата му е била такава, но съм участвал и на армейски учения и смея да кажа, че в периода 1988г. - 1990 гдина тогавашната Втора армия тренираше изключително отбрана.
      В заключение мога да обобщя - приказките за часове и минути не са сериозни - говоря от личен опит. В най добрия случай на руснаците биха им били необходими от 3 дни до седмица за да се появят на терена със заслужаващи внимание наземни сили и то без да мъкнат необходомите боеприпаси, което е допустимо тъй като оръжието беше унифицирано иможеше да се снабдяват от наши складове. По скоро според мен е следвало да окажат авиационна и ракетно артилерииска поддръжка и прикриване на крайбрежието със силите на черноморския флот. Толкова за проекта за балкански блицкрийг.
      Само да повторя офицерският корпус на тогавшната БНА не си правеше илюзии и не разправяшие на войската небивалици, ако някое диво ЗКПЧ е разказвало щуротии не бива да се вземат на сериозно. Плановете разработвани от тогавашните офицери на полково и дивизионно ниво бяха реалистични и съобрзане с даденостите.

      Comment


        #33
        Значи задачата която с емъчите да решите е - Вероломно нападение на НАТО, в частност турски и гръцки части, върху неподготвения Вършавски договор, в частност БНА!
        И как смятате че ще стане това?
        За подготовка на настъпление се иска предварително дислоциране на части около границата. Преди това мобилизация, в следствие на ескалацията на международното положение и привеждане на войските, от двете страни на границата, в по висока степен на бойна готовност.
        Ако всичко това е на лице, ядрените бойни глави щяха да са докарани вече, а Одеският военен окръг, щеше да се е разположил на изходни позиции в България.
        Както повечето знаете, тук имаше огромни складове с муниции, принадлежащи на съветската армия. Та и с логистика нямаше да имат проблеми.
        В такъв случай, не за 40, за 4 минути можеха да са на границата;-)
        Сънят е слаб заместител на кофеина!

        Comment


          #34
          ValBo написа Виж мнение
          Значи задачата която с емъчите да решите е - Вероломно нападение на НАТО, в частност турски и гръцки части, върху неподготвения Вършавски договор, в частност БНА!
          И как смятате че ще стане това?
          За подготовка на настъпление се иска предварително дислоциране на части около границата. Преди това мобилизация, в следствие на ескалацията на международното положение и привеждане на войските, от двете страни на границата, в по висока степен на бойна готовност.
          Ако всичко това е на лице, ядрените бойни глави щяха да са докарани вече, а Одеският военен окръг, щеше да се е разположил на изходни позиции в България.
          Както повечето знаете, тук имаше огромни складове с муниции, принадлежащи на съветската армия. Та и с логистика нямаше да имат проблеми.
          В такъв случай, не за 40, за 4 минути можеха да са на границата;-)
          Хммм, ама тогава нямаше да има "живот" на нашите подразделения до идването на "братушките" руски или румънски . А аз (83-85) съм го чувал неведнъж и не само на политически лекции (още тогаз смятах, че е голяма глупост де , но не 4 или 40 минути( в смисъл, че чак такива глупости не съм чувал )). Просто те щяха да са до нас . а сега се сетих, Благоевградската дивизия трябваше да е завзела Солун на 100-ния час . Не сама де, ама без "братушки".

          Comment


            #35
            mitaca написа Виж мнение
            Хммм, ама тогава нямаше да има "живот" на нашите подразделения до идването на "братушките" руски или румънски . А аз (83-85) съм го чувал неведнъж и не само на политически лекции (още тогаз смятах, че е голяма глупост де , но не 4 или 40 минути( в смисъл, че чак такива глупости не съм чувал )). Просто те щяха да са до нас . а сега се сетих, Благоевградската дивизия трябваше да е завзела Солун на 100-ния час . Не сама де, ама без "братушки".
            А какво ли си е мислил ген.Коминис(II корпус) за 100-е часа?

            Comment


              #36
              и тои си е имал неговите 100 часа ...

              Comment


                #37
                Митак, съгласен съм с теб, че е глупаво да се говори така на войската. Ами много е странно да си офицер от българската армия и да планираш да ти избият и пленят войниците за някакви часове, като разчиташ да те защитават след това митичните руснаци. Съгласете се, че най малко е неразумно да не употребя друга дума. Този начин на разсъждение предполага всеобщо умопомрачение и психоза тип камикадзе на офицерския и войнишкия състав. Щото нали се сещате какво ще направи нормалния човек ако му кажеш да стои за да го убият пък за после да не се притеснява щото щели да дойдат руснаците. Доколкото мога да си представя постъпките на тогавашният войник или щеше да драсне или приказващият глупости щеше да го отнесе в тарапаната на първия бой. Пак повтарям планове съм виждал и никъде не се говореше за масово измиране на батальони и полкове осигуряващи идването на руските витязи. В нито един от плановете не липсваше вариант за отстъпление от границата на резервни позиции и то не една или две. Не знам от къде се е родил мита за пристигащите на летящи метли руски дивизии, отмъщаващи за "геройски измрелите" български юнаци. Може би този мит заслужава подробно изследване от знаещи хора в друга тема.
                П.П. Може ли някой да уточни какво има предвид 4 минути или 40 минути живот на едно подразделение?!! Моля за пример да се вземе стандартен мотострелкови полк от БНА до 1990 година. Моля да се посочи какво ще остане от полка след изтичането на тези минути живот и кой и как ще го направи?

                Comment


                  #38
                  Може ли някой да уточни какво има предвид 4 минути или 40 минути живот на едно подразделение?!!
                  За мен единственият смисъл в тези конкретни минути може да е свързан с "живота" на конкретен разчет (машини плюс персонал) след като започне да действа активно на бойното поле (т.е. се "разкрие" чрез действията си) и то ако говорим за зенитни комплекси (преносими станции и машини с ракетни комплекси) или артилерия. Като под "живот" се има предвид вероятно след колко време може да се смята заеманата в момента позиция за компрометирана (т.е. засечена и може вече да се нанася удар по нея). Това не означава, че в рамките на този срок разчета наистина ще е унищожен, а че има голяма вероятност да бъде нанесен удар по него (който той може да преживее напълно или частично). И вероятно с оглед на това да се планира смяна на позицията.
                  За цяло подразделение или част е напълно смешно, според мен.

                  Comment


                    #39
                    Привет на всички.

                    За Одески не знам ,но български униформи / зимен и летен комплект / ,бяха на склад в 4-та МС дивизия , 92г. ги унищожиха , те си бяха тяхна собственност там си и бяха шити.

                    Прословутите 40 мин. са т.нар "превръзка" , задачата на нашите сили беше да удържат линията с последващо преминаване на запасни позиций във вътрешноста , след това следваха ракетните удари / масирани/ от СССР по линията , а иначе разчета за разполагане на жива сила и техника от страна на СА в България беше точно 6 часа / по тяхна логистика/ съгл. общият и съвместен Оперативен план ДО ВД

                    Comment


                      #40
                      Да се надявам, че като са минали 20 години няма вече военна тайна.
                      Полкът ни в Елхово имаше задачата до 30 мин да е на позиции при границата /и ги правехме, че бай Добри идваше поне 2 пъти месечно да го види това. Единият път беше баш след Васильов ден, а всички шофьори в батареята по случайност се казваха Васил... ма това друга тема/. Позициите бяха отвъд клюна, даже първите разузнавателни бяха директно на браздата.

                      Та, според плановете, които Оператора /така и не му научих точно поста, това беше офицерът в щаба, който отговаряше за всички планове/ ме караше редовно да му преписвам, имахме задача да удръжим позициите до два часа след началото на нападението.
                      След това явно дивизите в Ямбол и Сливен щяха да са заели нужните позиции.
                      Странно - братушките се чакаха по рано и то с Руслан. Нямам идея къде можеше да кацне това чудо, летището в Безмер не беше мислено за такива като него.

                      П.С За прословутото учение край Шабла, в което по случайност участвах - поне от наша страна не се чуваше нищо за ракети и ядрени бойни глави. Идеята беше да се насити с техника и кораби незащитеното северно крайбрежие, на което имаше възможност /и се очакваше/ десант на турските войски. Като за начало на Златни пясъци.
                      http://www.bukvite.com

                      Comment


                        #41
                        Пак се подмлади малко, ама нищо;-)

                        Тези планове вече не са валидни, гърците и турците са ни съюзници, а руснаците идват само на курорт вече;-)
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment

                        Working...
                        X